rozwiń zwiń

Co będziemy czytać w październiku? Zestawienie nowości 2023

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.09.2023

Wraz z kolejnymi tygodniami poznajemy coraz więcej tytułów książek, które jesienią trafią do księgarń. Wydawcy zdradzają swoje plany i ujawniają tytuły, które będą walczyć o uwagę czytelników. Czas więc na kolejne zestawienie jesiennych nowości – w głównej mierze tych z premierą w październiku. A wśród nich cały przekrój gatunków: literatura piękna i obyczajowa, reportaże, książki dla dzieci i młodzieży, fantastyka oraz oczywiście kryminały. Sprawdź, co wybierzesz dla siebie!

Co będziemy czytać w październiku? Zestawienie nowości 2023

Jesień to czas, który czytelników cieszy najbardziej. W końcu nadeszły długie wieczory, które można poświecić na niespieszny czas z książką! A jaki tytuł wybrać? Wydawcy prześcigają się w ogłaszaniu kolejnych tytułów. Na naszych łamach pisaliśmy już pod koniec wakacji o jesiennych nowościach, dzieliliśmy się z wami również książkami, po które z pewnością sięgną członkinie i członkowie redakcji Lubimyczytać. Pojawiają się jednak kolejne tytuły, o których warto wspomnieć i dodać na półkę „Chcę przeczytać”. Oto część z nich!

Co czytać jesienią? Poznajcie najnowsze propozycje

Pamiętajcie, że jeśli oczekujecie, aż dana książka trafi do księgarń, warto ustawić sobie Alert LC, który powiadomi o jej dostępności w sprzedaży. A jeśli zależy wam na tym, by dany tytuł kupić w wybranej przez siebie cenie, wystarczy ustawić Alert LC, w którym określicie kwotę, jaką chcecie zapłacić za wydanie papierowe, e-book lub audiobook. Gdy cena danego wydania spadnie do wskazanej kwoty, automatycznie dostaniecie powiadomienie!

Tutaj ustawisz ALERT LC na wymarzone książki!

A zatem sprawdźmy, jakie książki będziemy czytać już niebawem. Oto kolejna porcja gorących jesiennych premier! 

Październikowe premiery  kryminał i thriller

„Dystopia” Vincent V. Severski Wydawnictwo: Czarna Owca

Jerzy Kaziura, agent GRU, awansuje na stanowisko wicepremiera i koordynatora służb, wprowadzając chaos na najwyższych szczeblach władzy. Konrad Wolski, Marcel Cichy, Roman Leski oraz Zofia Winiarska zostają aresztowani, a Agencja Wywiadu rozwiązana. Pogłębia się atmosfera niepewności i nieufności. W cieniu tych wydarzeń Sara, Monika i Maria przygotowują niebezpieczną misję uwolnienia aresztowanych przyjaciół. Wspomagane przez wytrawnych agentów MI6 oraz Miszę Popowskiego, byłego oficera rosyjskiego wywiadu i George'a Gordona, asystenta Sekretarza Generalnego NATO, dziewczyny stają do walki z czasem i przebiegłym wrogiem. W miarę jak tajemnice wychodzą na światło dzienne, Kaziura ukazuje swoją prawdziwą tożsamość - szarej eminencji, przygotowującej na zlecenie Moskwy kampanię medialną przeciwko Zachodowi. Dramatyczna walka na wielu frontach, pełna zwrotów akcji i zaskakujących momentów, prowadzi do nieuchronnego starcia, które przesądzi o losach międzynarodowego ładu…

„Szymek”, Piotr Kościelny Wydawnictwo: Czarna Owca

Opowieść o nietolerancji, strachu i odmienności. Szare ulice miasta, brud, przemoc i młody chłopak szukający swojego prawdziwego ja.

Wrocław, początek lat dziewięćdziesiątych. Piętnastoletni Szymon Dąbrowski popełnia samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Sprawa zostaje umorzona. Kilka dni później jego starszy brat Tomek także decyduje się na radykalny krok i skacze z dachu wieżowca. Wtedy prokuratura wszczyna śledztwo. Piotr Żmigrodzki – policjant borykający się z problemem alkoholowym i demonami przeszłości – stara się ustalić przyczyny takiego postępowania braci. Komisarz kilka lat wcześniej popełnił błąd, który doprowadził niewinnego człowieka przed oblicze kata, co odcisnęło piętno na jego psychice. Do wydziału trafia młody policjant. Razem z doświadczonym komisarzem zaczynają powoli odkrywać okoliczności śmierci Dąbrowskich.
Czy śledczym uda się ustalić, co było powodem decyzji nastolatków? Czy osoby winne samobójczej śmierci braci poniosą karę? Czy przeszłość ponownie da znać o sobie?

„Nic do stracenia”, Przemysław Piotrowski Wydawnictwo: Czarna Owca

Po odzyskaniu córki z rąk brutalnej szajki handlarzy żywym towarem Luta Karabina na nowo układa sobie życie. Pracę na platformie wiertniczej zamienia na Wojsko Polskie, gdzie zajmuje się szkoleniem młodych kandydatów na specjalsów.

W tym samym czasie Zygmunt Szatan próbuje odbudować swoje życie po krwawej zemście na oprawcy swojej rodziny. Już na policyjnej emeryturze stara się naprawić relacje z synem oczekującym na proces sądowy. Pilnuje też, aby na światło dzienne nie wypłynęła mroczna prawda o masakrze w świebodzińskiej masarni. Wszystko się komplikuje, gdy informator donosi mu, że w więzieniu, w którym wyrok odbywa jeden z porywaczy dziewczynki, ktoś węszy przy sprawie.

Nieszczęście nie odpuszcza. Lutę czeka kolejna ciężka próba – umiera jej ukochany dziadek, były oficer tureckiego wywiadu. Islamska tradycja wymaga szybkiego pochówku, więc kobieta musi wybrać się w niespodziewaną podróż do Balik?ilar.

Dopiero w Turcji odkrywa, czym są prawdziwe tarapaty…

„Czarny poniedziałek” Agnieszka Graca Wydawnictwo: Agora

Ile zrobisz, by odwrócic wzrok?

Październik 2016, Kraków. Wczesnym rankiem po Czarnym Proteście znalezione zostają zwłoki młodej kobiety. Nikt nie widział jej śmierci, nikt nie słyszał krzyku.

Ewa Zielińska popełniła samobójstwo, skacząc z ósmego piętra. Taką wersję przyjmuje prokurator prowadzący śledztwo, nie wierzy w nią jednak siostra zmarłej. Wydaje się, że Ewa coś ukrywała – pod maską ułożonej i profesjonalnej tłumaczki wiodła drugie, niebezpieczne życie.

Aby dotrzeć do prawdy, Iga Bagińska, ekspolicjantka, która właśnie została prywatną detektywką, będzie musiała zagłębić się w świat kobiecej dominacji, zdrad, zazdrości i wybujałych ambicji. A wszystko to w cieniu kryzysu, jaki właśnie przechodzi jej własne małżeństwo.

„Czarny Poniedziałek” to przesiąknięta nastrojowym krakowskim spleenem opowieść o niespełnionych pragnieniach. Kryminał, w którym rzeczywistość jest niepokojąco podobna do tej za oknem.

„Po moim trupie” Jeffrey Archer Wydawnictwo: Rebis

Jedynie detektyw William Warwick może odkryć prawdę. Nowy emocjonujący thriller mistrza powieści.

W londyńskiej Policji Metropolitalnej powstaje nowa jednostka ‒ Zespół do spraw Niewyjaśnionych Morderstw. Jego zadaniem jest chwytanie przestępców, którym nikt inny nie zdołał udowodnić winy.

Mijają dwa miesiące, odkąd w Genewie kolekcjonera sztuki Milesa Faulknera, skazanego za fałszerstwo i kradzież, uznano za zmarłego. Dlaczego więc cyniczny adwokat nadal uważa go za swego klienta?
Na luksusowym liniowcu płynącym do Nowego Jorku trwa walka o przywództwo w zamożnym rodzie, prowadząca prostą drogą do morderstwa.Motorem wszystkich prowadzonych śledztw są detektyw starszy inspektor William Warwick – znany już czytelnikom z powieści "Nic bez ryzyka", "Ukryte na widoku" oraz "Przymknięte oko sprawiedliwości" – wschodząca gwiazda Met oraz były tajny agent policji, a obecnie nowy członek zespołu, Ross Hogan.

