Sprawa brawurowej ucieczki

Okładka książki Sprawa brawurowej ucieczki Nancy Springer
Okładka książki Sprawa brawurowej ucieczki
Nancy Springer Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Enola Holmes (tom 8) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2023-09-27
2022-09-06
9788367195973
Elżbieta Gałązka
detektyw niebezpieczeństwo śledztwo young adult fikcja przygoda tajemnica fikcja historyczna

Kolejna przygoda dzielnej siostry Sherlocka. Bardzo przyjemne informacje (niekiedy trudne słówka) z epoki wiktoriańskiej o życiu codziennym, ubiorze, jedzeniu przemycone w miłej opowieści.

Książkę tak jak poprzednie czyta się niezwykle szybko i przyjemnie ale niestety fabuła troszkę mnie zawiodła. Powracanie po raz 3 do tego samego to już troszkę za dużo ale nie zmienia to faktu, że książka jest naprawdę przyjemna w odbiorze. Polecam serdecznie na 2 góra 3 wieczory.

Świetna historia tak jak poprzednie. Enola jak zwykle zaskakuje pomysłowością, więc nie da się przy niej nudzić. Czekam na kolejne jej przygody

Cudowny klimat dziewiętnastowiecznej Anglii, świetna Enola i oczywiście duża dawka feminizmu.

Kolejna zagadka Enoli Holmes za mną.
Bardzo podoba mi się to, że Enola coraz więcej czasu spędza ze swoim bratem, zaczyna z nim współpracować i razem rozwiązują zagadki.
Rodzeństwo Holmes działając razem jest nie do pokonania. Troszeczkę przeszkadza mi tak mocno zarysowany wątek feministyczny chociaż biorąc pod uwagę że mamy tu do czynienia z Anglią końca XIX wieku jest to jak najbardziej na miejscu, chociaż bardzo wątpliwym jest, aby panienka z dobrego domu w tamtych czasach potrafiła jeździć na rowerze posługiwać się łukiem i trzymać ukryty nóż w dekolcie sukienki.
Pomimo tego, że jak dla mnie wątek feministyczny jest troszeczkę przerysowany uważam, że jest to bardzo fajna pozycja szczególnie dla młodego czytelnika, bo akcja jest szybka, przejrzysta, trzymająca w napięciu i kończąca się w nie do końca oczywisty sposób.

Niestety jest to już 8 tamtej serii i mam wrażenie że troszeczkę tendencja jest spadkowa, że gdzieś pomysły pomału się autorce kończą, natomiast z niecierpliwością będę czekać na tom 9, bo relacja rodząca się pomiędzy rodzeństwem naprawdę mnie interesuje i chętnie dowiem się czy Enola i jej brat Sherlock w końcu będą naprawdę mocno kochającym się rodzeństwem które kto wie może w końcu razem zamieszka.

Moja ocena tego tomu to takie mocne 7/10.

Kolejna zagadka Enoli Holmes za mną.

Kiedy w 2020 roku sięgnęłam po Enolę Holmes i Sprawę zaginionego markiza, w życiu nie spodziewałam się, że po trzech latach ta rezolutna, brawurowa i ekstrawagancka bohaterka nadal będzie mi wiernie towarzyszyć. We wrześniu tego roku wydawnictwo Poradnia K wypuściło na polski rynek już ósmy tom serii pt. "Sprawa brawurowej ucieczki".

W tej części Nancy Springer dostarcza czytelnikowi wiele najrozmaitszych wrażeń. Do Enoli docierają niepokojące informacje o uwięzieniu przyjaciółki, lady Cecily, we własnych komnatach przez wyjątkowo szemranego ojca. Oczywiście, po obmyśleniu odpowiedniego planu (lub raczej jego zalążku) Enola decyduje się na odbicie przyjaciółki. Nie spodziewa się jednak, że każdemu jej krokowi będzie bacznie przyglądał się jej brat, wybitny i sławny, brytyjski detektyw, Sherlock Holmes.

Czy ostatecznie Enoli uda się uwolnić lady Cecily z rąk bezwzględnego ojca? Co się stanie, jeśli jej niewinna przyjaciółka niespodziewanie sama będzie musiała zmierzyć się z niebezpiecznymi, mrocznymi zaułkami, dwudziestowiecznego Londynu? A co z Sherlockiem - warto mu ufać?

"Sprawa brawurowej ucieczki" to krótka (licząca zaledwie 240 stron),ale jakże intrygująca książka. Napisana w sposób dynamiczny fabuła ani przez moment nie pozwala czytelnikowi oderwać wzroku od tekstu. Spotkanie z doskonale znanymi bohaterami wywołuje ogromną radość oraz momentami wzruszenie - ma się wrażenie, jakby odwiedzało się najlepszych znajomych pod słońcem.

Weźmy przykład takiej Cecily, którą po raz pierwszy pod kryptonimem leworęcznej lady poznaliśmy w drugim tomie. Dziewczyna nie tylko wprowadza do historii motyw przyjaciela w opresji, ale jest przede wszystkim wybitnie nieschematycznym charakterem. Mówię tutaj o pojęciu rozdwojenia jaźni, które w tamtych czasach dopiero zaczęło wkraczać na salony psychologicznych i filozoficznych rozważań. Lady Cecily z jednej strony przedstawiana jest jako bystra i rezolutna, leworęczna lady, a z drugiej łagodna i nieśmiała praworęczna, na jaką wychowali ją rodzice. Cały ten wątek zmiany osobowości Nancy Springer rozegrała naprawdę rewelacyjnie.

Odnoszę wrażenie, że z tomu na tom w kartki powieści wkracza coraz więcej Sherlocka Holmesa. Jak z początku nie miałam z tym w ogóle problemu, ba! cieszyłam się, że jedna z moich ukochanych postaci literackich przewija się w książce, tak teraz powoli zaczęło mnie to męczyć. Autorka dobrze oddaje ducha Holmesa, jednak nieidealnie. Brakuje mu pazura, wiedzy i zrozumienia, a także sposobu dedukcji, za co notabene został pokochany przez rzeszę fanów. Momentami Nancy Springer robi z niego nierozumnego brata niepotrafiącego pojąć myślenia siostry i dającego się wykiwać prawie na każdym kroku.

Podsumowując, "Sprawa brawurowej ucieczki" to opowieść pełna przygód, zwrotów akcji oraz cudownych bohaterów, których nie da się nie pokochać. W książce Nancy Springer porusza tematy związane z walką o emancypację kobiet spod rządu mężczyzn, dzięki czemu czytelnik dostaje naprawdę wyjątkową historię. Ósmy tom posiada wady, lecz szybko one znikają pod czujnym, świeżym i zadziwiająco otwartym spojrzeniem Enoli Holmes. Polecam!

W tej części Nancy Springer dostarcza...

Kolejna odsłona przygód Enoli Holmes, młodszej siostry słynnego detektywa. Życie Enoli wydaje się obecnie uporządkowane. Bracia zrozumieli, że dziewczyna świetnie radzi sobie sama i nie należy ingerować w jej wychowanie. Pokazała, że jest inteligentna, sprytna, dobrze gospodaruje finansami odziedziczonymi po matce. A do tego stara się zachowywać konwenanse i dobrze wpasowuje się w rolę XIX-wiecznej kobiety. Choć raczej tej bardziej wyemancypowanej.

W ósmej sprawie, Enola ponownie pomaga swojej znajomej, lady Cecily. Dziewczyna poprzednio mocno zaangażowała się w sprawę leworęcznej damy i teraz traktuje ją jak przyjaciółkę. Gdy odkrywa, że młoda kobieta jest więziona przez despotycznego ojca, który wymaga od niej posługiwania się prawą ręką, Enola postanawia działać.

Kiedy więc pod osłoną nocy, dziewczyna próbuje dostać się do lokacji zatrzymania lady, nie spodziewa się, że sprawy nieco wymkną się spod kontroli. Cecily wykazuje się desperacją i ucieka ze swego miejsca przetrzymywania. Na Enolę spada odpowiedzialność ukrycia przyjaciółki. Wkrótce zauważa, że kobieta posiada jakby dwa oblicza. Jedno jest prawdziwe i związane z jej leworęcznością, drugie zaś nienaturalne, gdy lady zmuszona jest posługiwać się prawą ręką.

Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy lady umyka również spod kurateli Enoli. Teraz kobieta będzie musiała radzić sobie sama. Jednak jej arystokratyczne pochodzenie nie przygotowało damy do trudów codziennego życia. Enola, łącząc siły z Sherlockiem, musi spieszyć się, by odnaleźć lady Cecily i zdołać jej pomóc.

