Żelazny wilk

Okładka książki Żelazny wilk Siri Pettersen
Nominacja w plebiscycie 2021
Okładka książki Żelazny wilk
Siri Pettersen Wydawnictwo: Rebis Cykl: Wieczni / Vardari (tom 1) fantasy, science fiction
Wieczni / Vardari (tom 1)
Jernulven
Inne

Wyróżniona opinia i

Żelazny wilk

przeczytanych książek 650 napisanych opinii 106

Jestem wielkim fanem serii krucze pierścienie, więc gdy tylko dowiedziałem się o kolejnej powieści umieszczonej w tym niezwykłym świecie byłem bardziej niż chętny przeczytać.
Na początek warto zauważyć, że chociaż jest to jedno uniwersum, to historia przedstawia nowy świat i zupełnie nowe postacie. Jeśli ktoś zna samo uniwersum, to wie, że taki zabieg jest możliwy, bo było już wcześniej wspominane, że światów jest nieskończenie wiele, a siłą życiową ich wszystkich jest mistyczna energia zwana evnom.
Tym razem przenosimy się do nowego świata, a jednocześnie dość podobnego do tego gdzie wychowała się Hirka. Przynajmniej jeśli idzie o wiarę w różne rzeczy i poziomie technologicznym. Ten jednak świat zamieszkują ludzie, nie urodzeni z ogonami, a zwykli ludzie. Niemal nikt tu nie słyszał o mitycznych ślepych, a niemal wszystko jest pod kontrolą tajemniczych wiecznych. Ludzi, którzy jakimś sposobem oszukali śmierć i wydłużali swoje życie do niemożliwie długiego czasu.
Ponadto panuje tu wiara w krew, a zwłaszcza wilczą. Mieszkańcy polują na te majestatyczne zwierzęta, a następnie pozbawiają krwi do swoich religijnych rytuałów. W tej wierze główną rolę odgrywają kobiety zwane czytającymi z krwi, które mają mieć zdolność do określania jak dużo życia pozostało człowiekowi. Juva czyli nowa główna bohaterka urodziła się w niezwykle ważnej rodzinie czytających z krwi, ale sama ich nienawidzi. Uciekła od rodziny aby zacząć własne życie i aby nie mieć nic wspólnego z rodzinną tradycją. Niestety los przez niespodziewane tragiczne sytuacje zmusza ją do tego aby stanęła twarzą w twarz ze swoim dziedzictwem, a przy tym odkryła tajemnicę jaką skrywała jej rodzina oraz tajemniczy wieczni. Tajemnice, która może zmienić wszystko co do tej pory znała.
W tej części nie uświadczymy Hirki ani innych znanych nam postaci. Kto czytał poprzednią trylogię na pewno pamięta jak potoczyła się jej historia. Juva nowa główna bohaterka, to ciekawa postać. Można ją polubić i przyjemnie się czyta, ale Hirka pozostanie dla mnie Hirkom i to ją jednak będę częściej wspominał. W odróżnieniu od poprzedniej części Juva jest właściwie młodą dorosłą w przeciwieństwie do Hirki, którą poznajemy jako młodą nastolatkę. Różnią się również obie bohaterki charakterami oraz historią. No dobrze, ale skoro nie ma dawnych bohaterów, których znamy to jak uznać, że to nadal to samo uniwersum? Przede wszystkim głównym tropem jest evna, a przy tym także mityczni ślepi i wieczni mają wiele wspólnego z tym co poznaliśmy w kruczych pierścieniach.
Ogólnie rzecz biorąc mimo braku dawnych bohaterów i chociaż jest to zupełnie nowy świat, to bawiłem się rewelacyjnie. Autorka nie straciła swojej weny i nie czułem aby książka była pisana na siłę. Pochłonęła mnie w pełni i zdecydowanie polecam przeczytać tę historię, ale doradzam, to jednak zrobić po przeczytaniu kruczych pierścieni. Tam jednak pada sporo wyjaśnień, które są przy okazji częścią głównej linii fabularnej tej historii.

