Człowiek w poszukiwaniu sensu

Okładka książki Człowiek w poszukiwaniu sensu
Viktor E. Frankl Wydawnictwo: Czarna Owca biografia, autobiografia, pamiętnik
2011-03-01
Data 1. wydania:
2004-10-13
Aleksandra Wolnicka
poszukiwanie sensu życia obóz koncentracyjny psychoterapia logoterapia pamiętniki austriackie

"Miłość to jedyna droga, aby w pełni osiągnąć pełnię jestestwa drugiego człowieka. Nikt nie zdoła całkowicie uświadomić sobie istoty swego bliźniego, o ile go nie pokocha. Dzięki miłości jesteśmy bowiem zdolni dostrzec zasadnicze cechy ukochanej osoby, więcej, uświadamiamy sobie cały jej potencjał, który jeszcze nie jest, lecz powinien zostać urzeczywistniony. Ponadto poprzez swoją miłość kochający człowiek daje kochanej przez siebie osobie moc urzeczywistniania tego potencjału. Uświadamiając drugiemu człowiekowi, kim może i kim powinien być, powodujemy, że jego potencjał znajduje swe odbicie w rzeczywistości ".

Niestety miałam dużo większe oczekiwania do tej książki przed jej rozpoczęciem i odrobinę się zawiodłam. ,,Człowiek w poszukiwaniu sensu" to lektura podzielona na dwie części - pierwsza jest opowieścią autora o jego przeżyciach z kilku obozów koncentracyjnych, a druga to streszczenie, na czym polega opracowana przez Viktora Frankla logoterapia.
O ile druga część będzie bardziej interesująca dla osób, których ciekawi tematyka psychologii i jej aspekty już takie czysto praktyczne(mnie niezbyt się ta część podobała), o tyle pierwsza część będzie wartościowa dla każdego czytelnika. Historii z obozów koncentracyjnych jest tak wiele, że każda z nich ma w sobie coś podobnego, ale zarazem każda z nich jest zupełnie inna i również każda robi ogromne wrażenie i zmusza do refleksji, do czego posunął się człowiek w tych czasach i z jakim okrucieństwem mierzyli się zwykli ludzie na co dzień.
Autor zdecydował się na opisanie swoich przeżyć w bardzo delikatny sposób, nie znajdziemy tutaj strasznie dobitnych historii o torturach, katorżniczej pracy itp. Wydaje mi się, że właśnie to mnie rozczarowało -sięgając po książkę opisującą życie w obozie koncentracyjnym spodziewałam się czegoś mocniejszego.
Niemniej polecam

O ile druga część będzie...

2042

Na półkach: , , , , , ,

Największe wrażenie zrobiła na mnie pierwsza część książki, w której autor opisał psychologię więźniów obozów koncentracyjnych na podstawie własnych doświadczeń. Pokazała, że ludzie nawet w tak tragicznej sytuacji są w stanie decydować o sobie, wierzyć, że czeka ich jeszcze jakaś lepsza przyszłość (mimo, że szanse na to były znikome) i do czegoś dążyć.
Z całej książki dużo się dowiedziałam i chociaż nie wszystko całkowicie mnie przekonało, to uważam, że zdecydowanie jest godna uwagi.

Z całej książki dużo...

Nie dobrnąłem do końca i pewnie nie dobrnę. Pierwszą połowę pochłonąłem, druga mnie nudziła.

"Człowiek zdolny jest zmienić świat na lepsze tylko wtedy, gdy jest to możliwe, może natomiast zmieniać siebie na lepsze zawsze, gdy tylko jest to konieczne". Książka pierwszy raz została wydana w 1946 roku, zatem niby nic nowego, a jednak porusza i skłania do refleksji. Po 24.02.2022 zadziwiająco aktualna: "Od czasu Auschwitz przekonaliśmy się, do czego zdolny jest człowiek. Od czasu Hiroszimy wiemy, co nam zagraża".

Ciekawe podejście do szczęścia, po lekturze prysznic, umycie zębów czy położenie się spać do własnego łóżka nabiera zupełnie innego wymiaru.

Książka nie kończy się wraz z ostatnią stroną. Tam się dopiero zaczyna. Polecam dla poszukiwaczy siebie :)

Warta przeczytania książka o egzystencjalizmie i celu życia, ale nie nazwałbym jej bardzo dobrą czy wybitną.

Piękna książka. Trochę filozoficzna, a trochę psychologiczna. Bardzo potrzebna w naszych czasach, gdzie mamy coraz więcej, a jesteśmy coraz mniej szczęśliwi.

Czy trudna? Ciężko mi powiedzieć, język nie był dla mnie trudny, ale miałam wcześniej do czynienia z tekstami filozoficznymi. Na pewno warto czytać ją powoli, a nie na akord.

Książka dr. Frankla niesie w swojej treści wartościowe przesłanie. Przez pryzmat obozowych przeżyć, autor rzuca ciekawe spojrzenie na godność człowieka, jego hart ducha i zdolność do podejmowania "właściwych" decyzji pomimo ograniczających uwarunkowań ze świata zewnętrznego. Sama koncepcja logoterapii wraz ze swoimi założeniami jest drogowskazem prowadzącym do odpowiedzi dla szukających sensu swej egzystencji.
Miłej lektury.