Czekając na śnieg w Hawanie: Wyznania kubańskiego chłopca

Seria: Labirynt
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Waiting for Snow in Havana
Kuba, Hawana, rewolucja kubańska

Zmiłuj się nade mną, Panie, bo jestem Kubańczykiem. W 1962 roku Carlos Eire był jednym z 14 000 dzieci wywiezionych samolotami z Kuby. Rewolucja oddzieliła go od rodziny, ojczyzny i dzieciństwa. Wspomnienia o życiu Carlosa w Hawanie, które dobiegło końca, kiedy miał zaledwie jedenaście lat, stanowią trzon tych niezwykłych, barwnych, głęboko zapadających w pamięć wspomnień. "Czekając na...

Zmiłuj się nade mną, Panie, bo jestem Kubańczykiem.

"Czekając na śnieg w Hawanie" to zarazem egzorcyzm i oda na cześć raju utraconego. Kuba z czasów młodości Carlosa, z jej jaszczurkami, turkusowym morzem i skąpanymi w słońcu sjestami, staje się wyspą potępienia, kiedy 1 stycznia 1959 roku palący cygara partyzant nazwiskiem Fidel Castro obala prezydenta Batistę. Nagle muzyka na ulicach zaczyna brzmieć jak ogień karabinów maszynowych. Boże Narodzenie zostaje zdelegalizowane, opozycjonizm polityczny oznacza więzienie i wielu kolegów Carlosa wyjeżdża do kraju tak odległego i niewyobrażalnego jak Stany Zjednoczone. Carlos też tam trafi i zrealizuje marzenia swojej matki, stając się nowoczesnym Amerykaninem, nawet jeśli jego dusza pozostanie w opuszczonej ojczyźnie.

Utrzymana w klimacie wyznań książka "Czekając na śnieg w Hawanie" jest pieśnią żałobną dla kraju przodków i czułą pochwałą ducha narodowego Kubańczyków na całym świecie.

bewelka86 | 2013-04-22
Przeczytana: 2009 rok

I znów tematyka kubańska. Kuba przed i po rewolucji Fidela, ale widziana oczami małego chłopca. Można by mówić, że jest to kolejna powieść opisująca trudne życie mieszkańców tej karaibskiej wyspy po 1959 roku.
Takich książek jest bardzo dużo, jednak każda jest inna, bo różne są losy Kubańczyków po rewolucji.
Carlos Eire wspomina własne dzieciństwo na Kubie i swój wyjazd do USA. On miał to szczęście (?)i stał się Amerykaninem. Stąd inaczej postrzega i opisuje swoją ojczyznę niż autorzy, którzy tam zostali.
Jeśli kogoś interesuje ta tematyka, to myślę, że warto sięgnąć i po tę pozycję, gdyż tak naprawdę każda książka o Kubie wnosi coś nowego i nie zawsze jest to opis biednej i brudnej Hawany z II połowy XX wieku.

4wymiar | 2011-04-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 13 marca 2011

Niezwykła opowieść dorosłego człowieka o kraju jego dzieciństwa - Kubie, którą widział po raz ostatni gdy był wczesnym nastolatkiem. Przepiękne opisy, twarde osądy - ale bez nienawiści, z maleńką i zrozumiałą nutką żalu.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-27