Hyperion

Dan Simmons Wydawnictwo: Mag Cykl: Hyperion (tom 1) Seria: Artefakty fantastyka, fantasy, science fiction
2015-09-09
Wojciech Szypuła

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Planeta poetów

54 Link do recenzji

Świetna powieść, wciągnęłą mnie od razu. Taki typo książęk, że niemożna zasnąć tylko czytać, czytać i czytać.

Na półkach: , , , ,

Uwielbiam tę książkę za jej konstrukcję - przewidywalną, ale wypełnioną treścią po brzegi. Opowiada o pielgrzymach i jest skonstruowana w formie pielgrzymki. To spotkanie kilku osób, które przez całą ksiązkę snuja opowieści. Opowieści, które wciągają bez reszty.

Jest moc. Polecam. Czas na kolejną. Pierwsza część niczego nie wyjaśnia.

Absolutnie niedościgniony wzór w swoim gatunku. Niestety po Hyperionie żadne sci-fi nie smakuje już tak dobrze.

Na ten tytuł natknęłam się po lekturze Diuny, przy wystawianiu jej opinii. Wiele osób porównywało obie pozycje do siebie, deklarowało, która lepsza. Oczywiście mnie to zaintrygowało i zaraz po pierwszym tomie historii o piaskach Arrakis stwierdziłam, że sięgnę właśnie po ten tytuł. To moje drugie spotkanie z sci-fi i było naprawdę super.

Nie jestem specjalistką w tym...

Bogata w bohaterów i wydarzenia wielowątkowa powieść. Piękne są te niezwykle różnorodne podejścia do świata przyszłości, tej Hegemonii, która jednoczy wszechświat w wielce kontrowersyjny sposób. Każdy (prawie) z pielgrzymów dzieli się swą historią i te historie są napisane tak, jakby każdą stworzył inny pisarz. To rewelacyjnie uwiarygadnia postacie i niezwykle uatrakcyjnia...

Hyperion to książka do której zasiadłem wkrótce po maratonie "Kronik Diuny". Zupełnie inny świat, zupełnie inna narracja wciągająca jak czarna dziura - oto ile jest jeszcze fantastycznych książek które zaskakują nas swoją kreacją. Znakomite postacie, rewelacyjna historia. Wydaje mi się, że największy malkontent nie znalazłby w historii opowiedzianej w "Hyperionie"...

Z "Hyperionem" mam jeden problem. Mianowicie odkąd przeczytałam tę książkę nic nie jest w stanie mnie aż tak oczarować i zafascynować.
Uwielbiam tu wszystko:
-wspaniałych, różnorodnych bohaterów, w których uwierzyłam w 100%
-łączenie gatunków: od s-f, przez kryminał, fantastykę, trochę grozy, aż do romansu i poezji.
-nieoczywistość, nieprzewidywalność wydarzeń
-ciągłą...

Książka, w której główne wydarzenia przeplatają się z historiami opowiadanymi przez bohaterów. Zabieg - przyznaję - bardzo ciekawy i umożliwiający pełniejsze zrozumienie wydarzeń, ale również bardzo wkurzający. Wybija z głównego nurtu i wprowadza zamieszanie. Tym bardziej, że każde opowiadanie ma inny, swoisty styl, który nie zawsze do mnie przemawiał. Chwilami bardziej...

Dyskusje

6 477