Martha F.

83-247-0079-X
powieść francuska, 21w
Inne
mama_trojki

O Marcie Freud, przez ponad pół wieku żonie "ojca psychoanalizy", wiadomo niewiele. Żyła zawsze w cieniu męża, z nim i tylko dla niego. Dlaczego porzuciła samodzielne myślenie i nie próbowała decydować o swym losie? Co sprawiło, że poświęciła się bez reszty nie swojemu życiu? Ówczesne wychowanie i obyczaje, a może charyzma profesora? Nad tym wszystkim powieściowa Martha Freud zastanawia się już po jego śmierci, jako sędziwa wdowa. I nagle okazuje się, że sama dla siebie stanowi wielką zagadkę... Niezwykły portret inteligentnej kobiety, żyjącej w Wiedniu, a potem na emigracji w Londynie, jej rodziny i oczywiście samego Freuda - postaci bynajmniej nie tak poczciwej i kryształowej jak mogłoby nam się wydawać.

Czarno Biala | 2016-03-21

Życie, można opisać na wiele sposobów. Samotność to najgorsze z cierpień. Tylko jak żyć, kiedy w głębi duszy, czujesz się martwa?

Mary Huntington młoda dziennikarka, przybywa na pogrzeb Sigmunda Freuda twórcy psychoanalizy. W tłumie gości, odnajduje żonę zmarłego. Zamiast kondolencji, proponuje wdowie możliwość spisania pamiętników. Martha Freud odmawia. Po tym spotkaniu Martha uświadamia sobie, że kobieta pragnie poznania jej historii, którą skrycie chowała przed światem. Pokusa jest zbyt wielka i Martha jednak ulega. Kobiety zaczynają ze sobą korespondować. Listy ukazują obraz kobiety zniewolonej, która pragnie tylko jednego, aby mąż ją kochał! Jak żyła kobieta, która starannie przestrzegała całe życie narzuconych reguł?

Zbeletryzowana biografia Marthy Freud to obraz kobiety, która żyje w ostatnich latach XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Jest matką sześciorga dzieci, jest żoną egoisty, który zapomina, że ma żonę. Przedstawiona postać Marthy wywołała u mnie sprzeczne...

Nemeni | 2011-07-14
Przeczytana: lipiec 2011

Zygmunt Freud – profesor, neurolog, psychoterapeuta.
Wiele faktów z jego życia zawodowego i prywatnego poznać możemy z mnóstwa biografii i opracowań, jakie ukazały się o tym wybitnym uczonym. A Nicole Rosen w swojej beletryzowanej biografii przybliża nam postać kobiety, która pozostaje w cieniu swojego sławnego męża, a jest nią Martha Bernays Freud.

Z kart książki wyłania się postać zaskakująco bezwolna – zdominowana przez Minnę - młodszą siostrę, która po pewnym czasie przejęła w swoje ręce zarządzanie służbą i całym domem Freudów, całkowicie podporządkowana mężowi, samotna w otoczeniu dzieci, rodziny i znajomych. Zazdrosna o uczucia swoich dzieci – zwłaszcza córki Anny, którą łączyła z Zygmuntem bardzo silna więź uczuciowa i sprawy zawodowe. Ciągle pogrążona w marazmie i depresji. Odsunięta od spraw swojego męża, który z upływem lat stał się dla niej „istotą nijaką, aseksualną”, ale w głębi duszy pragnąca dzielić z nim jego zmartwienia, złudzenia, emocje. Całe życie siedziała...

Szarotka | 2015-11-25
Przeczytana: 14 listopada 2015

Długo zastanawiałam się co napisać o tej pozycji.
Język i narracja listów przeplatana zapisem przemyśleń i refleksji bohaterki jest dla mnie ciekawym zabiegiem. Pewnie dlatego, że sama bardzo lubię pisać listy i je otrzymywać.
Czytając kolejne rozdziały miałam poczucie, że dystans między mną, a tytułową Martą F. prawie zniknął. Stała się dla mnie starszą samotną, choć otoczoną gronem życzliwych jej osób, kobietą z bliskiego sąsiedztwa, która podejmuje refleksję nad swoim życiem.
Każda opisywana sytuacja rodziła we mnie pytania, które kilka linijek dalej zadawała sobie również bohaterka. Razem z nią analizowałam codzienne sytuacje i zmagania.
Kluczowe pytanie, które zawisło w powietrzu i nie znalazło odpowiedzi po zamknięciu książki i chyba jest zadaniem na dłuższy czas to:
Jak to możliwe, by aż tak zatracić siebie na rzecz kogoś innego?
Obecne realia życia krzyczą coś wręcz odwrotnego: żeby osiągnąć radość z życia, być kimś, mieć wartość musisz wyjść z cienia, zaistnieć, rozwinąć...

carolinkaa | 2014-01-17
Przeczytana: 2007 rok

Zaskakujaca!Lubie tego typu ksiazki,gdzie poznajemy biografie jakies znanej osoby opisana przez osobe stojaca obok.W tym przypadku Freuda.

ursi | 2011-09-05
Przeczytana: 05 września 2011

W tej niewielkiej objętościowo książce, autorka z dużą precyzją i bez zbędnego rozwlekania tematu, zawarła opis życia inteligencji żydowskiej w Wiedniu na przełomie XIX i XX wieku. Fikcyjna korespondencja między Marthą Freud, wdową po profesorze Zygmuncie Freudzie, i amerykańską dziennikarką pozwala pisarce na ukazanie kobiety, która żyje w cieniu sławy własnego męża, rodzi i wychowuje sześcioro dzieci, bezwarunkowo poddaje się jego woli i akceptuje styl jego życia.
Autorka pokazuje nie tylko obyczaje panujące w patriarchalnej rodzinie, ale też zmieniającą się modę, politykę Austro-Węgier. Aż trudno uwierzyć, że w tak niewielu słowach można przekazać tak wiele.

Nathalie22112 | 2013-09-19

Od kiedy zaczęłam interesować się psychologią i sięgnęłam po książki Freuda to wzbudził we mnie dziewczęcy bunt przeciwko tak chłodnej analizie ludzkich zachowań. Miłość to tylko chemia i psychologia. No cóż.. Z biografii jego żony wynika, że i w życiu prywatnym myślał podobnie. Warto przeczytać, chociażby dlatego, aby ocenić samodzielnie.. Czy istnieją granice ofiarowania się komuś?

Ula | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Żona Zygmunta Freude u progu śmierci patrzy na swoje życie. Koszmar współczesnej kobiety. Chciałabym wierzyć, że takie małżeństwa należą już do przeszłości. Pozostaje ciekawość, jak było naprawdę.
Dobrze napisana, ale nie lekka. Raczej nie do poduszki.

Karolina | 2010-05-12
Teresa | 2012-07-13
Przeczytana: wrzesień 2011

Ta powieść mnie niesamowicie zaskoczyła! Trudno uwierzyć, że kobieta żyjąca przed wiekiem może być tak bliska "dzisiejszej" kobiecie. Wspaniała żona, tylko i aż!!!! W świecie mężczyzn trudno zauważyć te pokorne, szlachetne kobietki, które są jedynie dopełnieniem wielkiego mężczyzny! Cudowna biograficzna powieść!!!

elasędek | 2015-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2015

książka napisana bardzo sugestywnie.warto zastanowić się nad własnym życiem,nad wyborami i nad tym czy trzeba aż tak się poświęcać.