Chamstwo

- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Poza serią
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2021-05-12
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-05-12
- Liczba stron:
- 384
- Czas czytania
- 6 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381912198
- Tagi:
- chłop chłopstwo gospodarka folwarczno-pańszczyźniana historia Polski manipulacja mentalność niewolnictwo non-fiction obyczajowość pańszczyzna polska wieś przemoc szlachta wojny chłopskie wyzysk
„Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy”. Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze ze służebną formą naszych współczesnych form zatrudnienia. Bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stanowił prolog do współczesności.
Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna pańszczyzna”.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Wszyscy jesteśmy z przemocy
„Ludowa historia Polski” jest nie tylko tytułem jednej z najważniejszych książek wydanych w zeszłym roku w naszym kraju, ale też nazwą prądu, który wstrząsnął — i wciąż trzęsie — rodzimą literaturą. Gdyby ta miała niegdysiejszą moc, można by nawet wróżyć nadchodzący przewrót w narodowej świadomości społecznej i historycznej, bo nigdy chyba tak przystępne dla czytelników prace (nie tylko ta Adama Leszczyńskiego, ale też „Bękarty pańszczyzny” Michała Rauszera czy „Śladami Szeli” Piotra Korczyńskiego) nie rozmontowywały doszczętnie powszechnego mitu o mlekiem i miodem płynącej Rzeczypospolitej sprzed stuleci, którą rządziły nie elity, a liczna szlachecka brać. „Chamstwo” to kolejny reprezentant tego niezwykle odświeżającego nurtu.
Książkę Kacpra Pobłockiego można badać, oglądać i opukiwać z najróżniejszych stron, bo porusza ona najróżniejsze tematy (od szubienic, przez kołtuny i ludowe święta, aż do patriarchatu), ale trudno nie zauważyć, że ten literacki kufer otwiera jeden klucz – przemoc. Przenika ona „Chamstwo” na wskroś, stanowiąc oś, do której autor powraca nawet wtedy, gdy pomiędzy rozdziałami przeskakuje z jednego wątku na drugi. Dodajmy do owej przemocy jeszcze epitet „klasowa” i już mamy clue tej świetnej pracy – to opowieść (o ile to właściwe słowo; Pobłocki podpiera swoją wizję rzetelną pracą naukową i całymi tonami źródeł) o tym, że życie w Polszcze (bo tak nazywa przedmiot swojej wypowiedzi, aby odciąć się od Rzeczpospolitej szlacheckiej) definiowane było przez konflikt pomiędzy elitami i ludem, w którym role agresora i ofiary były bardzo jasno określone.
W związku z tą oczywistą dychotomią jest „Chamstwo” rzeczą bardzo bezkompromisową i konkretną; nie tyle w formie, która jest dosyć swobodna (rozdziały to właściwie osobne eseje czy artykuły krążące wokół różnie ujmowanego metawątku przemocy), ale w treści — zdecydowanie. Nie ma tu miejsca na dobrych panów, nie ma miejsca na pisanie o chłopach, którym udało się przeżyć relatywnie dobre życie (choć autor o nich wspomina w gorzkim komentarzu na temat tymczasowej poprawy statusu, mogącej trwać co najwyżej pokolenie), nie ma miejsce na usprawiedliwienia panów duchem czasów. Duch czasów, owszem, pojawia się, ale jako mroczne widmo przypominające, że sytuację w Polszcze bez trudu można odnosić do realiów panujących w jej czasach na terenach współczesnych Francji, Niemiec czy Hiszpanii, a nawet Stanów Zjednoczonych; wszędzie tam stosunki między panami a chłopami były podobne. I wszędzie zdarzały się wyjątki, o czym Pobłocki nie zapomina, lecz... celowo ignoruje, co podkreśla w posłowiu; w „Chamstwie” nie ma miejsca na rozpraszacze, które pozwoliłyby czytelnikowi trzymać się naiwnej nadziei, że autor skupia się tylko na najbardziej ekstremalnych wypadkach. Oczywistym celem Pobłockiego, zresztą wyrażonym wprost w niejednym fragmencie, jest oddanie głosu tym, którzy sami nie mieli wystarczająco dużo sił, aby go zabrać — dlatego też nikt tu magnatów nie usprawiedliwia. Celowo unikam słowa „szlachta”, bo Pobłocki przy okazji rozprawiania się z wizją sielankowej Rzeczypospolitej obala mit rzekomej równości w braterstwie między arystokracją a gołotą, dobitnie podkreślając to, w co dziś uwierzyć bardzo łatwo: to nie herb, lecz pieniądze stanowiły o sile politycznej i społecznej. „Chamstwo” to książka o tym, jak ta siła była wykorzystywana i do jakich patologii prowadziła.