Wiedziałam, że to ryzyko czytać pierwszą część cyklu wiedząc, że jeszcze nie ma kontynuacji. Ryzyko, że powstanie pewien niedosyt i dyskomfort. No i mnie dopadło, jak żądza krwi wilkowatego. Trzeba będzie cierpliwie poczekać, chociaż cierpliwość nie jest moją mocna stroną.
Gładko weszłam do świata wykreowanego przez autorkę, fantastyka bardzo dobrego gatunku. Są intrygi, jest akcja, bohaterowie z KRWI i kości ;),oj DZIEJE się. Nie pożałujecie, a raczej pożałujecie, bo trzeba czekać na drugą część :D.

Mroczna z pogranicza krwawego kryminału, akcja szybka, ciekawa, choć mi czegoś brakowało. Pomimo tego polecam.

“Żelazny Wilk” - to kolejny tytuł norweskiej autorki Siri Pettersen. Po udanym debiucie trylogii Kruczych Pierścieni przyszedł czas na żelaznego wilka osadzonego w tym samym uniwersum.

Na wstępie od razu napisze o tym, iż w serii “Krucze Pierścienie” jestem zakochany, lektura tej trylogii całkowicie mnie pochłonęła i jest, to dla mnie pozycja obowiązkowa z gatunku Fantasy.

KREW:
Krew krew krew, to życie i buzuje w każdym z Nas. Krew może być też wykorzystywana na różne sposoby.
Główne zajęcie Juvy jest dosyć istotnym elementem historii (tak, ma związek z krwią) i myślę, że zajęciem bardziej nietypowym dla tak młodej osoby (nawet jak na tak surowy świat). Jej los skrzyżuje jej drogi z jeszcze jednym zajęciem, również powiązanym z krwią, ale Juvie ta sytuacja nie będzie pasować.

POŻĄDANIE:
Mamy też oczywiście wątek miłosny („pożądanie” z okładki),który dla mnie osobiście mógłby zostać pominięty. Mam wrażenie, że jest troszkę na siłę i mi osobiście trochę psuje obraz twardej i nieustępliwej Juvy, aczkolwiek zostaje dobrze zwieńczony (wątek miłosny bardzo pasował mi w “Kruczych”)

TAJEMNICA:
Tajemnica, to kolejny istotny element całej opowieści. Przez całą lekturę towarzyszy nam poczucie ciągłego braku pewnych informacji, niepełnej wiedzy. Chęć poznania kolejnych szczegółów przyjemnie motywuje Nas do dalszego czytania.

Jeśli ktoś wsiąknął w trylogie Kruczych Pierścieni (tak jak ja),to obowiązkowo powinien sprawdzić, także Żelaznego Wilka 🐺

Bardziej szczegółowo:
Z tego też względu, poniżej pojawi się kilka porównań do poprzedniej serii tej autorki.

200-250 pierwszych stron było bardzo powolnym wprowadzeniem w świat i historię naszej młodej bohaterki. Podobnie było przy “Dziecku Odyna” (Nie każdemu będzie to odpowiadało). Widocznie autorka obrała sobie taki styl, który mi osobiście bardzo odpowiada. Potem idzie już z górki i historia nabiera coraz szybszego tempa

Prywatnie bardziej do gustu przypadła mi Hirka jako główna bohaterka (Krucze pierścienie - może to kwestia przeczytania trzech tomów z jej udziałem),ale Juva też ma swój urok, to dziewczyna konkretna i zdecydowana, wie czego chce, a w jej życie wkrada się niechciany chaos i wspomnienia. Podczas wsiąkania w opowieść, czytelnik nie czuje wieku głównej bohaterki, nie czuć, że jest nastolatką, a bardziej dojrzałą już kobieta.

Juva, dla mnie jest uosobieniem wojowniczki, buntowniczki z krwi i kości, ale drażnią mnie jej rozdarcia miłosno-emocjonalne na tle jej “romansów”.

Na plus muszę przytoczyć nakreślenie bohaterów pobocznych (grupy łowieckiej),bo tutaj ich usadowienie i cały styl bycia bardzo mnie kupił (bardziej niż ciemne cienie). Może to kwestia samej specyfiki pracy przyjaciół Juvy i jej samej, a może po prostu ich zarys był dla mnie konkretniejszy i bardziej pasujący (surowy) do klimatów nordyckich niż niektóre postacie w Kruczych.