Czy zdołają schwytać zabójców, zanim będzie za późno?

Cztery sprawy. Czterej zabójcy. Tylko jeden człowiek może ich powstrzymać...

„Królowa Bedlam” Robert McCammon Wydawnictwo: Vesper

Tym razem z dusznych bagien Południowej Karoliny, przeniesiemy się do tętniącego życiem osiemnastowiecznego Nowego Jorku, w którym grasuje nieuchwytny, budzący trwogę morderca. Dążący do wymierzenia sprawiedliwości wobec dyrektora sierocińca, w którym się wychował, Matthew wplątany zostaje w kolejną intrygę, wykraczającą dalece poza mury przytułku. Starając się rozwikłać tajemnice przeszłości, jednocześnie rzuca się w labirynt kryminalnych tropów i wskazówek rzucających światło na tożsamość terroryzującego miasto zabójcy. Śledztwo prowadzi do azylu, w którym rządzi Królowa Bedlam.

Literatura piękna

„Jeśli zimową nocą podróżny” Italo Calvino Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

„Jeśli zimową nocą podróżny" - książka uznawana za summę literackich dokonań Calvina - pełna odniesień do literatury, filozofii, historii, nauk ścisłych, jest przewrotna z samego założenia. Calvino napisał ją, podejmując wyzwanie, jakie eksperymentalna grupa OuLiPo rzuciła tradycyjnym strukturom literackim. w roku setnych urodzin autora wznawiamy najważniejszą jego powieść, czy może tom opowiadań (ponoć Calvino nie pisał powieści). Książkę skonstruowaną z matematyczną precyzją, obrosłą wielorakimi interpretacjami.

Oto dziesięć początków powieści – każdy urywa się w punkcie kulminacyjnym. Para bohaterów, Czytelnik i Czytelniczka, poszukuje kompletnego tekstu, autora, bezbłędnego wydania, właściwego tłumacza. Gromadzą poszlaki, mnożą przypuszczenia; to gubią tropy, to znów je odnajdują. Rozumowanie oparte na jasnych i logicznych przesłankach musi ich jednak zawieść, świat nie jest bowiem ani racjonalny, ani posłuszny zasadom logiki.

„Do raju” Hanya Yanagihara Wydawnictwo: W.A.B.

Nowa, długo wyczekiwana książka autorki bestsellerowego „Małego życia”.

„Do raju” Hanyi Yanagihary to epicka i niezwykle błyskotliwa powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni trzech stuleci w trzech różnych wersjach Ameryki. To śmiała historia o kochankach, rodzinie, stracie i ulotnej obietnicy utopii.

W alternatywnej rzeczywistości osadzonej w 1893 roku Nowy Jork należy do Wolnych Stanów. Ludzie mogą tu żyć i kochać wedle własnych upodobań – tak im się przynajmniej wydaje. Pewien neurotyczny potomek prominentnej rodziny odrzuca oświadczyny zamożnego konkurenta, ulegając urokowi niezwykle pociągającego, ale też biednego nauczyciela muzyki.

„Dziennik pustki” Emi Yagi Wydawnictwo: Bo.wiem

Kiedy musisz zadbać o siebie, nawet kłamstwo się nada...

Shibata czuje się wykorzystywana w firmie, w której pracuje od kilku lat. Drobne, ale uciążliwe dodatkowe obowiązki zrzucane na nią ze względu na płeć są jej codziennością.

Wyczerpana tą sytuacją, pod wpływem impulsu kłamie, że spodziewa się dziecka. To całkowicie zmienia nie tylko jej pozycję w pracy, ale także całe życie. Odgrywanie roli przyszłej matki okazuje się zaskakująco komfortowe i pochłania ją bez reszty. Z dnia na dzień granica między kłamstwem a prawdą coraz bardziej się zaciera.

„Dziennik pustki”, miejscami surrealistyczny i pełen cierpkiego humoru, jest zapisem samotności, jakiej doświadczają kobiety. Japońskie społeczeństwo zapewnia jedynie powierzchowne rozwiązania i pozorne zrozumienie. Urodzisz – piekło; nie urodzisz – też piekło. Shibata postanawia zadbać o bezpieczne miejsce tylko dla siebie, pielęgnując w sobie małe kłamstwo.

Nadchodzi czterdziesty tydzień ciąży. Jaką przyszłość przyniesie „rozwiązanie”?

„Zanim wyblakną wspomnienia” Toshikazu Kawaguchi Wydawnictwo: Relacja

Trzecia część bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa”. Czworo tajemniczych nieznajomych i zupełnie nowa kawiarnia.

Na zboczu góry Hakodate w północnej Japonii kawiarnia Donna Donna słynie z olśniewających widoków na port. Ale to nie wszystko. Podobnie jak urocza tokijska kawiarnia Funiculi Funicula, Donna Donna oferuje swoim klientom niezwykłą możliwość podróży w czasie.

„Zanim wyblakną wspomnienia” to historia czworga nowych klientów, z których każdy ma nadzieję przenieść się w czasie i naprawić przeszłość. Wśród znajomych twarzy z poprzednich powieści Toshikazu Kawaguchiego pojawią się też: córka, która ma żal do rodziców, że ją osierocili; tęskniący za ukochaną komik; pogrążona w żałobie młodsza siostra i młody mężczyzna, który zbyt późno uświadamia sobie swoje uczucia. Czy odnajdą to, czego szukają?

„Serce nie ustaje” Grégoire Bouillier Wydawnictwo: NOWE

Kim była modelka słynnego domu mody Fath, która w wieku 64 lat popełniła w swoim paryskim mieszkaniu samobójstwo przez zagłodzenie, prowadząc przez 45 dni dziennik agonii? Jej zmumifikowane zwłoki odkryto dopiero 10 miesięcy później, w sierpniu 1985 roku.

Grégoire Bouillier podjął niezwykłą próbę ujawnienia pełnego tajemnic losu Marcelle Pichon w powieści, która jest imponującą podróżą w czasie i przestrzeni. Dokumentalistyka przeplata się tu z fikcją, hipotezy śledczych z grą wyobraźni narratora, wątek detektywistyczny z autobiograficznym i autotematycznym, a humor, ironia i spontaniczny język mówiony dopełniają czytelniczej uczty. Okazuje się, że nic w życiu nie jest zwyczajne i przypadkowe, a literatura ocala życie przed anonimowością i rutyną.

Powieść znalazła się w finałowej ósemce Nagrody Goncourtów 2022, zdobyła wyróżnienie „Polski wybór Nagrody Goncourtów”, Prix André Malraux 2022 oraz Prix Honoré de Balzac 2023. Tygodnik „l’Obs” umieścił ją na liście najważniejszych tytułów 2022 roku.

„Szlak umrzyka” Larry McMurtry Wydawnictwo: Vesper

Rok 1842. Augustus McCrae i Woodrow Call - pełni werwy i entuzjazmu młodzieńcy wstępują w szeregi słynnych "Strażników Teksasu" gdzie czeka ich brutalna konfrontacja z rzeczywistością. Ich dowódca jest skrajnie nieodpowiedzialny i nieudolny, ich towarzysze broni to w większości zgraja nieudaczników,

Indianie z plemienia Komanczów pod wodzą Buffalo Humpa oraz bandy Meksykanów nie pozostawiają wątpliwości kto rządzi na pograniczu, a jeśli dodamy do tego koszmarne warunki życia w dziczy, krwiożercze niedźwiedzie i jadowite węże - mamy prosty przepis na katastrofę. Gus i Call nie poddają się jednak i raz za razem dają się porwać niebezpiecznej przygodzie.

