Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili

Po przeczytanym przeze mnie zbiorze "Mistrzowie opowieści. O miłości" wiedziałam, że sięgnę i po ten- o Kobiecie (od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili).Tym razem Justyna Czechowska wybrała dla nas opowiadania 22 Mistrzyń i 3 Mistrzów opowieści (Dino Buzzati, Sándor Márai i Edgar Allan Poe). Jest to o tyle ciekawe, że mamy do czynienia z niezwykle ciekawymi Autorkami/Autorami z 21 krajów, piszącymi w różnych językach, na przestrzeni dwóch stuleci.

Twórczość niektórych z Nich znałam, Innych dopiero odkrywałam (krótkie notki biograficzne wzbudziły moje zainteresowanie). Po zakupieniu przeze mnie książki z wielkim zainteresowaniem podeszłam do poszczególnych historii i to nie tylko dlatego, że sama jestem Kobietą, Żoną czy Mamą.

Przedstawiona różnorodność kobiecych losów i ich określonych doświadczeń (kobiety młodej, dojrzałej i starszej) wywołała u mnie szereg różnych emocji. Od poczucia wspólnoty, wzruszenia, współczucia, po smutek czy nawet strach i złość- zdarzyło mi się pomyśleć w niektórych fragmentach "co za horror i makabreska" (wyrazisty język i opis określonej sceny wpłynął momentalnie na moją wyobraźnię. Parę razy zdarzyło mi się zrobić przerwę od czytania danego opowiadania, by ponownie do niego wrócić).

Mam wrażenie, że im jestem starsza, tym trudniej mi przetrawić pewne rzeczy, choć przecież dobrze wiem, że życie potrafi dać w kość niejednemu z nas (ale też są pewne granice, na niektóre formy zachowań nie powinno być nigdy przyzwolenia).

Moją szczególną uwagę przykuło opowiadanie "Żółta tapeta" Charlotte Perkins Gilman (z angielskiego przełożyła Iwona Żółtowska). Sama już biografia Autorki sprawiła, że zadałam sobie pytania: dlaczego Jej życie musiało skończyć się przedwcześnie? Dlaczego nikt Jej nie pomógł, nie okazał wsparcia? W końcu bardzo żałuję, że będąc Autorką wielu opowiadań, kilku powieści i dramatów, w Polsce przetłumaczone zostało zaledwie tylko jedno opowiadanie Charlotte Perkins Gilman. Wielka szkoda. Oby to się zmieniło.

Wiem też, że muszę bliżej przyjrzeć się twórczości Xi Xi (pseudonim chińskiej pisarki i poetki Cheung Yin). Opowiadanie "Kobieta taka jak ja" zostanie w mojej pamięci na długo, podobnie jak "Owoce mojej Kobiety" koreańskiej pisarki Han Kang. Myślę, że duża zasługa w tym tłumaczek. Chylę czoła przed Justyną Najbar-Miller, jak i Katarzyną Sarek.

Jestem ciekawa kolejnych zbiorów "Mistrzów opowieści"- niebawem po nie sięgnę.

muszę przyznać, że to wspaniały zbiór różnorodnych historii, opowiedzianych przez kobiety z całego świata 🥰 5 kontynentów i 21 krajów 🔥
dostarczają nam one pełen wachlarz emocji ! od tych najprzyjemniejszych, po te za wszelką cenę unikane...

lektura ta jest swoistą podróżą po tym co kobiece w różnych narodowościach, kulturach, czy grupach społecznych oraz kobiecą konfrontacją z problemami takimi jak: choroba, zależność, macierzyństwo, odrzucenie...

na kartach tych dwóch stuleci prezentuje się wiele kwestii, które określają rolę kobiet w społeczeństwie.

niektóre opowiadania są bardziej przystępne, a niektóre wymagają większego skupienia i czasu aby je w pełni zrozumieć.

zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, ponieważ bez względu na to, ile opowiadań przypadnie Wam do gustu > każde jest warte Waszej uwagi 📖

„Wciąż jeszcze byłam głupia, ale teraz już w sposób dojrzały, idealny, niczym wielki mędrzec, który u szczytu życia zajmuje się jedynie istotnymi i odwiecznymi pytaniami” (Sándor Márai)

Mistrzowie opowieści o kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili

W książce znajdują się 22 opowiadania mistrzyń i 3 opowieści mistrzów pochodzących z 21 krajów, piszących na przestrzeni dwóch stuleci, w kilkunastu różnych językach. Opowiadania wybrała Justyna Czechowska, a wśród nich znajduje się opowiadanie m.in. Virginii Woolf „Towarzystwo” , Tove Jansson „Wielka podróż”, Ngozi Adichie „Imitacja” , Margaret Atwood „Moja matka czarownica”

Opowiadania - to świetna forma na wakacyjne dni, do niespiesznego czytania, dumania i zachwytów. Rozległe tematycznie, różnorodne pokazujące kobiety ze swoimi pragnieniami, marzeniami, ambicjami i fantazjami, niepewnością, zazdrością, nienawiścią, ewakuujące na przestrzeni dwóch wieków, z doświadczeniami, rolami i swoim losem.

Mnie zachwyciło opowiadanie Han Kang „Owoce mojej kobiety” gdzie autorka posługuje się lubianym przeze mnie realizmem magicznym oraz Tove Jansson z „ Wielka podróż” oraz kilka jeszcze innych. Polecam, czytajcie i poznajcie kobiecość w różnych wersjach, krajach i kulturach.

Mistrzowie opowieści o kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili

Cieszę się, że trafiłam na tą antologię, bo po pierwsze — za rzadko czytam krótkie formy, a po drugie — na ten zbiór złożyły się faktycznie literackie perełki. I to z kilku różnych państw świata!
Nie wiem, jak Wy, ale ja nie miałam do tej pory zbyt dużej styczności z egipską, koreańską, argentyńską czy kraibską literaturą, więc „Mistrzowie opowieści” pod red. Justyny Czechowskiej umożliwili mi szybki rekonesans.
Motywem przewodnim całego zbioru jest kobieta. Ona/jej niezależnie od wieku, narodowości, statusu społecznego, a nawet czasów, w których przyszło jej żyć.
Redaktor prowadząca podeszła do tematu bardzo szeroko, więc tym ciekawiej się czytało... bo nie sposób było przewidzieć o czym będzie każde kolejne opowiadanie. I chyba właśnie za to właśnie ogólnie lubię dobrze zredagowane antologie.

Jest to książka zawierająca w sobie zbiór historii opowiedzianych przez bardziej, lub mnie znane, kobiety z całego świata. Opowieści te: uczą, bawią, pobudzają emocje oraz przedstawiają nam, w jaki sposób, poszczególne kobiety widzą świat. Czytając ją, miałam wrażenie, ze utożsamiam się, z niektórymi z nich. Kobiety zmagają się z opinią świata, miłością, rodziną i podejmowaniem decyzji. Moim zdaniem warto przeczytać tą książkę, gdyż może być świetną lekcją samorozwoju.

Extra.

Extra.

Autorki i autorzy antologii „Mistrzowie opowieści. O kobiecie” reprezentują 5 kontynentów i 21 krajów. Ich opowiadania ukazują kobiety w różnych kulturach, żyjące w innych czasach i reprezentujące odmienne wartości. Są to zarówno kobiety dojrzałe, jak i młode – babcie, matki, córki, siostry, żony, partnerki. Niektóre z nich są narratorkami własnych opowieści, inne natomiast ukazano z perspektywy bliskim im bohaterek lub bohaterów. Ich historie wypełnione są silnymi emocjami, wieloma lękami, ale też pokładami siły, pragnieniami i marzeniami. Malowane prze autorki i autorów obrazy kobiety na pierwszy rzut oka są bardzo odmienne, prezentują różnorodne oblicza kobiecości. Można jednak doszukać się w nich wielu podobieństw, cech, które cienką nicią łączą mieszkanki całego świata.

