Lalka

Okładka książki Lalka
Bolesław Prus Wydawnictwo: Greg Seria: Wzorcowe tomy na stulecie serii klasyka
klasyka
Wzorcowe tomy na stulecie serii
Greg
2017-01-01
1949-01-01
Bolesław Prus Lalka klasyka Wokulski Łęcka matura

Okładka książki Wybór nowel Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz
Ocena 7,7
Wybór nowel Maria Konopnicka, B...
Okładka książki Świąteczna noc Hans Christian Andersen, Anton Czechow, Maria Dąbrowska, Charles Dickens, Lucy Maud Montgomery, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Maria Rodziewiczówna
Ocena 8,5
Świąteczna noc Hans Christian Ande...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Prawdziwa literacka perła. Gdybym miał wybrać najwspanialszą polską powieść wszech czasów to wybór padł by właśnie na Lalkę B.Prusa. Jako już dorosły człowiek odświeżyłem sobie tą kultową powieść i bez reszty zostałem upojony jej bogactwem, szykownością, literacką klasą. Wewnętrzna struktura książki, oszałamia pisarską wirtuozerią, która przejawia się w dialogach, portretowaniu bohaterów, opisów miejsc, ukazaniu klas społecznych. Mało, który licealista jest na tyle dojrzały aby ogarnąć ten przepyszny bezmiar swoją percepcją. "Lalka" jak mało która powieść z poprzednich epok, ukazuje swój uniwersalizm cechujący wybitną prozę. Arcydzieło Prusa potrafi przetrwać próbę czasu, warto zetrzeć z niej warstwę patyny pod którą nadal błyszczy i lśni jej blask, a w tych refleksach nadal przenika prawda o świecie, człowieku, namiętności, bez względu na epokę i czas w którym się ją czyta.
Ubolewam że obrosła w stereotyp książki o niespełnionej miłości, zamykanie jej w takim szablonie jest trywialnym zbanalizowaniem jej głębokiej literackiej wartości. Prus jak się okazuje to nie tylko wybitny literat, ale genialny socjolog. W tej powieści jest dosłownie wszystko co charakteryzuje wielkie arcydzieła.
Postacie, relacje miedzy ludzkie, to jedno, bowiem to co równie mocno zachwyca to obrazowanie całego społeczeństwa w jej makro rozmiarze, nie tylko pod kątem zmian kulturowo-obyczajowych, ale i czysto reporterskim. Niech mi ktoś poleci książkę, która w tak pierwszorzędny sposób przedstawia Paryż u schyłku 19 wieku, nie tylko z jej społecznym rytmem, ale i zjawiskowym oddaniem urokliwej atmosfery, rodem z obrazów francuskich impresjonistów. W której współczesnej książce autor ma taką odwagę i talent zilustrować bez ogródek diasporę żydowską, nie popadając przy tym w banał czy subiektywizm. Gdzie można trafić na ukazanie w tak fenomenalny sposób męskiej przyjaźni ? To polskie arcydzieło, mogło by zrobić furorę na świecie, " Wielki Gatsby" przy tym to lichy reprint, prostolinijne krótkie opowiadanie na dodatek będące nieudolnym plagiatem polskiego arcydzieła. Trzeba czytać "Lalkę" i pamiętać o fakcie że na polskim gruncie wyrosła powieść absolutnie genialna, mogącą konkurować z najlepszymi powieściami literatury światowej, to jeden z tych kultowych tytułów, który powinno się przeczytać przed śmiercią, i naprawdę nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady.

W tej książce jest wszystko.
Realia epoki z bardzo dobrą satyrą na klasę "próżniaczą", czyli arystokrację. Nieszczęśliwa miłość Wokulskiego do gardzącej nim Izabeli Łęckiej. Marzenia o wielkich odkryciach, które odmienią świat. Próba "dźwignięcia" przedstawicieli biedoty przez głównego bohatera.
Obecnie można by powiedzieć, że książka jest miejscami nasączona antysemityzmem. Takie były jednak społeczne nastroje końcówki XIX w. Problem ten narastał w całej Europie co doprowadziło w połączeniu z jednostką o dyktatorskim charakterze do erupcji, która zabiła miliony ludzi i przewróciła ten świat do góry nogami.
Cieszę się, że ponownie sięgnąłem po tą książkę, bo teraz dużo lepiej ją rozumiem niż w latach szkolnych.

W tej książce jest wszystko.
Obecnie można by powiedzieć, że książka jest miejscami nasączona...

Fabuła fajna, jednak za długa

Fabuła fajna, jednak za długa

Nie podołałem, nawet w audiobooku. To jest po prostu niesamowicie nudne. I ma masę niepotrzebnych scen.

2035
1978

Wielowymiarowa, nie wszystkie wątki do mnie przemawiały, ale całość jest dobrą pożywką do różnorakich rozważań.

Surowa diagnoza kondycji Polaków, niestety aktualna po dzień dzisiejszy. To nie jest książka o Łęckiej. Na szczęście.

1951

Kolejna lektura przez którą nie przebrnęłam w szkole, ale nie żałuję, bo na pewno nie doceniłabym jej wówczas w pełni. Nie spodziewałam się, że aż tak bardzo mi się spodoba. Zastrzeżenia mam do zakończenia i denerwowało mnie irracjonalne zachowanie Wokulskiego i ta jego ślepa na wszystko miłość. Natomiast Izabela Łęcka, w przeciwieństwie do swego adoratora, kompletnie mnie nie irytowała. Była to pusta lalka z wyższych sfer, która nie skalała się pracą, a chciała bogato wyjść za mąż i dostatnio żyć. Czy jej wina, że nie podobał się jej pan Stach i jego pochodzenie?
Lalka to przede wszystkim wspaniała panorama społeczeństwa dziewiętnastowiecznej Warszawy i ostra krytyka arystokracji.
Czytałam długo, ale nie był to stracony czas. Mam zamiar do niej jeszcze kiedyś wrócić.

Nie wiem, czy to się liczy, bo przecież to czytanie powtórne. Ale ostatnio sprawdzam jak lektury licealne odbiorę w wieku, cóż, na pewno nie młodocianym 😁
Lalka, podobnie jak dawno temu, okazała się znakomita. Mistrzostwo i już.

Lalka, podobnie jak dawno temu, okazała się znakomita. Mistrzostwo i już.

Przeczytać trzeba, absolimutnie. świetnie napisana książka przede wszystkim o życiu w tamtej epoce. Dla mnie tytułowa miłość jest tłem a nie odwrotnie. Arcydzieło. Dlatego każdy wyniesie z tej książki co dla niego najleosze

Czytam lektury bo po szkole nic w glowie na szczescie, nie zostaje 😉🙄

Czytam lektury bo po szkole nic w glowie na szczescie, nie zostaje 😉🙄