rozwiń zwiń

Dom czwarty

Okładka książki Dom czwarty Katarzyna Puzyńska Patronat LC
Okładka książki Dom czwarty
Katarzyna Puzyńska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lipowo (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Zbrodnia na prowincji

Link do recenzji

330 23 12

Zachęcona Łaskunem sięgnęłam po "Dom czwarty", wciągająca, jeszcze lepsza.

Zachęcona Łaskunem sięgnęłam po "Dom czwarty", wciągająca, jeszcze lepsza.

Po genialnym "Łaskunie" - "Dom czwarty" nie jest już tak emocjonujący, ale nadal jest co ciekawa powieść. Z tej części dowiemy się trochę więcej na temat przeszłości Klementyny i daje to szansę żeby spojrzeć na postać z trochę innej perspektywy. Bohaterka staje się nagle bardziej realna, a że jestem ogromną fanką ten starej niekonwencjonalnej ex-policjantki to poznawałem ten wątek z nieukrywaną satysfakcją. Sam wątek kryminalny był ciekawy i czytało się go przyjemnie. Również element retrospekcji do czasów drugiej wojny światowej oceniam na plus, chociaż sądziłam, że będzie miał większe znaczenie dla całej historii. Powieść zachęca do sięgnięcia po kolejny tom o Lipowie, co też uczyniłam.

Bardzo się cieszę, że autorka w końcu bardziej skupiła się na przeszłości Klementyny, która jest jedną z głównych postaci, a póki co, jej życie osobiste było tylko przedstawiane na okrędkę.

Podoba mi się łączenie teraźniejszości z przeszłością, a ciągłym przesłaniem przewijającym się już przez ileś pozycji jest to, że nierozliczona przeszłość zawsze wraca, nie wiadomo kiedy i uderza podwójnie.

jest coś takiego w serii o Lipowie, że ciągle do niej wracam:)
Polecam wszystkim , lekkie pióro i nieograniczona wyobraźnia Pużyńskiej skutkuje bohaterami, których nie chcemy stracić z oczu!

jest coś takiego w serii o Lipowie, że ciągle do niej wracam:)

Jedna z lepszych czesci wsrod narazie 7 przeczytanych sagi o Lipowie ...Ciekawa fabuła przeplatana wątkami z prześłości z czasów II WŚ . Ciekawy zabieg z Klementyną w tym tomie i tym że z posterunku w Brodnicy pojawily sie głownie tylko 3 osoby w tym tomie . Ciekawe postacie drugoplanowe .

Słaba literatura, może bardziej dla kobiet. Dla faceta sposób pisania jest męczący a sprawy i ogół jest mocno niedorzeczny. Małe miejsce geograficzne gdzie mieszka sama patologia według jej książek.

Na półkach: , , , ,

Nie do końca wiem, co pióro Katarzyny Puzyńskiej ma w sobie, ale po przeczytaniu siódmego tomu o Lipowie nie czuję się znudzona i nie mam irytujących myśli, że przede mną jeszcze kilka tomów.
Daniel, Emilia oraz Weronika starają się odnaleźć zaginioną Klementynę Kopp. Była policjantka zaginęła, gdy jechała do swojej rodzinnej miejscowości - Złociny. Jak się okazuje nigdy tam nie dotarła. W Złocinach dzieją się różne dziwne rzeczy. Kto maluje graffiti z czarną szubienicą? Kto podrzuca martwe kosy? Co z tym wszystkim wspólnego miała Klementyna i morderstwo sprzed 2 lat? Jak to wszystko łączy się z egzekucją dokonaną nad jeziorem Bachotek w 1939 roku?
Naprawdę cierpię czytając to jakim człowiekiem i policjantem stał się Daniel Podgórski. Nie mogę się pogodzić z tym jak potoczyło się jego życie i do jakiego punktu go to doprowadziło. Próżno szukać w nim ułożonego i miłego policjanta z pierwszych tomów. Teraz jest bardziej mroczny i bezwzględny. Pozbył się zbędnych kilogramów, jego sylwetka nabrała więcej masy mięśniowej. O ile zmiany wyglądowe nie bolą mnie bardzo, to o tyle zmiana charakteru już jest dla mnie trudna do zaakceptowania. Robią z Daniela typowego literackiego gliniarza, który będzie topił swoje smutki w alkoholu lub innych używkach, a podczas swojej pracy nie do końca będzie przestrzegał reguł prawnych.
Zostawmy już to jak została zniszczona moim zdaniem postać Podgórskiego (chociaż wiem, że ta przemiana znajdzie swoich zwolenników). Skupmy się na chwilę na fabule, która moim zdaniem ponownie jest bardzo dobra. Tym razem skupia się jeszcze bardziej na życiu prywatnym bohaterów - nie tylko Daniela czy Emilii i ich dramacie z poprzedniego tomu, ale przede wszystkim lepiej poznajemy przeszłość Klementyny. Katarzyna Puzyńska uchyliła nam rąbka tajemnicy już w części “Więcej czerwieni”, a teraz rzuca jeszcze więcej światła na to, co wpłynęło na Klementynę i sprawiło, że stała się taka jaka jest.
Muszę przyznać, że autorka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, bo to jak powiązała zniknięcie Klementyny z morderstwem z roku 2014 i egzekucją z 1939 roku - to czapki z głów. Naprawdę uważam, że jest to jedna z lepiej skonstruowanych intryg kryminalnych. Z każdym tomem mam wrażenie, że już lepiej się nie da napisać, ale z każdą kolejną częścią Puzyńska pokazuje mi, że byłam w błędzie.
Gdyby nie to, co stało się z Danielem Podgórskim to pewnie dałabym maksymalną ocenę. Niestety policjant za bardzo mnie denerwował i nie godzę się z tym co się z nim stało.

niesamowite, niespodziewane zakończenie. Nawet nie zauważyłem kiedy to ostatnia strona się skończyła. Minusem (chociaż a tym przypadku chyba plusem) była zawiłość wydarzeń, czasem dało się zgubić co i jak i wymagało chwilowego przemyślenia. Pomimo tego mogę serdecznie polecić każdemu niezdecydowanemu

Fajnie połączone historyczne fakty z losami bohaterów...mam nadzieję, że nie dojdzie do upadku tych ,których lubię najbardziej...no zobaczymy...