Książki dla młodzieży i fantastyka młodzieżowa

„Cmentarz osobliwości” Paulina Hendel Wydawnictwo: We need YA

Maximus Opoka jest zwykłym kurierem kasty i nic nie wskazuje na to, aby jego życie miało ulec poprawie. Co więcej, sprowadza na siebie dodatkowe kłopoty, kiedy postanawia okraść swojego szefa. Uciekając przed konsekwencjami swych czynów, spotyka tajemniczego mężczyznę, który twierdzi, że Max jest spadkobiercą pewnego dworku. Chłopak bez wahania przyjmuje spadek, w którym widzi rozwiązanie wszystkich swoich problemów.

Gdy Max dociera na teren posiadłości, okazuje się, że stał się właścicielem nie tylko ogromnego domu, w którym zamieszkuje służba, ale również innego tajemniczego przybytku — cmentarza osobliwości. Szybko odkrywa, że to nie jedyny element spadku, który został przed nim ukryty. Cmentarz zamieszkują potworne dusze, a zadaniem Maxa jest dopilnowanie, aby bramy cmentarza pozostały zamknięte dla jednej i drugiej strony świata. Gdy na teren cmentarza włamują się ciekawscy studenci, a jeden z nich ginie, wszystko jeszcze bardziej się komplikuje.

Kto został pogrzebany na cmentarzu i dlaczego? Czym są tajemnicze pakty, których treści nikt nie potrafi odnaleźć? Dlaczego dusze od dwustu lat tkwią na cmentarzu i nie mogą odejść w zaświaty?

„Dom sióstr marnotrawnych” Krystal Sutherland Wydawnictwo: We need YA

lris Hollow i jej dwie starsze siostry, Grey i Vivi, są niewatpliwie dziwne.

Gdy były dziećmi, zniknęły z ulicy jednego ze szkockich miast i wrócily miesiąc później, nie pamiętając gdzie były, ani co się z nimi działo. Jeszcze bardziej niepokojące były zmiany, które zaczęły w nich zachodzić. Ich włosy staly się biate, a oczy czarne. Przebywanie w ich towarzystwie stalo się odurzające; ludzie uważalije za nieznośnie piękne i niewytłumaczalnie niebezpieczne.

Podczas gdy Grey i Vivi wiodą życie wedtug własnych zasad, z dala od domu, lris stara się dopasować do otoczenia i skończyć szkołę średnią. Ale kiedy Grey znika, pozostawiając tajemnicze wskazówki, jedyną szansą na jej odnalezienie jest rozszyfrowanie tajemnicy tego, co przydarzyło się im w dzieciństwie.

Siostry Hollow stają twarzą w twarz ze zjawiskami nadprzyrodzonymi, a im bliżej są prawdy, tym bardziej zaczynają rozumieć, że Grey od lat skrywa mroczny sekret. Iris szybko zdaje sobie sprawę, że wersja
wydarzeń z przeszłości, w którą wierzyła, rozpada sie, a doświadczenie, które zostawiło siostry pozornie nietknięte, zmieniło więcej, niż może sobie wyobrazić...

„Uroczysko” Brenna Nation Wydawnictwo: Jaguar

Sapphire dorastała w sierocińcu, w pełnej brutalności i potworów krainie, dręczonej wojną. Kiedy nagle trafia do bogatego i spokojnego królestwa Eriobis, trudno jej się odnaleźć - zwłaszcza gdy dowiaduje się, że jest zaginioną córką królewskiej pary i potrafi władać magią. Nadal jednak dręczą ją dziwne wizje i głos, przemawiający w głowie. I choć powoli znajduje sobie przyjaciół, odkrywa, że historia Eriobis jest pełna tajemnic, jej własna moc bywa przerażająca i groźna, a życie na dworze - skomplikowane i niebezpieczne. No i jest jeszcze piękna, lecz okrutna wiedźma o imieniu Ashes. Sapphire zapomina jednak o pewnej prastarej mądrości: Nigdy nie ufaj wiedźmie cienia.

„The Inheritance Games. Tom IV. Bracia Hawthorne’owie” Jennifer Lynn Barnes Wydawnictwo: Must Read

Czterej bracia. Dwie trudne misje. Jedna elektryzująca lektura. Jennifer Lynn Barnes wraca do świata wykreowanego w trylogii Inheritance Games i kolejny raz podbija stawkę.

Grayson Hawthorne został wychowany na następcę swojego dziadka, miliardera, Tobiasa Hawthorne’a. Teraz jednak wielki Tobias Hawthorne nie żyje, a jego rodzina została wydziedziczona, lecz niektóre lekcje, których udzielił wnukom, nadal procentują. Kiedy siostry półkrwi Graysona popadają w kłopoty, ich brat zjawia się, żeby zrobić to, w czym jest najlepszy – rozwiązać problem skutecznie, precyzyjnie i bezwzględnie. Nie zamierza się przy tym wplątywać w żadne pułapki emocjonalne.

Jameson Hawthorne jest nałogowym ryzykantem, poszukiwaczem mocnych wrażeń i hazardzistą uwielbiającym każdą grę. Kiedy ni stąd, ni zowąd zgłasza się do niego ojciec z prośbą o przysługę, Jameson nie umie odmówić sobie podjęcia wyzwania. Będzie musiał zinfiltrować najbardziej ekskluzywny podziemny klub hazardowy w Londynie, do którego należą ludzie bogaci, wpływowi i szlachetnie urodzeni, a przy okazji dokonać rzeczy niemal niemożliwej – zwyciężyć w grze o najwyższą stawkę. Na szczęście Jameson Hawthorne żyje po to, żeby przekraczać granicę możliwości.

Wciągnięci w ryzykowne rozgrywki na przeciwnych krańcach świata Grayson i Jameson – z pomocą pozostałych braci oraz dziewczyny, która odziedziczyła fortunę ich dziadka – muszą zgłębić swoje najskrytsze myśli, emocje i pragnienia, by zdecydować, kim chcą być i ile każdy z nich gotów jest poświęcić dla zwycięstwa.

„Sprawa brawurowej ucieczki” Nancy Springer Wydawnictwo: Poradnia K. 

W ósmej prowadzonej przez siebie sprawie Enola pomaga swojej przyjaciółce lady Cecily uwolnić się spod kurateli okrutnego ojca, odkrywając tym samym jego mroczną tajemnicę.

Enola mieszka samodzielnie w Londynie i pracuje jako perdytorystka. Takiej swobody może jej pozazdrościć lady Cecily, uwięziona w domu przez ojca tyrana. Wygląda na to, że przyjaciółka, którą Enola już dwa razy uchroniła przed zgubnymi planami baroneta, znów potrzebuje jej pomocy.

Młoda detektywka urządza brawurową ucieczkę i ukrywa lady Cecily w swym sekretnym biurze. Niestety matka dziewczyny zatrudnia samego Sherlocka Holmesa do odnalezienia córki, a ten uwija się błyskawicznie. To jednak dopiero początek prawdziwych kłopotów – Lady Cecily znika ponownie, co gorsza, tym razem sama w brutalnej rzeczywistości bezlitosnego Londynu. Enola wie, że musi działać szybko, bo skrywana przed światem podwójna osobowość przyjaciółki może wpędzić ją w jeszcze większe kłopoty.

Literatura dziecięca

„Zbój” Joanna Jagiełło, Marcin Minor Wydawnictwo: Agora

Lamy na gigancie? W polskich górach? Ta historia zdarzyła się naprawdę!

Wcale nie za górami, za lasami, a całkiem niedaleko, i wcale nie dawno, dawno, a kilka lat temu żyły sobie lamy, które postanowiły opuścić bezpieczną zagrodę i udać się na spacer po Karkonoszach. Jedna z nich, Regina, wkrótce wróciła do domu. Druga, tytułowy Zbój, wędrowała po górach przez wiele miesięcy, by spełnić swoje wielkie marzenie o wolności, powrocie w rodzinne Andy i odnalezieniu Ducha Gór. Zanim dowiecie się, czy jej się to udało, poznacie wspaniałe przygody ciekawej świata lamy, spotkacie mnóstwo fascynujących zwierząt i poszukacie odpowiedzi na pytanie o to, co jest w życiu najważniejsze.

