Miasto szpiegów

Okładka książki Miasto szpiegów Marek Krajewski Patronat LC
Okładka książki Miasto szpiegów
Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak Cykl: Edward Popielski (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Edward Popielski (tom 10)
Znak
2021-05-19
2021-05-19
Popielski Wolne Miasto Gdańsk Łyssy międzywojnie

Wyróżniona opinia i

Miasto szpiegów

przeczytanych książek 155 napisanych opinii 147

Na półkach: , , , ,

W ostatnim spotkaniu z prozą Marka Krajewskiego w styczniu tego roku, w powieści “Pomocnik kata” zgłębiałam tajniki zamachu na ambasadora ZSRR, Piotra Wojkowa w Warszawie, w 1927 roku. Teraz autor przeniósł mnie na ulice Wolnego Miasta Gdańska, tytułowego Miasta szpiegów, do lat 1933-34.

Ten kolejny już w dorobku Krajewskiego kryminał szpiegowski jest trzynastą pozycją jego autorstwa, jaką miałam przyjemność przeczytać. Bo to, co bezwzględnie wyróżnia go w masie innych twórców powieści sensacyjnych jest przepiękny, dopracowany, dopieszczony, niemal literacki język, którym zawsze się delektuję i niezmiennie podziwiam. Okraszony łacińskimi sentencjami zawsze przyciąga moją uwagę jako absolwentce liceum o profilu humanistycznym i słuchaczce lektoratu z łaciny niegdyś na studiach historycznych na UJ.

Oprócz języka detalicznie odtworzona jest zawsze topografia przedwojennych miast, tym razem Lwowa, Gdańska, Sopotu i Sztumu. Do tego perfekcyjnie zbudowany klimat retro właściwy dla ówczesnych warstw nie tylko tych wyższych, ale też prostego pospólstwa. Ekskluzywne kawiarnie i podmiejskie mordownie, damy w wieczorowych toaletach i przaśne, rumiane służące i praczki, wyszukane menu z owocami morza i zapach rynsztoka, wille i portowe zaułki, luksus i nędza nikogo już w powieściach Krajewskiego nie dziwią. W każdej z tych scenerii fabuła jest do bólu wiarygodnie odtworzona i prawdziwa. Bohater serii, Edward Popielski, mimo upływu lat wciąż pozostaje czuły na uroki kobiet, dlatego i w tym tomie znajdziemy uwodzicielską platynowowłosą piękność.

Gdańsk targany wojną wywiadów: polskiego i niemieckiego oraz ukraińskiej OUN zaczyna być miejscem nieprzyjaznym dla mieszkających tam Polaków. Z każdym kolejnym miesiącem, po dojściu Hitlera do władzy, przybywa aktów przemocy ze strony Niemców. Bestialski motyw wyrżnięcia swastyki na piersi polskiego marynarza czy pobicie polskich uczennic, przywołane w powieści przez autora i umiejętnie wplecione w fabułę, to w rzeczywistości jedne z wielu udokumentowanych historycznie aktów hitlerowskiego terroru w tamtych latach. Nie można nie pochwalić przy tym kreacji rzeczywistości politycznej i gospodarczej Wolnego Miasta Gdańska.

W tej fatalnej atmosferze nasilającego się niemieckiego szowinizmu i rosnącej pogardy wobec polskich Gdańszczan Popielskiemu przyjdzie się zmierzyć z szefem niemieckiej Abwehry w Gdańsku, co niemal okupi utratą życia...Co zaś mają wspólnego badania profesora biologii na Uniwersytecie Lwowskim Rudolfa Weigla i wykorzystywane przez niego wszy z bohaterem powieści musicie przeczytać sami...

Polecam miłośnikom przedwojennej historii i pasjonatom książek szpiegowskich. Moja fascynacja piórem Krajewskiego trwa. Brawa!

Krajewskiego lubię i cenię.
Za język jego powieści - dopracowany, dopieszczony i wiarygodny, ze stylizacją - jeśli trzeba. Tak mało kto pisze wśród autorów powieści sensacyjnych. I niewielu spośród tych, którzy twierdzą, że tworzą literaturę wysoką.
Za pracowitość w sprawdzaniu szczegółów - historycznych, geograficznych, architektonicznych, językowych.
Za umiejętne konstruowanie fabuły, która utrzymuje czytającego przy lekturze, nie pozwalając się oderwać mimo pory późnej.
Nie razie mnie nawet jakieś szczególne upodobanie autora do scen okrucieństwa i turpizmu. Akurat w "Mieście szpiegów" Krajewski szczęśliwie gospodarował oszczędnie tymi elementami.
Czytam wszystkie jego książki. I "Miasto szpiegów", rzecz o walce wywiadów II Rzeczypospolitej i hitlerowskich Niemiec w przededniu II wojny światowej mnie nie zawiodła. Naturalnie, oczywiste podobieństwa między komisarzem Popielskim a Mockiem z poprzednich powieści Krajewskiego są oczywiste i nazbyt bliskie. Nie umniejsza to mojego uznania czy wręcz zachwytu tą książką.

