Dom sióstr marnotrawnych

2023-10-11
2023-10-11
2021-04-06
Kaja Makowska

Niby pomysł fajny, niby dobrze się czytało ale jednak czegoś mi w tym wszystkim brakowało.

Dobra książka. Dużo niepokojącego vibe'u i tajemnic. Ma mocno naturalistyczne wątki. Pomimo ciągłego uczucia trwogi, książka jest bardzo lekka i szybko się ją czyta.
Sam pomysł jest niewiarygodnie dobry i szczerze nie dałam 10/10 tylko dlatego, że czegoś mi zabrakło.

Najlepszym określeniem byłoby chyba powiedzenie, że jest to coś w rodzaju horroru YA, czy też bardzo mrocznej baśni. Mam mieszane odczucia, co do tej historii, ale wynika to raczej z moich subiektywnych preferencji. Ogólnie mnie nie wszystko się tu podobało, ale doceniam sam pomysł i uważam, że mimo moich pewnych obiekcji „Dom sióstr marnotrawnych” może się Wam naprawdę spodobać. Pod warunkiem, że lubicie: „brudne”, niepokojące, trącące nieco odorem śmierci klimaty.

Warto też wspomnieć, że ta książka w specyficzny sposób porusza temat śmierci i myślę, że dla kogoś, kto stracił bliską osobę w swoim prawdziwym życiu, niektóre momenty mogą być nieprzyjemne do czytania.

Ja w tego typu historiach (z uwagi na mój wiek i etap życiowy w jakim jestem – „młoda mama”),zaczynam bardziej identyfikować się z perspektywą rodzica, a nie tych córek (jak prawdopodobnie mają młodsi czytelnicy),więc inaczej odbieram tę historię. Dla mnie, jako mamy, była ona naprawdę smutna.

Lubię takie mroczne historie na kanonie legend. Wyrzuciłabym może tylko współczesne wstawki o telefonach, mediach i imprezach i byłoby idealnie!

Mroczna, pachnąca zgnilizną opowieść o tym ile można zrobić dla swoich sióstr. Wciągająca i momentami bardzo zaskakująca. Idealna na wiosenne jeszcze zimne wieczory.

Choć moje odczucia co do tej książki są skomplikowane, nawet bardziej niż tylko “skomplikowane”, to postaram się napisać ta opinię zwięźle i na temat.

Zacznę od klimatu tej książki, który uważam, że widać już po okładce. Taki straszny, tajemniczy i mający coś w sobie co mnie ciągnie. Same siostry Hollow też takie są (nawiasem mówiąc ich relacja siostrzana mnie zaskoczyła, bo w porównaniu do mojej jest bardzo inna, oraz pozwoliła spojrzeć na nie lekko inaczej). Wiele opisów miejsc, osób, przemyśleń czy przyrody wpisuje się w ten klimat. Po wieczornym czytaniu, aż owijałam się ciaśniej kołdrą.

Lubię też tajemnice, których tu nie braknie. Lecz ubolewam nad tym, że wiele z nich do tej pory pozostaje tajemnicą. Rozumiem, że podbija to jeszcze bardziej klimat, jednak mam tak dużo pytań na które nie dostałam odpowiedzi, że mnie taki argument nie przekonuje. Oczywiście można zostawić parę nierozwiązanych zagadek, czytelnik może nad nimi pomyśleć i dojść do własnych pomysłów. Ale tutaj czuję wielki niedosyt i ta książka wydaje się dla mnie tylko wstępem.

W jednej z recenzji wspominał już, że nie przepadam na otwartymi zakończeniami. I o ile w tamtej książce było to świetne rozwiązanie, o tyle w tej powoduje we mnie frustrację. Ostatni rozdział bez epilogu dał mi wrażenie jakby wiele się nie zmieniło. A przecież w życiu Iris doszło do niespodziewanych zmian. Plot twisty w tej książce zmieniały całe jej życie. Sam epilog pokazał, że jednak doszło do znaczących zmian, a przy tym pozostawił po sobie pustkę.

Plusy✅️:
• straszny klimat
• opisy
• plot twisty

Minusy❌️:
• nierozwiązane tajemnice
• otwarte zakończenie

Ta książka od pierwszych stron jest dziwna i pozostaje taka do samego końca. Ale jest to historia dziwna w taki fajny i intersujący sposób. Bardzo dobrze się ją czyta i im bliżej końca to tak na prawdę pojawia się coraz więcej niewidomych

Pochłonęłam te książkę prawie na raz. Ale nie dlatego że była taka dobra, bardziej dlatego że była taka krótka. Miałam wrażenie że historia skończyła się w momencie w którym dopiero zaczęła się rozkręcać. I to jest dla mnie główny zarzut co do tej pozycji. Czuję mega niedosyt, i mam wrażenie że albo autorka zrobiła to celowo, albo nie miała innego pomysłu na zakończenie. Jak dla mnie, obie opcje trochę słabe. Poza tym czytało mi się naprawdę dobrze, podobał mi się klimat. Niektóre opisy sprawiały, ze dosłownie miała ochotę zatkać sobie nos 😆🤢 niestety czegoś mi tu zabrakło, i pewnie dość szybko zapomnę te historie.

"Dom sióstr marnotrawnych" to jedna z bardziej klimatycznych książek, jakie czytałam. Nieco mroczna, duszna, śliska, momentami niesmaczna. Jednocześnie wciągająca, bo choć nie pojawia się tu szybka akcja, to historia wciąga nas w siebie i nie pozwala odejść, póki nie poznamy jej do końca. A zakończenie sprawia, że zdecydowanie sięgnę po kolejny tom.

Jestem pewna, że nie raz spotkaliście się z wątkiem Podmieńców, jednak w tej książce jest on przedstawiony bardzo oryginalnie. Świat żywych splata się tu ze światem... nie do końca umarłych. To wyjątkowa historia trzech sióstr, których życie owiane jest mroczną tajemnicą. Wykreowane postacie są ciekawe, intrygujące, jednak zdecydowanie czuję niedosyt.

Jeśli macie ochotę na oryginalną fabułę i duszny, tajemniczy klimat, to zdecydowanie polecam!

Jestem pewna, że nie...

Książka opowiada o trzech siostrach Hollow. Pewnej nocy sylwestrowej zaginęły na miesiąc i wróciły. Niestety odmienione. Miały na szyi bliznę jakby ktoś podciął im gardło. Kim się stały? Gdzie były? Dziewczyny tego nie pamiętają. Czy na pewno wszystkie? Mają moce, są wyjątkowe. Grey jest najstarsza, po wyrzuceniu z domu zostaje modelką a potem projektantką, średnia siostra Viv gra w kapeli i też już nie mieszka w domu. Najmłodsza Iris chce być „normalna”. Chcę skończyć szkołę średnią, dopasować się do otoczenia.

Pewnego dnia Grey znika. Siostry aby jej pomóc muszą wrócić wspomnieniami do tego co przeżyły. Czy faktycznie są tym za kogo się podają? Jaką tajemnice skrywa najstarsza z dziewczyn i do czego jest zdolna aby osiągnąć swój cel. O co chodzi z granicą życia i śmierci i kiedy jest najsłabsza? Kto je ściga? Ta książka wciąga. Jest pełna zwrotów akcji, pytań jakie padają w głowie. Ma w sobie mrok. Nie raz nie dwa czytając ją przeszły mnie dreszcze. Jak już się wciągnęłam nie mogłam się oderwać nie pozwalając końca i wyjaśnień. Chociaż odniosłam wrażenie, że będzie kolejny tom? Mylne? Tego nie wiem.

Polecam Wam bardzo serdecznie.