Jak to w antologiach bywa, jedne opowiadania podobały mi się bardziej, inne nieco mniej. Niektóre wciąż siedzą mi w głowie i jeszcze długo w niej pozostaną. Ogromną zaletą tego zbioru jest różnorodność zawartych w nim historii (brawa dla Justyny Czechowskiej, odpowiedzialnej za wybór tekstów). Bohaterki reprezentują wiele narodowości, przynależą do rozmaitych grup społecznych, spełniają na co dzień różne role. Lektura otwiera oczy na różnice kulturowe, a także problemy takie jak choroba psychiczna, zależność od mężczyzn, trudy macierzyństwa, czy odrzucenie społeczne.

Zbiór „Mistrzowie opowieści. O kobiecie” jest świetną okazja do spotkania ze znanymi nazwiskami ze świata literatury (Margaret Atwood, Virginia Woolf, Edgar Allan Poe),a także do poznania zupełnie nowych osób autorskich (Xi Xi, Charlotte Perkins Gilmam, Jennifer Rahim). To podróż przez kobiece serca, która zachwyca, szokuje, smuci i napełnia melancholią. Dla wszystkich, którzy lubią sięgać po krótką formę, ale też dla tych, którzy rzadko ją wybierają. Jestem pewna, że pośród utworów mistrzów odnajdziecie opowieści, które trafią do waszej wrażliwości i literackich upodobań 🧡

Chcę zaserwować Wam więcej kobiecości w literaturze, więc przynoszę ze sobą kolejny zbiór opowiadań naznaczony płcią. Tym razem kobieta widziana okiem różnych (także kulturowo) autorów w wyborze Justyny Czechowskiej.

👒MISTRZOWIE OPOWIEŚCI O KOBIECIE 👒

Nie ukrywam, że bardzo lubię tę formę! Zbiory opowiadań wielu pisarzy są dla mnie niczym literacki szwedzki stół. Pozwalają skosztować mi po troszę warsztatu każdego z nich, bez obawy, że jeden niesmaczny kęs zepsuje mi całe danie.

📝OPIS 📝

Ponad 20-ścia opowiadań osób autorskich z niemalże całego globu spróbowało zatopić się słowami w kobietę. Czasem nie wprost, lecz wręcz w alegoryczny sposób obejść kobiecość, rozebrać na części, ukazać jedną z warstw. Niespiesznie, chociaż w każdym wypadku krótko, odbywamy nostalgiczne podróże po zmienności, tęsknocie, oczekiwaniach i sile. Płynnie przechodziny między perspektywami; męską, dziecięcą, kobiecą, widokiem od strony męża, córki, matki. A wszystro to, żeby jak najwierniej oddać detale tego, co nas czyni kobietami.
Zdecydowanie mogę powiedzieć, że nie rozpływałam się nad każdym opowiadaniem. Ale ku mojemu zdziwieniu, nawet historie pisarek/pisarzy, których twórczości po przeczytaniu nie mam ochoty eksplorować, wywołały we mnie refleksje i odcisnęły się w pamięci. Zaznaczę tutaj, że opowiadania dawkowałam dosyć ostrożnie, aby żadne z nich nie “oberwało” wrażeniami poprzednika.
Wśród tych opowiadań, które najwięcej we mnie zostawiły wskazałabym Core Sandel, Margaret Atwood i Ingeborg Bachmann

🙋‍♂️DLA KOGO🙋🏻‍♀️

Dla osób o nostalgicznym usposobieniu, lubiących zgłębiać ludzką naturę.