"Sprawa brawurowej ucieczki" to kolejny, dobry kryminał młodzieżowy. Świetnie nakreślona epoka i rola kobiety w tych czasach. Pokazane też są zmiany, jakie dokonują się w modzie kobiecej oraz mentalności pań. To znakomita lektura, nie tylko dla młodych dziewcząt. Ja, jak zwykle, bardzo dobrze się bawiłam. Książka napisana jest przyjemnym językiem, z nutką humoru. Krótka, ale wciągająca lektura na jedno popołudnie

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

"Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki"
to 8. już tom opowieści o siostrze sławnego detektywa Sherlocka Holmesa.
Dziewczyna jest już wolna, stanowi sama o sobie, mieszka w Klubie dla Pań,
nie musi obawiać się konieczności kurateli braci, a relacje z Sherlockiem
stają się coraz ciekawsze / cieplejsze :-)

W tomie 2. pt. "Sprawa leworęcznej lady"
Enola zajmowała się sprawą zaginięcia 16-letniej lady Cecily.
Odnalazła dziewczynę, a przy okazji odkryła jej leworęczność i drugą osobowość.
Tak, Enola podejrzewa Cecily o rozdwojenie jaźni, które miało nastąpić wskutek
ukrywania leworęczności i usilnego podporządkowywania się despotycznemu ojcu.
Leworęczność postrzegana była jako defekt, wynaturzenie, którego należy się
pozbyć, a co najmniej ukryć. Dziewczyna była więc zmuszana
do posługiwania się prawą ręką,

W tym tomie Cecily powraca, a raczej powracają jej kłopoty.
Ojciec tyran i awanturnik zarządził areszt domowy dla córki i żony.
Ale córka - z przypadkową pomocą Enoli - ucieka...

Jak to z przypadkową pomocą?
Zamiary młodej detektywki były nieco inne.

Dotychczas inteligentna i przebiegła, teraz ma nieco mniej sprytu.
Powodowana troską o Cecily chce działać, ale nie zawsze wie, jak.

Ten tom jest napisany równie zgrabnie, jak poprzednie,
ale nie porwał mnie, nie spowodował szybszego bicia serca.
Wydaje się nieco wolniejszy, chociaż Enola powinna działać szybko!
Obawia się, że Cecily może sobie nie poradzić w Londynie sama,
a jej podwójna osobowość może wpędzić ją w większe kłopoty.

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

"Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki"
to 8. już tom opowieści o siostrze sławnego detektywa Sherlocka Holmesa.
Dziewczyna jest już wolna, stanowi sama o sobie, mieszka w Klubie dla Pań,
nie musi obawiać się konieczności kurateli braci, a...

Czmychając przed patriarchatem

Enola Holmes, która zachwyciła czytelników na całym świecie, znów powraca. Choć pierwotnie seria o nastoletniej detektywce kończyła się na szóstym tomie, Nancy Springer postanowiła kontynuować przygody siostry słynnego Sherlocka. Czy ósmy tom dorównuje poziomem pozostałym? Sprawdźmy.

Zacznę od tego, że od pierwszego tomu przygód Enoli, w powieściach przede wszystkim zachwycał mnie język i lekki styl autorki. "Sprawa brawurowej ucieczki" i pod tym względem wypada bardzo pozytywnie, podobnie jak świetny przekład Elżbiety Gałązki-Salamon. Sama tytułowa “sprawa” nie jest zbyt skomplikowana, ale wcześniejsze również nie były. Seria jest dedykowana głównie młodszym czytelnikom, więc oczekiwanie finezyjnych rozwiązań dla wątków kryminalnych, byłoby w tym przypadku nieco przestrzelone.

Wraz z końcem szóstego tomu – rozwiązaniem zagadki zniknięcia matki głównej bohaterki oraz wyklarowaniem się jej relacji z braćmi – dość mocno zmieniła się dynamika historii. Nie ukrywam, że poprzednia odpowiadała mi bardziej, choć pewnie wielu czytelników doceni nowy układ. W czasie lektury kolejnego już tomu przygód Enoli, nie mogłam pozbyć się wrażenia, że tytułowa bohaterka bardzo wydoroślała i chociaż ciągłe wpada w kłopoty, to ona sama straciła sporo ze swojej uroczej i zabawnej niesforności.

Jedyną rzeczą, która tak naprawdę przeszkadzała mi w trakcie lektury były dość liczne powtórzenia. Ponieważ jest to już ósmy tom serii, można by oczekiwać, że autorka zrezygnuje w końcu z przypominania czytelnikom podwójnego znaczenia imienia głównej bohaterki, czy sprytnego zastosowania damskiej garderoby. W tym przypadku już nawet wiek odbiorców powieści nie jest usprawiedliwieniem dla takich powtórek, a jeśli ktoś zaczyna czytanie serii od końca, to jego problem. "Sprawa brawurowej ucieczki" to mimo wszystko przyjemna i lekka lektura, napisana z humorem, więc po następną powieść Nancy Springer też zapewne sięgnę z nadzieją, że powróci iskierka, która czyniła tę serię wyjątkową.

