Wszyscy powinniśmy być feministami

Okładka książki Wszyscy powinniśmy być feministami Chimamanda Ngozi Adichie
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Wszyscy powinniśmy być feministami
Chimamanda Ngozi Adichie Wydawnictwo: Zysk i S-ka publicystyka literacka, eseje
Data 1. wydania:
2014-01-01
9788381161961
Agnieszka Sylwanowicz
feminizm kobieta kultura mentalność publicystyka role społeczne równouprawnienie społeczeństwo tradycja współczesna obyczajowość współczesność
Inne

Książka bardzo dobrze pokazuje, jak mocno zakorzeniony w kulturze jest patriarchat i jak z tego powodu cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni. Uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę, szczególnie osoby, które zdają się problemu nie zauważać.

"Wszyscy powinniśmy być feministami" jest właściwie zapisem wykładu jaki wygłosiła autorka na konferencji TEDexEuston, tekst jest napisany w świetnym stylu i wyjaśnia problem kulturowego postrzegania płci na przykładach zaczerpniętych z życia prelegentki, tym bardziej mam wrażenie jaskrawych, że kobieta urodziła się i wychowała w Nigerii, gdzie patriarchat wydaje się być zakorzeniony w społeczeństwie jeszcze mocniej niż u nas. Do zapisu wykładu załączony jest jeszcze artykuł tej samej autorki napisany przez nią dla More Magazin, zatytułowany Kobiecy błąd, opowiadający historię kobiety, która mimo swoich licznych zalet zdecydowała się wieść życie w cieniu własnego męża.
Zdecydowanie polecam "Wszyscy..." jest to genialna feministyczna lektura pozwalająca wdrożyć się w tematykę kulturowego postrzegania płci, po którą powinni sięgnąć wszyscy niezależnie od płci 😉 jak dla mnie 10/10⭐.

Jako mężczyzna zdecydowanie zgadzam się z twierdzeniem zawartym w tytule

Jako mężczyzna zdecydowanie zgadzam się z twierdzeniem zawartym w tytule

Autorka ✨Wszyscy powinniśmy być feministami✨ opisuje, czym współcześnie jest feminizm, dlaczego jest ważny, a przede wszystkim - dlaczego feminizm nie jest wyłącznie o kobietach.

♥️🔥 GORĄCO POLECAM! 🔥♥️

Wyobraźmy sobie, o ile bylibyśmy szczęśliwsi, o ile więcej mielibyśmy swobody, żeby być sobą, gdyby nie przytłaczał nas ciężar oczekiwań związanych z płcią kulturową." ♥️

♥️🔥 GORĄCO POLECAM! 🔥♥️

Wyobraźmy sobie, o ile bylibyśmy szczęśliwsi, o ile więcej...

"Problem z płcią kulturową tkwi w tym, że zamiast rozpoznawać, jacy jesteśmy, zaleca ona, jacy powinniśmy być. Wyobraźmy sobie, o ile bylibyśmy szczęśliwsi, o ile mielibyśmy więcej swobody, żeby być sobą, gdyby nie przytłaczał nas ciężar oczekiwań związanych z płcią kulturową. "

Książka jest bardzo krótka, a zarazem na swoich 70 stronach zawiera tak wiele treści. Trzeba zaznaczyć, że jest to esej powstały na podstawie podziwianej prelekcji z konferencji TEDx.

Autorka opisując przykłady z własnego życia stara się obalić stereotypy związane z realiami polityki seksualnej. Twierdzi, że koniecznie należy położyć nacisk na feminizm, ponieważ skupianie się jedynie na ogólnych „prawach człowieka” sprawia, że „odrzuca się problemy związane z płcią kulturową."

Czytając naszła mnie myśl, że kultura nigeryjska rządzi się swoimi prawami, jednak pewne sprawy są widoczne chyba wszędzie, tylko w mniejszym stopniu.

Jest trochę powieszchowna, ale na sam początek z literaturą feministyczną nada się w sam raz!

Bardzo spodobało mi się stwierdzenie autorki, że podczas wychowywania dzieci ludzie powinni skupić się bardziej na ich zdolnościach czy zainteresowaniach niż na płci kulturowej. Przemawia to do mnie.

"mężczyźni i kobiety różnią się od siebie. Mamy różne hormony i różne narządy płciowe, a także różne biologiczne umiejętności - kobiety rodzą dzieci, a mężczyźni nie". - czy to zdanie nie jest transfobiczne?

Dobitnie. Rzeczowo. Przekonująco. Z prostotą. Zawiera wiele prywatnych anegdot. Jest nieco powierzchowna. Osoby choć trochę zaznajomione z postulatami ruchu feministycznego raczej nie znajdą w tej książce nic odkrywczego. Jednak pozycja ta stanowi świetny początek, jeśli chce się zagłębić w temat feminizmu po raz pierwszy. Jest to książka dosłownie na moment, lecz pomaga otworzyć oczy na problem, który dotyczy każdego z nas.

Książka zdecydowanie na plus. Przeczytanie jej zajmuje chyba mnie niż godzinę.

Nie zaskoczyła mnie, ale jeżeli tematy nierówności płci i feminizmu są dla kogoś obce (a mam nadzieję, że jest takich osób coraz mniej) to na pewno wyniesie z niej dużo więcej.

Dla mnie morał z tej książki jest taki: a gdybyśmy w procesie wychowywania dzieci skupili się bardziej na zdolnościach i zainteresowaniach niż na płci kulturowej?

Od tego trzeba zacząć: jak wychowujemy i traktujemy nasze dzieci. Patriarchat jest krzywdzący dla wszystkich, nie tylko dla kobiet i warto o tym pamiętać by nie skrzywdzić swoich dzieci i nie powielać tych krzywdzących wzorców.

Książka zdecydowanie na plus. Przeczytanie jej zajmuje chyba mnie niż godzinę.

Właśnie taka, jak wskazuje przymiotnik przy pięciu gwiazdkach - przeciętna. Wiele prywatnych anegdot, generalne przemyślenia, ogólne dość przyjemnie, ale też powierzchownie i jednostronnie. W końcu to tedtalk.

Faktycznie, dla kogoś świadomego nierównego traktowania ze względu na płeć, nie ma w tej książce wielu rzeczy nowych, których mógłby się dowiedzieć. Jednakże, z całą pewnością książka stanowi fenomenalny początek dla zagłębiania swojej wiedzy w temacie feminizmu. Pomaga otworzyć oczy na problem i zrozumieć, że dotyczy on każdego, dlatego właśnie wszyscy powinniśmy być feministami.