rozwiń zwiń
jousna

Profil użytkownika: jousna

Opolszczyzna Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 8 godzin temu
783
Przeczytanych
książek
1 097
Książek
w biblioteczce
673
Opinii
85 945
Polubień
opinii
Opolszczyzna Kobieta
Radosna domatorka. Żona i matka. Słuchająco - czytająca. Kochająca nasze morze i wiatr. Ciekawa ludzi

Opinie


Na półkach: , ,

„Trzykrotki” mogą być wzorem doskonałej obyczajówki, która świetnie się sprawdzi jako relaks po ciężkim dniu. Otoczy ciepłem pięknej przyjaźni i rodzicielskiej miłości do dzieci i wnuków. Rozweseli genialnym humorem i szalonymi pomysłami głównych bohaterek. Ale przede wszystkim udowodni, że wiek nie gra roli, gdy dusza w człowieku wciąż młoda i pragnąca nowych doznań.

Główne bohaterki książki to Katarzyna Paliwoda, Kamila Wiśniewska oraz Aleksandra Kot. Panie, obecnie w wieku dojrzałym, matki dorosłych dzieci, a nawet babcie, znają się z czasów licealnych. Ich przyjaźń, która trwa od lat, jest dla nich podporą w trudnych chwilach i na życiowych zakrętach. Kobiety świetnie odnajdują się w swoim towarzystwie, wciąż czują się młodo, potrafią się zabawić (czasami lepiej niż młodsze od nich pokolenie). Kasia, Kamila i Ola od lat marzyły o wspólnej, dalekiej podróży, na którą fundusze zbierały od kilku dobrych lat. Podczas urodzin Kasiuli postanawiają, że celem ich wyprawy będzie Kilimandżaro. Niestety, sprawy rodzinne, a właściwie kłopoty Gai - wnuczki jednej z pań, zmuszają ich do zmiany planów. Aby sprawować ukrytą kontrolę nad Gają wyruszają za nią kamperem w podróż przez Alpy. Okazuje się, że mimo zmiany planów ich wyprawa jest pełna emocji i niespodziewanych zdarzeń. Poznają po drodze wielu ciekawych ludzi, zawierają nowe znajomości. A zabawnych zdarzeń podczas eskapady panie miały tyle, że nie sposób ich policzyć. Całość okraszona jest obficie humorem słownym i sytuacyjnym, aż boki można pozrywać ze śmiechu.
Autorka uraczyła czytelników drugim, nie mniej ważnym wątkiem, tym razem miłosnym. Jego bohaterami są syn Kasi i wnuczka Kamili. Na drodze do szczęścia zakochani mieli ogrom przeszkód do pokonania, ale jak zapewne się domyślacie, wszystko skończyło się happy endem.

Ja Trzykrotki po prostu pokochałam i chętnie wybrałabym się z nimi w podróż, nawet na Kilimandżaro. Czekam z niecierpliwością na ponowne spotkanie z nimi w kolejnej, zapowiadanej przez Autorkę części.
Jeżeli szukacie ciepłej, zabawnej, nieco szalonej obyczajówki „Trzykrotki” sprawdzą się w 100%.

„Trzykrotki” mogą być wzorem doskonałej obyczajówki, która świetnie się sprawdzi jako relaks po ciężkim dniu. Otoczy ciepłem pięknej przyjaźni i rodzicielskiej miłości do dzieci i wnuków. Rozweseli genialnym humorem i szalonymi pomysłami głównych bohaterek. Ale przede wszystkim udowodni, że wiek nie gra roli, gdy dusza w człowieku wciąż młoda i pragnąca nowych doznań....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Przydarzyła mi się nie lada czytelnicza gratka!!! Wraz z bohaterami książki Weroniki Wierzchowskiej odbyłam wyprawę do największego i najpiękniejszego miasta świata XVIII wieku - gorącego, pełnego pięknych towarów i orientalnych zapachów Konstantynopola. Po drodze przeżyłam ogrom przygód: napaści bandytów, próby otrucia uczestników wyprawy, knowania i polityczne intrygi. Jesteście zaintrygowani?...

