Miecz Kaigenu

2024-06-01
2024-06-01
2019-02-27
Patrycja Zarawska, Iwona Michałowska-Gabrych

Musze przyznać, że jest to super ksiażka. Ta książka nie tylko jest bardzo fajnym połączeniem Avatara z kulturą azjatycka i nie brak w niej bardzo wciągajacych scen walki, lecz również podejmuje bardzo ważne tematy.
Książka jest napisana bardzo ładnie i czysto, wszystko można sobie pięknie wyobrazić i nawet nie zauważyć ze przemineło 100 stron w mgnieniu oka.
Dużo ludzi wspomina o terminach które są ekluzywne do tej serii i czasem sprawiają problem z zrozumieniem. Jeżeli bardzo to komuś przeszkadza z tyłu książki jest taki mały słownik, lecz wiekszość czasu można z kontekstu domyślić się znaczenia

Dużo ludzi...

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów anime. Mogłaby być scenariuszem dla rewelacyjnego serialu.
To jest właściwie książka o jednej bitwie i o tym co było po niej. O tłumionym gniewie i żalu, o destruktywnej sile propagandy, o niespełnionej i spełnionej miłości, także matczynej. O znalezieniu w życiu celu i o wojnie widzianej oczami zwykłych - i niezwykłych ludzi.
Nie byłam gotowa.
10/10

Nie...

Zacznę od tego, że tę książkę polecam wszystkim na każdym kroku. Moi znajomi mają już prawdopodobnie dość słuchania o niej.
Historia przemyślana od pierwszego do ostatniego słowa. Widać to szczególnie dlatego, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju klamrą emocjonalną głównej bohaterki.
Zaczynamy historię widząc świat z jednej perspektywy, a kończymy patrząc na te same rzeczy z zupełnie nową. Na naszych oczach postać dorasta emocjonalnie.

Równie dającym do myślenia jest też zabieg umieszczenia scen akcji w środku książki, podczas gdy utarło się, że daje się je na koniec. Jednak dzięki takiemu ułożeniu, na koniec mamy czas na wnikliwe przemyślenie konsekwencji tego co się stało. Bohaterowie mogą zdecydować co dalej.
Ta historia zaskakuje i to nie raz. Nie wszystko jest takie jakim się wydaje.
Bardzo dobrze też pozwala się wczuć w sytuacje głównych bohaterów, którzy już od pierwszych rozdziałów zyskują naszą sympatię.
Mamy rzeczy w których chcemy im kibicować. Z napięciem czekamy aż się wydarzą. I jak w życiu - różnie to bywa.

Świat również zachwyca. Choć to standalone to nie jest pierwsza książka w tym świecie. Co może nie być szeroko wiadome jako, że wcześniejsza trylogia nie zyskała popularności.
Jednak dzięki temu czuć na każdym kroku, że świat został już szeroko przemyślany i żyje również w miejscach poza małym półwyspem na którym dzieje się cała akcja. A i jakakolwiek znajomość poprzednich książek jest tu zbędna.

Co to za świat? Mamy do czynienia ze światem paralelnym do naszego z postępem technologicznym odpowiadającym wczesnemu XX wiekowi (tak na oko). A Poszczególne nacje mają talenty władania elementami natury (wodą, ogniem, wiatrem itp.).
Fenomenalnie opisane jest ich użycie na różne efektowne sposoby. Zresztą nie tylko mocy. Autorka pracuje w szkółce sztuk walki i to doświadczenie z tematem przekłada na cudowne i zrozumiałe opisy scen treningów z dojo i walk.

Gdy usłyszałam, że jest tu sporo mowy o polityce obawiałam się, że może się miejscami dłużyć. Ale myliłam się!
Polityczne aspekty świata zostają nam przedstawione przy okazji personalnych przeżyć głównych bohaterów przez co sprytnie angażują nas emocjonalnie i chcemy wiedzieć więcej!

Fabuła przekłada trzymającą w napięciu, wartką akcję momentami dla bohaterów, by ich myśli i emocje miały czas wybrzmieć i rezonować z czytelnikiem.
Poza tym cóż... Jest bitwa wiec krew się leje i ludzie umierają... drastycznie. To zdecydowanie jest książka na której się płacze. Może dobrze jest się zapoznać z ostrzeżeniami trigerującymi.
Dajcie tej książce szanse, a obiecuje że nie pożałujecie.

Na półkach: , , , , , , ,

Czy wystarczy, że napiszę, że świetna?
Nie?
Od czego by tu zacząć w takim razie... Fantastyki się już trochę naczytałam i uwierzcie mi, nie spotkałam się z książką, która w taki sposób rozwiązuje pewne wątki. Nie do przewidzenia. Dokładnie tak, jak w prawdziwym życiu, a jednak dużo ciekawiej. Ciężko to opisać.
Jest to historia bardzo skupiona na bohaterach i ich rozwoju. To sprawiło, że przez ponad pół książki siedziałam jak na szpilkach, targana emocjami, od płaczu z radości po płacz ze smutku.
Pierwsze sto stron może być dla niektórych ciężkie ze względu na trudność z opanowaniem nazw i dużej rozbudowy świata. Ewentualnie, może być średnio ciekawe.
Ale.
To.
Co.
Dzieje.
Się.
Później.

Takiej właśnie fantastyki szukam. Całkowicie świeżej, nie powielajacej schematów. Emocjonującej. Jestem nawet gotowa poradzić sobie teraz z kacem książkowym. I feel it's coming.
Poziom angielskiego - zważywszy na japońskopodobne wstawki angielski musi być raczej bardzo dobry. Ale ludzie, dla tej książki warto choćby się go nauczyć od podstaw.

Czy wystarczy, że napiszę, że świetna?
Nie?
Jest to historia bardzo skupiona na bohaterach i ich rozwoju....

• Do kupienia
  • Azjatyckie
  • MAYBE(NOT FINISHED/LONG/NO PL E-BOOK/SCI-FI/OTHER)