Biel

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Cykl:
- Kolory zła (tom 3)
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Data wydania:
- 2021-05-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-05-19
- Liczba stron:
- 432
- Czas czytania
- 7 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328085213
- Tagi:
- literatura polska kryminał prokurator literatura współczesna literatura XXI wieku tajemnica biel śledztwo morderstwo prostytucja bdsm sadyzm sprawa sprzed lat prl
Pewnego zimowego poranka z okna sopockiej kamienicy skacze studentka prawa. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią młoda kobieta była krępowana i duszona. Na miejsce zdarzenia przybywa prokurator Leopold Bilski, który po sprawie w Kartuzach wrócił do Trójmiasta. Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją mroczne pragnienia i tajemnice głęboko osadzone w przeszłości.
Trzeci tom mrocznej serii "Kolory zła".
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Czarno na białym
W naszej kulturze biel, najjaśniejsza z barw, kojarzy się z niewinnością, czystością oraz ze światłem. Na biało ubiera się hołdująca tradycji panna młoda w dniu swojego ślubu. Biała bluzka czy koszula to części odświętnego, uroczystego stroju. Używamy białych obrusów, aby uhonorować gości. A kiedy pojawia się śnieg, odmienia szary krajobraz, odświeżając go, nadając mu wrażenie miękkiego i czystego…
Mimo to u Małgorzaty Oliwii Sobczak biel staje się jednym z kolorów zła. Czy dlatego, że w innych kulturach (Chiny, starożytny Egipt) kojarzona jest z nieszczęściem, śmiercią, żałobą? A może jest tu pewna przewrotność i ten, kto wydaje się niewinny i prostolinijny, w rzeczywistości ma coś na sumieniu? Dodatkowo biel pozwala na wyraźne dostrzeżenie innych barw, które na jej tle się wyróżniają.
Niezależnie od tego, jak postanowimy zinterpretować tytuł, najnowsza powieść M.O. Sobczak z pewnością pozostanie na długo w pamięci czytelników. W porównaniu do poprzednich części serii „Kolory zła” ten tom jest bardziej mroczny, a opisane wydarzenia przedstawiono w sposób dość drastyczny.
Przed prokuratorem Bilskim postawiono trudne zadanie. Młoda studentka prawa popełniła samobójstwo, skacząc z okna. Choć jest naoczny świadek tego zdarzenia, więc nie ma wątpliwości, że nikt jej nie wypchnął, śledczy szybko dochodzą do wniosku, że do śmierci kobiety przyczynił się ktoś, kto ją skrzywdził. Aby odkryć, kim jest ta osoba, trzeba przeanalizować środowisko nocnych klubów, prostytutek i… miłośników klimatów BDSM. I to raczej tych lubujących się nie w pikantnych miłosnych igraszkach urozmaicających życie seksualne, lecz – nazywając rzeczy po imieniu – dewiantów, którzy nie zważając na bezpieczeństwo drugiej osoby, za wszelką cenę zaspokajają swą żądzę zadawania niewyobrażalnego bólu.
Leopold Bilski musi się uporać nie tylko ze sprawą, ale także z samym sobą. Po pierwsze, z powodu wydarzeń rozgrywających się w poprzednim tomie „Kolorów zła” prokurator został wysłany przymusowo na terapię i choć uważa, że to tylko formalność, regularnie przychodzi na spotkania z panią psycholog. Czy pomogą mu one bardziej zrozumieć siebie? Po drugie, dawna miłość prawnika, Anna Górska, związała się z młodym, przystojnym i świetnie zbudowanym sportowcem – nadzieją polskiego hokeja. Bilski zaciska zęby i stara się nie okazywać zazdrości, ale nie jest to łatwe. I wreszcie po trzecie, Leopold wraca do niewyjaśnionej przez lata sprawy zabójstwa swojego ojca, sądząc, że rozwiązanie jej przyniesie mu wytęskniony spokój. Czy faktycznie tak się stanie? Sprawdźcie sami.
„Biel” Małgorzaty Oliwii Sobczak to interesująca podróż pomiędzy współczesnością a świetnie odmalowanymi czasami PRL-u. Autorka zadała sobie sporo trudu, aby rzetelnie sportretować zarówno postacie towarzyszy milicjantów, jak i peerelowską scenerię. Znakomicie udało jej się uchwycić klimat Polski Ludowej. Bardzo podobają mi się także interakcje pomiędzy głównymi bohaterami. Oczywiście nie sposób nie kibicować Bilskiemu w pomyślnym rozwiązaniu spraw osobistych i służbowych.
Powieść jest znakomicie napisana, ale muszę zaznaczyć, że fabuła nie napawa optymizmem. Przytłacza i zasmuca. Wystarczy jednak wejść na dowolny portal informacyjny i przejrzeć bieżące wiadomości, by przyznać, że zło i okrucieństwo panoszy się na świecie i ma się całkiem nieźle, a wydarzenia przedstawione w książce są – niestety – całkiem prawdopodobne.
