Zaginiona siostra

Okładka książki Zaginiona siostra Lucinda Riley Patronat LC
Zwycięzca w plebiscycie 2021
Okładka książki Zaginiona siostra
Lucinda Riley Wydawnictwo: Albatros Cykl: Siedem sióstr (tom 7) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Siedem sióstr (tom 7)
The Missing Sister
Albatros
2021-06-02
2021-06-02
Anna Esden-Tempska

Okładka książki Laura i Świąteczny Anioł Jane Ray, Lucinda Riley, Harry Whittaker
Ocena 0,0
Laura i Świąte... Jane Ray, Lucinda R...
Okładka książki Kubuś i Anioł Snu Jane Ray, Lucinda Riley, Harry Whittaker
Ocena 7,4
Kubuś i Anioł Snu Jane Ray, Lucinda R...

Wyróżniona opinia i

Zaginiona siostra

przeczytanych książek 395 napisanych opinii 229

Część, na którą najbardziej czekałam i... najbardziej się zawiodłam. Nie twierdzę, że historia mi się nie podobała, ale oczekiwałam czegoś więcej, czegoś innego. Już na starcie nie polubiłam postaci Merry, a to chyba najgorsze co może być w czytaniu, kiedy nie przypada ci do gustu główny bohater. Historia była nieco zawiła, za dużo niewyjaśnionych spraw na raz, ciągłe powtarzanie tajemnic i żadnych wyjaśnień, a na końcu wszystko na raz. W dodatku zakończenie wprawiło mnie w duży szok. Nowe tajemnice i niewyjaśnione zdarzenia będą dotyczyć nie tylko opisywanych sióstr, ale też czytelnika. Mimo wszystko, z niecierpliwością czekam na zakońzzenie tej opowieści.

Od pierwszego tomu zakochałam się w tej serii! Uwielbiam styl pisania Lucindy Riley <3

"Zaginiona siostra" nie tylko opisuje historię kolejnej z kobiet, ale także zarysowuje i wyjaśnia skomplikowane tło historyczne. Nie powiem, żeby powiązania rodzinne były łatwe do zrozumienia, bo się trochę gubiłam. Jednak nadawało to zdecydowanie jeszcze lepszego efektu i tajemniczego nastroju. Historie przedstawione w tej książce uczą również empatii i tolerancji, co dzisiaj jest niezmiernie ważne.

Ta saga rodzinna zachęca do zgłębiania własnej historii i motywuje do wchodzenia głębiej. Mimo, że jest to fikcja i wymyślony świat, to daje mi nadzieję na znalezienie szczęścia i siłę do podążania własną drogą.

Mam nadzieję, że obietnica autorki o kolejnej części zostanie spełniona [mimo, że nie ma jej już z nami :'( ].

Polecam każdemu tę inspirującą serię!

" Stare krzywdy rzadko bywają wybaczone i zapomniane. Żale przechodzą z pokolenia na pokolenie." (str.235)

Jest to ostania część sagi o siostrach z imionami Plejad. Równie ciekawa jak pozostałe. Każda z poprzednich części była poświęcona jednej z sióstr. Wydawało się, że odnalazły swój cel i szczęście w życiu. W tej części okazuje się że nie do końca. Każda zmagała się ze swoimi problemami i tłumiła je w sobie. Siostry jednoczą swoje siły w poszukiwaniu zaginionej siostry, by razem uczcić rocznicę śmierci przybranego ojca. Ślady prowadzą do Nowej Zelandii. Kiedy wydaje im się, że namierzyły cel, osoba znika z ich pola widzenia. Siostry prowadzą poszukiwania w różnych częściach kontynentu jednak bez sukcesu. Sprawa okazuje się nader tajemnicza.

W końcu poznajemy tajemniczą kobietę o irlandzkich korzeniach uciekającą przed siostrami i jej mroczną przeszłość. Dowiadujemy się o przyczynie ucieczki z Irlandii. Poznajemy jej dzieciństwo i dorastanie. Wychowała się w licznej lecz kochającej się rodzinie. Dzieci od najmłodszych lat były obarczane domowymi obowiązkami. Starsze dzieci opiekowały się młodszymi. Była mądrą i bystrą dziewczynką, którą w młodym wieku spotkała tragedia. O jej edukację zadbał ojciec chrzestny. W dorosłym życiu musiała się rozprawić z demonami z przeszłości i wrócić do miejsca gdzie wszystko się zaczęło.