Magda🦙

👒MISTRZOWIE OPOWIEŚCI O KOBIECIE 👒

Jeśli lubicie zagłębiać się w literaturę, gdzie cała uwaga skupia się na kobiecie, gdzie znajdziecie sporo uśmiechu i łez, euforii i przygnębienia, radości i smutku to sięgajcie do zbioru ,,Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili”

To wybór 25 opowiadań różnych autorek takich jak: noblistka Selma Lagerlöf, Margaret Atwood, Virginia Woolf, Oksana Zabużko i wiele innych znakomitości.

Te historie z wielu krajów i kręgów kulturowych, sięgają dwóch stuleci, trafnie określają role kobiet w społeczeństwie. Przedstawiają kobiety z różnych perspektyw, czytamy o kwestiach rodziny, macierzyństwa, seksualności, zdrowia psychicznego, a przede wszystkim feminizmu.

Każde opowiadanie jest inne, mnie jednak najbardziej urzekły te o osobliwym, refleksyjnym i metaforycznym charakterze z zakończeniami, które wymagają własnej interpretacji.

Szczególnie ,,Moja matka czarownica” Margaret Atwood czy ,,Towarzystwo” Virginii Woolf.

Literacka podróż dookoła świata. Historie z kilkunastu krajów i przestrzeń dwóch stuleci. Nie dość, że co chwila poznawałam nową kulturę to jeszcze przenosiłam się na rozległej czasowej przestrzeni.

Różnorodność to jest słowo klucz tego zbioru. Serwowanie sobie dziennej dawki opowiadania było jak jedzenie czekoladek bez czytania kartki z jej smakami. 😆

Często przy zbiorach piszę, że jak to bywa w ich przypadku nie są równe i ciężko ocenić całość. W tym przypadku nie napiszę, że zupełnie tak w moich oczach nie jest, bo na 25 opowiadań oczywiście, że są i takie, które mniej przypadły mi do gustu, ale nie było opowiadania, które nie byłoby warte uwagi. Co już samo w sobie stawia ten zbiór wysoko jako całość. Myślę, a raczej mam pewność, że jest to przede wszystkim ogromna zasługa Justyny Czechowskiej, która wybrała opowiadania do tego zbioru.

Z drugiej strony cały czas z tyłu głowy mam to, że nie uważam, bym mogła je polecić każdemu. Jest tu momentami powolnie, mocno metaforycznie, są też i opowiadania podchodzące pod grozę za sprawą m.in. Any Maríí Shua, Agnieszki Szpili czy Edgara Allana Poe. Ja je lubię, ale przecież nie każdy może się tego tutaj spodziewać. Część opowiadań jest bardzo osobliwych i mam wrażenie, że bardziej przypadną do gustu osobom, które czytają nieoczywiste książki z literatury pięknej.

Zdarzają się opowiadania przystępne w odbiorze za sprawą stylu twórcy, ale są i też takie, które wymagają porządniejszego skupienia i przyłożenia się do ich zrozumienia. Na wielki plus jest ich taka kompletność, bo mimo czasami zakończeń, które zostawiają pole własnej interpretacji, nie miałam w żadnym poczucia, że coś jest bez pomysłu urwane. Bardzo doceniam, że większość z nich jest przetłumaczona z języka ojczystego pisarek i pisarzy.

Zaznaczyłam sobie trzy, które na tle wszystkich jeszcze bardziej do mnie trafiły i są moimi crème de la crème: „Kobieta taka jak ja” chińskiej pisarki Cheung Yin (pseudonim Xi Xi) opowiadający historię postrzegania kobiety na bazie jej zawodu, „Wielka podróż” Finki Tove Jansson o przywiązaniu, marzeniach i decyzjach, które ciężko podjąć. I na koniec „Jak dobra matka”, czyli nieoczywisty koszmarny dzień z życia matki opiekującej się trójką dzieci oczami argentyńskiej pisarki Any Maríí Shua.

Często przy...

• Literatura piękna
  • Przeczytane w 2023
  • Antologie

Dodaj cytat z książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili