Hyperion

Okładka książki Hyperion
Dan Simmons Wydawnictwo: Mag Cykl: Hyperion (tom 1) Seria: Artefakty fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Oficjalne recenzje i

Planeta poetów

Link do recenzji

348 28 122

Chyba drugiej takiej ksiązki, o której słyszałem tak skrajne opinie jak o tej przed jej lekturą, nie ma. O nabożnych wręcz peanów, po wiadro pomyj wylewane na tą pozycję. Dziś po 10 latach od rozpoczęcia (sic!) lektury, ją skończyłem i rozumiem w pełni jednych i drugich.

Cało historia skupia się wokół grupy pielgrzymów na tajemniczej, odległej, tytułowej planecie, którzy podrózując do mitycznych grobowców opowiadając reszcie swoją historię. Sęk w tym że te historie są szalenie nierówne. Opowieść pielgrzyma (pierwsza przytoczona) jest intrygująca i wręcz magiczna. Opowieści żołnierza i detektywa są niezłe. Niestety opowieść poety (poprzedzona równie słabymi historiami księdza i nauczyciela) sprawiła, że rzuciłem tomiszcz w kąt i nie wróciłem do niego przez ponad 10 lat.

Cieżko mi ją polecać, nie wiem bowiem do której grupy się zaliczycie. Na pewno całość posiada w sobie oryginalność wizji... wiec może warto?

Wciągający świat i ciekawa opowieść oraz sposób opowiadania, mimo, że nie każda z historii równie angażująca.

Chyba pierwszy raz tak się zachwyciłam książką, która mnie zostawiła na środku niczego ;)
Pewnie dlatego, że ona jest przede wszystkim "przegadana" - jeśli ktoś ma słabość do przegadanych filmów, takich jak np. "Człowiek z ziemi", będzie wiedział, o co mi chodzi.
Podchodziłam do niej kilka razy i teraz w ogóle nie rozumiem, dlaczego wtedy nie wpadłam z uszami od razu. Możliwe, że nie miałam głowy do tej historii, a głowa - w sensie przestrzeni, spokoju, zaangażowania - wydaje mi się tu potrzebna. W każdym razie w kwietniowym podejściu przepadłam z kretesem od pierwszego (jakie ono piękne!) zdania. I trwałam w zachwycie prawie do końca.
Teraz wcale nie wiem, czy fabularny ciąg dalszy jest mi potrzebny do szczęścia, ale drugiej części dam szansę od razu, dopóki pamiętam dokładnie tło. A potem zobaczymy - w moim czytaniu "Hyperion" broni się sam, jako całość.

Opowieści pielgrzymów są wybitne, ciekawe i poruszające. Książka na długo pozostaje w pamięci. Trzeba jednak pamiętać, że tomy 1 i 2 stanowią nierozlewaną całość.

jaka nudna książka!! Nie mogę jej skończyć, a zostało mi kilkanaście stron. Kupiłam od razu wszystkie cztery tomy i teraz modlę się, żeby kolejne części były ciekawsze.
Koło "Terroru" to nawet nie leżało

Koło "Terroru" to nawet nie leżało

Opowieść księdza jest genialna, pozostałe mnie nie porwały.

Opowieść księdza jest genialna, pozostałe mnie nie porwały.

Zacznę od tego, że nie jestem wielkim fanem fantastyki. Czasem jednak warto trochę odpocząć od swoich klimatów. Nie ukrywam, że zdecydowałem się sięgnąć po ,,Hyperiona", z uwagi na bardzo dobre opinie.

Mam mieszane uczucia. Generalnie udało się drobiazgowo przedstawić inne światy, ludzkość w przyszłości, jest jakaś tajemnica, motyw drogi, wspaniała narracja. Ale..? Niestety książka jest bardzo nierówna, balansująca na granicy tandety, przeciętności i arcydzieła zarazem.

W czym problem? Mamy główną akcję, gdzie spotyka się kilku pielgrzymów, każdy ,,z innej bajki". Ich dialogi to jakieś słabe ,,Avengers". Te ciągłe powtarzane ,,zamknij się", o maaatko. No i mamy opowieści każdej z tych postaci, gdzie fabuła zmienia się we fraktal. Opowiastka kapłana jest tak wybitna, że może być gotowym materiałem na osobną powieść. Trzeba by ją tylko umiejętnie rozbudować. Siła tej części tkwi jednak w tym, że mogłaby się wydarzyć, równie dobrze w Afryce, czy Ameryce Południowej w XVI wieku. Nie ma tam jakichś gwiezdnych wojen, pomieszania z poplątaniem.

Wspomnienia innych pielgrzymów nie urastają tym pierwszym do pięt. Niektóre są ciekawe, dobre, inne przeciętne. Nie brakuje elementów przekombinowanych. Fajnie, że opisy seksu są w moich klimatach (hairy pussy), ale, czy na pewno komfortowo uprawia się miłość w obecności świeżych zwłok? (serio).

Nie podzielam więc ochów i achów. Niemniej, gdybym miał oceniać tylko opowieść kapłana, to dałbym 8/10. Co najmniej.

Książka ciekawa, najbardziej zaimponował mi motyw Dzierzby, grobowców czasu i całego Hiperiona. Największym problemem jak dla mnie było właśnie za mało tego motywu Dzierzby a za dużo czasu poświęcona na wspomnienia pielgrzymów , które byle lepsze i gorsze. Mam nadzieję że to taki wstęp do większej akcji , która mam nadzieję w 2 tomie ruszy z kopyta.

Nie znam się na SF. Nie wiem czy ten świat jest skomplikowany czy nie. Nawet nie staram się zrozumieć tych wszystkich plazmokwarkotrasnportali i drzewostatków czy innych takich powiedzmy "urządzeń" tworzących świat Hyperiona i dlatego mój odbiór tego typu historii jest uboższy, bo nie mogę sobie wyobrazić jak ten świat działa. Ale historia mi się podobała.

Nie jest to na pewno łatwa lektura, ale z pewnością ciekawa i satysfakcjonującą. Nie jestem wielką fanką sci fi ale bardzo mi się podobało.