Ciche wody

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Cykl:
- Zbrodnie na dworze Jagiellonów (tom 1)
- Tytuł oryginału:
- Silent Water. A Jagiellon Mystery
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2021-05-18
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-05-18
- Liczba stron:
- 304
- Czas czytania
- 5 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788382341416
- Tłumacz:
- Alina Siewior-Kuś
- Tagi:
- kryminał dynastia jagiellonów jagiellonowie bona sforza kraków morderstwo Zygmunt Stary Wawel dwór
Pierwszy tom cyklu znakomitych kryminałów historycznych.
Jest Boże Narodzenie 1519 roku, dwór królewski w Krakowie świętuje radosny okres. Niecałe dwa lata wcześniej włoska arystokratka Bona Sforza przybyła z Bari do stolicy Polski jako świeżo poślubiona małżonka króla Zygmunta. Towarzyszył jej imponujący orszak, do którego należała hrabina Caterina Sanseverino, teraz sprawująca nadzór nad dwórkami usługującymi królowej. Caterina wciąż przyzwyczaja się do życia w tym północnym królestwie mroźnych zim, obcych obyczajów i niezrozumiałego języka, kiedy dworem w wieczór pierwszego dnia Bożego Narodzenia wstrząsa szokujące morderstwo. Kilka dni później, w noc sylwestrową, dochodzi do następnej zbrodni. Ofiary pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Szaleją plotki, spekulacje i podejrzenia, lecz sprawca pozostaje nieuchwytny. Oficjalne dochodzenie utyka w miejscu, a Caterina z pomocą Sebastiana Konarskiego, młodszego sekretarza króla, postanawia odkryć tożsamość zabójcy. Tropy zaczynają wskazywać na krąg najbliższy królowej i oboje wkrótce ścigają się z czasem, by powstrzymać kolejne morderstwo. "Ciche wody" to powieść o władzy i jej nadużywaniu oraz o ostateczności, do której może posunąć się człowiek, szukając zadośćuczynienia za krzywdy w sytuacji, gdy nie może liczyć na sprawiedliwość. Chociaż osadzona w początkach epoki renesansu, powieść nawiązuje nieomylnie do najważniejszych kwestii społecznych dwudziestego pierwszego wieku.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Wyróżniona opinia
Ciche wody
Kiedy tylko przeczytałam na LC zapowiedzi wydawnicze czerwca, nie mogłam powstrzymać się przed błyskawicznym zakupem tej pozycji. Wysyłkę organizowano jednak dopiero od daty premiery. Nie darowałabym sobie przegapienia takiej niespotykanej dotąd wybuchowej mieszanki - zbrodni na dworze Jagiellońskim Zygmunta Starego i Bony Sforzy. Po pierwszych kilkunastu stronach, nieco rozczarowujących w płaszczyźnie historycznej, szybko się jednak wciągnęłam. Bo faktycznie, podłoże historyczne jest ledwo muśnięte. Owszem, mamy obydwoje panujących, kanclerza Szydłowieckiego, doradców królewskich polskich i włoskich, kilku znanych dworzan; przemykamy korytarzami Wawelu; wyczytujemy skąpe wiadomości dotyczące polityki, strojów i obyczajów, czy kuchni, ale bynajmniej nie poczujecie tu prawdziwej historii - nie znajdziecie stylizacji językowej, a archaizmy, słowa łacińskie i włoskie dawkowane są jak na lekarstwo. O wiele lepiej autorka oddała za to charakter i osobowość króla oraz jego impulsywnej małżonki, a także naturę intryg i wszelakich zależności rządzących dworem zygmuntowskim. Niemniej uświadomiłam sobie, że w tej powieści