Bardzo długie popołudnie

Okładka książki Bardzo długie popołudnie Inga Vesper Patronat LC
Okładka książki Bardzo długie popołudnie
Inga Vesper Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
The Long Long Afternoon
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2021-06-02
2021-06-02
Jacek Żuławnik

Wyróżniona opinia i

Bardzo długie popołudnie

przeczytanych książek 321 napisanych opinii 319

Bardzo dobrze mi się czytało tę pozycję :) Jest fajny klimat, bardzo dobrze oddane realia przełomu lat 50/60, nie ma nudnych wątków pobocznych, do samego końca nie wiadomo, kto zabił. Akcja nie pędzi na łeb na szyję, ale nie jest nudno, wciąga i naprawdę jest przyjemnie :)

Przyjemny kryminał z klimatem amerykańskich przedmieści sprzed lat. Dobrze mi się czytało.

Książka bardzo klimatyczna. Poczułam ten klimat i to miejsce jak bym w nim była. Autorka świetnie zobrazowała klimat i postaci. Polecam bo jest to literatura godna uwagi. Kryminał który na pewno przeniesie nas w inny dla nas świat. Książka dała mi wiele przyjemności. A wady No cóż przyćmione Kalifornia 😉👍🏻👍🏻👍🏻

Bardzo klimatyczny kryminał.

Bardzo klimatyczny kryminał.

Ciekawy debiut. Warto przyglądać się początkującej Autorce. Nie znudziłam się, nie usnęłam, nawet się wciągnęłam a to już duży plus. Czytając miałam wrażenie, że już to kiedyś widziałam lub czytałam ale wiem też, że z upływem lat wiele rzeczy wydaje się wtórnych więc nie dyskwalifikuję Autorki w tym zaktesie. Wybierając tę książkę nastawiłam się na Kryminał. Moje oczekiwania się spełniły. Jeśli chodzi o wątki rasowe czy kobiet uciskanych przez mężczyzn to powiem, że nie zgłębiając sie przemknęłam przez nie w szybkim tempie.

Ze względu na poruszane tematy dotyczące traktowania kobiet, rasizmu i postacie głównych bohaterów oceniam tę książkę pozytywnie. Co do fabuły - przez cały czas towarzyszyła mi myśl, że skądś już znam ten motyw - wydawałoby się, że oddana żona i matka niespodziewanie znika ze swojego domu na przedmieściach w biały dzień, pozostawiając jedynie dwoje dzieci bez opieki i krwawe ślady w kuchni. Przeczytałam posłowie autorki licząc na wyjaśnienie i się przeliczyłam, natomiast znalazłam historię z którą skojarzył mi się główny wątek! Zaginięcie Joan Risch! Może to przypadek ale podobieństw jest na tyle dużo że warto by o tym wspomnieć. W każdym razie - całkiem ciekawa rozgrzewka przed nowym rokiem.

Mit amerykańskiego południa lat 50. wpisany jest w świadomość odbiorców kultury jako sielankowy obrazek przedstawiający przedmieścia z pięknymi domami, na podjazdach których stoją lśniące limuzyny marki buick i pontiac, a wewnątrz zawsze eleganckie panie domu z uroczymi dziećmi czekają na powrót z pracy męża i ojca. Kolacja, drink, telewizja i obowiązek małżeński.
Taka sceneria stanowi tło dla świetnego kryminału retro Ingi Vesper „Bardzo długie popołudnie”, ale wspomniany mit zostaje przez autorkę opatrzony znakiem zapytania, a nawet zakwestionowany.
Już pierwsze zdanie książki uruchamia wyobraźnię. Brzmi ono:”Wczoraj pocałowałam męża po raz ostatni...”, a wypowiada je Joyce Haney- z pozoru perfekcyjna pani domu. Co wydarzy się później? Nie ma tak łatwo, bowiem akcja powieści prowadzona jest tak, że w zasadzie do końca nie mamy pełnego obrazu sytuacji. Na początku wiemy tylko tyle, że czarnoskóra gosposia rodziny Haney znajduje pewnego popołudnia w kuchni swoich pracodawców kałużę krwi i zostawione samopas dzieci, a ich matka znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Sprawę stara się rozwikłać detektyw Mick, przeniesiony na południe z powodu wcześniej popełnionych nadużyć w śledztwie. To bardzo ciekawie nakreślona postać. Inga Vesper wykorzystała do stworzenia tego bohatera najlepsze wzorce rodem z filmów i powieści z lat 50. Stosujący niekonwencjonalne metody, zbuntowany, nieakceptujący niesprawiedliwości i bezprawia, jednocześnie dżentelmen i drań, za wszelką cenę dążący do prawdy. Mimo ciągle obecnych i powszechnie akceptowanych nastrojów rasistowskich wśród amerykańskich elit korzysta on z pomocy Ruby, młodej czarnoskórej służącej i dzięki niej rozwiązuje zagadkę tajemniczego zniknięcia kobiety.
Wielką zaletą tej powieści jest bogate i ciekawie zarysowane tło obyczajowe. Możemy zajrzeć za piękne parkany zamożnych rezydencji i obserwować prawdziwe życie przedstawicieli białej klasy średniej z wszechobecną przemocą, zakłamaniem, zniewoleniem kobiet i hipokryzją. To, co na zewnątrz wydaje się być lukrowanym ciasteczkiem, psuje się od środka. Jednocześnie mieszkańcy zamożnych dzielnic dużo wysiłku wkładają w kreowanie idyllicznego wizerunku swoich domów i rodzin.
Autorka przedstawia także świat czarnoskórych obywateli Ameryki, którzy zasiedlają zupełnie inne rejony miast i mają inne problemy. Trudno im zdobyć wykształcenie, znaleźć dobrze płatną pracę, a dzielnice, w których znajdują się ich domy są bezpardonowo wyburzane, aby zrobić miejsce na nową drogę. Ruby to kobieta, która stara się wywalczyć dla siebie w tym okrutnym świecie odrobinę miejsca i dać sobie szansę na szczęście. Zakończenie książki pokazuje zresztą, jak bardzo Ameryka zmieniła się od tamtego czasu.
Podobał mi się także sposób prowadzenia narracji. Kolejne krótkie rozdziały przedstawiają wydarzenia z punktu widzenia różnych bohaterów. I o ile detektyw Mick i Ruby relacjonują akcję związaną z dochodzeniem, o tyle głos Joyce pozwala nam powoli poznać relację ofiary i prawdziwy obraz wydarzeń.
Polecam książkę Ingi Vesper miłośnikom klasycznych kryminałów, w których liczy się przede wszystkim zagadka i jej rozwiązanie. To miła lektura na tytułowe bardzo długie popołudnie.

Taka...

Nie, nie podobało mi się. Niby kryminał, a napięcia nie czułam za grosz. Niby był trup, ale kompletnie nie interesowało mnie kto zabił i co się wydarzyło. Do 1/3 książki przynajmniej dobrze mi się czytało, lecz potem, im dalej w las, tym gorzej. Schematyczna, denerwujący bohaterowie. Psychologii postaci nie uświadczysz. A zakończenie? Czułam ciary żenady. Można by z niego zrobić scenkę komediową, a przypominam "Bardzo długie popołudnie" to kryminał!
Nie polecam.

Bardzo dobry debiut. Ameryka, lata 50-te XX wieku. Kryminał, a w tle segregacja rasowa i rola kobiety w tamtych czasach. Wciągająca i ciekawa.

Napisana bardzo prostym językiem. Nieskomplikowana fabuła. Rozczarowująca.

Napisana bardzo prostym językiem. Nieskomplikowana fabuła. Rozczarowująca.