Angst with happy ending

Okładka książki Angst with happy ending Weronika Łodyga
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Okładka książki Angst with happy ending
Weronika Łodyga
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Kobiece
2021-05-05
2021-05-05
dorastanie literatura dla młodzieży literatura polska poszukiwanie szczęścia problemy młodzieży relacje rodzinne samotność
Inne

Aleks i małe awokado

świetna młodzieżówka, która na wiele sposób jest w stanie czytelnika pobudzić i zezłościć, ale taka jest niestety rzeczywistość.

Główny bohater jest dziwny. Zachowuję się jakby jednocześnie był wyjątkowy oraz gówniany. Z drugiej strony to trochę morał tej książki – każdy ma wady, ale istotne jest ich dostrzeżenie i rozwój. Nie jest to zły tytuł... zwyczajnie się nie wyróżnia. Do tego bohaterowie wydawali mi się znajomi, a przynajmniej dostrzegłam te cechy toksycznych, patologicznych sąsiadów, towarzystwa, rówieśników. To dosyć niecodzienne odczucie, bo w książkach często bohaterowie po prostu potrafią rozmawiać albo umieją tylko w wybuchach agresji, kłótni. Tutaj za to jest to przedstawione w dobry sposób, stosunkowo.

Mam ochotę zacząć klaskać.
Naprawdę ze świecą szukać takich książek młodzieżowych, które skupiają się na przyjaźni, a nie na wątku romantycznym. Naprawdę szanuję Weronikę Łodygę za to, jak przedstawiła relacje między bohaterami. Jest w tym powiew świeżości, który daje dużo satysfakcji.
W "Angst with happy ending" nie brakuje też poruszania ważnych tematów. Jak tytuł wskazuje, jest naprawdę dużo angstu a bohaterowie przechodzą przez różne trudne doświadczenia. Podobało mi się, jak autorka ukazała ich emocje i próby odnalezienia się w tych sytuacjach. Momentami ich wątpliwości nawet dają do myślenia.

Choć muszę przyznać, że to nie jest powalająca książka, bo nie zachwyciła mnie całkowicie, to jednak nie potrafię nie skupić się na jej plusach. Warto zapoznać się z tą pozycją.

Mam ochotę zacząć klaskać.

Książka po prostu jest świetna. Chciałbym mieć taką przyjaźń jaka jest Aleksandra i Beniamina.

Potwornie się wynudziłam czytając to, momentami wręcz pomijałam strony, ponieważ działo się NIC.
O czym opowiada książka? Głównym bohaterem jest Aleks, który postanawia się spotkać ze swoją internetową przyjaciółką Yuki. Jakież jest jego zaskoczenie, kiedy okazuje się, że Yuki jest chłopakiem i ma na imię Beniamin.
Już od pierwszych stron nie polubiłam Aleksa - używa transfobicznych i homofobicznych zwrotów, nazywa Beniamina "stworzeniem" i "tym czymś", co w moim odczuciu jest naprawdę chamskie. Nie szanuje swojej matki, zadaje się z dręczycielami, poza tym zachowuje się, jakby naprawdę nie wiedział, po co żyje.
Mamy oczywiście stereotypowych bohaterów - introwertycznego geja, geja- homofoba zakochanego w homofobie oraz TYPOWEGO geja noszącego różowe ubrania. Czasem się zastanawiałam, czy w tym świecie można być kimś innym niż gejem lub homofobem.
Cały wątek relacji Aleksa z Beniaminem zostaje przyćmiony setkami wątków pobocznych, np. rodziny Anity i jej problemów (jednak ten wątek wyszedł bardzo realistycznie). Przemyślenia Aleksa doprowadzały mnie do szału, były tak nudne i bezsensowne.
Przez większość książki nie wiedziałam, co się dzieje, akcja była bardzo chaotyczna.
Dostaliśmy bohatera aromantycznego i aseksualnego, ale ni ebyło w tym żadnego procesu szukania siebie. Aleks po prostu, sam z siebie, nagle tak stwierdził i tak jest.
Ta książka miała potencjał, niestety nie został on odpowiednio wykorzystany.

Już od pierwszych stron nie polubiłam Aleksa - używa...

Bardzo szybko się ją czytało, dosłownie pochłonęłam w jeden dzień. Początkowo Aleks mnie mocno irytował i miałam problem, aby przebrnąć przez początek. Później jak akcja już się rozkręcała to jakoś bardziej go polubiłam. Relacja między głównymi bohaterami w ciekawy sposób się rozwijała. Natomiast spodziewałam się że sama historia w sobie będzie bardziej lekka, co było błędem bo w książce pojawia się dużo ciężkich tematów.

Świetna książka!! Szybko się w nią wciągnęłam, bohaterowie nie byli idealni, co pozwoliło mi bardziej się z nimi utożsamiać. Choć przez większość czasu nie pałałam sympatią do głównego bohatera, starałam się jakoś go zrozumieć- w końcu to tylko nastolatek. Lekturę polecam każdemu, według mnie to piękna historia o przyjaźni i o trudnościach dorastania.

Aleks poznaje przez internet Benjamina. Ich relacja po spotkaniu trochę się psuje jednak po pewnym czasie Aleks wybacza mu. Pomaga Anicie w opiece nad czwórką rodzeństwa. W momencie kiedy ona trafa do szpitala rozmawia z jej matką na temat ucieczki od pijaka i tyrana.

Książkę do połowy czytało mi się bardzo szybko jednak później już się musiałam zmuszać żeby ją dokończyć. Niestety się na niej zawiodłam. Liczyłam na całkowicie coś innego i pod koniec mi czegoś brakowało. Nie jestem pewna czy mogłabym ją polecić innym.

Jedna z tych książek, do której podchodzi się spodziewając się zupełnie czegoś innego. To bomba emocji, różnych, ale z siebie wynikających. Mocne wątki patologi, trud dojrzewania, kreacja i wychodzenie z baniek, które sami dla siebie tworzymy. Książka o przyjaźni, hormonach, seksualności tudzież jej braku, dojrzałości i samodoskonaleniu.

Słaba książka, a szkoda bo miała potencjał. Napisana w dość dziwaczny sposób, dodatkowo przynudzała.

• Audiobooki