Czmychając przed patriarchatem

Zacznę od tego, że od pierwszego tomu przygód Enoli, w...

Dzisiaj znowu polecam Wam jedną z najlepszych serii kryminalno-detektywistycznych, jakie są dostępne na rynku. Mowa tu o przygodach siostry znanego detektywa Sherlocka Holmesa - Enoli. Jeśli jesteście fanami tego Pana, to na pewno z nutką sceptycyzmu podchodzicie do jego siostry, jeśli tak to żałujcie. Enola w niczym nie ustępuje znanemu bratu, wręcz przeciwnie, może pochwalić się równie wielką inteligencją, sprytem, talentem do łączenia faktów i znajdowania poszlak, a do tego ma mnóstwo energii i niezwykle pogodne usposobienie, które często pomaga jej górować nad bratem. Tym razem będzie jej to bardzo potrzebne, bo szykuje się grubsza afera, a kobieta będzie musiała nie tylko pomóc przyjaciółce, ale i zmierzyć się z własnym bratem.

Enola niejednokrotnie ratowała z opresji przyjaciółkę, ofiarę tyrana, lady Cecily. Choć sama jest feministyczną ikoną, nowoczesną i samowystarczalną kobietą jak na tamte czasy, jej otoczenie nie może powiedzieć tego samego. Lady Cecily jest jej przeciwieństwem, zależna od innych, uciśniona i bezradna, często zdaje się na pomoc Enoli w kwestii ratowania wolności i niestety tym razem wygląda na to, że problem jest poważniejszy niż dotychczas. Detektywka postanawia kolejny raz uratować przyjaciółkę, a żeby to zrobić ukrywa ją we własnym biurze. Sęk w tym, że rodzina Cecily nie odpuszcza i robi wszystko by odnaleźć córkę, a o pomoc w tym prosi nikogo innego jak samego Sherlocka. Wygląda na to, że rodzeństwo będzie musiało stoczyć walkę na inteligencję, a stawką jest szczęście i przyszłość Cecily. Enola nie zamierza odpuszczać i zrobi wszystko, by jej brat nie odnalazł kobiety, ten z kolei musi dbać o reputację i własne interesy, a klęska w śledztwie zdecydowanie by mu w tym nie pomogła. Pech chce, że pierwszą rundę wygrywa Sherlock, odnajdując Cecily. Jednak tu zaczyna się zwrot akcji, bo kobieta jest tak zdeterminowana, że sama postanawia walczyć o siebie i ucieka z domu ponownie, tym razem bez wiedzy innych. Wygląda na to, że sprawa nabrała charakteru zaginięcia nieporadnej kobiety w niebezpiecznym i pogmatwanym Londynie. Enola musi ją odnaleźć nim stanie się coś strasznego, zwłaszcza, że Cecily ma swoje tajemnice…

W każdej kolejnej recenzji tej serii wspominam o tym, że nie mam ulubionej części bo wszystkie są równie dobre, jednak ze względu na naprawdę oryginalny charakter i fabułę tego tytułu, chyba wskoczył on na nieoficjalne miejsce pierwsze. Nie tylko podobał mi się wątek postawienia rodzeństwa w dwóch przeciwnych obozach, ale i historia Cecily jest naprawdę ciekawa i zaskakująca. Przyznam, że ta część miała chyba najwięcej zaskoczeń i była najtrudniejsza dla mnie jeśli chodzi o przewidywania. Zazwyczaj udaje mi się odgadnąć parę wątków nim przeczytam rozwiązania, jednak tym razem pisarka mnie zaskoczyła. Na okładce zaznaczono, że jest to książka z feministycznym akcentem i rzeczywiście, da się to wyczuć w nienachalny sposób. Sprawa przyjaciółki i to jak bardzo jej życie różni się od Enoli, naprawdę pokazało realia tamtych czasów i to, jak powoli się one zmieniały i coraz więcej kobiet decydowało się żyć po swojemu. Enola często oceniana jest za swój styl życia, jednak nie rezygnuje z niego tylko udowadnia innym, że można żyć po swojemu. Cecily jest jej przeciwieństwem, a jednak wygląda na to, że zaczęła się w końcu przebudzać. Oczywiście to w 95% kryminał i na tym się tu skupiono, ale to jak autorka sprytnie przemyciła wątek zmian w społeczeństwie jest po prostu genialny. Za to też uwielbiam ten tom. Zdecydowanie warto przeczytać całą serię, choćby po to by zrozumieć głębiej tą część.

• Przeczytane 2023