Kuchnia książek

Czarna Owca
2024-04-24
2024-04-24
Marta Niewiadomska

Szaleni, nieuleczalni wielbiciele czytania wszelakiego, Kuchnia książek to lektura dla Was! Nie tylko dlatego, że z istoty swej choroby czytać musicie, najlepiej nieprzerwanie, ale i dla opisu miejsca, o którym zapewne marzycie, a którego w naszym polskim kraju chyba nie ma. Hotel, w którym wszystko tonie w książkach, wszystko jest dla książek i przez książki... No pyszne to, a okraszone dodatkowo historiami najzwyklejszymi, ale przez to niebywale ważnymi.

Od wielu już lat mam w głowie taki pomysł, by pod koniec życia, no może przed emeryturą sprzedać wszystko i... kupić sobie hotel. Pewnie nie za duży, jakiś pensjonat w uroczym miejscu i zająć się jego prowadzeniem, przyjmowaniem gości, dbaniem o ich wygodę, no i oczywiście dorabianie na tym do skromnej zapewne emerytury. O konkretnym miejscu jeszcze nie myślałem, lubię zarówno góry, jak i równiny, lasy, jeziora, morze. Chciałem jednak miejsca z dala od najbardziej popularnych szlaków i turystycznych destynacji. Jestem też wielbicielem książek, czytelnicy moich recenzji wiedzą to doskonale. Czytam więc w każdej wolnej chwili i tej niekoniecznie wolnej. Bibliotekę mam naprawdę sporą, na książki w swoim domu przeznaczyłem spore pomieszczenie. I zastanawiam się jak to się stało, że nie wpadłem na genialny, choć prosty pomysł - pensjonat, w którym książki będą odgrywały najważniejszą rolę. Po lekturze powieści Kim Jee Hye już wiem - jeśli spełnię swoje marzenie, to mój pensjonat będzie kopią Soyang-ri Book's Kitchen.

Bo koreańska pisarka stworzyła miejsce dla wielbiciela książek absolutnie magiczne. I nie chodzi nawet o to tylko, że tam jest mnóstwo książek, że można je wypożyczyć, kupić, zamienić, ale też o to, że tam wszystko się dzieje wokół i dla książek. Właściciele Kuchni książek organizują przeróżne eventy, w których książki są punktem centralnym, bezapelacyjnie najważniejszym. Można tam też znaleźć miejsca idealne do książek tworzenia. Jest to powieść napisana z miłości do książek i o miłości do książek. Książki są dobre na wszystko, na wszystkie mniejsze i większe życiowe problemy i rozterki. Gospodarze pensjonatu świetnie rozpoznają jakich treści potrzebują niektórzy ich goście i ich nimi obdarowują, często odmieniając ich życie. I coś w tym naprawdę jest, mi także czytanie pomaga w trudniejszych życiowych momentach.

Może być Kuchnia książek źródłem inspiracji dla kolejnych czytelniczych inspiracji. Niespożytym źródłem, bo odwołań i odsyłaczy do najróżniejszych książek mamy tu mnóstwo. Dominuje literatura azjatycka oczywiście, w wielu przypadkach są to pozycje w Polsce niedostępne, bo nieprzetłumaczone. Jednak najwięcej jest tu Murakamiego. Autorka jest najwyraźniej wielbicielką japońskiego pisarza, a że ja to uwielbienie w pełni podzielam, lektura jest dla mnie tym bardziej przyjemna. Na marginesie zastanawiam się, kiedy wreszcie wydawnictwo Muza pokusi się o wydanie najnowszej powieści autora Norwegian wood i Kroniki ptaka nakręcacza. Od premiery japońskiej tej powieści (tytuł angielski: The City and Its Uncertain Walls) minął już rok, a o polskim tłumaczeniu nie słychać ani słowa. Skoro jednak wydawnictwo stawia na taśmowe wydawanie krymiquinów (takie połączenie kryminału i harlequina) niegdysiejszej królowej polskiego kryminału i innych równie marnych dziełek, to co się dziwić, że na ambitną i niełatwą literaturę Murakamiego czasu i przestrzeni nie ma. Liczy się kasa i ilość a nie jakość.