Aleksandra Dolęga
Popieram [ 5 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Wspaniałe zwieńczenie genialnej trylogii 💪
Trzeba przyznać, że wszystkie trzy tomy czyta się z zapartym tchem, ale BIEL chyba faktycznie jest najlepsza.
Autorka doskonale przeplata czasy współczesne z latami PRLu i wiele się dzieje w obu czasoprzestrzeniach.
Wspaniałe zwieńczenie genialnej trylogii 💪
Pokaż mimo toTrzeba przyznać, że wszystkie trzy tomy czyta się z zapartym tchem, ale BIEL chyba faktycznie jest najlepsza.
Autorka doskonale przeplata czasy współczesne z latami PRLu i wiele się dzieje w obu czasoprzestrzeniach.
Pewnego zimowego poranka z okna sopockiej kamienicy skacze studentka prawa. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią młoda kobieta była krępowana i duszona. Na miejsce zdarzenia przybywa prokurator Leopold Bilski, który po sprawie w Kartuzach wrócił do Trójmiasta. Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją mroczne pragnienia i tajemnice głęboko osadzone w przeszłości.
Trzeci tom mrocznej serii ,, Kolory zła''.
Pewnego zimowego poranka z okna sopockiej kamienicy skacze studentka prawa. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią młoda kobieta była krępowana i duszona. Na miejsce zdarzenia przybywa prokurator Leopold Bilski, który po sprawie w Kartuzach wrócił do Trójmiasta. Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją mroczne pragnienia i tajemnice głęboko osadzone w...
więcej Pokaż mimo toKsiążka zawiera w sobie wszystko, co powinien mieć dobry kryminał. Jest przemoc , morderstwo i zdrada. Są psychopaci i nie zawsze prawi stróże prawa. Intryguje mroczna sprawa z przeszłości, która splata się z teraźniejszością.Główni bohaterowie wzbudzają sympatię,jednak jest małe "ale". Autorka ma jakąś obsesję na punkcie "stukających szpilek",firanek i trzeszczącej podłogi - są zbyt często używane. Ponadto przesadnie dokładne opisy epizodycznych postaci oraz pomieszczeń , które nie mają żadnego znaczenia dla fabuły ,irytują i wręcz rozkojarzają. A w opisie sceny intymnej bohater wtula twarz "we włosy pachnące szamponem pokrzywowym."Nie lepiej , żeby poczuł ich jedwabistość ? Ogólnie polecam
Książka zawiera w sobie wszystko, co powinien mieć dobry kryminał. Jest przemoc , morderstwo i zdrada. Są psychopaci i nie zawsze prawi stróże prawa. Intryguje mroczna sprawa z przeszłości, która splata się z teraźniejszością.Główni bohaterowie wzbudzają sympatię,jednak jest małe "ale". Autorka ma jakąś obsesję na punkcie "stukających szpilek",firanek i trzeszczącej podłogi...
więcej Pokaż mimo toTo było naprawdę dobre. Cała seria Kolorów Zła to naprawdę bardzo dobre, wciągające kryminały.
Świetna dwutorowa akcja w "Bieli", czasy PRL, przeplatane z czasami współczesnymi, wszystko się łączy i tajemnice zostają rozwikłane. Postać Leopolda Bilskiego rewelacja, mocno zarysowana psychologicznie, szczególnie w tym tomie.
Miejsce akcji, czasy trójmiejskich "mewek", milicyjnych śledztw zamiatanych pod dywan, czasy PRL - uważam, że to wszystko jest świetnie pokazane w tej książce.
Czytajcie całą trylogię. Polecam.
To było naprawdę dobre. Cała seria Kolorów Zła to naprawdę bardzo dobre, wciągające kryminały.
więcej Pokaż mimo toŚwietna dwutorowa akcja w "Bieli", czasy PRL, przeplatane z czasami współczesnymi, wszystko się łączy i tajemnice zostają rozwikłane. Postać Leopolda Bilskiego rewelacja, mocno zarysowana psychologicznie, szczególnie w tym tomie.
Miejsce akcji, czasy trójmiejskich "mewek",...
Świetne zakończenie trylogii. To jest bardzo solidna seria, która trzyma poziom aż do końca.
Świetne zakończenie trylogii. To jest bardzo solidna seria, która trzyma poziom aż do końca.
Pokaż mimo toMuszę przyznać, że cały cykl jest bardzo dobry. Zakończenie nie jest przewidywalne. Polecaam.
Muszę przyznać, że cały cykl jest bardzo dobry. Zakończenie nie jest przewidywalne. Polecaam.
Pokaż mimo toNajlepszy tom z serii.
Najlepszy tom z serii.
