rozwińzwiń

Dom Głosów

Okładka książki Dom Głosów Donato Carrisi Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dom Głosów
Donato Carrisi Wydawnictwo: Albatros Cykl: Pietro Gerber (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Wyróżniona opinia i

Książki 691 Opinie 419

Wciągająca historia od której nie można się oderwać

Wciągająca historia od której nie można się oderwać

Trochę pogmatwana historia,zjawy duchy,potwory. Czytanie w myślach,i hipnoza. Za dużo tego wszystkiego naraz.

„ Dla dziecka rodzina jest najbezpieczniejszym miejscem na ziemi. Albo najgroźniejszym. Tyle tylko, że dziecko nie potrafi tego rozróżnić.” (str.95)

Jest to pierwsza część powieści o psychologu dziecięcym Gerberze specjalizującym się w hipnozie. Akcja toczy się we Florencji. Do psychologa trafia kobieta Hanna. Podczas jednej z sesji twierdziła, że dokonała morderstwa, do którego doszło kiedy była dzieckiem.

Spotkania z Hanną zaowocowały przypomnieniem sobie przez Gerbera epizodu z dzieciństwa, którego nie był w stanie wytłumaczyć. Hanna znała sekretne szczegóły z jego życia czym szokowała go coraz bardziej. Była schizofreniczką, pozbawioną poczucia humoru. Jako dziecko była szczęśliwa, miała kochających ją rodziców. Ciągle się przeprowadzali, zamieszkując opuszczone domy. Przy każdej przeprowadzce zmieniali imiona. Unikali skupisk ludzkich i bali się obcych. Żyli według pięciu zasad. Nie posiadali dóbr materialnych, ani pieniędzy. Nie utrzymywali z nikim kontaktów. Wszystko układało się dobrze dopóki nie dopadli ich obcy.

Dziewczynka wiedziała, że przed czymś uciekają, ale nie wiedziała przed czym. Rodzice poddawali ją dziwnym próbom i tu zaczynała się gra na pograniczu życia i śmierci.
„ Jeśli chcesz żyć musisz nauczyć się umierać.” (str.134)

Gerber wraca wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Matka zmarła gdy miał dwa lata. Wychowywał go ojciec, który przekazał mu swoją pasję. Ojciec na łożu śmierci wyjawił mu sekret, który nim wstrząsnął. Czuł się zagubiony i rozdarty.
Jego pacjentka zaczęła naruszać prywatną przestrzeń psychologa i świadomie otworzyła jego stare rany. Usiłowała przejąć nad nim kontrolę. By osiągnąć cel Hanna wplatała do swoich opowieści szczegóły z jego życia prywatnego. Stała się zagrożeniem dla niego i jego rodziny. Gerber nieświadomie przyjmował nawyki swojej pacjentki.

Tajemnica goni tajemnicę. Powoli sprawy się wyjaśniają i zaskakują. Nic nie było takie jak się wydawało. Wszystkie elementy misternej układanki wskakują na swoje miejsce dając jasny obraz sytuacji. Psycholog idąc tropem pacjentki dowiaduje się prawdy o sobie, która nim wstrząsnęła. Przyczyną tego, że jego życie roztrzaskało się w drobne kawałki była Hanna, która w pewnym momencie zniknęła, zostawiając go z serią nierozwiązanych kwestii, które go prześladowały. Lektura warta polecenia.

Po „Dziewczynie we mgle” stwierdziłam, że muszę sięgnąć po kolejną książkę autora. Aura tajemniczości i napięcie towarzyszą od początku do samego końca. Bardzo trudno odłożyć książkę, gdy autor na każdym kroku zaskakuje i co chwilę myśli się o innym zakończeniu historii. Wplątanie wątków hipnozy i mechanizmu wyparcia traumatycznych przeżyć idealnie zgrało się z przedstawianą fabułą, która w tym wypadku stanowi jedną wielką układankę. Wszystko ma swój cel i drugie dno. Wątek kryminalny to coś na co zawsze czekam i tak też tutaj stanowił dobry kawałek lektury!