Wracając do Kuchni książek jest to też niejako zbiór najzwyklejszych ludzkich historii - piosenkarki, którą zmęczyła popularność i powszechna rozpoznawalność, dwojga ludzi, którzy rozstali się z niejasnych przyczyn przed wieloma laty, czwórki przyjaciół, którzy kiedyś nierozłączni w dorosłym życiu nie mogą odnaleźć drogi do siebie, zamożnego biznesmena, który czuje, że życie w pogoni za pieniądzem i sukcesem wymyka mu się spod kontroli. Nic nadzwyczajnego, tacy pogubieni ludzie nas otaczają, żyją nie tylko w Korei, ale w każdym innym kraju. Wszyscy oni w Kuchni książek znajdują odpowiedzi na nurtujące ich pytania i wątpliwości. Owe odpowiedzi bynajmniej nie są szokująco odkrywcze. Niosą te opowieści przesłania tyle uniwersalne, co zdaje się oczywiste. Nie jest to na pewno poradnik z cyklu jak żyć, ale historyjki czyta się z przyjemnością i lekkością.

Jest to też trochę książka o Korei. Taki mini przewodnik po tym specyficznym azjatyckim kraju. W dużej mierze kulinarny, bo bohaterowie dużo jedzą, głównie tradycyjne potrawy koreańskie, a tłumaczka w przypisach te wszystkie smakowitości nam objaśnia. Po części geograficzny, bo do Soyang-ri Book's Kitchen goście przybywają z różnych stron i autorka wplata do ich historii obrazki z przestrzeni, w których żyją. Wreszcie jest to przewodnik kulturalny i społeczny, o koreańskich zwyczajach i zasadach dowiadujemy się sporo. I tu znów ukłon do tłumaczki, Marty Niewiadomskiej, która książkę nie tylko przetłumaczyła, ale i opatrzyła licznymi przypisami, które rozumienie wielu treści zdecydowanie ułatwiają czytelnikowi z Polski.

Nie jest to może książka, która odmieni życie czytelnika. Może nie będzie się jej pamiętać do końca życia i u nikogo nie znajdzie się w dziesiątce najważniejszych życiowych lektur. Jednak ta niewielka powieść jest lekturą przyjemną i lekką, dobrze nastrajającą. Niewykluczone, że natchnie kogoś do wybrania się do Korei i bliższego poznania tego kraju. A może przekona kogoś do rzucenia wszystkiego i stworzenia pensjonatu z książkami w roli głównej? Tak jak mnie?

Książka o książkach - ciekawe rozwiązanie, które wprowadzi Cię do świata księgarni, którą pewnego dnia otworzy główna bohaterka - Yujin.

Miejsce inspiracji, spokoju, wsparcia i to wszystko dzięki książkom. Czy to naprawdę się sprawdza? Co takiego ma w sobie ta księgarnia, że ludzie ją odwiedzają, jaką siłę mają w sobie książki i czy zawsze właścicielka albo książka trafia w gust odwiedzających ją klientów?
Soyang-ri Book’s Kitchen - miejsce, które powinno być w każdym, nawet najmniejszym zakątku świata, by ludzie odkryli moc w sobie, ale też i siłę książek, ich przesłanie.
Magiczne miejsce w Korei czeka na każdego czytelnika, więc czytaj, czytaj, poznaj wpływ tego miejsca na ludzkie zachowanie i może sam, chociaż w wyobraźni, czerp z mocy słowa.
Książka da Wam chwilę wytchnienia od szarej codzienności, bo ma w sobie siłę przyciągania, emanuje spokojem, ciepłem, co dla czytelnika jest tylko dodatkowym plusem.
Niech codzienność gości księgarni da chwilę na refleksję, pozwoli poznać trochę inne spojrzenie na życie a może jednak gdzieś tam podobne do każdego z nas, choć gdzie Polska a gdzie Korea - inne kultury, ale czy pragnienia?

W tym przypadku powolna akcja to atut tej książki, bo życie zbyt szybko pędzi, więc będzie okazja choć na chwilę się zatrzymać ...