Krajewskiego lubię i cenię.
Za umiejętne...

Wyruszamy tym razem do Wolnego miasta Gdańsk , by wybadać i wytropić szpiegów. W mieście dochodzi do eskalacji polaków, Popielski musi ukarać winowajców.
Abwera nie śpi, marzy o obaleniu traktatu Wersalskiego.
Lubię postać Popielskiego, ale już jego przygody, schodzą na dalszy plan. Nie są już tak porywające. Brakuje mi tej iskry. Widać, że bohater nie daje rady w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Brakuje mu pewności siebie.

Abwera nie śpi, marzy o obaleniu traktatu Wersalskiego.

Marek Krajewski jest w stanie zachować oryginalność i też niestandardowe spojrzenie na rzeczywistość. Jego nietypowe zainteresowania, jak np. języki klasyczne, niepodążanie za tłumem i generalnie wielka unikatowość jest doskonale widoczna w książkach, dzięki czemu na rzeczywistość można popatrzeć w inny sposób. Przykładowo jedną z bohaterek „Miasta szpiegów” jest kuzynka głównego bohatera, Popielskiego, Leokadia, kobieta niezamężna w wieku lat 50. To wraz z nią i córką Ritą Popielski wyjechał jako współpracownik naszego wywiadu do Gdańska. Leokadia pokazana jest jako kobieta nie tylko bardzo atrakcyjna fizycznie, ale i inteligentna, nawet błyskotliwa, a ponadto uwodzicielska i co najważniejsze potrafiąca uwodzić skutecznie. Podobała się nawet młodszym mężczyznom. Współcześnie kobiety nawet w starszym wieku bywają atrakcyjne, ale 90 lat temu były z reguły tylko babciami i niemal nikt nie patrzył na nie jako na obiekt seksualnego pożądania. W tym tomie sporo jest uwodzenia. Popielski, szalenie inteligentny mężczyzna dał się uwieść miejscowej femme fatale i stracił dla niej głowę, nie w 100%, ale w znacznym stopniu.
całość

Historie z Edwardem Popielskim są inne niż z
Mockiem (seria o Breslau). Mamy więcej intryg politycznych niż typowego kryminału, co dla mnie osobiście jest świetnym rozróżnieniem i odmianą. Tym razem "Łyssy" jedzie/wraca do Gdańska i byłem zauroczony nadmorskim klimatem. Czapki z głów dla autora za wplatanie jegoż bohaterów między historyczne zdarzenia i postaci.

Historie z Edwardem Popielskim są inne niż z

Edward Popiełuszki zostaje wysłany wraz z rodziną do Gdańska. Wolne Miasto Gdańsk to miejsce pełne przemocy, biedy i arena walki politycznej. Popielski pracując pod przykryciem staje się obiektem zainteresowania wdowy Ireny Arendarskiej. Powieść szpiegowska z mniej znanymi kartami historii służb specjalnych II Rzeczypospolitej.

Pan Krajewski jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Nadal w szczytowej formie :)

Pan Krajewski jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Nadal w szczytowej formie :)

Ciekawe i nieznane historie z dwudziestolecia międzywojennego.

Ciekawe i nieznane historie z dwudziestolecia międzywojennego.

Bardzo lubię czytać Pana Marka Krajewskiego, mam całą kolekcje książek o Mocku. Teraz kupiłem kolejną tym razem o komisarzu Popielskim. Bardzo fajna i wciągająca historia z okresu międzywojnia I Rzeczpospolitej, mało znanej dla mnie. I ta super narracja Pana Marka. Uwielbiam czytać. Polecam

Czytam każdą nową książkę Krajewskiego, licząc, że wrócą "pierwsze Mocki" I wrażenie jakie miałem po ich przeczytaniu. Ale niestety to się nie dzieje. To nie tak, że książka jest zła, ona po prostu jest taka sama jak poprzednie. I niestety nie zmieniają tego nowe tematy i kierunki (Demonomachia). Schemat rządzi.