Kapelusznicy

Okładka książki Kapelusznicy Tamzin Merchant Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2021
Okładka książki Kapelusznicy
Tamzin Merchant Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Kapelusznicy (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Martyna Tomczak

Wyróżniona opinia i

Kapelusznicy

przeczytanych książek 1683 napisanych opinii 432

Wciągająca fantastyka dla małych czytelników. Historia Kordelii Hatmaker wciągnęła w swój świat już 7-latka, który słuchał z wielkim zainteresowaniem.

Razem przenieśliśmy się do starego Londynu, tylko trochę bardziej magicznego. Do Londynu, w którym rody znakomitych rzemieślników przygotowują ubrania pomagające swoim właścicielom. Kapelusze dodające odwagi, płaszcze nadające godnej pozazaroszenia elegancji czy rękawiczki dające do ręki władzę.
Odpowiednio wymierzone i wyważone elementy ubioru mają też pomagać mądrze rządzić samemu królowi! 🤴

Niestety w Anglii zaczyna panować chaos… Król zaczyna dziwnie się zachowywać, a skłócone ze sobą rody rzemieślników zamiast współdziałać - rywalizują. Nad Anglią wisi ryzyko wybuchu wojny z Francją. A do tego jeszcze w sztormie na morzu przepada bez wieści statek przewożący magiczne dodatki do kapeluszy!

Wraz ze statkiem zaginął Prospero - ojciec Kordelii, głównej bohaterki, która nie mogąc się z tym pogodzić próbuje odnaleźć ojca… To od odwagi, bystrości i magii 12-letniej panny Hatmaker zależeć będzie odszukanie Prospera, los rzemieślników oraz pokój między Anglią a Francją… A właściwie to od niej i od jej przyjaciół Gusia i Sam.

Moim zdaniem jest to po prostu wspaniała książka! Kocham tego typu powieści i z chęcią przeczytam kolejną część. (Jeśli w ogóle jest). Wpisałam w google:'' Tamzin Merchant'' . Jest ona aktorką, więc głównie to było o niej napisane. Dopisałam więc: ''książki'' i wyświetliła mi się ta okładka. Obok niej widniała też druga p.t: The Mapmakers. Od razu mnie to zaciekawiło, tym bardziej, że miała przepiękną okładkę, a do tego została wydana w 2022 roku. Jeśli komuś spodoba się książka, to radzę sprawdzić kolejną książkę Tamzin.
...
Dzisiaj, czyli 26.03.22 skończyłam czytać tą książkę. Na początku, gdy zaczynałam byłam ciekawa, ale z czasem mimo, że była wciągająca, nie miałam ochoty jej czytać. Co jakiś czas czytałam po kawałku (np. 20-30 stron), ale dopiero wczoraj wieczorem usiadłam, i zaczęłam czytać, mimo, że było późno. Książka całkiem mnie pochłonęła i udało mi się przeczytać ok. 100 stron. Dziś rano jak zwykle wcześnie się obudziłam, i nie wstając z łóżka zaczęłam czytać. W całości weszłam w magiczny świat Kordelii Hatmaker i jakiś czas temu skończyłam ją czytać. Od razu jak tylko skończyłam (jak wcześniej wspominałam) zaczęłam szukać kolejnych części. Okej, więc na koniec, serdecznie zapraszam do czytania i mam nadzieję, że spodobała się wam moja wypowiedź i nie była nudna. Paaaa

Odpadliśmy po 150 stronach. Powieść nie zainteresowała ani mojego 7-letniego syna, ani mnie. Szkoda czasu na książkę dla dzieci, której akcja po około 1/3 objętości nadal się nie rozkręciła. Oddajemy do biblioteki i lecimy z ciekawszymi pozycjami.

Urocze cudeńko.

Urocze cudeńko.

Warto przetrwać początek, potem jest tylko lepiej, by pod koniec płynność i lekkość opowieści wciągnęła czytelnika maksymalnie. Mamy tu takie smaczki, jak: "Jedna z klepek podłogowych miała okropne łaskotki i trzęsła się gdy się po niej chodziło" :))

9/10
Powieść, która otula kocykiem i zaparza pełnej dobroci i zachwytu herbatkę. Pięknie pokazuje, że w tych ,,zwyczajnych" przedmiotach można dojrzeć magię. Piękne wartości, ciekawi bohaterowie, nieprzewidywalna fabuła, historyczne smaczki czego chcieć więcej? Podziwiam wyobraźnie autorki, która jest rozrośnięta niczym korzenie drzew.

9/10

Jeśli szukacie historii o dziewczynce, która w Świecie Magii musi poradzić sobie z problemami dorosłych, improwizując, licząc na wsparcie przyjaciół, główkując i odkrywając coraz to nowe ślady prowadzące do odnalezienia Taty, to dobrze trafiliście. Kapelusznicy (The Hatmakers) to barwna opowieść o sile miłości, wiary, uporu i czystej dziecięcej kreatywności. Czytałyśmy z córką z zapartym tchem.

Z drobnych uwag. Na początku dowiadujemy się, że główna bohaterka nie ma mamy - utonęła.. Tata zaginął, również na morzu, podczas sztormu, a większość ludzi z otoczenia Kordelii uważa go za zmarłego.. W zależności od wrażliwości dziecka warto mieć ten fakt na uwadze.

Bardzo dziękuję zespołowi Lubimy Czytać, za przesłanie książki w ramach konkursu "Magia przedmiotów – wygraj książkę „Kapelusznicy”. Zapewniliście nam jak zwykle wiele ciekawych i magicznych wieczorów.

Przepięknie wydana książka, dla młodszych i starszych czytelników, która zabierze Was w bajkowy świat starych magicznych zwaśnionych rodów i bardziej magicznych przedmiotów, które nadają pewne cechy ludziom je noszącym? Kapelusz odwagi? Płaszcz pewności siebie? Kto nie zechciałby zgłębić tajniki produkcji takich cudeniek? To wszystko w "Kapeluszniach".
Niestety ktoś chce użyć ich magii i alchemii do niecnych celów, a Cordelia absolutnie nie może na to pozwolić.

Książka jest pełna magii, akcji, ciekawych zwrotów akcji, ciekawego klimaciku i intryg.
Razem z główną bohaterką szukamy odpowiedzi na bardzo ważne pytanie: co zrobić, aby wszyscy nie pogrążyli się w grożącym im chaosie?

Cordelia jest mądrą dziewczynką, którą naprawdę można polubić i której trzeba wręcz kibicować w ciągu całej fabuły książki. Bohaterowie drugoplanowi są barwni, troszkę przerysowani, ale to taki typ książki, gdzie to po prostu pasuje.

Polecam szczególnie czytelnikom 12+. Za wszystko, bo i mnie, choć jestem dużo starsza, książka bardzo się spodobała.

Niestety ktoś chce...

Moim zdaniem książka nie była najgorsza, ale od pierwszej strony aż do końca wiało nudą.

Historia nudna, nieciekawa, bardziej dla młodszych dzieci.

2/10

Historia nudna, nieciekawa, bardziej dla młodszych dzieci.

2/10