Wszyscy powinniśmy być feministami

2014-01-01
9788381161961
Agnieszka Sylwanowicz
Zysk i S-ka
feminizm kobieta kultura mentalność publicystyka role społeczne równouprawnienie społeczeństwo tradycja współczesna obyczajowość współczesność
We Should All Be Feminists
publicystyka literacka, eseje
9788381161961
Agnieszka Sylwanowicz
Inne

Właśnie taka, jak wskazuje przymiotnik przy pięciu gwiazdkach - przeciętna. Wiele prywatnych anegdot, generalne przemyślenia, ogólne dość przyjemnie, ale też powierzchownie i jednostronnie. W końcu to tedtalk.

Faktycznie, dla kogoś świadomego nierównego traktowania ze względu na płeć, nie ma w tej książce wielu rzeczy nowych, których mógłby się dowiedzieć. Jednakże, z całą pewnością książka stanowi fenomenalny początek dla zagłębiania swojej wiedzy w temacie feminizmu. Pomaga otworzyć oczy na problem i zrozumieć, że dotyczy on każdego, dlatego właśnie wszyscy powinniśmy być...

Na półkach: , , , ,

Krótki wykład dla TEDx o płci kulturowej. O tym, że schematy wdrukowane w dzieciństwie ograniczają nie tylko dziewczynki, lecz również chłopców. Że tradycja też powinna podlegać ewolucji, bo bezkrytyczne powtarzanie często nie jest optymalnym rozwiązaniem.
W sumie nic nowego. Ale niestety ciągle jeszcze potrzebne.

Nic odkrywczego dla feministki, ale lapidarna forma może się wryć w pamięć. Frazy z tego tekstu już dość mocno przetworzyła popkultura, m.in. w tekstach Beyonce...Razi mnie trochę takie mocne podkreślanie kruchego męskiego ego (choć to oczywiście prawdziwy odprysk patriarchatu) i stwierdzenie, że największym feministą jest jej brat, trochę zbyt fajnofeministyczne. Jednak to...

Może i pełen oczywistych oczywistości, jednak był ciekawy dla mnie ze względu na perspektywę nigeryjskiej pisarki, czarnej kobiety która doświadcza wspaniałej mieszanki seksizmu i rasizmu. Warto poświęcić chwilkę na ten esej.

Nie dowiemy sie z niej niczego odkrywczego, ale każdy powinine przeczytać tę książkę, powinna to byc pozycja obowiązkowa w szkołach.

Ksiazka

Adichie nie jest odkrywcza, ale chyba nie o to chodzi w feminizmie. Za pomocą życiowych, wręcz banalnych przykładów odkrywa różnice w traktowaniu ludzi przez pryzmat ich płci. Świat się zmienia, ale od równości na tle rasowym, kulturowym i płciowym wciąż dzielą Nas lata świetlne. Frazesy, ale ważne.

Must read.

Zapewniam iż owa lektura, będąca TedTalkowym zapisem autorki nie wniesie nic nowego i zaskakującego do życia feministycznej lesbijki.
Tę pozycję polecam za to kobietom będącym pod silnym wpływem patriarchatu, gdyż mogą one doznać nagłego olśnienia i słusznej chęci wydostania się z ciasnych klatek płci kulturowej, skonstruowanych przez społeczeństwo.

Dyskusje

1 206