Ciekawym jest wątek rozgrywający się w latach dwudziestych. Opisuje on walki Irlandczyków o wolność z okupującym ich imperium brytyjskim. Z jakim zacięciem walczyli o swoją niepodległość. Kobiety czynnie włączały się do walki. Tutaj bohaterką jest Nuala. Młoda dziewczyna oddana sprawie, opiekująca się poszkodowanym przez wojnę Anglikiem. Serce okazane kalece wychodzi mu na dobre. Powoli otrząsnął się z depresji i odbierał świat bardziej pozytywnie. To ona pozwoliła mu odzyskać spokój, wiarę w siebie i poczucie godności Później dochodzi do tragedii.

Zawarcie traktatu pokojowego podzieliło Irlandię i po pierwszej radości z ustania walk rozpoczęła się wojna domowa. Ci co poprzednio walczyli razem teraz stali po przeciwnych stronach barykady. Narastał konflikt między katolikami a protestantami.

Akcja toczy się szybko. Główna bohaterka nie miała łatwego życia. Wiele w życiu straciła, lecz też doznała dużo dobrego. Ciągle odkrywała nowe tajemnice, które ją zaskakiwały i burzyły jej porządek. Przeszłość łączy się z teraźniejszością i wywiera mocne piętno na bohaterce. Nienawiść przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tajemnice gonią tajemnice, lecz powoli małymi kroczkami rozwiązują się.

Na półkach: , , , , ,

Za każdym razem, gdy sięgam po książki Riley, staram się "nie myśleć". Dlaczego? Bo autorka potrafi w magiczny sposób zapleść historię i losy bohaterów, tak, że każde moje tłumaczenie nigdy nie jest trafne.
Nareszcie pojawiła się siódma, zaginiona siostra. Od samego początku z zapartym tchem czekałam, aż odnajdę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Czy je znalazłam? Po części, bo na ich miejsce pojawił się nowe.

Czy je znalazłam? Po...

Od kilku ostatnich tomów przestałam lubić i doceniać tą serię, ale nie ukrywam że byłam bardzo ciekawa w jaki sposób autorka ją domknie. Nie było tam szalonej ilości wątków, ale utworzyła atmosferę jakiejś grubszej tajemnicy, spisku, skomplikowanych zagadek które w poprzedniej części zostały zaledwie liźnięte. Zdziwiłam się, że będzie w stanie domknąć to wszystko jakoś sensownie w ostatnim tomie, szczególnie że została nam w zanadrzu cała jedna siostra i jej historia. Jak się okazało miałam rację, że byłoby to ciężkie zadanie - czeka nas zatem jeszcze jedna część historii (prawdopodobnie jedna), która będzie miała za zadanie wyjaśnić wszystko co trzeba. Bo szczerze mówiąc w “Zaginionej siostrze” sprawy się jeszcze mocniej pogmatwały.

To, co mi się w tym tomie podobało na pewno to sporadyczne opisy, dialogi i ogólnie kontakty czytelnika z poprzednimi siostrami. Fabuła skupiła się na nowej rodzinie, jakoś tak dla mnie ciekawszej i wnoszącej nieco świeżości do serii. Bo te dziwne i sztuczne relacje Mai, Star i całej reszty, ich płaskie emocje i dialogi oraz kompletnie nierealne sytuacje życiowe szczególnie dały się we znaki w poprzednich tomach. Tutaj podróżujemy z inną ekipą (pomijając kilka sytuacji) w parę miejsc, najważniejsza akcja jednak rozgrywa się w Irlandii w hrabstwie Cork i okolicach. Zarówno tam nasi nowi bohaterzy jak i standardowo prowadzona historia w tle mają swój czas i miejsce. Całość tym razem wyszła moim zdaniem bardziej przygodowo niż obyczajowo, akcja rozgrywa się szybko ze strony na stronę, wskakujemy z samolotu w samolot żeby poznawać nowe postaci i zagłębiać się w poszukiwania Merope, ostatniej siostry. Jak zawsze brakuje mi tu bardziej ludzkich emocji, sensownych dialogów, wolniejszej budowy historii i relacji między postaciami, bez tego książka wydaje się być pisana na kolanie. Zważywszy na chorobę autorki może tak było, co jednak wydaje mi się słabym rozwiązaniem i nie wyjaśnia niskiej jakości poprzednich tomów. Ponownie napiszę to samo - szkoda, że autorka zdecydowała się pójść w taką stronę bo historia, chociaż dość specyficzna i naciągana (głównie ze względu na postać tajemniczego i absurdalnie bogatego ojca adopcyjnego…), miała ogromny potencjał i mogła być naprawde ciekawą serią.

