Człowiek w poszukiwaniu sensu

Data 1. wydania:
2006-01-01
Aleksandra Wolnicka
Czarna Owca
poszukiwanie sensu życia obóz koncentracyjny psychoterapia logoterapia pamiętniki austriackie
Man's Search for Meaning
biografia, autobiografia, pamiętnik
2019-12-31
Aleksandra Wolnicka

Książka jest świetna. Przede wszystkim pokazuje, że człowiek w każdej sytuacji może zostać człowiekiem bazując na doświadczeniu osoby doświadczonej zarówno życiowo jak i terapeutycznie. Mimo dużego związku z tematyką obozową unika przywoływania drastycznych opisów zdarzeń, a skupia się na ludzkim postawach i możliwości reakcji na często bardzo trudne życiowe sytuacje. Daje...

Uważam, że każdy człowiek powinien tę książkę przeczytać. Poruszająca do granic możliwości. Pokazuje, czym jest człowieczeństwo i jak szukać w życiu sensu. Czym się kierować i skąd czerpać siłę. Wzrusza, skłania do refleksji, bardzo działa na emocje.

Tematyka tej książki jest moją ulubioną, mogę czytać bez opamiętania i zawsze przeżywam to same emocje. Mnie zaciekawiła i z przyjemnością ją czytałam.

Zazwyczaj nie pałam entuzjazmem, gdy czytam literaturę obozową, ale w tym przypadku się pozytywnie zaskoczyłem. Książkę napisał twórca logoterapii, co w zasadzie od razu rzuca się to o oczy w trakcie czytania, bo aspekt psychologiczny odgrywa w niej niezaprzeczalnie kluczową rolę. 'Człowiek w poszukiwaniu sensu' jak i sama logoterapia są koncepcyjnie oparte na poszukiwaniu...

Bądźmy zatem czujni-czujni w podwójnym sensie:
Od czasu Auschwitz przekonaliśmy się, do czego zdolny jest człowiek.
Od czasu Hiroszimy wiemy, co nam zagraża.

Piękna książka, piękne spojrzenie i wytłumaczenie sensu życia, celu. Bardzo pozytywna książka, pomimo tego, co autor przeżył.
"... współczesny człowiek ma za co żyć, ale nie ma po co żyć - ma środki, ale nie ma sensu."

Poruszająca

Interesująca książka, tak z refleksją. Dobrze było poczytać. Polecam.

Książka ponadczasowa

Viktor E. Frankl udowadnia, iż posiadanie w życiu celu, dla którego chcemy żyć, jest jedynym motorem napędowym ludzkiej egzystencji. Czytając lekturę, nie mogłam uwierzyć w to, że osoba, która przeżyła istne piekło na ziemi, zdobyła się na opisanie swoich przeżyć i wydała je w formie inspirującej książki. Z dziełem Frankla należy się jednak obchodzić w stosunkowo krótkim...

Dyskusje

7 420