Rok 1787. Zubożała szlachcianka Konstancja Morsztyn przybywa z polecenia swojej patronki, księżnej Lubomirskiej do Wiśniowca na Wołyniu. W tym czasie gości tam król Stanisław August. Księżna Lubomirska od dłuższego czasu knuła przeciwko królowi, śledząc jego kolejne polityczne posunięcia. Sekretnym zadaniem Konstancji było zdobycie dla księżnej szczegółów przygotowanego przez króla dla carycy Katarzyny projektu przymierza polsko – rosyjskiego. Konstancji nie udało się sprostać wyznaczonemu jej zleceniu. Zbieg nieprzewidzianych zdarzeń spowodował, że została ona poproszona o wykonanie kolejnego, niecodziennego zadania. Wraz z Zofią Witt, Marianną Mniszchową, Julią Mniszech, Anną Teresą Potocką, Urszulą Kątską oraz innymi damami musiała udać się w niecodzienną eskapadę do Konstantynopola, a następnie do Egiptu i Grecji. Panna Morsztyn miała za zadanie śledzić poczynania podróżujących kobiet. Dlatego też została powołana do służby w Departamencie Spraw Cudzoziemskich Rady Nieustającej i przed nią złożyła przysięgę wierności królowi. I takim oto sposobem panna Morsztyn została szpiegiem zarówno księżnej jak i króla...
Zmierzając do Konstantynopola damy, jak i opiekujący się nimi mężczyźni, przeżywają ogrom przygód, nieprzewidzianych zdarzeń, dramatycznych sytuacji. Napotkane trudy podróży jednak nie psują humorów dam, które bawią się podczas swojej eskapady doskonale. Akcja powieści jest bardzo zaskakująca, dynamiczna, pełna zagadek i wątków awanturniczych. Nie zabrakło tu również miłosnych uniesień, ani scen pełnych humoru.
Mimo, iż bohaterką opowiadającą całą tę historię jest Konstancja, to nie mniej ważną, a może nawet ważniejszą rolę odegrała w powieści Zofia Witt. Jest ona postacią autentyczną, która budziła i budzi do dziś sporo kontrowersji. Zosia urodziła się w ubogiej greckiej rodzinie, jej mama i ciotka były prostytutkami. Dzięki niezwykłej urodzie jak i wrodzonemu sprytowi udało się jej dostać do Polski, gdzie została żoną generała Józefa Witta. Dwa lata po ślubie małżonkowie wyruszyli w podróż po Europie – odwiedzili między innymi Prusy, Austrię i Francję. W każdym kraju, w którym się pojawiła, określano Wittową mianem „najpiękniejszej kobiety Europy”. Zosia zaczęła się wdawać w liczne romanse, jej grono kochanków było bardzo liczne. Podobno kochali się w niej przedstawiciele rodzin królewskich i arystokratycznych, jednym z jej kochanków był poniekąd król Francji Ludwik XVIII.
„Wyprawa po szczęście”do niemal gotowy scenariusz na kostiumowy film przygodowy. Pełna niebezpieczeństw podróż, napady zbójców, magiczny Konstantynopol i piękne kobiety – to wszystko sprzyja doskonałemu odbiorowi powieści.
Mam nadzieję, że również wybierzecie się w czytelniczą podróż do Konstantynopola. Grzechem byłoby nie skorzystać z takiej okazji :)

Przydarzyła mi się nie lada czytelnicza gratka!!! Wraz z bohaterami książki Weroniki Wierzchowskiej odbyłam wyprawę do największego i najpiękniejszego miasta świata XVIII wieku - gorącego, pełnego pięknych towarów i orientalnych zapachów Konstantynopola. Po drodze przeżyłam ogrom przygód: napaści bandytów, próby otrucia uczestników wyprawy, knowania i polityczne intrygi....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Po raz kolejny Sabina Waszut zaprasza czytelników na Śląsk, gdzie na co dzień mieszka i tworzy. Autorka doskonale czuje klimat tego regionu, w swojej twórczości potrafi oddać jego specyfikę. Dzięki książce „Sztuczny miód” przenosimy się do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, trudnego okresu dla naszego kraju, czasu przemian, strajków, stanu wojennego.