Trzydziestokilkulenia Yujin sprzedaje start-up, nad którym pracowała przez ostatnie kilka lat i decyduje się na kupienie ziemi na wsi by tam otworzyć nietypową księgarnię. Nie jest to tradycyjna księgarnia raczej połączenie hotelu, restauracji, domu pracy twórczej i komuną, w której dla każdego znajdzie się miejsce. I tak właśnie jest.W ciągu roku przez jej ,,Kuchnię książek" przewijają się różni ludzie. Najczęściej są to ludzie wkraczający w trzydziestkę i szukający swojego miejsca na świecie. Zagubieni, zniechęceni, odarci z marzeń i przytłoczeni pracą próbują na nowo zrozumieć co dla nich jest ważne i co powinni dalej robić ze swoim życiem. Yujin i jej pracownicy z ogromną wrażliwością i zrozumieniem podchodzą do każdej sytuacji i próbują poprzez książki pomóc.

,,Kuchnia książek" to dopiero druga (po ,,Kameliowym Sklepie Papierniczym") koreańska książka, którą miałam przyjemność czytać. Zresztą do tej pierwszej znajdziemy tutaj wiele odwołań. Łączy je ogromna wrażliwość i delikatność, wręcz dyskrecja. Wydaje się, że okres nastoletni cechuje największe emocjonalne zagubienie i niezrozumienie ale także przekroczenie magicznej granicy 30 lat może takie być. I właśnie o takim zagubieniu we współczesnym świecie opowiada z wyczuciem i bez narzucania gotowych rozwiązań, zamiast tego podsuwa wskazówki ukryte w książkach. Dla postaci przekraczających próg nietypowej księgarni, książki stają się plastrem na zbolałe serce, dodają otuchy, otwierają na wspomnienia. Rozlewają ciepło i nadzieję oraz przywracają wiarę w coś lepszego.

Mam za sobą dosyć trudny zawodowo czas. Właściwie najczęściej pojawia się myśl żeby rzucić wszystko i zacząć żyć, gdzieś daleko od wielkich miast i korpo, otoczona naturą i książkami. Myśl piękna ale wiadomo jak wygląda rzeczywistość. Jednak takie książki jak ,,Kuchnia książek" sprawiają, że coś się zmienia, pojawia się ciepło i ma się znowu nadzieję, że nawet jeśli nie dziś to kiedyś marzenia uda się zrealizować. To cudownie ciepła, pozytywna książka, otulająca niczym ulubiony koc. Jest przepełniona łagodnością i delikatnością oraz wprowadza spokój ducha. Doładowuje pozytywną energią i mimo, że wydaje się być banalna i trochę kiczowata to jednak tak prosto,mądrze i piękne mówi o najprostszej drodze do szczęścia i bycia tak zwyczajnie sobą. Już nie wspomnę, że idea miejsca takiego jak ,,Kuchnia książek" jest marzeniem każdego bibliofila. Polecam !

Czy otwieranie księgarni na wsi ma sens? Yujin porzuca Seul i w Soyang-ri porywa się na to karkołomne przedsięwzięcie. Jej Book's Kitchen szybko staje się miejscem, gdzie każdy znajdzie ukojenie.
W tym magicznym miejscu u stóp góry Mai spotykają się historie kilku bohaterów, którzy zapragnęli w swoim życiu odmiany.

Bardzo chciałam napisać o tej książce wczoraj, kiedy wypadał Dzień Książki i Praw Autorskich, bo ona bardzo mi pasowała na uczczenie tego święta, no ale cóż... pokonała mnie rzeczywistość i nie zdążyłam przeczytać...

"Kuchnia książek" jest historią niezwykle urokliwą. Słodką, nostalgiczną opowieścią o książkach, ich ponadczasowości i terapeutycznej mocy. To również historia o ludziach i ich często przytłaczającej codzienności oraz o tym, że czasem warto się oderwać i znaleźć swoje miejsce na ziemi.

Niespieszny, wręcz wyciszający styl narracji łączy się z bardzo współczesnymi dialogami młodych Koreańczyków, a wszystko otulone jest zapachem kwitnącej śliwy. Z powieści emanuje spokój i delikatność, co skutkuje tym, że szybko można dać się ponieść przekonaniu, iż spełnienie marzeń jest na wyciągnięcie ręki. I choć chwilami opowieść może wydawać się nierealna, nierzeczywista, a nawet bajkowa, to jednak jest w niej coś, co przykuwa uwagę i sprawia, że chce się pozostać właśnie tam... w niezwykłej księgarni w Soyang-ri.

Niedawno zafascynował mnie koreański serial kryminalny, teraz okazało się, że i koreańska literatura może być interesującą niespodzianką.
Podobało mi się.

Bardzo chciałam napisać o tej książce wczoraj, kiedy...

Yujin zmuszona zostaje do sprzedaży swojego start-upu. Oczarowana przypadkiem odwiedzoną wsią Soyang-ri postanawia przeprowadzić się z Seulu i tu zamieszkać. We wsi zakłada, jak się okazuje, wyjątkową księgarnię.

Ciepła, miła, napawająca optymizmem i spokojem powieść. Pochwała prostego życia, w harmonii z otoczeniem i własnymi potrzebami, które sprowadzone do wydawałoby się mniej ambitnych przedsięwzięć, okazuje się, iż dają nieodnalezione do tej pory szczęście i ... nowy cel w życiu.

Historie i kłopoty gości księgarni mogą się wydawać odrobinę bezkrytyczne, nieco infantylne, ale ich dobroduszność sprawia, że otrzymujemy wytchnienie od zgiełku codzienności, ulgę od własnych kłopotów, swego rodzaju pocieszenie, słowem "ukojenie duszy". A wszystko dzięki książkom!

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
"Kuchnia książek" Kim Jee Hye, Wydawnictwo Czarna Owca, PREMIERA 24 KWIECIEŃ 2024

"Kuchnia książek" to magiczna powieść koreańskiej pisarki, Kim Jee Hye.
Urzeknie przede wszystkim miłośników książek. To właśnie dzięki nim dokonuje się magia w życiu przybywających do Books'Kitchen.

"Book's Kitchen to dosłownie "kuchnia książek". Wybrałam tę nazwę z myślą, że uda mi się tu książkami tak jak jedzeniem zapełnić głód w sercach ludzi.[...] Miałam nadzieję, że będzie się tutaj unosił aromat apetycznych opowieści, że ludzie, przychodząc tu , dostrzegą głód w swoich sercach, że spotkają się tu z książkami, które go nasycą. [...] jeszcze lepiej by było, gdyby była to przestrzeń, w której każdy mógłby poświęcić swój czas na pisanie i tym samym na wewnętrzną refleksję."
Mieszkająca w Seulu Yujin przez kilka lat zajmowała się tworzeniem start-upu. Pochłonięta pracą nie dostrzegała, że jest wypalona. Całkowicie jej oddana nie poświęcała ani chwili na swoje uczucia.
Pewnego dnia straciła tę pracę i wtedy jej życie całkowicie się zmieniło.
W malowniczej wsi Soyang-ri otworzyła wyjątkową księgarnię. Miejsce, gdzie można było odnaleźć spokój i swoje miejsce w życiu dzięki książkom.
Okazuje się, że one pomagają w rozwiązaniu problemów tym, którzy goszczą w Book's Kitchen.
"Kuchna książek" Kim Jee Hye to ciepła i nostalgiczna powieść. Miód na serce dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez książek. GORĄCO POLECAM!

„Książka to magiczny dywan, który odlatuje w inne miejsce, kiedy przez chwilę nie możesz znieść tego, gdzie jesteś”. – Kate Atkinson

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

"Kuchnia książek" to magiczna powieść koreańskiej pisarki, Kim Jee Hye.

"Book's Kitchen to dosłownie "kuchnia książek". Wybrałam tę nazwę...

"Kuchnia książek" to remedium dla współczesnych trzydziestolatków, którzy są przytłoczeni wieczną pogonią za celem, sukcesem i którzy zapomnieli, że najwięcej szczęścia w życiu dają z pozoru błahe przyjemności.

Opowieść ta, jak na ten typ literatury przystało, jest nieco naiwna... I to jest właśnie jej największa zaleta, gdyż jest to naiwność o terapeutycznej mocy.

Jedno jest pewne - po tej lekturze będziecie mieli ochotę zarezerwować bookstay :)

Jedno...

• Literatura piękna