Biel

Okładka książki Biel Małgorzata Oliwia Sobczak Patronat LC
Okładka książki Biel
Małgorzata Oliwia Sobczak Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kolory zła (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kolory zła (tom 3)
W.A.B.
2021-05-19
2021-05-19
literatura polska kryminał prokurator literatura współczesna literatura XXI wieku tajemnica biel śledztwo morderstwo prostytucja bdsm sadyzm sprawa sprzed lat prl

Okładka książki Gorąca gwiazdka Joanna Dubler, K.A. Figaro, Maya Frost, Elżbieta K. Kozłowska, Alexa Lavenda, Katarzyna Mak, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jagna Rolska, Alicja Skirgajłło, Małgorzata Oliwia Sobczak, Patrycja Strzałkowska, Kaja Łęcka
Ocena 6,3
Gorąca gwiazdka Joanna Dubler, K.A....
Okładka książki Wigilijne opowieści Tomasz Betcher, Jacek Galiński, Karolina Głogowska, Jagna Kaczanowska, Agnieszka Lis, Agnieszka Litorowicz-Siegert, Magdalena Majcher, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Alek Rogoziński, Małgorzata Oliwia Sobczak, Milena Wójtowicz
Ocena 6,9
Wigilijne opow... Tomasz Betcher, Jac...

Oficjalne recenzje i

Czarno na białym

Link do recenzji

6186 109 31

Wspaniałe zwieńczenie genialnej trylogii 💪
Trzeba przyznać, że wszystkie trzy tomy czyta się z zapartym tchem, ale BIEL chyba faktycznie jest najlepsza.
Autorka doskonale przeplata czasy współczesne z latami PRLu i wiele się dzieje w obu czasoprzestrzeniach.

Wspaniałe zwieńczenie genialnej trylogii 💪

Pewnego zimowego poranka z okna sopockiej kamienicy skacze studentka prawa. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią młoda kobieta była krępowana i duszona. Na miejsce zdarzenia przybywa prokurator Leopold Bilski, który po sprawie w Kartuzach wrócił do Trójmiasta. Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją mroczne pragnienia i tajemnice głęboko osadzone w przeszłości.
Trzeci tom mrocznej serii ,, Kolory zła''.

Książka zawiera w sobie wszystko, co powinien mieć dobry kryminał. Jest przemoc , morderstwo i zdrada. Są psychopaci i nie zawsze prawi stróże prawa. Intryguje mroczna sprawa z przeszłości, która splata się z teraźniejszością.Główni bohaterowie wzbudzają sympatię,jednak jest małe "ale". Autorka ma jakąś obsesję na punkcie "stukających szpilek",firanek i trzeszczącej podłogi - są zbyt często używane. Ponadto przesadnie dokładne opisy epizodycznych postaci oraz pomieszczeń , które nie mają żadnego znaczenia dla fabuły ,irytują i wręcz rozkojarzają. A w opisie sceny intymnej bohater wtula twarz "we włosy pachnące szamponem pokrzywowym."Nie lepiej , żeby poczuł ich jedwabistość ? Ogólnie polecam

To było naprawdę dobre. Cała seria Kolorów Zła to naprawdę bardzo dobre, wciągające kryminały.
Świetna dwutorowa akcja w "Bieli", czasy PRL, przeplatane z czasami współczesnymi, wszystko się łączy i tajemnice zostają rozwikłane. Postać Leopolda Bilskiego rewelacja, mocno zarysowana psychologicznie, szczególnie w tym tomie.

Miejsce akcji, czasy trójmiejskich "mewek", milicyjnych śledztw zamiatanych pod dywan, czasy PRL - uważam, że to wszystko jest świetnie pokazane w tej książce.

Czytajcie całą trylogię. Polecam.

Miejsce akcji, czasy trójmiejskich "mewek",...

Świetne zakończenie trylogii. To jest bardzo solidna seria, która trzyma poziom aż do końca.

Muszę przyznać, że cały cykl jest bardzo dobry. Zakończenie nie jest przewidywalne. Polecaam.

Najlepszy tom z serii.

Najlepszy tom z serii.

Ostatni tom cyklu "Kolory zła". Tym razem bohaterowie powieści mają do czynienia z samobójstwem pewnej młodej kobiety. Okazuje się że ofiara ma na swoim ciele liczne ślady, które mogą świadczyć o maltretowaniu. Czy to aby na pewno było to samobójstwo? Co się właściwie wydarzyło w życiu młodej dziewczyny, która zdecydowała się je zakończyć.

Niestety muszę przyznać że ten tom, w moim odczuciu, był najsłabszy z całej trylogii. Przez pierwszy tom wręcz płynęłam, czytał się sam. Z drugim było troszkę trudniej, ale też nie był zły. Natomiast ta część szła mi dość opornie. Mimo, że moim zdaniem jest to najsłabsza część i tak cała seria jest warta uwagi.

Niestety muszę przyznać że ten...

#czerwień była bardzo, bardzo dobra, #czerń mroczna, świdrująca wyobraźnię ale #biel ... Biel była najlepsza. Czasy współczesne przeplatane czasami PRL-u, świat prostytucji, wpływów, niebezpiecznych ludzi i ich chorych żądz. I w tym wszystkim Leopold Bilski szukający prawdy, zabójcy a może nawet rozwiązania tajemnicy sprzed lat?
Mroczny to był tom, pełen drastycznych opisów i przerażających myśli.

Mroczny to był tom, pełen drastycznych opisów...

"W dzieciństwie bardzo często powstają blokady, których człowiek nie może przełamać w dorosłości."

Podobno "biel oślepia mocniej niż czerń". Cóż... w tym wypadku nie sposób jest się nie zgodzić. Kolory zła już za mną i śmiało mogę napisać, że Małgorzata O. Sobczak otwiera sobie furtkę, by rozgościć się wśród moich ulubionych autorów 😉. Cała ta seria to kawał dobrego, dopracowanego kryminału, a "Biel" jest przedobrym jej zwieńczeniem.
W moim odczuciu, największym atutem "Bieli" jest strona psychologiczna, która momentami rozwalała mnie na łopatki. Leo Bilski usiłujący rozwikłać sprawę śmierci swojego ojca, jego determinacja w dążeniu do celu, a zarazem demony, z którymi się boryka... To było naprawdę coś. Widać ogromną pracę, jaką włożyła Autorka w zbudowanie tej postaci od A do Z. To samo tyczy się relacji między bohaterami. Brawo.
Akcja powieści dzieje się dwutorowo (lata 1988 i 2015). Nietrudno jest się domyślić, że sprawy z przeszłości jak i teraźniejszości łączą się ze sobą, jednak należy wszystkie sznurki ze sobą połączyć, co już nie jest takie proste 😉. Mnie się nie udało rozwiązać zagadki, pewnie między innymi przez to, że przez dłuższy czas miałam problem z zakodowaniem sobie w głowie wszystkich postaci 😅. Nie wiem, może byłam niedostatecznie skupiona 🤔. W każdym razie w końcu załapałam, także kwestia czasu 😉. Nie zmienia to jednak faktu, że Małgorzata Sobczak budowała napięcie fenomenalnie.
Szczypta goryczki na sam koniec, ale... zakończenie przedstawione z obu perspektyw wywołało, w moim odczuciu, niepotrzebny chaos. No nie było to konieczne.
Jeśli nie znacie jeszcze tej serii, wrzucajcie do koszyka 😉.