priorytetem nie jest uwydatnienie aspektów historycznych, a samej intrygi kryminalnej. A ta, przyznaję, była zajmująca i trudna do rozwikłania. Dwa morderstwa popełnione w Boże Narodzenie i Sylwestra Roku Pańskiego 1519, pozwalały snuć wiele poważnych domysłów natury politycznej czy religijnej, a ostatecznie okazały się zbrodniami dokonanymi z zemsty i nienawiści kobiecej. Morderczynię do ostatnich stron próżno było typować, choć przecież najmędrszy na dworze Stańczyk od razu przekonywał: "To nie był gniew żadnego mężczyzny" (za wprowadzenie Stańczyka bardzo dziękuję). Pierwiastek kobiecy jest mocno wyeksponowany w powieści. Autorka snuje rozważania na temat pozycji ówczesnych kobiet, a w usta nowoczesnej, jak na polski konserwatyzm, Bony, wkłada słowa, które najlepiej oddają istotę rzeczy: " Ta kraina mroźnej pogody, zimnych ludzi, mężczyzn obawiających się kobiet, które mówią, co myślą, i które przez całe życie chcieliby oglądać wyłącznie w alkowach i na stołku do porodu". Za ten renesansowy feminizm daję gwiazdkę.:) Bardzo udanym zabiegiem jest ponadto włożenie narracji w usta dwórki Bony - 25-letniej hrabiny Catariny Sanseverino, przybyłej z władczynią do Polski, która skądinąd, mimo trudności językowych, okazała się znakomitą śledczą i odegrała najważniejszą rolę w zdemaskowaniu morderczyni. Dobra lektura, która nie zwiększy szczególnie powszechnie znanej i dostępnej popularnej wiedzy o epoce, ale na pewno zmusi do myślenia przy typowaniu mordercy, a będzie to sprawa zaiste niełatwa. Kolejnych tomów, jako wielbicielka i sensacji i historii (chociaż ta pierwsza ma tu priorytet) na pewno nie przegapię. Polecam!
OPINIE i DYSKUSJE
Sporo szczegółów z epoki: opisy strojów, pomieszczeń, dań, ale... niewiele ponad to. Feminizm propagowany przez autorkę nijak się ma do jagiellońskich czasów, językowo też bez zachwytów, a intryga...cóż, słabiutka. Takie czytadełko "śniadaniowe":)
Sporo szczegółów z epoki: opisy strojów, pomieszczeń, dań, ale... niewiele ponad to. Feminizm propagowany przez autorkę nijak się ma do jagiellońskich czasów, językowo też bez zachwytów, a intryga...cóż, słabiutka. Takie czytadełko "śniadaniowe":)
Pokaż mimo toCiekawy kryminał umieszczony w XVI wieku za czasów królowej Bony Sforza. Myślę, że będę o tej książce długo pamiętać, bo mimo kilku nudnych fragmentów mnie zachwyciła. 🤍
Ciekawy kryminał umieszczony w XVI wieku za czasów królowej Bony Sforza. Myślę, że będę o tej książce długo pamiętać, bo mimo kilku nudnych fragmentów mnie zachwyciła. 🤍
Pokaż mimo toJeżeli książka jest napisana przez wykształconą po kierunku osobę, rozgrywa się w ciekawych czasach historycznych, do tego ma (fikcyjny) wątek kryminalny to ja chcę to przeczytać!! No i? No i spore rozczarowanie przyszło już po kilku stronach. Słuchajcie, ta książka ma wszystko, co powinno stanowić o ciekawej lekturze bo i zagadka kryminalna, i barwne czasy Jagiellonów, i ciekawi bohaterowie. I co? No i nie chce się wierzyć, że jest tak słabo.
Powieść toczy się na Wawelu, w okresie świąt Bożego Narodzenia roku 1519. Dochodzi tam do morderstw a w sprawę ustalenia ich sprawcy angażują się Catherine Sanseverino, nadzorująca dworki królowej oraz Sebastian Konarski, młodszy sekretarz króla.