Losy Zbója i Reginy pięknie opisała doskonale znana młodym czytelnikom i czytelniczkom autorka – Joanna Jagiełło. Zainspirowała ją prawdziwa historia lam uciekinierek i ich górskiej wędrówki. Karkonoską przyrodę olśniewająco zilustrował mistrz Marcin Minor.

„Godzina czarów” Małgorzata Starosta Wydawnictwo: Dwukropek

Kiedy jedenastoletnia Nina, marząca o wielkich przygodach wielbicielka książek, przeprowadza się wraz z rodziną do odziedziczonego po ciotce Hebanowego Dworku, odkrywa, że leżący w Miasteczku dworek kryje wielką i pilnie strzeżoną tajemnicę. Nieoczekiwanie w ręce dziewczynki wpada legenda o pełnej czarów przeszłości jej dalekich przodków. Nina wraz z nową przyjaciółką postanawiają odkryć rodzinny sekret i dowiedzieć się, co wydarzyło się pomiędzy pradziadkiem Edmundem i jego siostrą Elizą. Owiana tajemnicą przeszłość rodu Grinnów wciąga Ninę do zaklętego świata, do którego prowadzi portal znajdujący się w sercu Hebanowego Dworku. W halloweenowy wieczór, kiedy granica między światami żywych i zmarłych jest najcieńsza, postanawia odnaleźć zaginioną krewną.

„Bajki do tulenia i wytchnienia” Izabela Michta Wydawnictwo: Zielona Sowa

„Bajki do tulenia i wytchnienia” to zbiór ciepłych opowiadań, które wprowadzą maluszka w stan relaksu i odprężenia. Bajeczki będą nie tylko dobrą formą wyciszenia, ale idealnie sprawdzą się także
jako historie do czytania przed snem. Opowiadania zabiorą dziecko w bajkowy świat, gdzie pozna wielu przyjaciół, przy których poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

W trakcie czytania rodzice będą mogli sięgnąć po dodatkowe wskazówki – propozycje aktywności, pomocnicze pytania do tekstu. Na podstawie książki skomponowana została muzyka relaksacyjna, która będzie wspaniałym uzupełnieniem czytanych historii.

Literatura faktu i popularnonaukowa

Rowerem przez Polskę Ludową. Ostatnia podróż brytyjskiego dżentelmena do Polski. Portret kraju z 1958 roku” Bernard Newman Wydawnictwo: Znak Horyzont

"Rowerem przez Polskę Ludową. Ostatnia podróż brytyjskiego dżentelmena do Polski. Portret kraju z 1958 roku" - Polska po raz ostatni widziana oczami brytyjskiego podróżnika.

Ruscy, won! – usłyszy Bernard Newman, kiedy dotrze do Polski w 1958 roku. Świat z uwagą spogląda na kraj, który po mrocznych latach stalinizmu usiłuje ustać na nogach, nie stracić resztek niezależności, a może nawet wyrwać się z sowieckich łap?

Angielski dżentelmen sięga po notatki z poprzednich podróży. Przypomina czytelnikom historię kraju nad Wisłą, doprawia ją swoimi najnowszymi spostrzeżeniami, a potem wsiada na siodełko, by jak poprzednio, lecz po raz ostatni, przejechać się po polskich drogach i bezdrożach. Kraj jest inny, niż był w 1934 czy 1945 roku. Zaskakuje i wzrusza.

Bernard spotka na swojej drodze chłopów i robotników fabrycznych, poetów, polityków, dziennikarzy, nauczycieli i wojskowych. Opowiedzą mu i pokażą inną Polskę. Taką, której próżno szukać w podręcznikach historii. Może jednym z jego rozmówców był ktoś z naszych bliskich? To by była dopiero niespodzianka!

„Galeria cudów i obłędu” Charlie English Wydawnictwo: Arkady

Kolekcja Hansa Prinzhorna stanowi wyjątkowy zbiór dzieł, liczący ponad pięć tysięcy obiektów, stworzonych przez pacjentów szpitali psychiatrycznych, który początkowo miał służyć jako archiwum badawcze Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu w Heidelbergu. Prinzhorn był jednocześnie psychiatrą i historykiem sztuki, dlatego szybko docenił wartość artystyczną i niezwykłość prac stworzonych przez ludzi żyjących w izolacji od świata zewnętrznego, głównie schizofreników.

Głównym jego osiągnięciem było pokazanie tej sztuki światu, w tym artystom, którzy chcieli zgłębić istotę szaleństwa, jakiego doświadczyli w czasie I wojny światowej. W rezultacie, w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku sztuka zainspirowana chorobami psychicznymi stanęła na czele artystycznej awangardy. Adolf Hitler, który sam chciał zostać malarzem, ale nie udało mu się dostać na wiedeńską akademię, kiedy doszedł do władzy, nakazał konfiskowanie dzieł współczesnych i ich publiczną prezentację na wystawach „sztuki zdegenerowanej”. Niedługo potem rozpoczął kampanię przeciwko „zdegenerowanym” ludziom – do 1941 roku naziści zamordowali 70 000 pacjentów szpitali psychiatrycznych.

Wśród ofiar było kilkudziesięciu artystów, których prace znajdowały się w kolekcji Prinzhorna. Galeria cudów i obłędu jest opowieścią o walce Hitlera ze sztuką współczesną i osobami chorymi psychicznie oraz o tym, jak utorowała ona drogę do Holokaustu. Charlie English opowiada niesamowitą historię geniuszu, szaleństwa i dehumanizacji, która daje nowe spojrzenie na brutalną ideologię nazistowskiego reżimu.

„Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego”  Małgorzata Fugiel-KuźmińskaJan Gołębiowski Wydawnictwo: MANDO

Przestępcy, psychopaci, drapieżcy. I człowiek, który próbuje ich zrozumieć.

Mroczne wspomnienia profilera kryminalnego. Sprawy, które zapamiętał i te, o których wolałby zapomnieć. O pracy na wysokim poziomie adrenaliny, najtrudniejszych przypadkach w karierze i o tym, jak tropienie zabójców wpływa na psychikę.

Mężczyzna, który zamordował młotkiem swoich sąsiadów. Nastoletni chłopiec podejrzany o zabójstwo dwójki dzieci. Kobieta, która wyszła z domu po rodzinnej awanturze i już do niego nie wróciła. Opisy spotkań z mordercami zaskakują, przerażają. I nie pozostawiają obojętnym.

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, dziennikarka, autorka książek kryminalnych rozmawia z Janem Gołębiowskim, najbardziej znanym w Polsce profilerem, o tajnikach jego pracy. Duet ten zabiera czytelników w podróż po mrokach ludzkiej natury. Sprawdźcie, co kryje się w naszym wnętrzu.
Czy jesteście gotowi na prawdę o tym, że wszyscy podlegamy tym samym mechanizmom psychologicznym i każdy z nas ma w sobie coś z zabójcy?

„Jan Gołębiowski, jeden z nielicznych polskich profesjonalnych profilerów, dzieli się z czytelnikami osobistymi doświadczeniami i przemyśleniami dotyczącymi procedur i zasad profilowania. Przedstawia też szereg interesujących odniesień do konkretnych przypadków, z którymi zetknął się w swoje praktyce. Z przekonaniem polecam książkę wszystkim, których interesuje psychologia śledcza i sądowa” -
prof. dr hab. Józef K. Gierowski, psycholog, prekursor badań nad profilowaniem w Instytucie Ekspertyz Sądowych.

„Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta” Piotr Milewski Wydawnictwo: Świat Książki

Drukarz, wytwórca tofu, fryzjer bossa yakuzy, wróżbita, kapłan buddyjski, bezdomny. Co ich łączy? Wszyscy mieszkają w dawnym Dolnym Mieście.

