rozwińzwiń

Człowiek w poszukiwaniu sensu

Okładka książki Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktor E. Frankl
Okładka książki Człowiek w poszukiwaniu sensu
Viktor E. Frankl Wydawnictwo: Czarna Owca biografia, autobiografia, pamiętnik
2011-03-01
Data 1. wydania:
2004-10-13
Aleksandra Wolnicka
poszukiwanie sensu życia obóz koncentracyjny psychoterapia logoterapia pamiętniki austriackie literatura austriacka

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Wartościowa pozycja oferująca zupełnie nową perspektywę życia obozowego. Napisana przez psychiatrę, który dzieli się swoimi przemyśleniami zebranymi przez 5 lat pobytu w różnych obozach. Nie mamy tu poruszających historii jak w większości książek o holocauście, mamy za to chłodną analizę funkcjonowania ludzkiej psychiki w ekstremalnych warunkach. Frankl miał unikalną okazję żyć i obserwować ludzi w warunkach, które miejmy nadzieję nigdy ponownie w świecie nie zaistnieją i wyciągnął z tego maksymalnie dużo korzyści dla psychologii. Książka ciekawa zarówno z psychologicznego jak i historycznego punktu widzenia, polecam.

Uwielbiam czytać, ale ostatnio do mojej biblioteczki "czytacza" trafiają książki inne niż powieści, których bym nie wybrała i nie pokusiła, gdyby nie opinie lub polecenie.
Taką właśnie jest książka doktora Viktora E. Frankla.
Czy człowiek może znaleźć sens swojego życia doświadczając cierpienia, upokorzenia, otępienia, przy pozbawieniu go wszelkiej godności i życiowych przyjemności?
Po tej niezbyt naukowej, choć mocno rzeczowej, analizie i głębokim studium natury ludziej, nie tylko z pozycji więźnia obozu koncentracyjnego, dowiadujemy się, że owszem - sens istnieje, można go znaleźć i warto żyć. Należy go szukać w sobie, w głęboko ukrywanych ścieżkach duszy.
Doktor Frankl jako przedstawiciel szkoły wiedenskiej udowadnia, że on sam jest tutaj przykładem, choć trudno mu było to przyznać w obliczu doznawanych krzywd. Wiara w wyzwolenie utrzymywała go w przekonaniu, że jego życie mimo cierpienia ma sens. Doktor w pierwszej części opisuje życie obozowe, lecz nie jest to forma pamiętnika. W drugiej bardziej naukowo podchodzi do tematu i przedstawia kliniczne przypadki i techniki, które pozwoliły mu pracować z pacjentami pozbawionymi sensu życia. Jak się okazuje logopedia, czyli nauka której jest przedstawicielem udowadnia, iż w trzydziestu procentach przypadków, chorzy z punktu widzenia psychologii, wcale chorymi nie są. Wystarczy uzmyslowić im, że istnieje sens ich jestestwa, a wszystko staje się łatwiejsze i prostsze. I o dziwo można to zrobić w krótkim czasie, przy pomocy kilku technik, do których zalicza przede wszystkim technikę intencji paradoksalnej polegającej na "odwróceniu" nastawienia osoby uznawanej za chorą w taki sposób, by w miejscu lęku pojawiło się paradoksalne pragnienie. Co ciekawe, ta technika może też być zastosowana w przypadkach zaburzeń snu.
Warto zauważyć, że w każdej małej czynności naszego życia istnieje sens, który stanowi małą cząstkę wszystkich sensownych czynności składających się na całokształt sensu życia. Tak bowiem widzi to znakomity profesor neurologii i psychiatrii, autor aż 32 książek o tej tematyce. I idąc za jego przesłaniem, które mocno wybrzmiewa w tej rozprawie - "Żyj tak, jakbyś żył po raz drugi, i tak jakbyś za pierwszym razem postąpił równie niewłaściwie, jak zamierzasz postąpić teraz!", zawiera się cała istota egzystencji.
Polecam tę i inne książki autora. Mocno was poruszą.

Taką właśnie jest książka doktora Viktora E. Frankla.

Żyj tak, jakbyś żył po raz drugi, i tak, jakbyś za pierwszym razem postąpił równie niewłaściwie, jak zamierzasz postąpić teraz.

"Głos nadziei z otchłani Holokaustu"

Ciężko uwierzyć, że książka w dużej części o życiu w obozie koncentracyjnym może być pełna nadziei.
Więcej - może dodawać otuchy i chęci do życia.

,,Gdybyś w tym roku miał przeczytać tylko jedną książkę, powinno być nią dzieło doktora Frankla" - zgadzam się z opinią Los Angeles Times.

