Kogo czytają Polacy? Poznaj TOP 10 autorów według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej

Olga Sokal Olga Sokal
07.07.2022

W najnowszym, rozszerzonym raporcie „Stan czytelnictwa książek w Polsce w drugim roku pandemii (2021-2022)” Biblioteka Narodowa po raz kolejny stworzyła ranking najpoczytniejszych autorów wśród polskich czytelników. Można w nim też znaleźć informacje o najpopularniejszych gatunkach literackich, a także o tytułach najbliższych sercom połykaczy książek. Badanie przeprowadzono na grupie ok. 2 tysięcy respondentów.

Kogo czytają Polacy? Poznaj TOP 10 autorów według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej Wikimedia Commons/Czwarta Strona Kryminału;KoS;Martin J. Kraft

Najczęściej czytane książki w Polsce 2021

Pierwszą dziesiątkę najbardziej rozchwytywanych w zeszłym roku autorów otwiera już trzeci sezon z rzędu Remigiusz Mróz. Wskazało na niego prawie 6,5% czytelników.

– Czytelnicy najczęściej wymieniali thrillery prawnicze z cyklu z Joanną Chyłką, m.in. takie tytuły jak: „Kasacja”, „Egzekucja”, „Inwigilacja”, oraz cykl z komisarzem Wiktorem Forstem rozgrywający się na tatrzańskich szlakach, a zwłaszcza najliczniej czytaną w 2021 roku powieść „Przepaść” (1,4% czytelników), z jej piętrową fabułą i fantastycznymi zwrotami akcji – czytamy w komunikacie Biblioteki Narodowej.

Zanim Remigiusz Mróz stał się liderem wśród najpoczytniejszych polskich autorów w raporcie Biblioteki Narodowej, pierwsze miejsce zajmowali: Henryk Sienkiewicz (2014, 2016 i 2018 rok), Stephen King (2017) oraz E.L. James (2015). Z pierwszej trójki na przestrzeni ostatnich lat wypadli: Paula Hawkins, E.L. James oraz Henryk Sienkiewicz. W 2021 roku po raz pierwszy na podium zabrakło Stephena Kinga, który spadł dopiero na ósmą pozycję. Jego miejsce w ścisłej czołówce zajął Harlan Coben

Harlan Coben po raz pierwszy na podium

W najnowszym raporcie to właśnie do tego 60-letniego amerykańskiego autora powieści kryminalnych powędrowało drugie miejsce. 

– Aż 4% czytelników sięgnęło po jakąś jego książkę, najczęściej był to najnowszy tom: „Mów mi Win”, wymieniano jeszcze: „W głębi lasu”, „Nie mów nikomu”, „Zostań przy mnie”, „Tęsknię za tobą”. Powieści Cobena starają się spełnić oczekiwania czytelnicze ich fanów: posługują się schematem pełnej napięcia i zwrotów wielowątkowej akcji, z mroczną przeszłością ekscentrycznych bohaterów. Jest to przykład, jak książki czytane i historie oglądane w serialu telewizyjnym nawzajem wzmacniają swoją popularność – informują autorzy raportu. 

Tokarczuk nadal na topie

Trzecie miejsce w rankingu należy do noblistki Olgi Tokarczuk. Chociaż zainteresowanie literaturą artystyczną w 2021 roku spadło w porównaniu do 2020 aż o pięć punktów procentowych – po pozycje tego gatunku sięga co dziesiąty przebadany czytelnik – to Tokarczuk nadal wyróżnia się większą od innych liczbą głosów czytelników (ponad 2%). Chociaż w porównaniu z rokiem poprzednim osłabło zainteresowanie jej twórczością.

– Literacka Nagroda Nobla i inne nagrody literackie dla prozy Tokarczuk, a także ekranizacja jednej z jej powieści, niewątpliwie zwiększyły obieg czytelniczy jej książek. Już trzeci sezon tytuły jej autorstwa zajmują miejsce na szczycie najbardziej poczytnych powieści wśród Polaków. Czytelnicy prozy Tokarczuk najczęściej wymieniali „Księgi Jakubowe”, ale w obiegu czytelniczym uchwyconym w badaniu były wszystkie książki tej autorki – informuje Biblioteka Narodowa.

