Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik

Insignis
2021-05-05
2021-05-05
Tomasz Brzozowski

Bardzo krótka książka. Czytałam w ebooku. Ciekawe spojrzenie na wywoływanie stanu kreatywności, ale poza tym same ogólniki.

Czasami lubię sięgnąć po książki z gatunku poradnikowego. Już kilka razy trafiłam na prawdziwe perełki. Tym razem w moje ręce wpadła ta naprawdę malutka i krótka książka, a nawet jak określa ją sam autor "książeczka". Czy jednak można się z niej czegoś dowiedzieć?

Jak podkreśla John Cleese kreatywnością można wykazać się w każdej dziedzinie życia i każdy może się nauczyć jak stwarzać okoliczności by móc dać upust swojej kreatywności. Jednak jak działa kreatywność? Co trzeba robić by jej nie stłamsić za wcześnie? Jakie sposoby myślenia można wyróżnić? I najważniejsze, co zrobić by podczas swojego pisania wykorzystać w pełni drzemiącą w sobie kreatywność? Na te wszystkie pytania odpowiada właśnie ta drobna i niepozorna książeczka.

Czy polecam? Jak najbardziej. Jest to lektura szybka, łatwa i przyjemna. Czy jest mocno odkrywcza? Pewnie nie, ale stanowi usystematyzowanie tego wszystkiego co każdy z nas wie, albo nie zdaje sobie sprawy, że wie. Do przeczytania w max godzinę, więc tym bardziej uważam, że warto jednak spróbować.

Autor książki przekonuje nas, że każdy może być kreatywny, że nie trzeba mieć do tego daru, że da się to wyćwiczyć. Czy mnie przekonał? Tak i to zdecydowanie. Na początku dowiedziałam się, co odkryła, odnośnie do kreatywności autor i jak go to zaskoczyło. Kolejne strony to rady i przykłady, które niby większość z nas zna, a jednocześnie nie zawsze je stosujemy.

Książka jest cieniutka i dla mnie to troszkę minus. To taka pozycja na jedno podejście. Napisana większym drukiem, co sprawia, że czyta się ją błyskawicznie.

„Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik” to dość ciekawy poradnik, który warto przeczytać, jednak według mnie nie wyczerpuje tematu.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/08/wydawnictwo-insignis-ksiazka-pt.html

Książka...

Dzień dobry, dziś książka od @insignis_media @kompania_mediowa_wydawnictwo , autorstwa Johna Cleese „Kreatywność – krótki i optymistyczny poradnik” wydawnictwu dziękuję za książkę, a was zapraszam do recenzji.
Kreatywność, autor z początku opisuje, że był zaskoczony, gdy odkrył, że w każde działanie w jakimś kierunku czyni nas kreatywnymi. W ten właśnie sposób pisze, że gdy pracuje przed snem, w nocy przychodzą mu jakieś kreatywne pomysły, które najczęściej rozwiązują problem z jakim wcześniej się borykał.

Mózg zająca i mózg żółwia, jest to przenośnia, którą stosuje autor do książki, którą opisywałem jakiś czas temu „Pułapki myślenia” (przeskroluj sobie niżej), w tym rozdziale dowiadujemy się o tym, że nasz mózg potrafi podejmować decyzje szybko, jak i podjąć decyzje w sprawach, które wymagają czasu. Dobry przykład podaje autor jako wyznaczenie ostatecznej daty podjęcia decyzji. Z autopsji wiem, że jesteśmy mistrzami odkładania wszystkiego do momentu, aż czasu zaczyna brakować. Plus jest tego taki, że według autora to właśnie wg autora robią to ludzie kreatywni, gdyż lepiej tolerują psychiczną niewygodę.