Tokio, jedna z największych i najbardziej dynamicznych metropolii na świecie ma wiele twarzy. Od samego początku, na przełomie XVI i XVII wieku, miasto podzielone było na dwie części: Shitamachi, czyli Dolne Miasto i Yamanote, czyli Miasto na Wzgórzach. To pierwsze było niewielkie, plebejskie i żywe, zamieszkiwali je rzemieślnicy, kupcy, tragarze, artyści i kurtyzany. To drugie – dostojne, przewidywalne i uporządkowane – było siedzibą arystokracji i duchownych buddyjskich. Choć dziś zatarły się granice między obiema częściami, mieszkańcy dawnego Dolnego Miasta wciąż zachowują pamięć i tradycje sprzed wieków

W „Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta” Piotr Milewski zaprasza w podróż po Tokio, którego nie opisują przewodniki. Warto podążyć jego śladem, wąskimi alejkami, przez targi rybne, dzielnice czerwonych firanek, warsztaty rzemieślnicze, dawne miejsca egzekucji, świątynie i chramy, w których odbywają się słynne festiwale, i odkryć nieznaną twarz japońskiej stolicy.

„Zwierzęta biebrzańskich lasów” Darek Karp Wydawnictwo: Świat Książki

Wyrusz w podróż śladami Szarego Wilka i odkryj naturę w najpiękniejszym wydaniu!

Zapraszamy na wyjątkową wędrówkę do fascynującej krainy biebrzańskich roślin i zwierząt. Poznaj niezwykłą historię, który ukrywa w sobie głęboką miłość do przyrody i przenieś się do magicznego świata natury.

„Zwierzęta biebrzańskich lasów” to książka nie tylko dla miłośników przyrody, ale także dla tych, którzy poszukują głębszego zrozumienia samego siebie. Dzięki niej odkryjesz, że każdy z nas może się odnaleźć w symbiozie z naturą.

„Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł” Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna Wydawnictwo: Rebis

Porywająca podróż w czasie do Paryża belle époque, światowej stolicy sztuki i miłości, roztętnionej życiem towarzyskim, artystycznym i naukowym.

To tu rozkwitały nowe idee społeczne i polityczne, a śmiałe przewroty obyczajowe zapowiadały nowy obraz świata.

Miasto świateł miało też swoje mroczne tajemnice, będąc areną głośnych skandali, burzliwych romansów, wielkich tragedii.

Wszystko to opisane barwnie, ze swadą i znawstwem tematu, ubogacone mnóstwem ilustracji i zdjęć ‒ daje czytelnikowi fascynujący obraz tej pięknej epoki.

„Książka o klimacie” Greta Thunberg Wydawnictwo: Agora

Wystąpienia Grety Thunberg wstrząsają światem. Jej „Książka o klimacie” daje niezbędne narzędzia wszystkim, którzy chcą go ratować.

Utrzymanie ciągłości życia na Ziemi wydaje się zadaniem niewykonalnym. Konieczne działania muszą zostać podjęte na skalę i w tempie, jakich do tej pory świat nie doświadczył. Trzeba się zmierzyć nie tylko z wpływami przemysłu wydobywczego i polityką rządów, ale też ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi.

Geofizycy, matematycy, oceanografowie, meteorolodzy, inżynierowie, ekonomiści, psychologowie i filozofowie z całego świata próbują dogłębnie zrozumieć kryzys, z którym mamy do czynienia. We współpracy z ponad setką ekspertów Greta Thunberg stworzyła „Książkę o klimacie”, aby przybliżyć niezbędną wiedzę czytelniczkom i czytelnikom. Greta dzieli się historiami o tym, jak sama gromadziła informacje, nabywała doświadczenia w aktywizmie, odkrywała funkcjonowanie tzw. greenwashingu. Wylicza, od jak dawna jesteśmy trzymani w nieświadomości zagrożenia. To jeden z naszych największych problemów, ale równocześnie źródło nadziei. Gdy otworzymy oczy i dostrzeżemy pełen obraz, będziemy mogli działać. Skoro już sam strajk uczniów mógł wywołać globalny protest, do czego moglibyśmy doprowadzić wspólnie, gdybyśmy tylko spróbowali?

„Książka o klimacie” dowodzi, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to, by przetrwać w decydującym momencie w dziejach ludzkości. Razem możemy dokonać pozornie niemożliwego. Ale musimy zrobić to teraz.

„Sztuka bycia razem”, Robert KowalczykDawid Krawczyk, Agata Stola Wydawnictwo: Agora

Lektura obowiązkowa dla par, które chcą nabrać biegłości w sztuce bycia razem.

Para terapeutów i seksuologów, na co dzień prowadzących wspólnie terapię par, stworzyła własny przewodnik po życiu w związku. Pokazują w nim, że relacja to nie tylko coś, w czym się jest, ale przede wszystkim coś, co się aktywnie buduje – a to budowanie to sztuka, której się można nauczyć!

Dlaczego często jest tak, że im bliżej siebie jesteśmy, tym gorzej nam w seksie? Czy różnice w zarobkach między partnerami zawsze muszą prowadzić do kłótni? O jakich relacjach marzymy? Po co nam fantazje seksualne? Czy nuda, pornografia i odmienne libido to największe zagrożenia dla związku? Co, jeśli dojdzie do zdrady i czym ona tak naprawdę jest? I jak rozpoznać, czy związek już się wypalił na dobre, czy tylko przeżywa kryzys? - w rozmowie z Dawidem Krawczykiem Robert Kowalczyk i Agata Stola opowiadają o tym, z jakimi problemami przychodzą do nich pacjenci i jak z nimi pracują.

Literatura obyczajowa

„Saga o ludziach ziemi. Czas rumianku” Anna Fryczkowska Wydawnictwo: W.A.B.

Fascynujące losy rodziny, która potrafiła ocalić miłość i godność.

Drugi tom wzruszającej sagi rozgrywającej się w szalonym XIX w

Rok 1852, świat zaczyna mocno przyspieszać, ale na Kujawach czas nadal płynie swoim rytmem. Tutaj słowiańszczyzna ciągle miesza się z chrześcijaństwem, chłopi solidarnie szukają sprytnych sposobów na przetrwanie, a dziedzic, jak zawsze, oczekuje szacunku.

W rodzinie Józwiaków dorasta kolejne pokolenie. Janek ma urodę, dowcip i wdzięk, dziewczyny i sąsiedzi go uwielbiają. Michał nie ma nic, poza zawziętością, nawet ojciec ledwie zauważa jego istnienie. Za płotem dorastają dziewczyny, Janek uwodzi je na potęgę, Michał nie śmie się odezwać do żadnej.
Okolicę pustoszy epidemia cholery, nad rodziną Józwiaków zdaje się ciążyć dziwna klątwa, a gdzieś tam daleko car zastanawia się nad zniesieniem pańszczyzny...

Drugi tom „Sagi o ludziach ziemi” to opowieść o rodzicielskiej miłości, o dzieciach bardziej i mniej kochanych, o tych, których fortuna uwielbia i tych, których lekceważy.

„Utkane z miłości. 5 opowieści na dobry wieczór”, praca zbiorowa, Wydawnictwo: Literackie

Gdy potrzeba nadziei i przypomnienia, że świat bywa dobrym miejscem.

Czy dawne zauroczenie może rozkwitnąć na nowo w samotnej leśniczówce? Czy po latach poświęcenia dla rodziny można zawalczyć o siebie i nauczyć się dbać o własne szczęście? Jak pogodzić konflikt między trzema pokoleniami kobiet? Gdzie szukać oparcia na życiowym rozdrożu i co zrobić z głową pełną marzeń i obaw?

Najlepsi polscy autorzy i autorki literatury obyczajowej przygotowali antologię wyjątkowych opowiadań, które pokrzepiają i zachęcają do walki o swoje szczęście. To wzruszające teksty o miłości do innych i… siebie. O budowaniu uczucia na własnych zasadach, odnajdywaniu go po latach i odkrywaniu, czym jest głęboka bliskość z drugim człowiekiem opowiadają: Janusz L. Wiśniewski, Katarzyna Grochola, Agnieszka Krawczyk, Natasza Socha i Magdalena Kordel.

Poznaj bohaterów takich jak ty. Z krwi i kości, zmagających się z codziennością, niepewnych, tkwiących w zależnościach, które im nie służą. Ich historie prowadzą przez meandry samotności i braku wiary w siebie, ale pokazują też wyjątkowe relacje i momenty, które potrafią wywrócić całe życie do góry nogami.