TOP 20 wg Biblioteki Narodowej

Na kolejnych miejscach w zestawieniu nie zabrakło też Josepha Murphy’ego, Magdy Knedler, Stanisława Lema, Katarzyny Bondy, Stephena Kinga, Katarzyny Grocholi oraz Henryka Sienkiewicza. Poza pierwszą dziesiątką znaleźli się Adam Mickiewicz, E.L. James, Danielle Steel, J.K. Rowling, Ałbena Grabowska, Frank Herbert, B.A. Paris, Heather Morris, Wojciech Cejrowski oraz Agnieszka Pietrzyk. Różnice między odsetkiem oddanych na nich głosów były nieznaczne.

Po jakie gatunki najchętniej sięgają polscy czytelnicy?

Zgodnie z wynikami raportu najpopularniejsze są literatura kryminalna, sensacyjna, thriller, thriller psychologiczny i powieść detektywistyczna. Po takie książki sięga 29% badanych i – co więcej – wybierane są one coraz częściej. W 2020 roku czytała je grupa 24% respondentów – jest więc to wzrost o 5 punktów procentowych. Wśród trzech najchętniej czytanych autorów literatury sensacyjno-kryminalnej są: Remigiusz Mróz, Harlan Coben i Jo Nesbø.

– Wybory czytelnicze powieści sensacyjno-kryminalnych odnotowane w badaniu z 2021 roku są bardziej rozproszone niż w badaniu poprzednim, więcej jest autorów, którzy uzyskali wskazania mniej niż 0,5% osób deklarujących czytanie książek. Zainteresowaniem czytelników niewiele większym od pozostałych pisarzy wyróżniły się dwie autorki: Katarzyna Puzyńska („Martwiec”, „Chąśba”, „Dom czwarty”) oraz Agnieszka Pietrzyk („Nikt się nie dowie”, gdzie rozwiązywana jest tajemnica śmierci autora kryminałów i „Zostań w domu” – wciągający thriller, którego akcja rozgrywa się w pozornie dobrze znanej nam rzeczywistości) – informuje Biblioteka Narodowa. 

Panie zaczytują się w romansach

Na drugim miejscu jest literatura obyczajowa, romanse i powieść erotyczna – podobnie jak w pierwszym roku pandemii, tak i w drugim po takie pozycje sięgał co piąty ankietowany. 

– Czytelniczki recenzujące swoje lektury w serwisie internetowym poświęconym książkom: https://lubimyczytac.pl/ mają wyraźne oczekiwania czytelnicze wobec powieści romansowych. Ważne, aby lektura była „lekka, łatwa i przyjemna”, ale też nie obawiają się intensywnych emocji, wzruszenia, łez, mile widziane jest poczucie humoru towarzyszące bohaterom, klimatyczny nastrój opowiadanej historii, nie przeszkadza im przewidywalność czy nieprawdopodobne okoliczności opowiadanej historii, jeśli udaje im się polubić główną bohaterkę i wczuć się w jej losy. Za przykłady takiej właśnie lekkiej i przyjemnej lektury niech posłużą następujące powieści: „Świąteczne nieporozumienie” Katarzyny Bester oraz „Zamarznięte serca”, drugi tom z cyklu „Rok na Kwiatowej” Karoliny Wilczyńskiej – czytamy w raporcie. 

Zdecydowanie, bo sześciokrotnie częściej po ten gatunek sięgają czytelniczki (30%) niż czytelnicy (5%). Trzema najczęściej wybieranymi autorami literatury obyczajowo-romansowej są E.L. James, Blanka Lipińska oraz Kristin Hannah.

– W poprzednim, 2020 roku swoistym przebojem czytelniczym były bardzo popularne, i to już kolejny sezon, powieści erotyczne, zwłaszcza autorstwa E.L. James i Blanki Lipińskiej, natomiast w 2021 roku osłabło zainteresowanie ich twórczością. Publiczność czytelnicza powieści Lipińskiej to tylko 0,8% badanych osób deklarujących czytanie książek. Odnotowano również pewnego rodzaju rozproszenie wyborów czytelniczych, większość autorów wskazywana była przez pojedynczych czytelników, a najpoczytniejsi pisarze uzyskali już nieco mniej liczne populacje czytelnicze. W efekcie tych zmian wśród osób objętych badaniem w 2021 roku, podobnie jak rok wcześniej, najpoczytniejszymi autorkami obyczajowej literatury romansowej były: Katarzyna Grochola, Danielle Steel i Laila Shukri, zdobywając co najmniej 1% czytelników.

Czytelnicy lubią czytać o znanych i lubianych

Podium najpopularniejszych gatunków zamyka literatura non-fiction rozumiana jako biografie, autobiografie, wspomnienia, wywiady, publicystyka i historia XX wieku. Choć w tym przypadku zainteresowanie nią w porównaniu rok do roku spadło o trzy punkty procentowe, z 19 do 16%. 

