Kobiety Holocaustu. Historia feministyczna

Zoë Waxman Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie literatura faktu
Women in the Holocaust. A Feminist History
Joanna Bednarek
Wydawnictwo Poznańskie
holocaust żydzi żydówki feminizm zoe waxman II wojna światowa zagłada kobiety kobieta gender
Women in the Holocaust. A Feminist History
literatura faktu
Joanna Bednarek

Porażająca lektura przepełniona słowami naocznych świadków. Jak w każdej książce dotyczącej Holocaustu i tematyki obozowej wiemy, że nie będzie łatwo czytać o tych wszystkich okropnych działaniach. Oby te czasy nigdy się nie powtórzyły...

Sam nie wiem czemu czytam kolejne świadectwa i historie wojenne. Chyba wciąż próbuję objąć rozumiem jak nasz gatunek mógł do takich tragedii doprowadzić. Brzmi trywialnie, a przecież tak to ważkie...

O książce usłyszałem w radiu, zaciekawiła mnie ta perspektywa na wojnę. I dziwna rzecz. Nie mam wrażenia jakbym przeczytał wiele nowych informacji. Autorka sporo miejsca...

Bardzo dobrze napisana książka. Doceniam szczególnie to, że autorka pokazała całą historię Żydówek, przed wojną, w trakcie i po. I dodała perspektywę ich dzieci. Samo spojrzenie feministyczne to coś nowego dla mnie, nigdy w ten sposób o Holocauście nie myślałam.

Jestes kobietą.
Jestes rzeczą.
Jestes martwa.

Autorka książki jest wybitną specjalistką zajmująca się tematyką Holokaustu.
Swoją wiedzę w profesjonalny i rzetelny sposób przeniosła do książki.
Jednym z głównych celów nazistowskich zbrodniarzy była eksterminacja żydowskich kobiet.
Ich szanse na przeżycie w obozie były drastycznie mniejsze niż mężczyzn.
Matki malutkich...

Nie rzuciła mnie ta książka na kolana. Jak dla mnie ma ona bardziej charakter naukowy. Jest w dodatku w dużej mierze zlepkiem fragmentów z innych książek i wydaje mi się jakaś nieuporządkowana.
Jednak można się z niej dowiedzieć kilku ciekawych faktów, dlatego mimo wszystko uważam, że warto ją przeczytać.

Książka wydawać by się mogło, że poprzez swoje gabaryty wielkościowe i ilościowe przeczytana zostanie przez mnie w tempie błyskawicznym.
Okazało się jednak, że tematyka, fakty, dowody..czy bezpośrednie wypowiedzi ocalałych z Zagłady wywarły na mnie tak mocne wrażenie, że konieczne było odkładanie jej, szereg bolesnych przemyśleń i kolejne powroty.

W książce dostrzegam...

Bardzo ciekawa, polecam.

Już długo czaiłam się na ten tytuł...akurat wczoraj przypadła moja kolej w bibliotece. Zaczęłam czytać i powiem szczerze, że miałam ochotę się wycofać. Autorka na samym początku uprzedza, że będzie feministycznie...a ja tak, no nie do końca. Otwarty umysł jednak mam, myślę sobie: Sylwia dasz radę, przebrniesz. I tak też zrobiłam. Książka ma 287 stron, z czego 87 to...

Tematyka ciężka, książka mocna bardzo....czytałam , czytałam i zastanawiałam się ile ja bym potrafiła znieść w tak ekstremalnej sytuacji ...nie wiem...i obym nigdy nie musiała tego doświadczyć .

Jesteś kobietą, Jesteś rzeczą, Jesteś martwa.
Kobiecość, która kulturowo jest odbierana jako źródło życia. W nazistowskim świecie była przekleństwem.
Kobiety w ciąży, matki z małymi dziećmi z reguły od razu były kierowane do komór gazowych. Tym, którym pierwszą selekcję udało się przetrwać, czekała dalsza walka przed najgorszym. Autorka książki zmusza nas do bardzo...

Dyskusje

• Historia