To, że polska literatura zajęła się na poważnie tematem pochodzenia zdecydowanej większości z nas stanowi rzecz wielką (dla czytelników), a rozdział dopisany przez Kacpra Pobłockiego to kolejna doskonała okazja do zmierzenia się z tym zagadnieniem. „Chamstwo” nie jest może książką idealną (choćby w kontekście omawianego tu chłopskiego patriarchatu – autor sporo o nim pisze, ale trudno twierdzić, że głos kobiet silnie tu wybrzmiewa), ale z pewnością niesamowicie ważną, jedną z najważniejszych polskich prac literackich ostatnich lat. W jej kontekście nie martwi mnie żadna wada czy brak, lecz tylko to, że może nie trafić do odpowiedniej liczby czytelników.
Bartosz Szczyżański
Popieram [ 12 ] Link do recenzji
Oceny
Cytaty
Banalizacja, o której wspomina Stomma, to istotny, choć niejedyny sposób wymazywania ze zbiorowej pamięci śladów przemocy. Istnieje jeszcze ...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Najlepsza odpowiedź dla krytykantów tej książki to nominacja jej do Nike...
Najlepsza odpowiedź dla krytykantów tej książki to nominacja jej do Nike...
Pokaż mimo toNierówna książka, bardzo dużo treści, cytatów "z epoki", konkret i to jest ogromny plus. Niestety forma mnie mocno męczyła i musiałam sobie "dozować" lekturę, stąd tylko 6/10 gwiazdek. Ale świetna perspektywa, dużo ciekawych i świeżych wniosków, zdecydowanie warto "zmęczyć" i inaczej spojrzeć na narrację historyczną, która nas otacza od podstawówki. Bardzo na plus też epilog z odniesieniem do czasów bardziej współczesnych.
Nierówna książka, bardzo dużo treści, cytatów "z epoki", konkret i to jest ogromny plus. Niestety forma mnie mocno męczyła i musiałam sobie "dozować" lekturę, stąd tylko 6/10 gwiazdek. Ale świetna perspektywa, dużo ciekawych i świeżych wniosków, zdecydowanie warto "zmęczyć" i inaczej spojrzeć na narrację historyczną, która nas otacza od podstawówki. Bardzo na plus też...
więcej Pokaż mimo toKsiążka bardzo ważna, dla mnie osobiście przełomowa. Wojna klasowa już się skończyła, ale nadal jej echa funkcjonują w ludzkim zachowaniu i języku. Każdy powinien przeczytać i przemyśleć.
Książka bardzo ważna, dla mnie osobiście przełomowa. Wojna klasowa już się skończyła, ale nadal jej echa funkcjonują w ludzkim zachowaniu i języku. Każdy powinien przeczytać i przemyśleć.
Pokaż mimo toLektura obowiązkowa ,wstrzasa do żywego zmienia spojrzenie na przeszłość i przyszłość człowieka (niewolnika).
Lektura obowiązkowa ,wstrzasa do żywego zmienia spojrzenie na przeszłość i przyszłość człowieka (niewolnika).
Pokaż mimo toAnaliza przemocy pańszczyźnianej. Szczegółowe dowody na to, że polskie niewolnictwo istniało i było jedyne w swym rodzaju. Płacz nad losem mych przodków, kobiet, tak niedawno...
Analiza przemocy pańszczyźnianej. Szczegółowe dowody na to, że polskie niewolnictwo istniało i było jedyne w swym rodzaju. Płacz nad losem mych przodków, kobiet, tak niedawno...
Pokaż mimo toKacper Pobłocki proponuje podróż w przeszłość, oddając głos tym razem nie szlachcie ale chłopstwu zw. Wielkimi Niemowami- niemo posłusznymi. „Chytrze bydlą” dusze bez twarzy gdyż liczy się tylko wynik. ”Chamstwo” to anatomia bólu, morderstwo człowieczeństwa oraz spektakl okrucieństwa. Czy w Polsce istniało(je) niewolnictwo? Jaka jest geneza służebnej formy zatrudnienia w naszych czasach? Jak wyglądał przemysł okrucieństwa w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej? Czy okrucieństwo stało się prologiem do współczesności? Dobry Pan to taki co nie bije?
Dlaczego C H A M S T W O?
„Ci ludzie są w takim stopniu własnością swego pana, w jakim moją własnością jest pióro (…) pisał w 1778 r. Johann Bernoulli.- Pan się z nimi obchodzi tak jak z bydłem; on ich zamienia, sprzedaje, przegrywa w zakładzie, w grze w karty, przepija (…). Frycz Modrzewski : „U Niemców i bez mała u wszystkich chrześcijan nie masz niewolników”. Pańszczyzna, twierdził Bojko „zabiła w chłopie człowieka, a zrobiła po prostu grat, maszynę”. Niewola to proces reifikacji: przemiany istoty czującej w przedmiot...(...) W jaki sposób człowiek stawał się przedmiotem? Punktem wyjścia (...) było bicie. To w aktach przemocy dochodziło do transformacji żywej istoty w bierne, zmarłe ciało. Stąd jaskrawy kontrast między energicznym panem a apatycznym chłopem (…) W obliczu przemocy człowiek zastyga. Próbuje zniknąć, anulować swoje istnienie. Wzrok staje się wygasły, odległy. Nieobecność również jest bronią bezbronnych. Nie da się przecież pobić kogoś kogo nie ma.” „Obok hurtowego handlu żywym towarem, gdy sprzedawano i kupowano całe wioski, istniał też w Polszcze handel detaliczny. Obrót indywidualny poddany określano mianem donacji: (…) tj sprzedaż, zamiana, pożyczka, dzierżawa, zastaw czy darowizna”.
