Wolność. Istota bycia człowiekiem to antologia kilkudziesięciu znakomitych, poruszających opowiadań znanych i cenionych autorów ze wszystkich zakątków świata dla uczczenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Deklaracja jest podstawą działań organizacji Amnesty International. Do akcji w obronie wolności i godności człowieka przyłączyło się kilkudziesięciu uznanych pisarzy z całego świata. Napisali oni opowiadania, które połączono z poszczególnymi artykułami Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i stworzono znakomity zbiór przejmujących opowieści. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka to niewątpliwie najważniejszy dokument dotyczący praw człowieka i pierwszy tego rodzaju przyjęty przez społeczność międzynarodową. Ten najczęściej tłumaczony dokument został przełożony na 360 języków świata. Od jego powstania minęło 60 lat. Kupując książkę, przyłączasz się do ogólnoświatowej akcji Amnesty International. Honoraria ze sprzedaży antologii zasilą budżet kampanii w obronie wolności i godności człowieka.

Zawartość:
Héctor Aguilar Camín - Towarzysz Vadillo
Paulo Coelho - Odpoczywając w więzieniu
Mahmud Said - Hufce Niebios
Richard Griffiths - Pewniak
Juan Goytisolo - Pan prezydent...
Yann Martel - Księżyc nad jego głową
Chimamanda Ngozi Adichie - Sola
Nadine Gordimer - Amnestia
Xiaolu Guo - Dziecko z internetu
Alice Pung - Szopa
Ishmael Beah - Szkolne lekarstwo
Alan Garner - Wilk, królewicz Janek i ognisty ptak
Liana Badr - Przemarsz dinozaurów
Rohinton Mistry - Krzyk
Olja Knezevic - Nasza klasa
Henning Mankell - Sofia

Inka50 | 2014-01-12
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Kilka opowiadań bardzo ciekawych, wiele takich sobie... Nierówne. Wszystkie poukładane wg artykułów z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - ciekawa inicjatywa wydawnicza. Książka refleksyjna.

Fluffy | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Z racji tego, że na całość książki składają się krótkie opowiadania różnych autorów ciężko jest mi ją ocenić globalnie. Niektóre z opowiedzianych historii na prawdę szokują i pewne opisane sceny na długo pozostaną w mojej pamięci. Niestety inne były zwyczajnie nudne. Pech chciał, że te nudne były niestety najdłuższe, przez co na prawdę z trudem przebrnęłam przez całość.

Raczej polecam tym, którzy mają ochotę na coś "ambitniejszego".

_Em | 2012-03-03
Przeczytana: 03 marca 2012

Sięgnęłam po tę książkę z zamiarem wystawienia jej wyższej noty, ale nie mogę. Strasznie długo się z nią męczyłam. Miałam nadzieję, że skoro składa się z wielu, krótkich opowiadań to szybko przez nią przebrnę, a było wręcz przeciwnie. Po każdym przeczytanym "rozdziale" odkładałam lekturę na półkę i sprawiało mi wiele trudności ponowne po nią sięgnięcie. Niektóre opowiadania były naprawdę dobre, parę bardzo mi się podobało; wywoływało skrajne emocje od wzruszenia do oburzenia. Mimo iż książka zwraca uwagę na różne problemy społeczne, a dochody z jej sprzedaży idą na szlachetne cele to nie odbiła się echem w mojej duszy, więc oceniam ją w taki a nie inny sposób. Niektóre opowiadania były strasznie nudne przez co zniszczyły moją ogólną opinię o tym dziele. A może to moja wina? Może po prostu jestem za głupia czy nieczuła, żeby czytać takie rzeczy...

cristii | 2016-05-05
SUNDAY | 2016-05-04