Hyperion

Okładka książki Hyperion Dan Simmons
Okładka książki Hyperion
Dan Simmons Wydawnictwo: Mag Cykl: Hyperion (tom 1) Seria: Artefakty fantasy, science fiction
Hyperion (tom 1)
1990-01-01
Wojciech Szypuła
Artefakty

Planeta poetów

Urzekła mnie ejakulacja na dłoń trupa. Opowieść Kassada i Barwnie najciekawsze jak dla mnie.

Dobra, może nawet bardzo dobra, ale jednak zachęcony recenzjami spodziewałem się więcej. Mnogość wątków trudno jednoznacznie ocenić, z jednej strony daje głębokie tło głównemu wątkowi, z drugiej - bywają momenty mniej porywające. Na pewno warto przeczytać żeby wyrobić sobie własne zdanie

Pierwszą połowę czytało mi się dość topornie. Myślę że była to głównie kwestia stylu prozy autora, która nie do końca mi podeszła. Opisy świata w jego wykonaniu strasznie mnie męczyły, niektóre dialogi były miejscami nieco banalne i nierealistyczne.
Atmosfera w książce jest ciężka, ponura, z śmiertelną groźba wisząca nad światem i jego bohaterami. Mimo wszystko w opowieściach podróżnych, poza rozpaczą, jest też miejsce na miłość i nadzieję, co w mojej opinii nadaje książce wartości.
Mimo stylu, w jakim zostala napisana ksiazka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie, co tylko świadczy o jakości fabuły. Składają się na nia bieżącą oś wydarzeń oraz restrospekcyjne historię poszczególnych bohaterów. I, choć opowiadaja o różnych kwestiach, każda z nich jest fantastyczna. Odkrywają przed czytelnikiem kolejne elementy tajemnicy Dzierzby, łącza się z nią i sobą nawzajem na najbardziej zaskakujące sposoby.
Pomysłowość autora nie zna granic, opowiadane przez niego historię są zatrważające, aczkolwiek w pewien magnetyczny sposób, który nie pozwala się od nich oderwać.
Osobiście do moich ulubionych należą opowieść detektywa (koncept ,,wskrzeszenia" osobowości nieżyjącego poety przez samoświadomą sztuczna inteligencję jest kompletnie odjechany) i konsula, która poruszyła mnie sprzeciwem wyrażonym wobec ,,postepu", który nieszczy na swojej drodze to, co piękne.
W skrócie, doceniam Hyperiona bardziej za treść niż formę, sama książka na pewno na długo pozostanie w mojej głowie. Było w niej wiele aspektów, które wywarły na mnie ogromne wrażenie. Niesie ze sobą raczej pesymistyczne przesłanie o ludziach jako społeczności i daje nadzieję mówiąc o ludziach- jednostkach.