Która z opowieści stanie się twoim dobrym zaklęciem?

„Kłamstwa. Seria Twisted”  Ana Huang Wydawnictwo: Czwarta Strona

On zrobi dla niej wszystko… nawet skłamie.

Czarujący i onieśmielający Christian Harper jest potworem przebranym za gentlemana w idealnie skrojonym garniturze. W życiu nie kieruje się moralnością, nie interesuje go również miłość. Nie może jednak pohamować pożądania kobiety, która zamieszkała piętro niżej. Sąsiadka staje się obiektem jego mrocznych żądzy. Kiedy więc pojawia się okazja, Christian łamie wszystkie swoje zasady i składa jej propozycję nie do odrzucenia.

Każdy potwór ma swoją słabość. Ona jest jego. Jego obsesją. Jego uzależnieniem.
Jego jedyną wymówką.

Słodka i nieśmiała mimo sławy w social mediach Stella Alonso jest romantyczką trzymającą swoje serce w ryzach. Pracując na dwóch etatach, nie ma czasu ani ochoty pakować się w związek. Kiedy jednak nawiedzają ją demony przeszłości, nieoczekiwanie ląduje w ramionach najbardziej niebezpiecznego mężczyzny, jakiego kiedykolwiek spotkała.

Pomimo swojej oziębłości Christian rozgrzewa ją do czerwoności i pozwala poczuć wszystko, czego pragnęła. Namiętność. Bezpieczeństwo. Prawdziwe pożądanie. Ich miłość jest zaplątana w sekrety i skażona kłamstwami… Kiedy prawda wreszcie wyjdzie na jaw, może całkowicie ich zrujnować.

„Jesień w kolorze syropu klonowego” Anna Chaber Wydawnictwo: Czwarta Strona

Tej jesieni daj się zabrać do ojczyzny syropu klonowego!

Ona szuka ucieczki od problemów u swojej ciotki w Kanadzie. On jest dziennikarzem celebrytą, który zbiera materiały do książki. Łączy ich pewna kawiarnia, starcie z niedźwiedziem i nieoczekiwana propozycja pracy.

Lena na kilka tygodni zostaje asystentką Jonathana Price’a i wraz z nowym szefem przemierza jesienną Kanadę wzdłuż i wszerz. Oczywiście w przerwach między researchem i wywiadami nie może zabraknąć chwili na pumpkin latte, bycie świadkinią zaręczyn nad Niagarą i spacery przez złoto-czerwone aleje klonowe.

Życie zdaje się dążyć do szczęśliwego zakończenia, aż nagle przeszłość daje o sobie znać. Przed czym ucieka Lena? Co skrywa Jonathan? Czy oboje będą w stanie pokonać przeciwności losu i znaleźć szczęście?

Vancouver, Montreal, Toronto – przemierz wraz z bohaterami jesienną Kanadę, spróbuj naleśników z syropem klonowym i przekonaj się, że ta książka to pozycja obowiązkowa dla każdej jesieniary!

Fantastyka 

„Harry Potter: Magiczny almanach” J.K. Rowling Wydawnictwo: Media Rodzina

„Harry Potter: magiczny almanach” ukaże się w październiku 2023 r. Jest publikacją przeznaczoną zarówno dla młodych czytelników, którzy wyruszają w swoją pierwszą, oszałamiającą podróż do Hogwartu, jak i dla ekspertów, którzy docenią rozmach i głębię informacji mniej oczywistych czy zapomnianych. Piękne wydanie w twardej oprawie, złocone folią, ze wstążką do zaznaczania i rozkładanymi ilustracjami w wielkim formacie, Magiczny almanach jest wartościowym prezentem, który posłuży wiele lat.

Wiedza pochodząca z książek J.K. Rowling zaprezentowana została tu w formie map, wykresów i przekrojowych grafik ukazujących całą gamę magicznych osobliwości – od zaczarowanych obiektów, magicznego jedzenia, po fantastyczne rośliny i stworzenia. Podzielony na siedem rozdziałów Almanach to must-have dla każdego czytelnika. Pozwoli mu zgłębić informacje o ukochanych bohaterach, przeżyć na nowo ulubione sceny, zdobyć wiedzę o zaklęciach, poszukać ukrytych sekretów i oddać się fantazji, zwiedzając Szkołę Magii i Czarodziejstwa. Czytelnik znajdzie tu wszystko: od Tiary Przydziału po inkantacje zaklęć.

„Harry Potter: magiczny almanach” ukaże się jednocześnie w 35 językach, wsparty globalną kampanią promocyjną: szeroko zakrojoną reklamą, dynamiczną kampanią w social mediach, kreatywną i interaktywną ekspozycją w księgarniach i bibliotekach oraz wydarzeniami Światowego Dnia Harry’ego Pottera skierowanego do dzieci i całych rodzin, fanów i kolekcjonerów.

„Czarne miecze” Arkady Saulski Wydawnictwo: Fabryka Słów

Zachód Nipponu trawi wojna o hegemonię. Daimyo zabijają się nawzajem walcząc o władzę i bogactwo. Tymczasem świat nie ogranicza się do Nipponu. T

uż u granic czai się prawdziwe zagrożenie. Krwiożerczy drapieżnik szczerzący kły, gotów rozszarpać każdego, kto stanie mu na drodze. Jedynym ratunkiem wydaje się zjednoczenie wobec wspólnego wroga.

Wojownicy muszą zapomnieć o krzywdach, zdradach i przelanej krwi. Jeśli się nie uda, prawdziwa rzeź dopiero się zacznie.

„Pierzasty wąż” Michał Gołkowski Wydawnictwo: Fabryka Słów

Pchani żądzą złota, prą coraz głębiej w nieznany ląd, ogniem i mieczem torując sobie drogę pośród zamieszkujących obcą krainę półdzikich plemion.

Pośród nich kroczy na czele swej kompanii ubrany na czarno człowiek o wytatuowanych rękach.

Człowiek, o którego przeszłości, pobudkach czy myślach nie wiadomo dosłownie nic. Zahred.

W rytmie dudniących bębnów, w oparach dymu unoszącego się z Kamiennego Zwierciadła, wśród szaleńczych pląsów kapłanów, w pierwszych promieniach wschodzącego słońca - rodzi się Pierzasty Wąż. Moc, która pochłonie świat.

„Katia. Cmentarne love story” Aneta Jadowska Wydawnictwo: Sine Qua Non 

Miłość, śmierć i sprawiedliwość w Thornie!

Katia jest nekromantką, odkąd tylko pamięta. Cmentarze, śmierć i zmarli to stałe elementy w jej życiu. Cała reszta, cóż, weszła w fazę chaosu. Jej bezpieczny i przytulny dom przestał być azylem. Pomysł, by startować w wyborach do Starszyzny Thornu, zaczyna jej się odbijać czkawką. I wszystko wskazuje na to, że musi się przeprowadzić i postawić swoje dotychczasowe życie na głowie. A do tego ktoś wykrada z trumien ciała dziewczynek. Coś, na co nekromantka po prostu nie może pozwolić. Zwłaszcza gdy wytrącona z równowagi bogini daje jej ultimatum.  

Czy w tym całym zamęcie Katia ma w ogóle jeszcze czas na sprawy sercowe? Przystojny i nieznośnie uroczy przedsiębiorca pogrzebowy sądzi, że i owszem. Nekromantka i przedsiębiorca pogrzebowy, czy to w ogóle może się udać?  

Ta historia jest jak Katia – łączy w sobie ciepło i romantyczne porywy z makabrą śmierci i cmentarnych tajemnic.

Biografia, autobiografia

„Stephen King. Kompletny przewodnik po życiu, twórczości i inspiracjach” Bev Vincent Wydawnictwo: Arkady

Książka Stephen King. Kompletny przewodnik po życiu, twórczości i inspiracjach pozwala poznać bliżej twórczość słynnego króla horroru, przyglądając się jej ewolucji i wpływom widocznym w ciągu niemal pięćdziesięcioletniej kariery pisarza. Ta chronologiczna opowieść, której towarzyszą archiwalne zdjęcia i dokumenty z prywatnych zbiorów pisarza, pokazuje proces powstawania jego powieści, opowiadań i, nie tylko filmowych, adaptacji.

