Prima aprilis

Wydawnictwo: Baobab

Ivan rodzi się tuż po narodzeniu Jugosławii i wraz z nią dorasta. Życie wydaje się samo go unosić, niezależnie od jego zamiarów i intencji. Zresztą Ivan nie upiera się specjalnie przy realizacji jakichkolwiek zamiarów, jeśli tzw. siły wyższe stają temu na przeszkodzie. Po ukończeniu pierwszego roku studiów medycznych, na progu świetnie zapowiadającej się kariery lekarza, właściwie przez głupi przypadek, zamiast kontynuować naukę, trafia do kolonii karnej. Znosi to z filozoficznym spokojem i filozofię później studiuje. Właściwie jest nierobem, o zacięciu intelektualisty i co najmniej dwuznacznej moralności. Jest Chorwatem, ale ponieważ po latach upomniała się o niego armia jugosłowiańska, walczy w wojnie bałkańskiej w jej szeregach, pomimo, że składają się one głównie serbskich czetników i musi walczyć przeciw pobratymcom. Książka ma celowo nierówno przycięte brzegi stron.

QueenMargot | 2013-09-28
Przeczytana: 24 września 2013

Jak mógłby wyglądać człowiek, który próbuje przetrwać w reżimie, którego do końca nie rozumie? Staje się bezbronną ofiarą zmieniającej się władzy i kolejnych konfliktów zbrojnych. A wszystko to w scenerii Chorwacji, jako jednego z krajów byłej Jugosławii. Jak mógłby wyglądać taki bohater? Dokładnie tak jak Ivan Dolinar z powieści "Prima Aprilis" Josipa Novakovicha.

Dolinar przyszedł na świat 1 kwietnia, co przypieczętowało jego los. Ivan już od małego chciał przypodobać się władzy zrywając wszystkie chorągiewki i przynosząc je do klasy na Święto Republiki. Niestety, jego czyn został opacznie zrozumiany jako zdrada i od tamtej pory Ivan starał się iść swoja drogą i nie robić nic, co mogłoby rzucać się w oczu aparatowi państwowemu. Poszedł na studia, bo chciał zostać lekarzem. Jednak zły los znowu pokrzyżował mu plany i Ivan trafił do obozu pracy. Potem służył w armii, najpierw chorwackiej, potem serbskiej i na własne oczy widział okrucieństwa wojny, gdzie gwałty i rozboje były na...

lea88 | 2014-06-15

Nie lubię takiego stylu książki, ale jednak ten jeden tytuł przypadł mi do gustu. Dla nieznających tematyki książka może wydawać się strasznie dziwaczna. Jednak zaznajomiony z tematem czytelnik widzi w niej streszczenia dziejów Jugosławii na przykładzie jednego człowieka na przestrzeni ostatnich 50 lat. Opisana są zwyczaje i społeczeństwo za czasów Tito, następnie okres potitowski, wojna oraz okres powojenny. Wszystko przedstawiony jest w sarkastyczny, wręcz groteskowy sposób. Nie brak czarnego humoru, dystansu oraz pewnej dozy krytycyzmu ze strony autora.

Książka jest naprawdę fajnym podsumowaniem dotychczasowej wiedzy na temat Jugosławii oraz czasów po jej rozpadzie.

Anna | 2016-02-01

Książka taka.. trochę dziwna, trochę specyficzna. Jest w niej trochę historii i dość duża doza sarkastycznego humoru. Całkiem mi przypadła do gustu.

5Muszkieter | 2015-09-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 11 września 2015

Krzysiek_k | 2014-01-16
Przeczytana: 26 września 2013

idealna na film dla Kosturicy. Fabuła porąbana i śmieszna. Sen wariata:)

olaska | 2016-09-03
inka1986 | 2015-09-08
Przeczytana: sierpień 2015
Forced | 2015-09-06
Weekend w Chorwacji

Ostatnio podpowiadaliśmy, jakie książki możecie przeczytać, jeśli wybieracie się na wakacje na Kretę. Dziś polecamy 5 książek dla tych, którzy planują wakacje w Chorwacji.