Kiedy konsul Hegemonii zostaje wyznaczony do odbycia ostatniej pielgrzymki na Hiperion wie, że nie może się sprzeciwić. W podróży ma mu towarzyszyć sześciu innych pielgrzymów. Ich celem są owiane tajemnicą Grobowce Czasu i sam Dzierzba, którego jego wyznawcy zwą Królem Bólu. Nie bez powodu, gdyż jest to biologiczna maszyna do zabijania, która potrafi poruszać się poza czasem. Pierwszym etapem pielgrzymki jest międzygalaktyczna podróż gigantycznym statkiem drzewem. Wybudzeni z kriosnu pątnicy postanawiają spędzić czas opowiadając o sobie i swoich dotychczasowych pobytach lub związkach z Hyperioniem. I szybko okazuje się, że w ich opowieściach pewne wątki są spójne, a każda z nich pełna jest rozpaczy, nadziei i miłości.
Nie mam zamiaru rozpisywać się zbytnio na temat fabuły, gdyż nie ona gra tutaj pierwsze skrzypce. Będac świadkami kosmicznej podróży na odległą planetę jesteśmy również słuchaczami historii jej uczestników. A każda z nich jest jak zupełnie osobna książka. Autor nie tylko stworzył wyraziste postacie, ale również obdarzył je unikalną osobowością i głosem. To sprawia, że opowieść zdaje się prawie realna. Świat wykreowany w "Hyperionie" jest zupełnie odległy, a jednak tak bliski naszemu. Bliski przez uczucia miotające bohaterami ale i to co w nas ludziach najgorsze. Przemoc, nienawiść do wszystkiego co obce i nieposkromiona niczym chęć posiadania.
Przyznam, że brakuje mi słów by odpowiednio opisać niesamowitość "Hyperiona" . Czytając tą książkę, miałam wrażenie, że naprawdę przenoszę się do innego świata, a odkładanie książki za każdym razem przynosiło uczucie zagubienia w rzeczywistości i smutnej pustki. Smutno mi też teraz, bo wiem, że już nigdy nie przeczytam jej po raz pierwszy, choć na duchu podtrzymuje mnie fakt, że przede mną jeszcze trzy tomy serii. A Wam z całego serca ją polecam!!!

Krótko - najlepsza książka którą przeczytałem w życiu, każda z opowieści Pielgrzymów jest świetna a wizja i rozmach oszałamiające.

Chciałam dać 8 gwiazdek, ale do tej książki zdecydowanie bardziej pasuje określenie "wybitna" niż "rewelacyjna".
Hyperionem udało mi się przełamać kilkutygodniowy zastój czytelniczy i chwała mu za to! Powiem szczerze, że jak zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać. Każda z historii opowiedziana przez pielgrzymów jest inna, zaskakująca i na swój sposób tragiczna. Najbardziej podobała mi się opowieść pan detektyw, a najmniej konsula. Widać, że ten tom miał być tylko wprowadzeniem do historii o Hyżwarze i zrobił to świetnie. Odsłonił przed czytelnikiem kilka kart, zarysował świat, ale domyślam się, że to dopiero przedsmak właściwej części.

Jak już się wgryzie w ten rozbudowany świat to czyta się całkiem nieźle. Historia Uczonego rozrywa serce

Zapraszam do obejrzenia mojej recenzji na temat Hyperiona :)

Zapraszam do obejrzenia mojej recenzji na temat Hyperiona :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Chyba pierwszy raz wystawiam 10. Porwała mnie ta książka i pozamiatała po sieci! Jakie to było dobre od początku do końca, tajemniczy świat, odsłaniający karty powoli w miarę opowieści pielgrzymów. Super akcja i świetnie wyważone zwroty. Język prosty, a za razem wtrącane ciekawe słowa i określenia. Historia prześwietna i zarazem miażdżąca. Nawet pojawia się filozoficzna natura z opowieści, które są słodko-gorzkie. Nie wiedziałem czego się spodziewać po tej książce, ale zaskoczyła mnie całkowicie - wsiąknąłem w uniwersum - właśnie czytam drugi tom! Polecam dla fanów mrocznego Sci-fi.

Sprawnie napisana, wartka historia, w której nie znalazłem niczego porywającego (ale też nie zauważyłem sporych wad). Podszedłem do Hyperiona jak do klasyka i trochę się zawiodłem, bo i historia, i postaci były po prostu dobre, ale bez śladu geniuszu. Bawiłem się nieźle i pochłonąłem ją bardzo szybko, ale na dobrą sprawę ciekawie zaczyna się robić w następnym tomie.
Strasznie dużo tych "ale", ale (hehe) Hyperion to po prostu solidne sci-fi. Nie prezentuje oryginalnych konceptów, nie zadaje ważkich pytań, za to czyta się go naprawdę dobrze.
Esej o pierwszych dwóch częściach: https://www.inventoryfull.pl/2024/02/hyperion-i-upadek-hyperiona-klasyki-na.html

• Science Fiction