Stephen King jest autorem blisko 70 powieści i ponad 200 opowiadań. To jeden z najbardziej poczytnych autorów wszech czasów – jego książki sprzedały się w ponad 400 milionach egzemplarzy na całym świecie. Na podstawie prozy Kinga powstało też wiele filmów, z których najbardziej znanymi są: To, Lśnienie, Misery, Skazani na Shawshank czy Zielona mila.Jej autorem jest Bev Vincent – autor, krytyk i redaktor, który od lat zajmuje się twórczością Stephena Kinga i ma na swoim koncie nie tylko liczne artykuły, a także książki na temat jego powieści oraz wydał z Kingiem zbiór opowiadań 17 podniebnych koszmarów. Tym razem Vincent przygotował dla fanów pisarza prawdziwą gratkę – bogato ilustrowaną książkę, w której znajdziemy wiele ciekawostek, anegdot oraz opowieści o Kingu, dotyczących zarówno jego drogi zawodowej, jak i życia prywatnego.

„Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem” Max Cegielski Wydawnictwo: Agora

Nie trzeba wyruszyć do Konga, żeby odnaleźć własne „Jądro ciemności”.

Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności? 

Żeby odpowiedzieć na to bardzo osobiste, jak się okaże, pytanie, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład. 

Ale szuka również odciśniętych w przemysłowej historii Bieszczadów śladów własnej rodzinnej tożsamości. Opowiada o swoich przodkach, naftowych magnatach na miarę Galicji, a nie Teksasu. Konfrontuje się przy tym boleśnie z rodzinną historią i tym, co zostało w niej przeoczone, skłamane i wyparte.

Ta wielowarstwowa opowieść nie służy jednak oskarżeniu. „Kongo w Polsce” jest raczej medytacją w drodze o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak i do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura.

„Bralczyk o sobie” Jerzy BralczykPaweł Goźliński Wydawnictwo: Agora

Powiem wam prawdę o sobie. Moją prawdę, rzecz jasna, osobistą nawet.
Dlaczego woli być Bralczykiem niż Jerzym?

Dlaczego z „cyckiem” miał kłopot a koleżankowania się nie wstydzi?
Czego w życiu żałuje i z czego nie zamierza się tłumaczyć? Jak godzi kompleks niższości z kompleksem wyższości? Dlaczego z Miłoszem nie miał konwersacji a zakochał się w pewnym Gustawie? Dlaczego ojcem jest łatwo zostać, a trudno nim być, a z profesorami jest odwrotnie?
Dlaczego lepiej nie mówić wszystkiego, co pomyśli głowa?

Jak to jest być otwieraczem uniwersalnym? Czy istnieje jakieś życie pozagrobowe?
I co w jego życiu znaczą ślimak z myszką.

Takiego Bralczyka nie znacie. Dobrodusznego wobec świata, nawet tego popełniającego językowe błędy i krytycznego wobec siebie. Urodzonego nie tam, gdzie się urodził i zupełnie nie wtedy. Szukającego swojego miejsca w świecie, gdzie czuje się prowincjuszem i osiągającym sukcesy, na które wcale nie zasługuje.

Profesor Jerzy Bralczyk w szczerej (o ile to w ogóle możliwe - zastrzega),błyskotliwej i pełnej humoru rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz opowiada o tym, jak to się bywało cudownym dzieckiem, pełnym kompleksów nastolatkiem, samotnym ojcem w Szwecji, tropicielem absurdów propagandy, gwiazdą uniwersytetów i mediów, redaktorem konstytucji, ale też niepewnym siebie synem, bratem, ojcem, dziadkiem i mężem.

„Kurczab. Szpej, szpada i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba” Wojciech Fusek, Jerzy Porębski Wydawnictwo: Agora



Los bawił się nim okrutnie. Stworzył go Polakiem i obdarzył seksualnością, która nie ułatwiała życia. W dzieciństwie, które przypadło na najokrutniejszą z wojen, zabrał mu ojca i okaleczył dłoń pozbawiając kluczowego palca tak potrzebnego wspinaczowi.

Janusz Kurczab - wspinacz, instruktor i trener alpinizmu, narciarz, wybitny szermierz (olimpijczyk i 17-krotny mistrz Polski w szpadzie). Autor nowych dróg w Tatrach i Alpach, odkrywca, zdobywca, najwybitniejszy – obok Zawady – kierownik narodowych ekspedycji w góry najwyższe. Dziennikarz, redaktor naczelny „Taternika”, pisma ze stuletnią tradycją, autor górskich książek reportażowych i monografii. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodzony Super Kolosem za całokształt działań górskich oraz innymi prestiżowymi nagrodami.

Dlaczego najwybitniejszy obok Andrzeja Zawady lider narodowych wypraw w góry najwyższe nie jest nawet w połowie tak popularny jak kierownik przełomowej zimowej wyprawy na Everest? Odpowiedzi na te pytania szukają autorzy książki Wojciech Fusek i Jerzy Porębski, duet doskonale znany miłośnikom górskiej literatury, odpowiedzialny za takie publikacje jak „Lekarze w górach”, „Polskie Himalaje”, czy „GOPR. Na każde wezwanie”.

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwami
.


komentarze [40]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
twujstary8 02.10.2023 11:37
Czytelnik

w październiku? to co cały rok, boską komedię

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jousna 01.10.2023 15:37
Czytelniczka

Jest w czym wybierać  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marta 29.09.2023 23:44
Czytelniczka

Sztuka bycia razem

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Sztuka bycia razem
AgaGaga 29.09.2023 10:53
Czytelniczka

ja na pewno złapię Severskiego i Newmana-rowerzystę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
miserycardia 28.09.2023 00:30
Czytelniczka

Ja na pewno kupię  Bralczyk o sobie, nie mogę się też doczekać premiery  Przyszłość geografii. Jak polityka w kosmosie zmieni nasz świat - dwie poprzednie części były świetne i są doskonałym wprowadzeniem do geopolityki, liczę, że trzecia...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Bralczyk o sobie  Przyszłość geografii. Jak polityka w kosmosie zmieni nasz świat
Sea_Of_Darkness 27.09.2023 17:15
Czytelniczka

Na pewno sięgnę po  Rowerem przez Polskę Ludową. Ostatnia podróż brytyjskiego dżentelmena do Polski. Portret kraju z 1958 roku. Zainteresował mnie też opis  Królowa Bedlam, ale poczekam jeszcze na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Rowerem przez Polskę Ludową. Ostatnia podróż brytyjskiego dżentelmena do Polski. Portret kraju z 1958 roku  Królowa Bedlam
Agnieszka Żelazna 27.09.2023 13:29
Czytelniczka

Oj, tym razem na bogato. Sporo interesujących propozycji. Książkę Pauliny Hendel już mamy, bo upolowałyśmy z córką w Biedronce. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysztof 27.09.2023 11:43
Czytelnik

Ja pod zbliżającą się powoli końcówkę roku mam ambitne plany czytelnicze ,chciałbym zabrać się za czytanie Lalki_ Prusa, wydawnictwa Bellona 2tomy ,które niedawno zakupiłem(a jest to bardzo ładne wydanie, estetyczna i twarda oprawa książki, którą zapewne przyjemnie i dobrze będzie się czytać i trzymać w rękach, ponad 1000str. obydwa tomy, zakupione za jedyne 35zł)oraz Jezus...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Lalka  Jezus z Nazarethu. Tom I-IV
Melissa 27.09.2023 04:10
Czytelniczka

Muszę przyznać, że jest kilka ciekawych pozycji, i asortyment dość zróżnicowany. Na szczęście mam jeszcze sporo fuksów na półkach 😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 26.09.2023 18:21
Czytelniczka

Ja za to mogę się pochwalić, że już ponad miesiąc nie kupiłam żadnej książki😎 i mam nadzieje, że październik będzie równie udany pod tym względem. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta 26.09.2023 18:58
Czytelniczka