Ostatnia część książki to porady autora na wyzwolenie w sobie kreatywności. Pierwsza z nich to, jak chcesz zacząć pisać felietony, artykuły, książki, za pewne jest jakaś dziedzina, na której się znasz nadzwyczaj. Odpal edytor tekstu i pisz 😊

Daj się ponieść wyobraźni, jedna z kolejnych porad. Zdejmij blokady wewnętrzne, zrób to, na co masz tylko ochotę. Autor radzi, że im dłużej wizualizujesz w swojej głowie, tym kreatywność będzie dłuższa.

Podsumowując, książka do przeczytania właściwie w dwie godziny, czyta się ją lekko, ale jest bogata w treść, za co spory plus. Czy każdy może być kreatywny? Tak, absolutnie każdy. Polecam!

Pobudzić kreatywność.

Jak być kreatywnym? W jaki sposób stać się w ogóle kimś kreatywnym – co jest do tego konieczne? Jeśli macie z tym tematem problem, to książka autorstwa współzałożyciela legendarnego Monty Pythona może stać się odpowiedzią na Wasze pytania.

John Cleese z racji bycia komikiem (nie wiem jak Wy, ale ja – poza Monty Pythonem – uwielbiałem wprost jego kreację w „Hotelu Zacisze”!) kreatywny być musi. To konieczne w tym fachu, który bazuje w dużej mierze na improwizacji oraz na komizmie sytuacyjnym (a przynajmniej tak to wygląda względem ról autora niniejszej książki). Czy jednak sama kreatywność jako taka to coś, z czym trzeba się urodzić? Coś, do czego trzeba posiadać przyrodzony dar? Cleese przekonuje, że niekoniecznie.

Autor książki twierdzi, że kreatywność jest czymś, co z powodzeniem możemy we własnym zakresie wyćwiczyć i w sobie wykształcić. Jak? O tym Cleese opowiada na kolejnych stronach tego krótkiego, praktycznego i błyskotliwego poradnika – i czyni to jak zawsze z właściwym sobie, niepodrabialnym humorem :)

Rady autora sprowadzają się do przykładów wziętych z jego dotychczasowej pracy twórczej. Cenne to rady, jednak… Jednak jest niestety tutaj kilka minusów…

Pierwszym i najważniejszym z nich jest to, że wynurzenia Cleese’a sprowadzają się do tak naprawdę jednej myśli przewodniej – a to trochę mało. Ponadto tekstu w książce jest bardzo niewiele; czcionka jest bardzo duża i można odnieść wrażenie, że objętość w stosunku do treści została powiększona w sztuczny sposób. Koniec końców można więc poczuć pewne rozczarowanie… A szkoda, bo nie musiało wcale tak być. Cleese’a bardzo cenię – także za tę książkę – jednak z całą pewnością mógł on na jej łamach opowiedzieć nam zdecydowanie więcej.

Dziękuję Insignis za egzemplarz recenzencki.

#kreatywność #krótkiioptymistycznyporadnik #johncleese #insignis

Pobudzić kreatywność.

Książka z pomysłem, który co prawda działa. Ale!
- wiele osób używa go instynktownie
- książka jest malutka, ma duże marginesy i interlinię, niektóre rozdziały są "wypełniaczami". Faktycznego tekstu, gdyby książka była standardowych rozmiarów, wystarczyłoby na 20 stron. A skondensowanego do idei - na ulotkę
- tytuł sugerował coś innego. Myślałam że to będą zabawne metody/pomysły na pobudzenie kreatywności. Dostałam jedna metodę na to, jak pobudzić mózg do rozwiązywania problemów

Miło się czytało. Bardzo szybko. Metoda działa. Ale książka mi się nie podobała

Książka z pomysłem, który co prawda działa. Ale!
- wiele osób używa go instynktownie
- tytuł sugerował coś innego. Myślałam że to będą zabawne...

Według Johna Cleese’a każdy może być kreatywny i w tym poradniku zdradza nam jak to osiągnąć, no a przynajmniej podpowiada.
Przez książeczkę galopuje się błyskawicznie, bo i obszerna nie jest to fakt. Przystępny i zabawny język skłania do czytania, a do tego mamy minimum teorii, a maksimum praktyki…. no i te lemury.