Katowice, zima 1980 roku. Basia i Marylka pracują jako pielęgniarki w szpitalu na Ligocie w Katowicach. Barbara to zadbana, nowoczesna kobieta. Zawsze znajdzie czas na wyjście do kina czy spotkania z koleżankami. Jej mąż jest milicjantem, technikiem kryminalnym, zajmuje się dokumentacją fotograficzną miejsc przestępstw. W opisywanym okresie praca w milicji nie jest przez społeczeństwo odbierana pozytywnie. Zapewne zrozumiałe było, że nie każdy milicjant należy do ZOMO. Ale wiedziano również, każdy pracownik MO korzysta z przysługujących mu przywilejów (np. mieszkania służbowe, dobrze zaopatrywane sklepy pracownicze).
Dla Maryli największą wartością życiową jest rodzina. Kultywuje ona wielopokoleniową śląską tradycję, że obowiązkiem kobiety jest przede wszystkim dbanie o męża, dzieci i dom. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek jako górnik. Działa aktywnie w Solidarności i bierze udział w organizowanych strajkach.
Mimo, iż akcja książki dzieje się w historycznych już dla niektórych czytelników czasach stanu wojennego i na moment przed jego wprowadzeniem, „Sztuczny miód” jest powieścią obyczajową. Głównymi jej wątkami są życie rodzinne śląskich rodzin, ich codzienne kłopoty, trudna rzeczywistość, kiedy to kupienie podstawowych produktów było nie lada wyzwaniem. Mamy możliwość podglądnięcia mieszkań głównych bohaterek, ich miejsca pracy, przeżywamy z nimi przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, wyczuwamy ich stres związany z trudną sytuacją polityczną w kraju.
Autorka przedstawiła również problem moralny, który dotykał wielu ówczesnych mieszkańców Ślaska, i nie tylko. Często bowiem po dwu stronach barykady, po stronie strajkujących i pracowników służb mundurowych, stawali znajomi, sąsiedzi, koledzy ze szkolnej ławki. Jedni walczyli o wypuszczenie internowanych i zakończenie stanu wojennego, drudzy wykonywali rozkazy przełożonych.

„Sztuczny miód” sprzyja wspomnieniom o czasach schyłku PRL-u osobom, które je pamiętają. Młodszemu pokoleniu pokazuje, bez zbędnego dramatyzmu, jak wyglądała codzienność w latach osiemdziesiątych.
Warto przeczytać!

Po raz kolejny Sabina Waszut zaprasza czytelników na Śląsk, gdzie na co dzień mieszka i tworzy. Autorka doskonale czuje klimat tego regionu, w swojej twórczości potrafi oddać jego specyfikę. Dzięki książce „Sztuczny miód” przenosimy się do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, trudnego okresu dla naszego kraju, czasu przemian, strajków, stanu wojennego.

Katowice, zima...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika jousna

z ostatnich 3 m-cy
jousna
2024-03-18 20:37:48
jousna dodała książkę Nadzieja w spiżarni ukryta na półkę Teraz czytam
2024-03-18 20:37:48
jousna dodała książkę Nadzieja w spiżarni ukryta na półkę Teraz czytam
jousna
2024-03-18 19:59:33
jousna oceniła książkę Trzykrotki na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-03-18 19:59:33
jousna oceniła książkę Trzykrotki na
9 / 10
i dodała opinię:

„Trzykrotki” mogą być wzorem doskonałej obyczajówki, która świetnie się sprawdzi jako relaks po ciężkim dniu. Otoczy ciepłem pięknej przyjaźni i rodzicielskiej miłości do dzieci i wnuków. Rozweseli genialnym humorem i szalonymi pomysłami głównych bohaterek. Ale przede wszystkim udowodni, ż...

Rozwiń Rozwiń
Trzykrotki Katarzyna Kielecka
Cykl: Trzykrotki (tom 1)
Średnia ocena:
7.6 / 10
79 ocen
2024-03-17 15:04:44
jousna została fanką autora Cezary Harasimowicz
2024-03-17 15:04:44
jousna została fanką autora Cezary Harasimowicz
jousna
2024-03-16 19:50:28
jousna oceniła książkę Wyprawa po szczęście na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-16 19:50:28
jousna oceniła książkę Wyprawa po szczęście na
8 / 10
i dodała opinię:

Przydarzyła mi się nie lada czytelnicza gratka!!! Wraz z bohaterami książki Weroniki Wierzchowskiej odbyłam wyprawę do największego i najpiękniejszego miasta świata XVIII wieku - gorącego, pełnego pięknych towarów i orientalnych zapachów Konstantynopola. Po drodze przeżyłam ogrom przygód:...

