rozwińzwiń

2021-02-10
2014-10-23
Data 1. wydania:
2022-02-01
literatura polska wielokulturowość herezja Podole powieść historyczna Rzeczpospolita Obojga Narodów XVIII w. Żydzi
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1/2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olga Tokarczuk
Ocena 6,4
Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olg...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 7,3
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...

Mogą Cię zainteresować

Dzieło fascynujące, wybitne, kompletne. Że też to wszystko naprawdę mogło tak wyglądać!

A wiemy to ze znakomitego stylu i pisarstwa noblistki; jej ogromnej dbałości o detal oraz o to, by pomimo pojemności oraz mnogości wątków nie zgubić tu napięcia, które w czytelniku potrafi być silne niczym w tych, którzy w powieści oczekują nadejścia Mesjasza. Napięcia, które nie znika nawet wtedy gdy dla czytelnika (czy także dla niektórych bohaterów historii?) staje się oczywiste, że żaden Mesjasz nie nadejdzie.

Rzeczpospolita w przededniu rozbiorów. Kraj funkcjonuje w chaosie i rozpasaniu; jest konglomeratem frakcji, wpływów i targów magnackich. Na tym tle w umyśle błyskotliwego Żyda z Podola rodzi się pomył zuchwałej religijnej rebelii, która przeistacza się w głośną na całą Europę żydowską herezję. Jakie motywy miał Jakub Frank? Tego można dociekać w gruncie rzeczy samemu, powieść nie daje tu jednoznacznych odpowiedzi. Trudno nie oprzeć się jednak wrażeniu, że jego historia potwierdza tezę, iż wielkie czyny oraz silniki zmian zaczynają się w umysłach zwykłych ludzi, takich jak my, z przyziemnych, czasem nawet prymitywnych pobudek.

Sam Frank jawi się tu jako główny bohater. Da się jednak wychwycić te subtelne momenty kiedy jego historia staje się tak naprawdę tłem dla rodowych losów wielu spokrewnionych z nim bohaterów. W tym sensie mamy tutaj przed sobą prawdziwą rodową oraz społeczną sagę.

Utalentowany mówca i nie mniej zdolny manipulator Jakub Frank zbudował swoistą legendę i mit; to fakt historyczny, na którym opiera się powieść. Dziś o takich jednostkach mówi się co najwyżej „obmierzły typ”. Księgi Jakubowe to jednak wspaniała alegoria na nasze czasy; bo o ile tej skali manipulacji można było dopuścić się w wieku XVIII, na ludziach biednych i często niepiśmiennych, tak przecież i dziś nadal dostrzegamy wokół przykłady manipulacji tłumów poprzez równie przebiegłe jednostki. I to środkami jako żywo wyjętymi z praktyk Jakuba Franka: podburzaniem emocji tłumu, syndromem oblężonej twierdzy, kreowaniem wroga, poczuciem spisku, a w konsekwencji poczuciem odrzucenia, mętliku w głowie, wiary w międzynarodowy spisek, plotkę, zabobon. To się działo zarówno wczoraj i dziś – w niedokształconej, biednej diasporze żydowskiej, jak i współcześnie – w społeczeństwach wykształconych i z dostępem do informacji, lecz skażonych populizmami. Ten portret – zasiewania w ludziach zwątpienia, ale też swoistej potrzeby kontestowania rzeczywistości i zadawania pytań - to wielki atut tej powieści.

Mówi się, że Oświecenie dotarło do Rzeczypospolitej o sto lat za późno, przez co łatwiej było ją wtedy rozebrać na trzy okupowane obszary. Dziś jeszcze nie jest może za późno, ale sygnał ostrzegawczy zawarty w tej powieści brzmi bardzo aktualnie. A portret judaistycznej dysputy między prawowiernymi a ortodoksyjnymi to w jakimś sensie ponura satyra na dzisiejsze cywilizacyjne tarcia między progresywistami a konserwatystami.

Literacko to wielka uczta – opisy potraw, strojów, czynności czy wnętrz z pietyzmem przenoszą czytelnika zarówno do rohatyńskich chat na Podolu jak i salonów Wiednia czy Offenbachu. Dzięki talentowi, wnikliwemu zgłębieniu tematu oraz wyobraźni autorki, czytelnik staje się Jentą – unosi się nad dachami zabudowań, widzi wszystko, a sama narracja jest przez to jeszcze bardziej wielowymiarowa – czuła. Niektóre dysputy i refleksje w powieści mogą przywodzić na myśl rozważania dla samych rozważań – niepotrzebnych dłużyzn, ale z drugiej strony to one przecież tak skutecznie i powoli zanurzają nas w tych wszechświatach świadomości bohaterów. Pod względem fabularnym bardzo ożywcze jest też przeniesienie ciężaru akcji ze wsi do miast, gdzie dalej wędrujemy nie tylko przez wnętrza, zapachy, smaki i barwy epoki, lecz także idziemy „z duchem czasu” – panoramicznie dostrzegając społeczne przemiany oraz ciesząc się wraz z bohaterami postępem technologicznym (np. właśnie pojawiającą się gazyfikacją miast, czy rozwojem prasy).