Bardzo polecam dla osób interesujących się naukami humanistycznymi, antropologią społeczną, socjologią, politologią etc. Jest to praca naukowa, bardzo dobra merytorycznie oparta na wielu źródłach. O jakości również świadczy BIO autora oraz ilość nagród. A więc podsumowując historia niewolnictwa pod nazwą pańszczyzny zaszczepiona w Polszczy i przeniesiona do Polski naszej ery. Polecam bardzo aby zrozumieć i nie zapominać!
„Dźwiga na plecach dom, ogród, pole, krowy, świnie, cielęta, dzieci. Jej grzbiet dziwi się, że nie pęknie (…) Podpiera ja jak krwawy kij umarła harowaczka jej umarłej matki. Prababkę, bili batem. Ten bat błyszczy nad nią w chmurze zamiast słońca.” Anna Świerszczyńska, Chłopka
Kacper Pobłocki proponuje podróż w przeszłość, oddając głos tym razem nie szlachcie ale chłopstwu zw. Wielkimi Niemowami- niemo posłusznymi. „Chytrze bydlą” dusze bez twarzy gdyż liczy się tylko wynik. ”Chamstwo” to anatomia bólu, morderstwo człowieczeństwa oraz spektakl okrucieństwa. Czy w Polsce istniało(je) niewolnictwo? Jaka jest geneza służebnej formy zatrudnienia w...
więcej Pokaż mimo toKsiążka o przodkach większości z nas i ich skrajnie ciężkim życiu. Dla mnie jednak głównie sensownie (ale tylko to) usystematyzowany zbiór cytatów z literatury i źródeł przedmiotu. Za dużo ich. W pewnym momencie zaczyna nużyć.
Książka o przodkach większości z nas i ich skrajnie ciężkim życiu. Dla mnie jednak głównie sensownie (ale tylko to) usystematyzowany zbiór cytatów z literatury i źródeł przedmiotu. Za dużo ich. W pewnym momencie zaczyna nużyć.
Pokaż mimo toKacper Podłocki w Chamstwie przedstawia wielowiekowy okres niewolnictwa w Polsce. Z naukową rzetelnością ale najczęściej przystępnym językiem prezentuje fakty historyczne z różnych dziedzin funkcjonowania społeczeństwa dowodząc, że pańszczyzna była nie mniej opresyjnym systemem od amerykańskiego "bawełnianego" niewolnictwa. Bardzo ciekawa lektura dla osób interesujących się historią Polski.
Kacper Podłocki w Chamstwie przedstawia wielowiekowy okres niewolnictwa w Polsce. Z naukową rzetelnością ale najczęściej przystępnym językiem prezentuje fakty historyczne z różnych dziedzin funkcjonowania społeczeństwa dowodząc, że pańszczyzna była nie mniej opresyjnym systemem od amerykańskiego "bawełnianego" niewolnictwa. Bardzo ciekawa lektura dla osób interesujących się...
więcej Pokaż mimo toKażdy i każda w Polsce powinien to przeczytać!
Każdy i każda w Polsce powinien to przeczytać!
Pokaż mimo toKsiążka „Chamstwo” Kacpra Pobłockiego wielu osobom uświadomi, że na wiele faktów historycznych można, a nawet trzeba, spojrzeć z różnej perspektywy i w odniesieniu do pojęć z nim powiązanym.
To książka z której się dowiemy o warstwach społecznych, tych rządzących i tych którymi zarządzali, o stosowanych karach i przynależnych danemu stanowi przywilejach, o roli kobiet w społeczeństwie zdominowanym przez patriarchat. Warstw społecznych w których podział na lepszych i gorszych przebiegał nie tylko między chłopem a panem, ale także wewnątrz każdej z tych grup. Dowiemy się ale patrząc z różnej perspektywy i różnych przedziałów czasowych.
Jaśnie państwo, poddaństwo, chamstwo, patriarchat, rola kobiet w społeczeństwie, to tematy które Pobłocki stara się przeanalizować, unikając znanych nam stereotypów. Bunty chłopskie, religijność najniższej warstwy, dobrowolne przesiedlenia, to tematy na których skupił się autor.
Jedna z wielu pozycji dotyczących warstw społecznych na przestrzeni naszej historii warta przeczytania.
Książka „Chamstwo” Kacpra Pobłockiego wielu osobom uświadomi, że na wiele faktów historycznych można, a nawet trzeba, spojrzeć z różnej perspektywy i w odniesieniu do pojęć z nim powiązanym.
więcej Pokaż mimo toTo książka z której się dowiemy o warstwach społecznych, tych rządzących i tych którymi zarządzali, o stosowanych karach i przynależnych danemu stanowi przywilejach, o roli kobiet w...