Rozwiń Rozwiń
2024-03-15 19:56:23
jousna wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-03-15 19:56:23
jousna wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend

Przez weekend kontynuować będę:

Bieta

 Bieta
jousna
2024-03-14 21:11:03
jousna oceniła książkę Sztuczny miód na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-14 21:11:03
jousna oceniła książkę Sztuczny miód na
8 / 10
i dodała opinię:

Po raz kolejny Sabina Waszut zaprasza czytelników na Śląsk, gdzie na co dzień mieszka i tworzy. Autorka doskonale czuje klimat tego regionu, w swojej twórczości potrafi oddać jego specyfikę. Dzięki książce „Sztuczny miód” przenosimy się do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, trudnego okr...

Rozwiń Rozwiń
Sztuczny miód Sabina Waszut
Średnia ocena:
8.2 / 10
65 ocen
jousna
2024-03-14 10:58:51
jousna dodała książkę Czas ucieczki na półkę Chcę przeczytać
2024-03-14 10:58:51
jousna dodała książkę Czas ucieczki na półkę Chcę przeczytać
Czas ucieczki Sabina Waszut
Cykl: Matki Rzeszy (tom 2)
Średnia ocena:
7.7 / 10
3 ocen
jousna
2024-03-13 17:21:40
jousna dodała książkę Bieta na półkę Teraz czytam
2024-03-13 17:21:40
jousna dodała książkę Bieta na półkę Teraz czytam
Bieta Cezary Harasimowicz
Średnia ocena:
7.8 / 10
5 ocen
jousna
2024-03-11 19:17:30
jousna oceniła książkę Wiosna cudów na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-03-11 19:17:30
jousna oceniła książkę Wiosna cudów na
7 / 10
i dodała opinię:

Magdalena Kordel jest autorką wielu poczytnych powieści obyczajowych z wątkami miłosnymi. „Wiosna cudów” również należy do tego gatunku literatury. Jest ona pierwszą częścią cyklu „Przystań Śpiących wiatrów”.
Mała miejscowość Kotkowo. Mieszka tu główna bohaterka książki – Stella, młoda kob...

Rozwiń Rozwiń
Wiosna cudów Magdalena Kordel
Średnia ocena:
7.5 / 10
157 ocen
jousna
2024-03-10 14:01:25
jousna dodała książkę Ostatnia tajemnica na półkę Chcę przeczytać
2024-03-10 14:01:25
jousna dodała książkę Ostatnia tajemnica na półkę Chcę przeczytać
Ostatnia tajemnica Anna Ziobro
Średnia ocena:
8.3 / 10
58 ocen

ulubieni autorzy [13]

Marta Knopik
Ocena książek:
6,8 / 10
4 książki
1 cykl
Pisze książki z:
17 fanów
Robert Gałka
Ocena książek:
7,8 / 10
2 książki
1 cykl
Pisze książki z:
17 fanów
Khaled Hosseini
Ocena książek:
8,2 / 10
6 książek
0 cykli
844 fanów

Ulubione

Albert Einstein - Zobacz więcej
Albert Einstein - Zobacz więcej
Albert Einstein - Zobacz więcej
Remigiusz Mróz Behawiorysta Zobacz więcej
Albert Einstein - Zobacz więcej
Remigiusz Mróz Immunitet Zobacz więcej
Remigiusz Mróz Immunitet Zobacz więcej
Morgan Matson Odkąd cię nie ma Zobacz więcej
Richard Paul Evans Hotel pod jemiołą Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Carsten Henn Spacerujący z książkami Zobacz więcej
Carsten Henn Spacerujący z książkami Zobacz więcej
Carsten Henn Spacerujący z książkami Zobacz więcej
Carsten Henn Spacerujący z książkami Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
783
książki
Średnio w roku
przeczytane
78
książek
Opinie były
pomocne
85 945
razy
W sumie
wystawione
779
ocen ze średnią 7,9

Spędzone
na czytaniu
4 848
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
34
minuty
W sumie
dodane
4
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]