Ciekawa, inna niż wszystkie, warta przeczytania.

Ciekawa, inna niż wszystkie, warta przeczytania.

Książka która od początku do końca trzyma w napięciu i nie jest przewidywalna. Przeskakujemy na przemian raz przeszłość tajemniczej Hanny, a raz teraźniejszość i życie prywatne psychologa dziecięcego, który prowadzi leczenie Hanny za pomocą hipnozy. W pewnym momencie nieświadomie Pietro Gerber przestaje być psychologiem i staje się pacjentem zatracającym się w tajemnicach przeszłości o których nie miał pojęcia.

Całość jest napisana świetnie, prosty język, niedługie rozdziały i ta ciekawość sprawiająca, że ma się ochotę przechodzić z rozdziału do rozdziału. Zakończenie nieprzewidywalne ale zakończone w nieco słaby sposób, jakby autor nagle stracił wenę i postanowił postawić kropkę.

Niezbyt zaskakująca intryga, bohaterowie denerwujący, historia Hanny może była interesująca, ale sama bohaterka to niezwykle antypatyczna postać. Tak nagłe i głębokie zaangażowanie Pietra w jej sprawę nie wypadło wiarygodnie, a "wielka tajemnica" jego ojca i sposób jej zakodowania mnie rozczarowały. Powieść urywa się tak, jakby autorowi nie chciało się dopisać ostatniego rozdziału. Gwoździem do trumny jest lektor, który źle akcentuje zdania, dziwnie intonuje wypowiedzi bohaterów i ogólnie chyba nie umie płynnie czytać... Daje aż cztery gwiazdki, bo miejscami sama historia była wciągająca.

Zdarza Wam się pomylić kolejność serii?
Mnie się to często zdarza🙈
Przygodę z "Usypiaczem dzieci" rozpoczełam od "Domu bez wspomnien", a teraz wreszcie udało mi się nadrobić pierwszą część.
Pietro Gerber, znany psycholg dziecięcy, który specjalizuje się w hipnozie, zostaje poproszony o pomoc w terapii dorosłej kobiety. Hanna Hall przybywa z Australii, aby poddać się hipnozie u znanego "Usypiacza dzieci", bo jest przekonana o tym, że w dzieciństwie zabiła brata.
Pietro podejmuje się terapii, ale bardzo szybko zaczyna tego żałować.Dziwna pacjentka wciąga go bowiem nie tylko w swiat swoich mrocznych wspomnień, ale także w swoją tajemniczą grę, która namiesza hipnotyzerowi w głowie i w życiu.

Ta mroczna i nieprzewidywalna książka włoskiego mistrza kryminałów i thrillerów wciąga bez reszty.
Stajemy się świadkiem terapii kobiety, która w głębi duszy dalej jest skrzywdzonym dzieckiem, a której wspomnienia wydają się być nie z tego świata. Razem z autorem zagłębiamy się zarówno w umysł pacjentki, jak i jej terapeuty, targanego z jednej strony poczuciem zawodowego obowiązku, a z drugiej strony troską o rodzinę i osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa. Do samego końca nie wiemy, co się wydarzyło na prawdę, a co jest wytworem ludzkiej wyobraźni.
To książka, która trzyma w napięciu do samego końca i cały czas zaskakuje. Carrisi zdecydowanie dołączył do grona moich ulubionych autorów.

Zdarza Wam się pomylić kolejność serii?
Mnie się to często zdarza🙈

Niesamowita książka. Trzyma w napięciu a tajemnica nawołuję cię do nie odpuszczania w czytaniu. Wciąga cię i przytrzymuję lepkimi mackami abyś nie wyciągał nosa z książki. Coś genialnego!

2 003
    1 128