Martwiec

Okładka książki Martwiec
Katarzyna Puzyńska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lipowo (tom 13) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Lipowo (tom 13)
Prószyński i S-ka
2021-07-13
2021-07-13
literatura polska

"Martwiec" to juz 13 czesc serii o Lipowie .
Bardzo lubie ta Serie i przygody jakie spotykaja bohaterow. Daniel Podgorski ma do rozwiazania kolejna zagadke jaka jest zaginiecie autobusu z pasazerami , plus morderstwo zbtym zwiazane w Rarogach. Dodatkowo jak zawsze Kelmentyna Koop ze swoimi towarzyszkami tez proboja na swoj sposob rozwiazac sprawe zaginionego Autobusu z pasazerami.
Ksiazke czytalo Sie bardzo fajnie i szybko. Zakonczenie tez bylo dla mnie troszke zaskoczeniem i jestem ciekawa czy pojawia sie dalsze losy juz bez Daniela jako komisarza

"Martwiec" to juz 13 czesc serii o Lipowie .

Szczepan zawsze zaczął z trasy, żeby zajechać do Rarogów po pasażerów. Ten kurs był jego ostatnim. Zarówno kierowca jak i pasażerowie oraz autobus rozłynęli się w gęstej mgle i wszelki ślad po nich zaginął. Brzmi jak tani horror? Nic bardziej mylnego... gwarantuje, że wyjaśnienie was zaskoczy. Dodajmy do tego, że po kilu dniach, jedna z pasażerek się odnajduje, ale nic nie pamięta.

Tymczasem na pewnym cmentarzu matka rozkopuje grób córki twierdząc, że ta została pochowana żywcem. Pewna sytuacja wskazuję na to, że kobieta ma rację... To już drugiej dziecko, które straciła ta kobieta. Rok temu w równie niewyjaśnionych okolicznościach zginął jej syn.

Podgórski jak zawsze będzie próbował sprostać zadniu i rozwiązać sprawy z depczącą mu po piętach Mari Carmen.
I tutaj dodam, że mnie ta baba wkurza. Jest tak wredna, że brak mi słów.

Pani Puzyńska jak zawsze umiejetnie oddała duszny klimat małej miejscowości. Nie zabrakło głupiej-starej-baby czyli niezastąpionej Klementyny Kopp i reszty jej towarzyszek, które jak się okazuje tworzą dość zgrany zespół. Zaskoczyło mnie zakończenie i zasmuciło. Nie tego się spodziewałam po Danielu. Mam nadzieję, że ta sprawa będzie mi swój dalszy ciąg a hiszpankę w końcu autorka przywoła do porządku 🙊
Warto zaznaczyć, że ta część jest trochę inna od poprzednich. Mamy oczywiście nawiązanie do przeszłości, ale tutaj w wyjątkowy sposób czytelnik jest wyprowadzony w pole i przez całą historię wodzony za nos przez autorkę.
Całe szczęście ilość trupów jest mocno ograniczona, bo poprzednia część była mocno krwawa a ilość bohaterów powalająca. Tutaj jest tego mniej, co moim zdaniem, wyszło na dobre.

A już w czerwcu premiera kolejnej części 😉już się cieszę 😁

Z tą książką skończę przygodę z Lipowem. Szczerze zmęczyłam się, a tworzenie grupy szalonych bab detektywek to już była dla mnie kpina. Uważam, że ta część znośnie domyka całość i nie ma co się dalej rozwodzić. Wątek z autobusem bardzo mi się podobał, jak też dwuwątkowość; bardzo to lubię w książkach. Uwielbiam też, jak przeszłość (szczególnie nieuporządkowana) może wpływać na teraźniejszość oraz przesłanie, że otwarte życiowe wątki zawsze nas dogonią i mogą nieźle nabruździć.
Podobało mi się też (a to coś nowego), że od samego początku autorka ukierunkowywała czytelnika na to, kto jest mordercą, a tu taki psikus. Kto by pomyślał.
Na prawdę uważam, że dla własnego dobra, pani Katarzyna powinna poprzestać i przeprosić Lipowo oraz okoliczne wsie, że już prawie wszyscy są albo trupami albo przestępcami.
Nie lubię zostawiać niedokończonych serii, ale tego już jest za wiele.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

,, Martwiec,, Katarzyna Puzyńska

Gdy pojawiła się ta część na rynku księgarskim, chciałam ją przeczytać jak najszybciej. Nie ukrywam, że jestem z bohaterami bardzo zżyta i ciekawią mnie ich kolejne, dalsze losy . Odkładam inne pozycje ,by zanurzyć się w wykreowany przez autorkę świat Lipowa i sąsiednich wsi.
Jakie było moje rozczarowanie, gdy skonczyłam ostatnia pozycję . Byłam zdruzgotana. To nie to samo Lipowo, to dla mnie literacka forma telewizyjnej ,, Mody na sukces,,. Moim zdaniem historia ta mogłaby być spisana na 200 stronach. Czytając, stwierdziłam, że autorka traci swój potencjał i świeżość. Niestety, ale tym razem będę na nie i po następną część cyklu Lipowa sięgnę z opóźnieniem.

,, Martwiec,, Katarzyna Puzyńska

Jakie było moje rozczarowanie, gdy skonczyłam ostatnia pozycję...

Trochę mi się ciągnęło czytanie,
Historia ciekawa , jednak trochę za dużo dla mnie opisów z przeszłości bohaterów. Czytałam dotychczasowe części - więc męczyły mnie te dodatkowe opisy.

Trochę mi się ciągnęło czytanie,

Moim zdaniem zdecydowanie lepsza niż poprzednia "Śreżoga". Mniej kombinowania i człowiek nie gubił się w ilości postaci i ścielących się trupów, jak to było tom wcześniej. Jedynie niezwykle irytująca postać pani inspektor BSW Mari Carmen Sikory, której ma się ochotę powiedzieć parę przykrych i niecenzuralnych słów. Wątek kryminalny bardzo mi się podobał, a zakończenie fajnie zaskakuje. Ogółem polecam!

Albo miałam zbyt wygórowane oczekiwania albo rzeczywiście ta część była nieudana. Mroczny klimat rozpraszała postać Carmen Sikory, a sam wątek wiodący spokojnie mogę określić jako absurdalny. Przeczytałam do końca żeby ogarnąć jakiś sens, ale i tu obyło się bez fajerwerków. Obawiam się, że sięgnięcie po kolejny tom zajmie mi trochę czasu.

W oczekiwaniu na Żadanicę sięgnęłam po Martwiec. I w moim odczuciu kolejne tomy są coraz słabsze. Pełno w nich powtórzeń, niedorzeczności, a wątek podinspektor Carmen Sikory bardzo irytujący. Jeśli kolejny tom będzie obracał się wokół tej postaci to nie wiem czy go doczytam.

Zwroty akcji, wielka niewiadoma i jak zawsze książką trzyma dobry poziom.

Zwroty akcji, wielka niewiadoma i jak zawsze książką trzyma dobry poziom.