Gargantis

Okładka książki Gargantis Thomas Taylor
Okładka książki Gargantis
Thomas Taylor Wydawnictwo: Wilga Cykl: Eerie-on-Sea (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Eerie-on-Sea (tom 2)
Wilga
2021-05-19
2021-05-19
2020-05-01

Gargantis czyli druga część tej serii przepełniona przygodami i starszymi potworami. Uważam że ta seria jest naprawdę dobra i każdy dzieciak by zadowolił się takimi przygodami.

2052

O jeny, jakie to jest fajne! Patrząc z perspektywy czasu, to jednak pierwszy tom tak mocno mnie nie porwał, dopiero tutaj wciągnęłam się na maksa i byłam mega ciekawa, co będzie dalej. Uwielbiam ten klimat nadmorskiego miasteczka będącego w centrum fantastycznych wydarzeń! Non stop się uśmiechałam i parokrotnie udało się jej mnie zaskoczyć. To zdecydowanie jedna z tych historii, którą pokochałam jako dorosły i zdecydowanie pokochałabym za dzieciaka i już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po trzeci tom (:

Podsumuję krótko całą serię.
Uwielbiam jej klimat, tajemnice, morskie potwory, nadmorską okolicę. Bardzo przyjemna lektura.

Podsumuję krótko całą serię.

Herbert Lemon nie ma łatwego życia. Mieszka w hotelu Grand Nautilus i zajmuje się Biurem Rzeczy Znalezionych. Jest niezastąpiony, a praca wydaje się dla niego idealna. Radzi sobie świetnie, a przedziwne zdarzenia zdają się same do niego lgnąć, choć w ogóle o nie nie prosi.

“Gargantis” to kontynuacja świetnego Malamandra od @wydawnictwo_wilga, którego autorem jest Thomas Taylor. rzy pierwszej części bawiłam się fantastycznie, a druga również mnie nie zawiodła. Jest to niezwykle przyjemna i lekka lektura dla starszych dzieciaków i młodzieży, a także dla dorosłych, którzy szukają wciągającej historii na wieczór. Do tego nadmorskie klimaty wyciekają z książki i zapach morza czuć od niej na kilometr.

Wszystko dzieje się bowiem w Widmowym Porcie, jednak tym razem szalej tam niemiłosierna burza, która zdaje się nie przejmować niczym i nikim. Chciałaby siać spustoszenie nie bacząc na życie jakiejkolwiek istoty, a mury nie stanowią dla niej przeszkody.

Gdzie w tym wszystkim jest Herbert Lemon oraz Violet? Dwójka przyjaciół zostaje wplątana w historię tak niesamowitą, że aż ciężką do uwierzenia, ponieważ do tej pory pozostawała w sferze legend. Akcja toczy się powoli, ale cały czas coś się dzieje. Masło maślane, ale kiedy przeczytacie, zrozumiecie o co mi chodzi. Razem z bohaterami dążymy do rozwiązania zagadki tajemniczej butelki, która spowodowała całe zamieszanie i przysporzyła ogrom kłopotów. Jednak Herbert jest stworzony do swojej pracy i jest najlepszy w swoim fachu. Biuro Rzeczy Znalezionych ma odpowiednią osobę na odpowiednim stanowisku i jest nim właśnie ten młody człowiek, który rozwikła każdą zagadkę. Nie sam, a z pomocą przyjaciół.

[recenzja całej serii, bez spojlerów do dalszych części]

🐡🐠Jestem ZACHWYCONA!🐠🐡

🐠Po tę serię może sięgnąć dosłownie każdy. Jest ona opowiedziana w tak zabawny i magiczny sposób, że nie mogłam się od niej oderwać. Thomas Taylor stworzył piękne małe uniwersum, które ma wszystko, czego mól książkowy mógłby sobie życzyć!

🐠Jeśli chodzi o część pierwszą, czyli Malamander, to fabuła zaczyna się następująco: Historię opowiada chłopak imieniem Herbert Lemon, który pracuje w hotelu Grand Nautilus w Biurze Rzeczy Znalezionych. Zgłasza się do niego dwunastoletnia dziewczynka, Violet Parma i prosi chłopca o pomoc w wyjaśnieniu zagadki zniknięcia jej rodziców.

🐠Ogrom tajemnic, mityczny stwór, magiczne jajo i szalone przygody – to tylko kilka elementów, jakie znajdziemy w Malamander i pozostałych częściach! Tajemnice były po prostu tak rozkoszne, że miałam mnóstwo zabawy przy odnajdywaniu wskazówek i próbach odgadnięcia, co się dzieje.

🐠Sama sceneria i opisy są tak dobrze wykreowane, że czułam zapach morza i smak soli na ustach. Jest klimatycznie, opisowo i tak… dobrze!

