Świat we krwi: Pierzasty Wąż

Okładka książki Świat we krwi: Pierzasty Wąż Michał Gołkowski
Okładka książki Świat we krwi: Pierzasty Wąż
Michał Gołkowski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Siedmioksiąg Grzechu (tom 4.1) powieść historyczna
powieść historyczna
Siedmioksiąg Grzechu (tom 4.1)
Pierzasty Wąż
Fabryka Słów
2023-11-03
2023-11-03
MichalGolkowski Golkowski Zahred

Okładka książki Nowa Fantastyka 497 (02/2024) Algernon Blackwood, Davide Camparsi, Piotr Gociek, Michał Gołkowski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Switłana Taratorina
Nowa Fantastyk... Algernon Blackwood,...
Okładka książki LandsbergOn 2(12)/2023 Michał Gołkowski, Szymon Gospodarek, Piotr Jakubowski, Łukasz Karnacz, Joanna Łebkowska, Michał Narożniak, Mateusz Oszust, Redakcja magazynu LandsbergOn, Piotr Rosikowski, Aleksandra Sobkowiak, Mariusz Sobkowiak, Tomasz Żuk
LandsbergOn 2(... Michał Gołkowski,&n...

Konfrontacja z obcymi to pierwszy stopień do wielkiego przełomu.

Będąc na ziemiach Nowego Świata, Hernan Cortes pragnie zdobyć wpływy w lokalnych plemionach. Zasłaniając się chęcią szerzenia dobra i boskiej miłości, Cortes pragnie wzbogacenia się i władzy. U jego boku znajduje się potężny mężczyzna, którego przeszłości nikt nie zna. Na imię mu Zahred.

Po raz kolejny Michał Gołkowski zabiera nas w podróż po historycznych wydarzeniach, które ukazuje za sprawą istniejących naprawdę postaciach i bohatera, któremu daleko jest do bycia zwykłym człowiekiem 😶

Zahred to jeden z moich ukochanych literackich bohaterów, którego losy zawsze śledzę z niezwykłą przyjemnością. Tym razem w pierwszym tomie Świata we krwi, czyli Pierzasty Wąż, autor sięga po półdzikie plemiona zamieszkujące Meksyk i przyznać trzeba, że dzieje się tu naprawdę wiele 😱

Siedmioksiąg Grzechu to niezwykle dopracowana, świetnie napisana i wyjątkowo wciągająca seria, w której autor udowadnia, jak wielkim warsztatem dysponuje. Co więcej, dzięki tej serii możemy poznać często zapomniane epizody historii naszego świata. Z reguły niezwykle krwawe i brutalne 💀

Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem, a emocje, różnorodność bohaterów i egzotyczność miejsca, naprawdę robi wrażenie. Czuć też problem ludzkiej zachłanności, w której złoto ma większą wartość niż ludzkie życie 😵

Konfrontacja z obcymi to pierwszy stopień do wielkiego przełomu.

Po raz kolejny...

W tej części Siedmioksięgi Grzechu Zahred zdobywa Amerykę i to dosłownie. Wraz z konkwistadorami poznajemy historię ludów zamieszkujących te ziemie i brniemy ku stolicy i osławionemu władcy Montezumie. Po cichutku liczyłam , a właściwie moja cząstka romantycznej duszy , że jego wybranka pojawi się na kolejnych kartach tej historii. Płonne nadzieje. Znów jest krwawo, tajemniczo i mrocznie , bo też czas i formy zdobywania tych ziem nie odbywał się w sielskiej atmosferze. Po tym tomie już wiem do kogo nie zapałam sympatią. Oczywista oczywistość nie będzie to Zahred :) Rozbawił mnie autor gdy Zared postanowił nazwać szczeniaka. Spodobało mi się nawiązanie do poprzedniej części . Czytam albo słucham w audiobooku i już parę razy zwątpiłam gdy lektor czytał imiona , bo ja je sobie skracałam czytając . Imiona rdzennych mieszkańców mogłyby konkurować z ćwiczeniami logopedycznymi ,które miał zlecone syn :)) Reasumując w tym tomie historii poznajemy kolejne losy Zahreda oraz pojawiają się nowe postacie i Nowy Świat. Nieodmiennie polecam!

Jestem pod wrażeniem! To pierwsza moja książka pana Gołkowskiego spoza klimatu Stalkera i jest godna polecenia! Czytając opinie pozostałych użytkowników aż głupio się przyznać, że postać Zahreda dopiero została przeze mnie poznana, więc z pewnością zajrzę do wcześniejszych tomów związanych z tą postacią.

