Miasto z mgły

2021-05-05
Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
opowiadania

Oficjalne recenzje i

„Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta”

Link do recenzji

1249 131 94

Z wielkim bólem serca przyjęłam informację o śmierci wielkiego pisarza, a jeszcze trudniej było mi sięgnąć po jego ostatnią książkę.

"Miasto z mgły" to zlepek opowiadań, którzy poszerza nam niezwykły świat Cmentarza Zapomnianych Książek, a także ukazuje lekkość pisania, pięknych, tajemniczych historii, które żyją swoim własnym życiem.

Te opowiadania przypomniały mi ten moment, kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po twórczość C. R. Zafrona, przypomniały mi również za co pokochałam ten niezwykły świat i z całą pewnością zachęcił mnie, abym ponownie po nie sięgnęła i dała się w całości pochłonąć Cmentarzowi Zapomnianych Książek, gdzie światy przenikają się, a rzeczy znane i nieznane zlepiają się w całość pięknej, niezapomnianej opowieści.

Te opowiadania przypomniały mi ten...

1923

Znakomity zbiór opowiadań autora Cienia Wiatru. Ten iberyjski Dickens po raz kolejny i niestety już po raz ostatni przenosi Nas w Niezapomniany Świat Cmentarza Zapomnianych Książek. Niezwykła erudycja, bajeczna narracja, gotycki klimat. Po prostu uczta.

Ostatnia, zarówno przeczytana przeze mnie, jak i napisana przez autora, książka w dorobku Carlosa Ruiza Zafona.

Wszech znany „Cień Wiatru” stoi na półce prawie każdego mojego znajomego. Jest to książka, która porwała mnie w cały cykl Cmentarza Zapomnianych Książek. Poza tym zachęcił mnie, jak i wielu innych do sięgania po literaturę piękną, a także zaprzestania obawiania się wielkich powieści (do „Cienia Wiatru” wierzyłam, że dobra historia może zamknąć się w 350 stronach!). Była to też druga seria (po Harrym Potterze), przez którą nie mogłam spać, mrucząc pod nosem „[…] jeszcze jeden rozdział”. W przerwie między oczekiwaniem na nowe pozycje w bibliografii autora nadrabiałam „Trylogię mgły”. Do dziś pamiętam (czasem, jak przez mgłę) fabułę wszystkich powieści. I wiem, że do cyklu jeszcze kiedyś wrócę i dam się porwać ulicom Barcelony jeszcze raz.

Po tym długim wstępie uznania przyznam, że „Miasto z mgły” nie przypadło mi do gustu. Na krótkich opowiadaniach można prowadzić analizy, wyciągać charakterystyczne dla stylu autora motywy i zabiegi. Wszystko tu jest. Tyle że nie w całości. Opowiadania pisane dla treningu do szuflady, pomimo swojej cenności, nie pozwolą wrócić do poprzednich fabuł.

Opowiadania:
Blanca i pożegnanie – Dziecięca miłość ponad klasami. Ojciec Sebastian.
Bezimienna – poród bezimiennej w willi, zimą. Opis budynku. David.
Panienka z Barcelony – (+) pełna nostalgii i tragedii historii relacji córki z ojcem. Laia. Wypożyczanie.
Róża ognia – Edmond, łza Chrystusa i mikstura. Architekt labiryntu.
Książę Parnasu – Migueal de Cervantes “Poeta w piekle”. Historia pięknej sieroty. Koszt geniuszu. Andreas Corelli.
Opowieść wigilijna – (+) (chyba moja ulubiona) wdowiec co Wigilię rozgrywa partię szachów zakładając się o duszę.
Alicja o świcie – Naszyjnik w domu biedy.
Szarzy ludzie – (+) powrót do Barcelony, do mentora. Szarzy ludzie – płatni, profesjonalni zabójcy.
Kobieta z mgły – Jawa czy sen. Więzienie czy społeczność kamienicy?
Gaudi na Manhattanie – Gaudi wraz z tłumaczem jedzie na Manhattan. Sekretna noc i „kobieta”.
Apokalipsa w dwie minuty – apokalipsa i trzy życzenia.

"Porzekadło głosi, że człowiek powinien iść, póki ma siłę w nogach, mówić, póki staje mu głosu, i marzyć, póki jeszcze tkwią w nim resztki niewinności, bo i tak wcześniej czy później nie będzie już mógł ustać o własnych siłach, oddechu mu całkiem zabraknie, a marzyć będzie jeno o wiecznej nocy zapomnienia."

Więc ja czytam kiedy tylko mogę!

"Miasto z mgły", czyli ostatnia książka Mistrza Carlosa Ruiza Zafona.
Zbiór jedenastu opowiadań, dzięki którym jeszcze raz możemy wejść do tego fantastycznego i niepowtarzalnego świata.
Każde z nich inne, każde wyjątkowe, więc pozwólcie, że nie będę Wam ich streszczała, nie oddam Wam tego, co Autor miał na myśli.
Jeśli jesteście zainteresowani, lub zastanawiacie się czy sięgać, to napisze Wam - sięgajcie, nie czekajcie!
To była wspaniała podróż! I szkoda, że już Mistrz już nic nie napisze...