🐠Pierwsza część, czyli Malamander jest chyba moją ulubioną. Ja się po prostu zachłysnęłam tą książką! 😂Czytałam ją podczas dość stresującego czasu i była dla mnie fenomenalną odskocznią i kocykiem na zmartwienia.

🐠Cudowny pomysł na historię i genialne przedstawienie tego pięknego świata sprawiły, że Malamander, Gargantis i Cieniostrach były absolutną przyjemnością od początku do końca!

[recenzja całej serii, bez spojlerów do dalszych części]

🐡🐠Jestem ZACHWYCONA!🐠🐡

🐠Jeśli chodzi o część pierwszą, czyli Malamander, to...

W Widmowym Porcie, w hotelu, w biurze rzeczy znalezionych, pracuje Herbert Lemon. Ma dwanaście lat, nie ma rodziców i to właśnie hotel stał się jego nowym domem. Często spędza całe dnie ze swoją nową przyjaciółką, Violet, poznaną w pierwszej części serii pt. Malamander.

Nad miasteczkiem rozpętała się okropna burza. Wszystko drży w posadach, trzęsie się, pękają budynki, tłuką się okna. Powiedzenie starych rybaków głosi: "Gargantis zbudzony, Port wstrząsem rażony". A inne: "Gargantis uśpiony, Port dobrze strzeżony". Okazuje się, że starsi mieszkańcy miasteczka taką straszną, przerażającą nawałnicę z grzmotami i błyskawicami zwą właśnie Gargantis. A gdy się lepiej przyjrzeć wielgachnym, czarnym chmurom, to można w nich wypatrzyć wielkie, żółte oko...

Rybacy z Widmowego Portu wierzą w Świętego Dismala, mają też przysłowia czy też porzekadła na każdą okoliczność. Gdy chłopiec musi zaopiekować się wyrzuconą przez morze rozświetloną butelką w kształcie ryby, by ustalić kto jest jej prawowitym właścicielem, to właśnie rybakom będzie na niej najbardziej zależeć.

Herbie tym razem musi zmierzyć się ze swoimi lękami i przeszłością, a także ujawnić, jaką książkę przypisała mu Syrenmałpa.

Jaką rolę w historii odegra Głęboki Kaptur i jego tajemnicza muszla? Czym jest gargantyczne światło znad głowy Świętego Dismala? Czy Gargantis to tylko burza? O tym przekonacie się czytając książkę.

Violet i w tej części mnie denerwowała. Tym razem wystawiała na próbę cierpliwość Herbiego. Nie potrafiła się zachować w pewnych momentach, narażając siebie i przyjaciela na niebezpieczeństwo. Wydaje mi się, że jej domeną jest: najpierw rób, potem myśl.

Fajnie napisana książka: niezbyt długa, krótkie rozdziały, ilustracje - to wszystko sprawia, że czyta się błyskawicznie. Z przyjemnością sięgnę po ostatnią książkę z tego cyklu czyli Cieniostrach.

Widmowym Portem targają burze i sztormy. Przesądni mieszkańcy dopatrują się w tym ręki mitycznego stwora Gargantisa, zbudzonego przez złodzieja, który ukradł mu coś ważnego.

Jednocześnie do Biura Rzeczy Znalezionych, prowadzonego przez Herbiego Lemona trafia tajemniczy przedmiot, do którego prawa rości sobie połowa mieszkańców miasteczka.

Przed Herbertem oraz jego przyjaciółką Violet otwiera się niebezpieczna przygoda, od której przebiegu zależą losy Widmowego Portu.

Czy uda im się znaleźć właściciela najnowszej zguby? Czy pokonają Gargantisa i ocalą Widmowy Port? Czy dowiedzą się kim jest tajemniczy przybysz?

***

"Gargantis" to druga część cyklu o magicznym nadmorskim miasteczku i jego mieszkańcach, opowiadająca o przygodach Herberta Lemona, rozbitka, który trafił tam na skrzyni cytryn, nie pamiętając kim jest i skąd pochodzi.

To rewelacyjna, trzymająca w napięciu seria przygodowa, która totalnie skradła moje serce.

Wykreowany przez autora świat oraz jego mieszkańcy, są dopracowani w każdym calu, niebanalni i nie sposób się do nich nie przywiązać.

Przed Herbertem oraz jego...

Kolejna możliwość spotkania z Herbiem i Vi. Druga cześć na podobnym poziomie co pierwsza. Napewno nie rozczaruje fanów Malamandra.

Ciut lepsza niż Malamander. Widmowy Port uwalnia swój magiczny potencjał.

Godna kontynuacja porywającej przygody dla dzieci w wieku ok 6-12 lat.

Ciut lepsza niż Malamander. Widmowy Port uwalnia swój magiczny potencjał.

Godna kontynuacja porywającej przygody dla dzieci w wieku ok 6-12 lat.

audiobook

audiobook