Najlepiej włożyć tę pozycję do kieszeni, by w drodze do pracy
zamiast gorączkowo fejsować, zatopić się w takiej właśnie lekturze – ja właśnie tak robiłam!

Najlepiej włożyć tę pozycję do kieszeni, by w drodze do...

„Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik” to naprawdę krótka książeczka, w której niewiele jest treści. Dużo tu pustych stron, a czcionka jest naprawdę wielka. Wychodzi więc na to, że ten krótki poradnik jest aż zbyt krótki. Ale czy treściwy?

Ja za poradnikami w sumie nie przepadam. Nie zaczytuję się w tym gatunku, ponieważ wychodzę z przekonania, że sama i tak wiem i zrobię najlepiej, więc po co? Ale po tę pozycję sięgnęłam, ponieważ zachęciło mnie słowo klucz – „kreatywność”. Jak widać, nie mogę usiedzieć w miejscu i uwielbiam być kreatywna do momentu, dopóki nikt nie każe mi czegoś malować, układać, śpiewać itd.

Cleese – współzałożyciel grupy Monty Pythona, scenarzysta i aktor (Rybka zwana Wandą, Lemur zwany Rollo, Monty Python i Święty Graal, Żywot Briana, Hotel Zacisze) – korzystając ze swojego bogatego doświadczenia, dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi procesu twórczego i radzi, jak rozbudzić w sobie kreatywne myślenie w dowolnej dziedzinie. Pokazuje, że każdy może być kreatywny i wskazuje drogę do tego, jak to osiągnąć.

Wiecie, książka miała być odpowiedzią na wiele nurtujących nas pytań, a tak naprawdę nie uważam, by była czymś odkrywczym. Tak jak bywa w poradnikach, to znane nam prawdy życiowe, o których każdy wie, ale ubrane w ładne słowa. Po lekturze tej książki nie staniecie się raczej światowymi sławami, ani nie zaczniecie pracować kreatywnie na najwyższych obrotach, ale myślę, że po zastosowaniu się do niektórych porad, faktycznie można trochę poprawić swoją sytuację. Plusem jest również fakt, że napisana jest z humorem, więc można się wielokrotnie uśmiechnąć.

W skrócie – nie było źle, ale nie było też nadzwyczaj odkrywczo. Mogą przeczytać te osoby, które czują się wyprute w sprawach kreatywności.

Izabela Nestioruk
@nesti.czyta

Za egzemplarz dziękuję @insignis_media

„Kreatywność” Johna Cleese’a to taka mała, króciutka książeczka, która ma nam powiedzieć, jak obudzić w sobie kreatywność, jak z nią pracować i dzięki temu osiągać sukces w tym, co chcemy stworzyć. Widziałam bardzo dużo negatywnych opinii, które krytykowały właśnie format tej książki, jej długość, ale powiedzmy sobie szczerze – czy naprawdę potrzebujemy grubego tomiszcza, na którego widok zabijemy w sobie ostatnie iskry radości i tej właśnie kreatywności?
Z tą książeczką na pewno nie zdążycie w sobie kreatywności zabić, a nawet więcej – myślę, że sami popędzicie sprawdzić, czy metoda zaproponowana przez Johna Cleese’a działa. Ja na pewno zamierzam to zrobić.
Przez książeczkę przedrzecie się na pewno szybko, ale w tym konkretnym wypadku jest to o tyle dobre, że autor nie zawraca wam głowy niepotrzebnymi informacjami, teoriami tylko wprost przechodzi do rzeczy.
Aha, znajdziecie tam też urocze rysunki lemurów. Nic nie jest słodsze od tych lemurów.
~lyl3th

Za egzemplarz dziękuję @insignis_media

Jak sama nazwa wskazuje, książka jest krótka, dlatego nie rozumiem, czemu niektórzy traktują to jako zarzut. Poręczny format zmieści się w torebce jako uprzyjemniacz podróży napisany z humorem.

Dodaj cytat z książki Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik