O miłości i śmierci

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Świat Książki
Über Liebe und Tod
978-83-247-0941-0

Błyskotliwy esej autora słynnego "Pachnidła". Jak można odczuwać i określać jako najwyższe szczęście coś, co nas ogłupia? - pyta Süskind, zastanawiając się nad naturą miłości. Co za tajemniczy związek łączy miłość i śmierć? Dlaczego śmierć jest wciąż tematem tabu? Autor daje przykłady z życia, literatury, sztuki i religii, o której pisze bez nabożnej czci. Ciekawe, przewrotne, ironiczne, inteligentne i - niepokorne.

jatymyoni | 2015-01-02
Przeczytana: grudzień 2014

Ciekawy esej o miłości erotycznej i śmierci, a także o ich wzajemnych relacjach, od starożytności po współczesność. Dziwne jest, że pomijając inne rodzaje miłości, umieszcza w nim postać Jezusa. Porównanie Jezusa do Orfeusza jest dla mnie niezrozumiałe. Postać Jezusa ukazana przez autora i przypisywane Mu motywy działania jest dla mnie bzdurne. Warto się z nim zapoznać i zobaczyć inny punkt widzenia.

Justyna Wydra | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Właściwie dlaczego miłością zajmujemy się w kulturze i sztuce więcej, niż, dajmy na to - ekskrementami? To ludzkie i tamto ludzkie. No tak, ale jednak to miłość przybliża nas do boskości, do zdolności tworzenia, powielania, do nieśmiertelności. A skoro już o niej mowa - jak do miłości ma się śmierć? Bardzo się ma, co Süskind udowadnia także na przykładzie mitu Orfeusza i jego ukochanej Eurydyki. Nie oszczędzając przy tym Jezusa.

Bogdan | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Esej Süskinda jest manifestacją prawdziwie niezależnego, wolnego myślenia wyrafinowanego erudyty. Który dostrzega powtarzalność motywów występujących w różnych epokach i religiach, swobodnie przechodzi od wysublimowanej romantycznej poezji do banalnej prozy życia i z powrotem, a na to wszystko potrzebuje rewelacyjnie niewielkiej liczby słów. Chapeau bas.

Magdalena | 2014-07-11
Przeczytana: 16 lutego 2014

Autor opisuje jak w tytule "O miłości i śmierci". Informacje, rozważania na ten temat czerpał m.in. z mitologii, z religii. Odważnie wypowiadał się, ale w sposób jednak czasem bulwersujący. Dałam ocenę dobrą, bo jest to jednak poniekąd interesująca książka. Ale co mi się nie podobało - lekceważąco podchodził na temat religii, żeby nie powiedzieć obraźliwie. To jest jak dla mnie duży minus.

Cruelka | 2014-09-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Książka króciutka, czyta się szybko. rzeczywiście na dwie godzinki do pociągu. Żeby dokładnie ją zrozumieć potrzebowałam czytać ją w ciszy i spokoju, dopiero wtedy człowiek wyciąga wiele świetnych porównań, przytoczeń z mitologii czy w ogóle sam język tego 'eseju'. Bo jest to trochę w formie 60 stronicowego eseju. Książkę przeczytałam drugi raz. Bardziej wciągneła mnie część druga ''O śmierci''.

Andrzej Belgrad | 2013-01-03

sympatyczne. na pół godzinki w pociągu

Kina Mo | 2018-05-15
Na półkach: 2018, Przeczytane