Nie mogłem się doczekać na kontynuację przygód Zahreda. I akurat ta książka dzieje się w okresie o którym tak naprawdę mało mamy literatury. A Autor potrafi nakreślić nam wierzenia, kulturę w taki sposób, że odkrywamy ten temat na nowo. Tak jakby Cortes wylądował na innej planecie a nie kontynencie. Do mnie to przemawia i mi się podoba. Tylko Zahred jeszcze się nie "odpalił". Póki co chyba jest zmęczony...tak smutnie zmęczony. Zbyt wiele bliskich osób zostawił w gwiazdach. I Ciekawa postać Donny Mariny. Polecam 👍

Audiobook.
,, Pierzasty wąż" to 1 część 4 tomu ,,Świat we krwi" , czyli dalszy ciąg fenomenalnego uniwersum stworzonego przez Gołkowskiego, gdzie głównym bohaterem jest Zahred.
Ta część siadła mi najlepiej z wszystkich dotychczasowych, działo się dużo, było krwawo ale przede wszystkim było tak ciekawie że wysłuchałem jej na jednym wdechu( jakkolwiek to zabrzmi)
Gorąco polecam 💓

Audiobook.
Gorąco...

Książka jest zdumiewająco nudna, szczególnie biorąc pod uwagę ciekawe tło historyczne. Aż zadziwiające, że przyzwoity przecież pisarza napisał książkę tak nijaką, miałką i nieciekawą.

To właściwie zbiór scen z przypadkowymi postaciami, których motywacje są nielogiczne i niejasne, przeplatane z nieciekawymi i mało dynamicznymi scenami walki.

Naprawdę zastanawiam się, co kieruje ludzi, aby tracić czas na czytanie takiej miernoty, skoro na rynku jest tyle ciekawej fantastki.... Sam zaciekawiłem się tematem z uwagi na interesujące mnie tło historyczne, ale niestety efekt bardzo, bardzo słabe.

Naprawdę zastanawiam się, co...

Miło spędzony czas......polecam

Miło spędzony czas......polecam

Kolejny Zahred, czyli gość jak Kane Wagnera, daje radę :)

Kolejny Zahred, czyli gość jak Kane Wagnera, daje radę :)

Właśnie skończyłem słuchanie Pierzastego Węża i na gorąco kilka zdań ode mnie.

Po pierwsze jest to przyjemna lekcja historii. Cieszy mnie, że Zahred stał się serią, która dosłownie bawi ucząc i ucząc bawi. Przygodowa powieść historyczna, oparta o prawdziwe wydarzenia. Czytelnik może poczuć się, jakby sam brał udział w wyprawie Hernana Corteza.

Po drugie, jest to dowód na wszechstronność autora. Całkiem niedawno zakończyłem przygodę z Komornikiem Michała Gołkowskiego. Napisać, że jest to odmienna literatura od serii Zahreda, to wręcz nie napisać niczego. Jestem przekonany, że gdyby Michał Gołkowski pisał którąś z tych serii pod pseudonimem to nikt by nie powiązał ich ze sobą. Zupełnie inny styl, rodzaj bohatera, stosowanego języka, formy narracji. Mógłbym tak wymieniać dalej. Co najważniejsze, obie serie bardzo mi się podobają. Bliżej mi jednak do tej z Zahredem. Głównie z uwagi na jej historyczny aspekt.

Z racji, że książki w trylogii wychodzą praktycznie jedna po drugiej to wstrzymam się z większością spostrzeżeń do finałowego tomu. Póki co bardzo mi się podoba i po zakończeniu słuchania I tomu, od razu zgrywam na telefon kolejny tom. Audiobook interpretuje w sposób niemal idealny Andrzej Ferenc. Bardzo przyjemnie słucha się jego głosu. Nadaje powieści jeszcze wznioślejszy charakter. A powagi jest tu dużo. Warto słuchać uważniej przemyśleń Zahreda i jego zmieniającego się spojrzenia na całą ekspedycję.

Pierzasty Wąż to kawał solidnej literatury i kolejny dowód na bardzo dobry warsztat Michała Gołkowskiego. Cieszy mnie, że w przypadku tego autora, ilość idzie w parze z jakością. Polecam Wam gorąco tom pierwszy, a sam zabieram się za kolejny.

Właśnie skończyłem słuchanie Pierzastego Węża i na gorąco kilka zdań ode mnie.

Po drugie, jest to dowód na...

Mocno przeciętne i wieje nudą. Z każdym kolejnym tomem cyklu widać, że autor zmierza w kierunku powieści historycznej a nie fantastyki. W tym niestety znowu wieje nudą. Rozumiem, że akcja nie musi być wartka i płytka, że autor chce przekazać jakąś głębszą myśl ale jaką … naprawdę nie wiem. Jak to już nas autor przyzwyczaił, mamy dluuugie i krwawe opisy bitew … jak to lubi to pewnie się zachwyci … dla mnie to nabijanie stron/minut.

• Powieść historyczna