Świat, który poznajemy w żelaznym, jest czymś podobnym, ale nie tym samym co w pierścieniach (od początku odczuwalne jest poczucie, że coś te światy łączy - EVNA🤔). Jest surowo, zimno i niebezpiecznie i to naprawdę da się odczuć podczas czytania. Pojawia się kilka ciekawie zarysowanych, nowych istotnych postaci w uniwersum. Mamy czytające z krwi, mamy wiecznie żywych, mamy kły, biednych, bogatych, łowców i DIABŁA👹

Muszę też przyznać iż fantastyka jej autorstwa jest raczej skierowana do starszego czytelnika. Pojawia się tu dosyć wymowny język, sceny erotyczne i bardzo dosadne opisy.

Ja daje jej ⭐️ 5/5 i jestem ciekaw jak cała historia się rozwinie…

~ Dawid
Po więcej recenzji zapraszamy na: www.instagram.com/shaggy.books/

Zapowiada się kolejna świetna seria. Co do talentu literackiego autorki - chyba nikt nie ma wątpliwości, że mamy tu perełkę. Jestem pewna, że na obie serie ostrzą już zęby Netflix i inne platformy. Jeszcze nie jest to poziom arcydzieła porównując do Diuny, ale jeśli Leigh Bardugo zyskała już spore uznanie serią o Griszach która jest odrobinę mniej wyszukana, to Siri wróżę co najmniej porównywalny sukces. Po raz kolejny prawdziwy talent i wyobraźnia po prostu się bronią. Nie mogłam się oderwać od lektury, czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg.

Książka fantastyczna, ale jest sama w sobie niesamowita, , mroczna , pełna tajemnic, skrytych uczuć i silnej woli walki o to, w co wierzymy, chęć zmian, ujawnienie kłamstw.
Każdy człowiek dąży do tego, aby żyć najdłużej, jak się da.
A co z długo wiecznością, zapadło mi w pamięci, tak niezamierzone, cyt. miej więcej , "nie każdy człowiek, jest gotowy na wieczność".
Jak pomyślę o niektórych ludziach, to dobrze, że nam to nie grozi:)

Każdy człowiek dąży do tego, aby żyć najdłużej, jak się da.
Jak...

Panie, Panowie, czapki z głów! Jakie to było przewspaniałe! Godziny spędzone przy tej cudownej powieści były tak wartościowe, że przeczytałabym jeszcze z dziesięć razy ❤️❤️

Idealnie przemyślana, genialnie skonstruowana, pięknie napisana. Uwielbiam książki pani Pettersen, a ta jest ze wszystkich najlepsza❗

Pokochałam Juvę i Broddmara, nienawidziłam Rugena i miałam mieszane uczucia do Nafraima. Postacie - 10/10

Fabularnie? Ależ momentami były zwroty akcji. Rzadko kiedy podczas czytania werbalizuję zaskoczenie, ale tutaj nie dało się tego nie robić. GENIALNE ❤️❤️❤️

Pokochałam Juvę i Broddmara, nienawidziłam Rugena i miałam mieszane...

Krucze pierścienie bardzo mi się podobały, dlatego chętnie sięgnęłam po Żelaznego wilka. I nie zawiodłam się. Uwielbiam klimat jaki tworzy w swoich książkach Siri Pettersen - zimny i mroczny. Do setnej strony trochę mi się dłużyło ale potem świat wiecznych i czytających z krwi wciągnął mnie totalnie, na pewno przeczytam kolejną część.

Pierwsza część sagi Vardari wprowadza nas w nowy świat, nieznany z wcześniejszej serii (Krucze Pierścienie),równie odległy, co nasz własny. Co bardzo ciekawe, Evna nie jest im obca, stąd możemy podejrzewać jedno Uniwersum.

Juva to nasza główna bohaterka, córka Czytającej z krwi, dziedziczka rodu i miłośniczka polowań. Nie jest przywiązana do swojej rodziny i już zdecydowanie nie jest gotowa aby wziąć na karb swoje dziedzictwo. Kiedy jednak wrogowie-duchy, Vardari, wieczni produkujący perełki z krwi, rosną w siłę i zagrażają życiu jej rodziny, dziewczyna wie, że nie może pozwolić im na samowolkę.