Brawo! Ja robię to samo od jakiegoś czasu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Topaz 26.09.2023 21:04
Czytelniczka

Super! Polecam wypożyczać książki z biblioteki. Najlepsze w wypożyczeniu książki z biblioteki jest to, że nawet jeżeli ci się nie spodoba, to nie jest ci żal, bo nie straciłaś na nią pieniędzy(a nie łudźmy się, bo często jest to wydatek), a i nawet możesz przeczytać książki z tych dziedzin, które byś na pewno nie kupiła, a tak przecież nic nie tracisz, a może nawet...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 27.09.2023 07:46
Czytelniczka

@Topaz nie kupuje, bo w ostatnich trzech latach kupiłam ponad  600 i jeszcze jakieś 420 zostało mi do przeczytania. Tak czy inaczej w listopadzie będę musiała dokonać zakupu do synchronicznego czytania To. Tyle książek, a tej akurat nie mam🙄. Biblioteki mają książki w dużej mierze ode mnie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Topaz 27.09.2023 10:35
Czytelniczka

To pewnie zależy od urzędu miasta, gminy, bo przynajmniej u mnie na wsi zwykła mała biblioteka dostaje jakieś fundusze na zakup książek i nie zawsze przyjmuje darowane książki. Zaszalałaś naprawdę! Ja mam góra może koło 100 w domu i tak patrzę na nie i mi trochę żal, że tak sobie leżą i już je nie przeczytam eh bo mam coś takiego że bardzo rzadko czytam drugi raz to samo;...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 27.09.2023 13:27
Czytelniczka

@Topaz to są wszystko nowe książki raz czytane, a po drugie ja nie czytam praktycznie kryminałów, czy romansów. Moja bibliotekarka ma fundusze, a dzięki mnie nawet je zwiększyła, bo pieniądze są uzależnione od popularności biblioteki. Jako, że większość użytkowników oczekuje książek typu trudne sprawy, to ona takie kupuje i nie może kupić książki za 80 zł dla 5 osób. Ja...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Topaz 27.09.2023 23:02
Czytelniczka

Pięknie z twojej strony!🤩 To prawda, że romanse i kryminały są na topie, a książki z gatunku chociażby literatury pięknej, historii czy sci-fi niestety nie są tak popularyzowane. Byłoby miło, gdyby osoby pracujące w lubimy czytać promowały takie książki i np jeden raz w miesiącu robili przegląd książek z lit pięknej czy historyczne, by pokazać że książka nie zamyka się w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aka 28.09.2023 00:11
Czytelniczka

Przyrodnicze też by się przydały.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 28.09.2023 12:40
Czytelniczka

Przydział funduszy jest beznadziejny. Biblioteki powinny mieć obowiązek 70% dochodu przeznaczać na książki rozwojowe np. przyroda, historia, medycyna itp. Pozostałe  30% może iść na kryminały itp. Istnieje wiele osób, które mają zainteresowania, a rodzicie nie stać, żeby dać 100 zł za książkę. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 28.09.2023 13:06
Czytelniczka

  Zgadzam się z tym w 100% (i nie tylko chodzi o dzieci ale nas dorosłych też)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Topaz 28.09.2023 16:18
Czytelniczka

Dokładnie. Sama chętnie poznałabym książki na temat wszechświata, astronomii, astrofizyki, ale wiem, że jeśli chciałabym taką książkę kupić to ceny zwalają z nóg, a w bibliotekach to trudno takie znaleść. To pozostaje mi dalsze namiętne oglądanie dokumentów o tej tematyce i szczerze takim sposobem dowiedziałam się różnych rzeczy. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Topaz 28.09.2023 16:33
Czytelniczka

Powiem wam, że teraz to się naprawdę zastanawiam dlaczego w mediach i w innych środkach przekazu tak bardzo promuje się kryminały i romanse czy fantasy i popatrzcie ile jest na postawie tych książek robionych filmów, czy seriali? Czy nawet zauważyłam w popularnej radiostacji jest nawet audycja poświęcona kryminalnym zagadkom. Dlaczego ci co mają władzę chcą robić ludziom,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aka 28.09.2023 17:05
Czytelniczka

Może dlatego, że ci co czytają książki gdzie jest trochę więcej wiedzy niż pierwszym lepszym kryminale czy romansie nie potrzebują  dowiadywać się o książkach z reklam bo sami szukają czegoś na temat który ich interesuje.
          A ci którzy takich zainteresowań nie mają żadna reklama  popularnonaukowej pozycji nie skusi. No, chociaż jakby w reklamie  telewizyjnej jakaś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 28.09.2023 17:07
Czytelniczka

To są proste książki, dzięki którym łatwo zaszczepić ludziom co mają myśleć. I władzy, a także bogatym ludziom łatwiej rządzić plebsem.  Inteligencja z kolei polega na tym, że człowiek jest świadomy tych pułapek i nie daje się na ten lep złapać. Nie mam nic przeciwko czytaniu kryminałów, czy romansów, jeśli ktoś to traktuje jako rozrywkę, a rozwija się np. Oglądając...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 28.09.2023 17:09
Czytelniczka

@Aka a jak oceniasz 
Więcej niż DNA. Geny, drobnoustroje i osobliwe moce, decydujące o tym, jacy jesteśmy?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 28.09.2023 17:15
Czytelniczka

Blanka to chyba niestety  coś więcej niż relaks, u czytelnika, który nie będzie miał dystansu utrwali się obraz  uległej kobiety, a potem zachwyci się jakimiś szowinistycznymi pomysłami niektórych polityków.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 28.09.2023 17:47
Czytelniczka

Więcej niż DNA . Zapowiada się ciekawie. Magiczne słowo nutrigenetyka może wyjaśnić  wiele rzeczy z naszego życia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aguirre 28.09.2023 21:12
Czytelnik

@Topaz Dla zysku. Liczy się efekt skali. Dużo sprzedanych egzemplarzy - większy zysk. Jeśli grupa docelowa ma być jak największą, wszystko musi być maksymalnie uproszczone - literatura, muzyka, film. Najlepiej na poziomie 11-12-latka, zdolnego poniżej przeciętnej. W końcu na Narodowym na wielkiej gali disco polo było więcej osób niż na Stonesach, blanka zakasowała nawet...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Topaz 29.09.2023 10:40
Czytelniczka

@Aguirre o tak faktycznie, jakże mogłam o tym nie pomyśleć. Zgadzam się z tobą.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga 01.10.2023 08:30
Czytelniczka

@Cleopatrapl i pozostali niezadowoleni z oferty bibliotek. Nie zapominajcie, że dla mnóstwa ludzi przeczytanie książki stanowi wysiłek intelektualny, a powieść pisana prostym językiem i z dużą ilością dialogów znacznie łatwiej się czyta niż książkę popularnonaukową, o trudniejszej nie wspominając. Są też tacy, którzy od książki oczekują trupa, wielkiej miłości albo seksu i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cleopatrapl 01.10.2023 09:15
Czytelniczka

@AgaGaga z tego co piszesz należało by się zastanowić po co są biblioteki? Oczywiście, że możemy serwować tylko Mroza i Blankę, tylko czy to spełnia cel do którego zostały powołane biblioteki? Czy spełniają role duchowej strawy dla czytelnika? Moim zdaniem w tym przypadku biblioteki nie spełniają roli edukacyjnej tylko rozrywkową. Dlaczego jednym sponsorować rozrywkę, a...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AgaGaga 01.10.2023 12:08
Czytelniczka

Masz rację, niezbyt ok. Ale obawiam się, że biblioteka dziś jest raczej marketem z książkami, a nie kreatorem trendów. Niestety, dziś kreatorami są instagramerzy, youtuberzy, tiktokerzy, a kto tam w bibliotece będzie o opinię lub poradę pytał. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 01.10.2023 12:28
Czytelniczka

Niektórzy bibliotekarze też mają kanały na youtubie, instagramie itp

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 02.10.2023 10:14
Czytelniczka

@AgaGaga i tu rodzi się pytanie, czy markety powinny być utrzymywane z publicznych pieniędzy. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się