"Cmentarz Zapomnianych Książek jest dla mnie metaforą tożsamości, pamięci, idei, a nie tylko literatury. Jesteśmy tym, co pamiętamy. I im mniej pamiętamy, tym mniejsi jesteśmy."

Więc ja czytam kiedy tylko mogę!

"Miasto z mgły", czyli...

Absolutny i bezwątpienia niekwestionowany mistrz słowa pisanego pożegnał się z czytelnikami w iście mistrzowskim stylu.
Wielu twierdzi ,że pisarze w zbiorach opowiadań nie są w stanie pokazać pełni swego talentu.
W tym przypadku nie mogę się z tym zgodzić.
Autor przeniósł moją wyobraźnię na jakiś kosmiczny i niewyobrażalny poziom.
Znalazłem się w jakiejś bańce, przestrzeni w której było mi magicznie i przyjemnie tak, że nie chciałem opuszczać nawet na chwilę tego stanu mojego umysłu.
Dziękuję i najniższe ukłony, gdziekolwiek jesteś Mistrzu.

W tym przypadku nie mogę się z tym zgodzić.
Autor przeniósł moją wyobraźnię na jakiś kosmiczny i niewyobrażalny poziom.
Znalazłem się w jakiejś bańce, przestrzeni...

Dziękuję Mistrzu za te wszystkie magiczne chwile...

Dziękuję Mistrzu za te wszystkie magiczne chwile...

Chyba nikt, kto choć raz spotkał się z prozą Zafona, nie pomyli jego unikatowego stylu narracji. Tworzył on opowieści, które pochłaniały, przenosiły w inny świat, były afirmacją opowieści w najczystszej postaci. Chyba na ich przykładzie, najlepiej wytłumaczyć komuś o co właściwie chodzi w czytaniu. Dobra książka, dobra powieść ma cię pochłonąć, przenieść w inny świat, zainteresować, wzbudzić całą gamę różnorodnych emocji a na koniec sprawić, że nie chce się wracać do rzeczywistości. Ostatnia strona powinna przyjść zdecydowanie zbyt szybko i zupełnie z zaskoczenia. Miałam tak, paradoksalnie, z bardzo niewieloma książkami ale z większością, właśnie Zafona.

Niestety Carlosa Ruiza Zafona nie ma już z nami. Nie zaskoczy, nie zaczaruje, nie zachwyci. Nie pozostawił dziesiątek powieści - zaledwie osiem. Ale nawet odchodząc zadbał o to by powiedzieć ostatnie słowo. Już po jego śmierci został wydany zbiór opowiadań. Króciutki - zaledwie trochę ponad 200 stron. Ale stanowi pewne zamknięcie. Jeszcze raz przenosimy się w świat, który otworzył dla nas ,,Cień wiatru". Czujemy tą wyjątkową atmosferę, przenika nas jedyny i nie podrabialny klimat barcelońskich uliczek i zakamarków. Jest tak jak zawsze - mroczno, tajemniczo, magicznie, niebezpiecznie. Czujemy wzajemnie przenikające się dobro ze złem. Także w krótkiej formie widać i czuć mistrzostwo w operowaniu słowem, nastrojem, emocjami.

Właściwie pochłonęłam te opowiadania. Plan był żeby je sobie dawkować, żeby były odskocznią od innych lektur. Nie dałam rady. Siadłam i przepadłam. Skończyłam i czułam ogromny niedosyt. Dlaczego ich jest tak mało? Dlaczego są takie króciutkie? Co dalej z bohaterami? Wszystko jest niczym obserwowanie przechodniów na ulicy. Widzimy ich tylko przez sekundę - dwie i wiemy, że nie poznamy ich historii. Zobaczymy jakiś wycinek ich życia zanim odpłyną. Dokładnie tak samo jest tutaj. Niektóre opowiadania odnoszą się do postaci znanych z ,,Cienia wiatru" lub pozostałych książek, inne to zaledwie migawka z czasów rządów generała Franco czy nawet sięgające w znacznie dalszą przeszłość.

Jest mi smutno ale wiem, że będę wracać do ,,Miasta z mgły", bo pomiędzy kartkami nadal żyje klimat i magia Zafona. Polecam!

Daję 10/10 za:
- Cmentarz zapomnianych książek (Marinę też kocham),
- wszystkie emocje jakie dał mi Zafon swoją twórczością,
- ogromny żal, żal że to już koniec.

To nie jest ocena dla Miasta z mgły. Wybaczcie. Wiem, że fani Zafona mi wybaczą. Umarł Mistrz, niech żyje Mistrz.

+ Opowiadanie "Kobieta z mgły" też jest wspaniałe. Przeczytałem je 2 razy i na pewno jeszcze do niego wrócę.

Daję 10/10 za:
- Cmentarz zapomnianych książek (Marinę też kocham),
- wszystkie emocje jakie dał mi Zafon swoją twórczością,
- ogromny żal, żal że to już koniec.

Do 70 strony było nawet dobrze, do 100 spoko, ale później to już mi książka nie podeszła. Może to być też tego wina, że jest to pierwsza książka jaką czytam Zafona, a jest ona ostatnią, no ale no cóż.

Mistrz narracji w swojej ostatniej odsłonie. Dobrze, że był.

Mistrz narracji w swojej ostatniej odsłonie. Dobrze, że był.