Przez bardzo długi czas poznajemy łowczynię, jej świat i zwyczaje. Spora część książki jest dość czasochłonnym i mozolnym wprowadzeniem, niezbędnym by przygotować nas na to, co ma nadejść. W jej mieście mieszkańcy muszą zmierzyć się z wilkowatością - jest to stan, gdy ludzie, uzależnieni od perełek krwi, zachorowują na przypadłość, której nie da się leczyć. Jeszcze nie zwierzę, ale już nie człowiek.

Z kolei czytające z krwi, to takie nasze wróżki, tylko że z talizmanami, kośćmi, czerwonymi lampionami i kroplami krwi zamiast kart tarota. Czy takie kobiety umieją dochować sekretów? A może mają swój własny?

Juva musi zmierzyć się z demonami przeszłości i nie jest to w żadnym wypadku czcze gadanie, ani psychologiczne odzwierciedlenie. Jej życie naznaczył potwór, żelazny wilk. To on sprawił że jest jaka jest i że czuje bicie nie tylko swojego serca.

Mimo dość długiego początku powieść wartka, wciągająca, pełna zwrotów akcji. Główna bohaterka mimo iż jest młoda, nie daje sobie w kaszę dmuchać, za co ją cenię i chociaż czasem mózg odmawia jej posłuszeństwa (a komu z nas nie odmawia) to większość jej zachowań ma logiczny sens. Na ogół towarzyszy jej grupa przyjaciół, starszych mężczyzn, z którymi poluje na wilki. Wie, że może na nich liczyć i chociaż niejednokrotnie ryzykują własnym życiem, by sobie wzajemnie pomóc Juva wie, że nie każdą tajemnicę można wyjawić. A może jednak?

Powieść zdecydowanie dla starszego czytelnika, dużo w niej nic nie znaczącego seksu, lubieżnych myśli i niestety niepotrzebnych “ubarwiaczy”. Najpewniej autorka chciała, żeby całość była spójna i chociaż świat mi się bardzo podoba, czuje pewien niedosyt. Najzwyczajniej w świecie było mało akcji, a bardzo dużo wypełniaczy.

Czy mi się podobała? Na tyle, że chcę przeczytać kolejne tomy. Czy polecam? Na pewno fanom Siri, reszta czyta na własną odpowiedzialność. Osobiście mam sentyment do autorki od czasu “Dziecka Odyna” i nie odpuszczę również tej serii.

Po 85 tygodniach w końcu przeczytałam książkę, która dostałam w nagrodę z konkursu na portalu @lubimyczytac.pl zwlekałam z nią w obawie, że na kontynuację trzeba będzie długo czekać. I wiecie co? Słusznie się obawiałam...

Książka "Żelazny Wilk" autorstwa Siri Pettersen to pierwszy tom cyklu "Vardari" wydana nakładem @dom_wydawniczy_rebis zaś tomu drugiego nie znalazłam nawet zapowiedzi na stronie autorki. Kończy się nieoczekiwanie i w takim momencie, że aż zgrzytam zębami, że nie mogę poznać kontynuacji.

Książka jest świetnie napisana i opowiada bardzo ciekawą opowieść. Klimat jaki odnajdziemy w powieści i mistyczne istoty bardzo mi przypadły do gustu. Mam ochotę na więcej więc z chęcią zabiorę za cykl "Krucze pierścienie" autorki by lepiej poznać stworzone przez autorkę uniwersum. Podoba mi się koncepcja wilkołactwa, czytających z krwi oraz wiecznych. Tajemnice i zagadki, które karta za kartą są przed nami odkrywane dodają atrakcyjności powieści. Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej wciągających książek jakie było dane mi poznać. Tak, że jak już się za nią zabrałam to w jeden dzień przeczytałam. Bardzo Wam polecam!

Na koniec mam dobrą wiadomość, prace nad kontynuacją trwają więc może niedługo będziemy mieć okazję po nią sięgnąć.