Co na plus? Po pierwsze, fajnie opisane tło historyczne. Spacery po Wawelu, posiłki, stroje, protokół. Potrafi być klimatycznie. Nie sposób nie zauważyć, że autorka ma dużą wiedzę i do książki się przygotowała. Po drugie, dobre tłumaczenie Aliny Siewior-Kuś. Książkę płynnie i lekko się czyta. Co na minus? Całość wypada płytko, nijak, nie dane mi było się zaangażować, emocji nie wzbudziło. Coś tu nie poszło… Ot, taka lektura na dwa wieczory, która nic nie wniosła, miejscami nużyła, do której nigdy nie wrócę, a i drugą częścią nie jestem w najmniejszy sposób zainteresowana.
Jeżeli książka jest napisana przez wykształconą po kierunku osobę, rozgrywa się w ciekawych czasach historycznych, do tego ma (fikcyjny) wątek kryminalny to ja chcę to przeczytać!! No i? No i spore rozczarowanie przyszło już po kilku stronach. Słuchajcie, ta książka ma wszystko, co powinno stanowić o ciekawej lekturze bo i zagadka kryminalna, i barwne czasy Jagiellonów, i...
więcej Pokaż mimo to„Ciche Wody” to pierwszy tom cyklu kryminałów historycznych Zbrodnie na dworze Jagiellonów.
W bożonarodzeniowy wieczór 1519 roku dochodzi na Wawelu do morderstwa, ginie urzędnik niskiego rzędu, w sylwestrową noc ginie sekretarz królowej Bony. Za namowa tej ostatniej i z własnej ciekawości rozwiązania sprawy podejmuje się hrabina Caterina Sanseverino, dwórka królowej.
O ile sam pomysł na książkę jest ciekawy i intrygujący o tyle wykonanie pozostaje daleko w tyle. Przez cały czas czytania miałem wrażenie, że autorka chyba nie do końca sama wie czy ma powstać książka o szerokim i barwnym tle historyczno – obyczajowym ze zbrodnią jako wisienką na torcie czy po prostu chce aby jej dzieło było kryminałem osadzonym w XVI wiecznym Krakowie.
Skutkiem czego otrzymaliśmy książkę w której mamy sporo opisów z życia dworskiego i mieszczan oraz samego zamku wawelskiego, które tak naprawdę niczego nie wnoszą do samej fabuły a z drugiej strony kryminał o nieskomplikowanej intrydze, który spokojnie mógłby stać się opowiadaniem nie potrzebującym rozmiarów książki.
Kolejna sprawą niestety na minus jest powierzenie głównej roli kobiecie.
W realiach XVI wiecznego świta, w przeważającej większości rządzonym przez mężczyzn nawet hrabina i przy tym dwórka królowej nie mogłaby prowadzić „prywatnego śledztwa” gdyż z oczywistych powodów nie byłaby dopuszczona do prowadzonych przez urzędników spraw związanych z wykryciem sprawcy, pomijając oczywiście etykietę dworską którą Caterina łamała na każdym kroków.
Mam nadzieję, że kolejne tomy pomysłowego cyklu o zbrodniach w czasach Jagiellonów okażą się ciekawsze i wciągające.
„Ciche Wody” to pierwszy tom cyklu kryminałów historycznych Zbrodnie na dworze Jagiellonów.
więcej Pokaż mimo toW bożonarodzeniowy wieczór 1519 roku dochodzi na Wawelu do morderstwa, ginie urzędnik niskiego rzędu, w sylwestrową noc ginie sekretarz królowej Bony. Za namowa tej ostatniej i z własnej ciekawości rozwiązania sprawy podejmuje się hrabina Caterina Sanseverino, dwórka królowej.
O ile...
https://kasiek-mysli.blogspot.com/2022/01/cichce-wody-pk-adams-zbrodnie-na-dworze.html
https://kasiek-mysli.blogspot.com/2022/01/cichce-wody-pk-adams-zbrodnie-na-dworze.html
Pokaż mimo toKryminał zdecydowanie mi się podobał. Porusza ważne kwestie, ale też trochę przybliża obyczajowość tamtych czasów. Nakłania do zastanowienia, czy na pewno "czasy się zmieniły"...