Główną bohaterkę (zakładając, że tym razem ona nią była), Mary, jakoś tak od razu polubiłam. Zwykła starsza pani, która dopiero po śmierci męża postanowiła uporać się z przeszłością niedającą jej spokoju. Szkoda, że tak późno - jak się okazało poczucie zagrożenia głównie sobie wkręciła. Trochę się jej dziwię, bo przez wyolbrzymienie historii z młodości pozbawiła się kontaktu z bliskimi co z łatwością mogła uniknąć. Jestem bardzo ciekawa w jakim kierunku popłynie jej historia i rola w książce bo sytuacja zamiast powoli się rozwiązywać, coraz bardziej się nawarstwia. Niemniej jednak, książka napisana jest tak prosto i lekko, że czyta się ją szybko i z pewną dozą przyjemności. Jest świetna na jakiś weekendowy relaks czy na urlop, nie wymaga zbyt dużo myślenia czy kojarzenia faktów bo postacie raz po raz powtarzają pewne elementy w kółko, nie dając nam zapomnieć o tym co się już działo w poprzednich tomach. Przydatne, aczkolwiek również świadczy o tym, że nie jest to literatura wysokich lotów. Serii polecać nie będę, ale zakładam że ktoś kto już ją rozpoczął sięgnie po kolejne części tak jak to robię ja, nie polecam się jednak nastawiać na jakąś super rozrywkę czy wybitną historię bo takiej tu nie znajdziecie ;)

Siódma część jest bardzo chaotyczna, opowiada o poszukiwaniach zaginionej siostry- Merope, o jej losach, oraz jej irlandzkich przodków. Każda z siostr w tej części odgrywa ważną rolę w poszukiwaniach i wszystkie się jednoczą.
Czy jestem zawiedziona tą częścią? Tak.
Przyznam, że trochę się wynudziłam, bo było za dużo zbiegów okoliczności i duża ilość stron. Historia zakończyła się cukierkowo i przewidywalnie. Pogubiłam się w drzewie genealogicznym Merope i te zawiłości rodzinne mnie zniesmaczyły.
Spodziewałam się ciekawszego zakończenia i odpowiedzi kim w końcu jest ten PaSalt.
Jest to jedna z najsłabszych części.

Czy jestem zawiedziona tą częścią? Tak.

Tak naprawdę to zasługuje na 7,5. :) Opowieść o zaginionej siostrze jest inna niż wszystkie - nie tylko dlatego, że więcej akcji dzieje się w teraźniejszości, ale też dlatego, że wydarzenia z przeszłości są poszatkowane i wprowadzone inaczej niż zwykle. Trochę pogubiłam się w drzewie genealogicznym Merope, ale to nieszkodzi, ostatecznie nie o to chodziło przecież... ;)
Ta powieść jest fajna i interesująca, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to jest jedynie (przydługie) preludium do ostatniego aktu - historii Pa Salta. Czekam z utęsknieniem na rozwiązanie wszystkich zagadek! W "Zaginionej siostrze" jest jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi...

Ta...

Wiecie co? Pól roku już czytam tą serię i czuję się totalnie zawiedziona, bo wychodzi na to, że muszę przeczytać jeszcze jeden tom, żeby się dowiedzieć o co kaman z tym Pa Saltem. Czy przeczytam? Wątpię.... już mam dość.

Zdecydowanie najslabsza ksiazka z tej serii i troche mi sie dluzyla. Za duzo niepotrzebnych opisow i szczegolow. Jednak warto przeczytac, jesli zna sie poprzednie, gdyz udziela odpowiedzi na wiele pytan.

Na półkach: , , , , ,

Bardzo ciekawiła mnie ostatnia książka z cyklu o siedmiu siostrach, właśnie o tej ostatniej, nie odnalezionej.
Sześć sióstr wpada na trop zaginionej z pomocą adwokata, a zarazem przyjaciela ojca- Georga.
Wydawać by się mogło, że nic prostszego - mają adres, wskazówkę, wystarczy tylko tam pojechać.
Jednak co w przypadku, gdy są dwie Mary w rodzinie, a jedna postanowiła zrobić sobie wakacje i podróżować po całym świecie?
Czy uda się w porę ją odnaleźć? Czy na pewno jest tym kogo szukają?

Świetna historia, a zakończenie było naprawdę zaskakujące.
Czekam teraz na historię Atlasa. ;)

Jednak co w przypadku, gdy są dwie Mary w rodzinie, a jedna postanowiła...