Autor opisuje dramatyczne wspomnienia z pobytu w obozie koncentracyjnym, jednocześnie wplatając w to elementy psychoanalizy.
Książka jest dosłownie poszukiwaniem sensu życia w "piekle na ziemi".
Po jej przeczytaniu o wiele łatwiej jest znaleźć sens w swoim własnym świecie.

W drugiej części książki doktor Frankl przybliża czytelnikowi swoją własną teorie: logoterapie.

《,,Logoterapia jest w rzeczy samej psychoterapią skoncentrowaną na sensie życia"》

To dzieło nie da o sobie zapomnieć.
Faktycznie wpływa na myślenie czytelnika.
Faktycznie potrafi zmienić jego świat.

Jest to moim skromnym zdaniem najbardziej wyjątkowa książka, jaką miałam przyjemność przeczytać w całym swoim życiu.

Niepozorna - ledwie ponad 200 stron.

Nie bójcie się naukowego języka. Mimo że autor poświęca połowę książki tematowi stricte naukowemu, to czyta się to niezwykle przyjemnie i nie przewiduje żadnych trudności w zrozumieniu.

Naprawdę warto przeczytać 🕊

"Głos nadziei z otchłani Holokaustu"

Więcej - może dodawać otuchy i chęci do życia.

Autor opisuje dramatyczne wspomnienia z pobytu w...

Niniejszą książkę dostałam na urodziny od mojego kochanego wnuka Sebastiana. Zrobił mi cudowny prezent ponieważ uwielbiam książki, a ta jest bardzo wartościowa. Autor pięknie opisuje jaki jest sens życia człowieka, ile człowiek może znieść jeśli ma cel w życiu. Silna wola i determinacja podtrzymują człowieka przy życiu, bo każde cierpienie ma sens. Polecam serdecznie tą wartościową książkę.

Wspaniała, mądra, poukładana, spójna i dobrze się czyta. Pierwsza część może być ciekawa dla każdego, druga, naukowa, o podstawach logoterapii - może zaciekawić specjalistów. Warto po nią sięgnąć.

Myślę, że całego smaku i jednocześnie powagi nadaje tej książce historia jej autora. Mimo, iż pisarz stara się nie opisywać zbyt wiele doświadczeń z obozów koncentracyjnych to czytelnik cały czas ma to z tyłu głowy.
Warto zdać sobie sprawę, że życie ludzkie ma wartość samą w sobie i sens egzystencji można odnaleźć nawet w najstraszniejszych okolicznościach i nawet w najstraszniejszych okolicznościach dalej pozostać człowiekiem.

Poruszająca i niezwykle wartościowa książka. Krótkie podsumowanie: Nie ma takiego położenia człowieka i tak skrajnych okoliczności, które mogłyby całkowicie pozbawić go wolności i woli życia, jeśli tylko kieruje nim głęboki i uświadomiony sens istnienia.

Książka krótka, jednak na wielu polach bardzo intensywna. Opisane w niej sytuacje, przeżycia i wnioski są ... trudne. Trudne bo pokazują jak człowiek zmienia się w zależności od okoliczności i tego jak ważne jest poczucie celu. Że to poczucie zanika w wielu z nas. Pierwszy raz miałem styczność z logoterapią, wiem jednak że od teraz będę troszeczkę inaczej postrzegał to co mnie otacza i to czego doświadczam. Polecam książkę bardzo. Dla wielu może okazać się doświadczeniem zmieniającym życie.

Absolutnie wyjątkowa pozycja. "Człowiek w poszukiwaniu sensu" to książka, która wstrząsa głęboko i inspiruje do refleksji nad istotą ludzkiego życia. Viktor E. Frankl, autor tego wyjątkowego dzieła, nie tylko dzieli się swoimi doświadczeniami z obozów koncentracyjnych, ale również prowadzi czytelnika w podróż ku zrozumieniu sensu istnienia.
Frankl, będący sam świadkiem najcięższych przeżyć Holocaustu, w swojej książce opowiada o tym, jak człowiek potrafi odnaleźć sens nawet w najbardziej okrutnych warunkach. Jego relacje z obozów są wstrząsające, ale jednocześnie pełne nadziei. Pokazuje, że nawet w najciemniejszych momentach życia, człowiek ma w sobie siłę, by wybrać swoją postawę i szukać sensu.
Drugą część książki zajmuje logoterapia, stworzona przez samego Frankla. To psychoterapeutyczna metoda, która kładzie nacisk na poszukiwanie sensu życia. Frankl argumentuje, że właśnie w odnalezieniu sensu tkwi klucz do przetrwania psychicznego i osobistego rozwoju. Przekonuje czytelnika, że nawet w codziennych sytuacjach można odnaleźć głęboki sens i cel życia.

Frankl, będący sam świadkiem...

10 682
    10 104