Kryminał zdecydowanie mi się podobał. Porusza ważne kwestie, ale też trochę przybliża obyczajowość tamtych czasów. Nakłania do zastanowienia, czy na pewno "czasy się zmieniły"...
Pokaż mimo toOd dawna dręczyła mnie myśl, że mało jest kryminałów osadzonego w nieco odleglejszych w czasie polskich realiach. Rzuciłem się więc na "Ciche wody" z radością. Niestety, spotkało mnie ogromne rozczarowanie. Postaci płytkie, wątek kryminalny słabiutki, język nie wychodzi poza poprawność. Nie ma żadnego elementu, który by uprzyjemnił lekturę. Najlepsza w tej książce jest okładka :) Pierwsza część tak mnie znudziła, że po drugą z pewnością nie sięgnę
Od dawna dręczyła mnie myśl, że mało jest kryminałów osadzonego w nieco odleglejszych w czasie polskich realiach. Rzuciłem się więc na "Ciche wody" z radością. Niestety, spotkało mnie ogromne rozczarowanie. Postaci płytkie, wątek kryminalny słabiutki, język nie wychodzi poza poprawność. Nie ma żadnego elementu, który by uprzyjemnił lekturę. Najlepsza w tej książce jest...
więcej Pokaż mimo toCzasami jest tak, że konfrontacja między oczekiwaniami a rzeczywistością potrafi być bardzo bolesna. I to jest właśnie ten przypadek. Głowy z kasetonów Sali Poselskiej na Wawelu mają więcej charakteru niż bohaterowie P.K. Adams; tło historyczne – bezbarwne i nieoddające ducha epoki, a intryga kryminalna… No cóż, będę dyplomatyczny i powiem tylko tyle: Agatha Christie to nie jest.
„A miało być tak pięknie…”. Szkoda.
Czasami jest tak, że konfrontacja między oczekiwaniami a rzeczywistością potrafi być bardzo bolesna. I to jest właśnie ten przypadek. Głowy z kasetonów Sali Poselskiej na Wawelu mają więcej charakteru niż bohaterowie P.K. Adams; tło historyczne – bezbarwne i nieoddające ducha epoki, a intryga kryminalna… No cóż, będę dyplomatyczny i powiem tylko tyle: Agatha Christie to nie...
więcej Pokaż mimo toJakie to było słabe!!! Dawno nie czytałam tak kiepskiej powieści, nudna jak flaki z olejem, kto jest mordercą domyśliłam się jak tylko postać pojawiła się na kartach książki. Chyba niestety nic mi się nie podobało, bohaterowie byli irytujący, opisy miejsc długie i bez polotu, akcji nie było wcale. Okropna...
Jakie to było słabe!!! Dawno nie czytałam tak kiepskiej powieści, nudna jak flaki z olejem, kto jest mordercą domyśliłam się jak tylko postać pojawiła się na kartach książki. Chyba niestety nic mi się nie podobało, bohaterowie byli irytujący, opisy miejsc długie i bez polotu, akcji nie było wcale. Okropna...
Pokaż mimo toLubię kryminały historyczne, więc chciałam tę powieść mieć. Kraków, dwór królowej Bony i króla Zygmunta - ciekawe spojrzenie, tym bardziej, że narratorką jest Włoszka, jej opinie na temat Polski i Polaków były ciekawe. Wątek kryminalny natomiast przewidywalny i poprowadzony trochę naiwnie.
Lubię kryminały historyczne, więc chciałam tę powieść mieć. Kraków, dwór królowej Bony i króla Zygmunta - ciekawe spojrzenie, tym bardziej, że narratorką jest Włoszka, jej opinie na temat Polski i Polaków były ciekawe. Wątek kryminalny natomiast przewidywalny i poprowadzony trochę naiwnie.
Pokaż mimo to