Pokaż mimo toOstatni tom cyklu "Kolory zła". Tym razem bohaterowie powieści mają do czynienia z samobójstwem pewnej młodej kobiety. Okazuje się że ofiara ma na swoim ciele liczne ślady, które mogą świadczyć o maltretowaniu. Czy to aby na pewno było to samobójstwo? Co się właściwie wydarzyło w życiu młodej dziewczyny, która zdecydowała się je zakończyć.
Niestety muszę przyznać że ten tom, w moim odczuciu, był najsłabszy z całej trylogii. Przez pierwszy tom wręcz płynęłam, czytał się sam. Z drugim było troszkę trudniej, ale też nie był zły. Natomiast ta część szła mi dość opornie. Mimo, że moim zdaniem jest to najsłabsza część i tak cała seria jest warta uwagi.
Ostatni tom cyklu "Kolory zła". Tym razem bohaterowie powieści mają do czynienia z samobójstwem pewnej młodej kobiety. Okazuje się że ofiara ma na swoim ciele liczne ślady, które mogą świadczyć o maltretowaniu. Czy to aby na pewno było to samobójstwo? Co się właściwie wydarzyło w życiu młodej dziewczyny, która zdecydowała się je zakończyć.
więcej Pokaż mimo toNiestety muszę przyznać że ten...
#czerwień była bardzo, bardzo dobra, #czerń mroczna, świdrująca wyobraźnię ale #biel ... Biel była najlepsza. Czasy współczesne przeplatane czasami PRL-u, świat prostytucji, wpływów, niebezpiecznych ludzi i ich chorych żądz. I w tym wszystkim Leopold Bilski szukający prawdy, zabójcy a może nawet rozwiązania tajemnicy sprzed lat?
Mroczny to był tom, pełen drastycznych opisów i przerażających myśli.
#czerwień była bardzo, bardzo dobra, #czerń mroczna, świdrująca wyobraźnię ale #biel ... Biel była najlepsza. Czasy współczesne przeplatane czasami PRL-u, świat prostytucji, wpływów, niebezpiecznych ludzi i ich chorych żądz. I w tym wszystkim Leopold Bilski szukający prawdy, zabójcy a może nawet rozwiązania tajemnicy sprzed lat?
więcej Pokaż mimo toMroczny to był tom, pełen drastycznych opisów...
"W dzieciństwie bardzo często powstają blokady, których człowiek nie może przełamać w dorosłości."
Podobno "biel oślepia mocniej niż czerń". Cóż... w tym wypadku nie sposób jest się nie zgodzić. Kolory zła już za mną i śmiało mogę napisać, że Małgorzata O. Sobczak otwiera sobie furtkę, by rozgościć się wśród moich ulubionych autorów 😉. Cała ta seria to kawał dobrego, dopracowanego kryminału, a "Biel" jest przedobrym jej zwieńczeniem.
W moim odczuciu, największym atutem "Bieli" jest strona psychologiczna, która momentami rozwalała mnie na łopatki. Leo Bilski usiłujący rozwikłać sprawę śmierci swojego ojca, jego determinacja w dążeniu do celu, a zarazem demony, z którymi się boryka... To było naprawdę coś. Widać ogromną pracę, jaką włożyła Autorka w zbudowanie tej postaci od A do Z. To samo tyczy się relacji między bohaterami. Brawo.
Akcja powieści dzieje się dwutorowo (lata 1988 i 2015). Nietrudno jest się domyślić, że sprawy z przeszłości jak i teraźniejszości łączą się ze sobą, jednak należy wszystkie sznurki ze sobą połączyć, co już nie jest takie proste 😉. Mnie się nie udało rozwiązać zagadki, pewnie między innymi przez to, że przez dłuższy czas miałam problem z zakodowaniem sobie w głowie wszystkich postaci 😅. Nie wiem, może byłam niedostatecznie skupiona 🤔. W każdym razie w końcu załapałam, także kwestia czasu 😉. Nie zmienia to jednak faktu, że Małgorzata Sobczak budowała napięcie fenomenalnie.
Szczypta goryczki na sam koniec, ale... zakończenie przedstawione z obu perspektyw wywołało, w moim odczuciu, niepotrzebny chaos. No nie było to konieczne.
Jeśli nie znacie jeszcze tej serii, wrzucajcie do koszyka 😉.
"W dzieciństwie bardzo często powstają blokady, których człowiek nie może przełamać w dorosłości."
więcej Pokaż mimo toPodobno "biel oślepia mocniej niż czerń". Cóż... w tym wypadku nie sposób jest się nie zgodzić. Kolory zła już za mną i śmiało mogę napisać, że Małgorzata O. Sobczak otwiera sobie furtkę, by rozgościć się wśród moich ulubionych autorów 😉. Cała ta seria to kawał dobrego,...