Powieść wymaga skupienia, cierpliwości, oddania, energii, czasu i czułości – ale ta inwestycja się zwraca; dostajemy większość z nich (może poza czasem) z powrotem w nadmiarze – trzeba tylko dać temu szansę.

Pięknie malowana opowieść. Kolejne rozdziały to kolejne obrazy jakże pięknie przenoszące w czasie. Mrowienie, przytulność, a czasem delikatna ekstaza były ze mną…

Niekłamane arcydzieło. Jedna z najbardziej wymagających książek w moim życiu. Po przeczytaniu pierwszych dwóch Ksiąg - Księgi Mgły i Księgi Piasku - doszedłem do wniosku że nie ma sensu jej dalej czytać do czasu uzupełnienia wiedzy z innych źródeł. To wymóg podstawowy. Może taki tryb zapalił mi się dlatego że wcześniej naczytałem się Martina Bubera "Opowieści Hasydów" i "Opowieści Rabina Nahmana". Raz rozbudzona ciekawość i głód wiedzy nie pozwalają na przejście do porządku dziennego nad "Księgami Jakubowymi" Olgi Tokarczuk. Owszem - Można przeczytać to Dzieło "od dechy do dechy" w 4 dni i 4 noce, ale będzie to obelga dla tej Wielkiej Literatury. To będzie zero zrozumienia albo zrozumienie i wczucie się w Epokę w 25 czy 30%. I wzbudzi to jedynie niesmak i zniechęcenie. Można oczywiście Naszej Noblistce zarzucać "że przydługie i nudne" albo "niezrozumiała staroć" czy "ramota", ale to ciągle będą wymówki tępaków i nieuków nie chcących zadać sobie trudu sięgnięcia do innych źródeł. Dla mnie jest to, nie boję się powtórzyć, Arcydzieło. Nagroda Nobla w pełni zasłużona. Po lekturze innych dzieł Bubera wracam do Ksiąg Jakubowych z nienasyconą ciekawością. :)

Pierwszą książkę w tym roku zaliczyłam - czekała na półce kilka lat , ale w końcu podjęłam wyzwanie i cały miesiąc postanawiam spędzić z książkami pani Olgi Tokarczuk.
Więc biorę się za czytanie do końca stycznia, zobaczymy co z tego będzie - napewno wyrobię sobie jakiej zadanie .

Doczytałam do połowy i stwierdziłam, że szkoda się tak dalej męczyć.
Jak pisano w wielu recenzjach język, wiedza, horyzonty autorki robią wrażenie, ale mnie czytanie tej książki zmęczyło, i nie dało niczego w zamian...

Doczytałam do połowy i stwierdziłam, że szkoda się tak dalej męczyć.

To była naprawdę długa podróż, jedna z tych którą zaczynałem kilkakrotnie jak i ta którą miałem ochotę przerwać, jednak coś mnie ciągnęło dalej.
Jest to cenna pozycja - można zobaczyć jak to wyglądało w Polsce i na świecie od połowy XVIII wieku, obyczaje, zwyczaje, poglądy, sympatie, uprzedzenia i niuanse kultury w środkowej Europie.
Jednocześnie jest to zbiór wielu opowieści - tych co pragną potęgi, zafascynowanych tymi ludźmi jak i tych którzy ich się boją jak i ich nienawidzą.
Historie, oraz herstorie, na temat miłości, nienawiści, pragnień, niechęci, myśli, bezmyślności, działań i uczuć.
Fakt, ogrom nazwisk i miejsc niekiedy przytłacza a zarazem wzbudza podziw do autorki która musiała włożyć niezwykle wiele pracy oraz, trzeba uczciwie przyznać, niekiedy irytuje mnogość wątków czy scen które niezbyt dużo wnoszą do fabuły.
Nie sądzę że prędko znów wyruszę śladami Jakuba Franka, jednak wiem że kiedyś znów to uczynię, męcząca a zarazem fascynująca to podróż.

Jednocześnie jest to zbiór wielu...

Szacunek za ogromną pracę badawczą. Piękny literacki język. Nie jest to lektura lekka i łatwa, ale bez wątpienia bardzo wartościowa.

Przepiękna, w dużej części oparta na faktach, książka. O szukaniu tego co najważniejsze, o tym jak działa sekta i jej przywódca, o przygodzie życia, o dążeniu ku wolności. Może za długa, ale warta tego. Sądzę, że mega lepsza niż "Bieguni". Nie załapałem, w którym miejscu ma ona być "antypolska" lub "pogańska" (cytaty z polityka i profesora, dostarczę linki, jeśli trzeba). Jeżeli tak, to zakażmy też Parandowskiego.

Kunszt i finezja pióra Tokarczuk niepodważalna! Pozycja wręcz obowiązkowa. Dotykamy i poznajemy świat o którego istnieniu wielu nie miało pojęcia. Książka pełna kolorytu, mistycyzmu ale i historycznej rzetelności. O ile od początku porywa i zachwyca to niestety, bynajmniej dla mnie, z czasem robi się trochę męcząca i nużąca. Uczciwie należy doczytać do końca !

Historia bardzo interesująca, ale według mnie za długa. Jestem sobie w stanie wyobrazić Księgi Jakubowe 'streszczone' do 600/700 stron.

7 768
    5 200