– Literatura niebeletrystyczna w wyborach czytelniczych to często narracje poświęcone życiu znanych, popularnych postaci, takich jak: artyści, przede wszystkim kultury popularnej, piosenkarze, celebryci, aktorzy. Przykładowe tytuły czytanych książek to: Wiesław Królikowski „Tadeusz Nalepa. Breakout absolutnie”; Witold Filler „Violetta Villas, tygrysica z Magdalenki”; Anna Zasiadczyk „Anna German. Biografia z niezwykłymi zdjęciami”; Kamil Sipowicz „Kora, Kora. A planety szaleją”; Kamil Bałuk, Wacław Krupiński „Wodecki. Tak mi wyszło”; Piotr Stelmach „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim”; Grzegorz Kubicki, Maciej Drzewicki „Ania. Biografia Anny Przybylskiej”; Agata Steczkowska, Beata Nowicka „Steczkowscy. Miłość wbrew regule. Osobista biografia rodziny”. W większości były to publikacje polskich autorów dotyczące polskich postaci, choć wymieniono także kilka „obcych” tytułów, m.in. kilku czytelników wskazało książki: Sara Gay Forden „Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku”; Christopher Andersen „Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera”; autobiografia Elona Muska. 

Zawsze ważne miejsce w wyborach czytelniczych zajmują książki poświęcone II wojnie światowej, przede wszystkim wspomnieniowe, historyczne.

– Do tej grupy przynależą tytuły, które od wielu lat znajdują się w kanonie czytelniczych wyborów spontanicznych: różne książki Bogusława Wołoszańskiego; „Dymy nad Birkenau” Seweryny Szmaglewskiej; „Pięć lat kacetu” Stanisława Grzesiuka; Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, a także szereg publikacji z ostatnich lat, m.in. Zoë Waxman „Kobiety Holocaustu”; Wesleya Adamczyka „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”.

Najrzadziej ankietowani sięgają po albumy, atlasy i słowniki.

Oprac. na podstawie raportu Biblioteki Narodowej

[os]


komentarze [69]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marian  - awatar
Marian 23.08.2022 12:27
Czytelnik

Polacy najchętniej czytają promocyjne gazetki Biedronki i Lidla

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dominik  - awatar
Dominik 15.07.2022 10:39
Czytelnik

Nie uważam się za jakiegoś intelektualistę, ale dobór tych książek/autorów działa na zasadzie: "no, bo gdzieś tam słyszałem/słyszałam to wypadałoby znać". Olga Tokarczuk - "no, bo dostała nobla", Remigiusz Mróz - "no, bo kręcą serial", Katarzyna Grochola -"no, bo nakręcili film", Stephen King - "no, bo kiedyś o nim dużo mówili", Jo Nesbo - "no, bo dużo o nim teraz mówią",...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Adam  - awatar
Adam 14.07.2022 08:22
Bibliotekarz

Czy bardziej miarodajne nie byłyby DANE wypożyczeń z bibliotek niż zbieranie OPINII w badaniu ankietowym?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Literonomia  - awatar
Literonomia 14.07.2022 12:02
Czytelniczka

Na pewno takie dane byłyby cenne, chociaż też nie do końca miarodajne, bo jest sporo takich osób, które nie korzystają z bibliotek, bo wolą kupować książki na własność. Sama do niedawna byłam taką osobą, dopiero ostatnio dojrzałam do tego, żeby ponownie zapisać się do biblioteki, bo po prostu brak już miejsca w mieszkaniu i hajsu na tyle książek ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
silentlyhere  - awatar
silentlyhere 13.07.2022 20:23
Czytelniczka

niech każdy czyta, co chce :P od "Niegrzecznego prezesa" po "Sonety krymskie" 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Menia71  - awatar
Menia71 12.07.2022 14:16
Czytelniczka

Mój TOP 10 wyglądałby zupełnie inaczej. I nie dlatego, że jestem kobietą... 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niesamowitości  - awatar
Niesamowitości 12.07.2022 12:50
Czytelnik

Jak zawsze najbardziej bawią Sienkiewicz czy Mickiewicz :D Przecież wiadomo, skąd te odpowiedzi się pojawiają - nie czytam, nie znam, ale powiem, że tak i wskażę kogoś, kogo pamiętam ze szkoły lub nazwy ulicy :D 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nevermind   - awatar
Nevermind 12.07.2022 15:55
Czytelniczka

