W złej wierze

Skarpa Warszawska
2021-05-05
2021-05-05
literatura polska

To już trzecia książka po "Wymazanych" i "Niewidocznych" pana Piekiełki, którą przeczytałam. Na pewno lepsza od tamtych dwóch, ale bez rewelacji. Zaczęło się nieźle, ale potem było coraz gorzej. To co miało zaintrygować zostało spłaszczone na maksa. Nie kupuję takiego wyjaśnienia tych zbrodni, zabrakło motywu. Po książkę sięgnęłam, bo akcja rozgrywa się w miastach, które dobrze znam - Pszczyna, Bielsko-Biała, a lubię czytać o rejonach, w których mieszkam.

jakieś pierdoły, o noszeniu masek na twarzy.

jakieś pierdoły, o noszeniu masek na twarzy.

Zaskakująca fabuła, dobrze napisana, warto przeczytać.

Zaskakująca fabuła, dobrze napisana, warto przeczytać.

Książkę bardzo dobrze się czytało natomiast ta końcówka nie przypadła mi do gustu.. No jakiś taki niedosyt mam. Ale mimo to warta przeczytania.

Jak ja się cieszę, że odkryłam tak wspaniałego pisarza jak Jacek Piekiełko. I to przez przypadek. Ale teraz widzę, że każda jego książka to literacki majstersztyk. Szczególnie jeśli chodzi o gatunek jakim jest kryminał.

Książka „W złej wierze” od początku do samego końca trzyma w napięciu i nie pozwala czytelnikowi oderwać się od niej choćby na chwilę.

Mamy tutaj małżeństwo Ernesta i Marty Doroszewskiej, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Mąż wiezie żonę autem do szpitala na porodówkę. Jednak po drodze psuje mu się samochód. Tymczasem jakiś mężczyzna oferuje pomoc i proponuje, że zawiezie Martę do szpitala. Niestety, Marta do tego szpitala nie dociera. Ani do żadnego innego w okolicy. Co się z nią stało?
I od tego momentu zaczyna się prawdziwy thriller.

Równolegle do zdarzeń związanych z zaginięciem Marty, poznajemy emerytowanego policjanta i profilera, Fiipa Mastalerza, który stracił żonę Ewę. Znajomy policjant zaproponował mu aby zajął się sprawą zaginionej Marty. Filip zgadza się dopiero wówczas, gdy z podsuniętych mu materiałów orientuje się, iż Marta była niesamowicie podobna do jego żony. Czy kobiety były spokrewnione?

Istotną rolę odegra tutaj również mężczyzna, który podwoził Martę do szpitala. Czy to on jest sprawcą jej zniknięcia czy też nie ma z tym nic wspólnego?

Jeżeli chodzi o męża Marty, to mamy też studium psychologiczne stopniowej degradacji człowieka, przygniecionego pod ciężarem nieszczęścia jakie na niego spadło. Człowieka pogrążonego w rozpaczy, szoku, bezsilności.

Akcja skonstruowana genialnie. Każda postać, każdy wątek przemyślane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Zagadka goni zagadkę, a nic nie jest takie jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Dużo tajemnic, niedopowiedzeń, ale oprócz napięcia, strachu, grozy są też momenty humorystyczne jak na przykład sprzeczka Ernesta z teściową. Nie ma tu jakichś pierdół typu, że prawniczka w ramach śledztwa wyruszyła na wyprawę w Himalaje lub, że kompleks Riese został zbudowany jako kapsuła do przenoszenia się w czasie. Tu jest jedna konkretna historia, ale opowiedziana z sensem i pomyślunkiem oraz szacunkiem do czytelnika. Dobry pomysł, świetny warsztat pisarski oraz niewątpliwy talent literacki nie potrzebują dodatkowych „fajerwerków” w postaci niestworzonych rzeczy. Zakończenie nieprzewidywalne, zaskakujące, szczerze mówiąc nokautujące czytelnika, bo wszystko wskazywało na to, że to nie tak miało być. Ten autor to prawdziwy brylant, jeszcze chyba nie do końca doceniony, ale myślę, że to się wkrótce zmieni, bo swoim talentem bije na łeb, na szyję mocno przereklamowane i trochę na siłę wykreowane gwiazdy polskiego kryminału.

Mamy tutaj...

Dobra pozycja na weekend. Akcja poprowadzona sprawnie i dość logicznie aczkolwiek chwilami wydarzenia były dość nieprawdopodobne. Troszkę przekombinowane to było ale czytało się dobrze, zaintrygowało mnie kto kogo i za co... Warto przeczytać. Zakończenie dość zaskakujące i mocno zakręcone. Ogólne polecam z czystym sumieniem.

W złej wierzę to historia Ernesta któremu w jednej chwili wali się świat. Jego ciężarna żona zostaje porwana. W sprawie pomaga jeden z najlepszych profilerow. Ciekawa fabuła, nieźle bohateorwie. Niestety tak źle mi się czytało nazwisko profilera! Panie Piekiełko, Masztalerz? No ok Mastalerz ale inaczejnie dało się czytać niż ta pierwsza wersja

Pierwsze spotkanie z autorem i w dodatku bardzo udane. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a zakończenie zaskakuje. Polecam.

Spoko.

Spoko.

Jak zwykle u tego autora książka trzyma w napięciu i zakończenie jest zaskakujące. Polecam.