Ja bym bardziej stawiała, że lektury szkolne i konieczność ich czytania na j.polski :p 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jeremy_LK Lk - awatar
Jeremy_LK Lk 12.07.2022 12:48
Czytelnik

Literatura erotyczna, romanse i Mróz! Kolejny raz zastanawiam się czy nie lepiej, gdyby ludzie nie czytali wcale. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Brutus  - awatar
Brutus 14.07.2022 12:28
Czytelnik

Lepiej czytać niż ględzić i narzekać. Zawsze w domu spokojniej 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ola  - awatar
Ola 12.07.2022 12:44
Czytelniczka

Niewiele rzeczy jest pewnych w życiu, ale od lat wiem, że nigdy nie przeczytam żadnej książki Mroza - tak dla zasady. 😀

A tak poza tym chyba bez zaskoczeń. Niech każdy czyta co chce. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
saa-saa-  - awatar
saa-saa- 12.07.2022 21:06
Czytelnik

A ja uważam, że dobrze jest czytać coś ważnego a nie złodziei czasu. Niech każdy czyta co chce jest pobłażliwym podejściem do czytania. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mac  - awatar
Mac 13.07.2022 00:22
Czytelnik

@Ola Dzięki tej zasadzie oszczędzasz mnóstwo czasu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga  - awatar
AgaGaga 14.07.2022 09:57
Czytelniczka

A  ja Mroza trochę poczytałam. Myślę sobie, że mniej byłby krytykowany, gdyby wolniej produkował 😁
Trylogia W kręgach władzy bardzo mi się podobała. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola  - awatar
Ola 18.07.2022 12:58
Czytelniczka

Oczywiście, że dobrze by było, gdyby każdy czytał tylko wartościową literaturę. Ale ja sama czytam często dla przyjemności książki, które pewnie dla innych są głupotami - więc nie mnie oceniać innych, a zatem niech jednak czytają co chcą.  😀

A co do Mroza - pamiętam jego pierwsze książki, które zdobywały popularność, banery w Gdańsku, itp. Wtedy miałam ochotę po nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
saa-saa-  - awatar
saa-saa- 19.07.2022 20:30
Czytelnik

Olu, może wyraziłem się nieprecyzyjnie. Są książki, czyta się je dla przyjemności choć może ich waga intelektualna jest lekka. Właśnie czytam Jane Austin i nie jest mi wstyd. Jednak są rzeczy, które są kompletnym chłamem. I takich nie warto czytać. Szkoda czasu. I wie się, że są marnej wartości po przeczytaniu nawet kilkunastu stron. Tego nie polecam i nawet jestem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mac  - awatar
Mac 19.07.2022 20:46
Czytelnik

@saa-saa- Popieram, popieram. I to się tyczy każdej dziedziny kultury. Czasami można się potknąć i przeczytać/obejrzeć chłam, ale jeśli z premedytacją pochłania się dzieła wątpliwej jakości... Każdy ma wolny wybór, ale nie wiem czy chciałbym z taką osobą wchodzić w głębsze dyskusje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola  - awatar
Ola 20.07.2022 14:24
Czytelniczka

Pewnie - chciałabym, żeby niektóre książki nigdy nie zostały ruszone przez nikogo (np. taka jedna autorka z Polski, pewnie wiadomo o kogo chodzi) - ale niestety pozostaje to w sferze marzeń.
Dlatego jak dla mnie niech naprawdę ludzie czytają co chcą, inną sprawą będzie to, że ja będę się od nich trzymać z daleka :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cherny  - awatar
Cherny 11.07.2022 09:25
Czytelnik

Z przykrością stwierdzam, że o ile to zestawienie oddaje rzeczywistość to stan naszego czytelnictwa jest dramatyczny. Króluje Pan Mróz piszący dla kasy książki marnej jakości. Coben nakręcany serialami, Olga Tokarczuk na fali nagród a dalej lektury poprzetykane książkami znanymi z filmowych adaptacji lub typowe czytadła dla niewybrednych. Dramat.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FannyBrawne  - awatar
FannyBrawne 09.07.2022 11:45
Bibliotekarka

Podzielam opinię, że te odpowiedzi pewnie w większości są na zasadzie: ,,bo akurat kojarzę nazwisko" albo ,,bo lektura". Wątpię, czy przeciętny Polak zaczytuje się Sofoklesem i Homerem, i piszę to jako wielbicielka literatury dawnej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gandalf  - awatar
Gandalf 12.07.2022 21:34
Czytelnik

Pełna zgoda 
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się