Zdążyć przed Panem Bogiem

reportaż
Wydawnictwo Literackie
2018-09-26
1979-07-01
literatura polska Edelman getto warszawskie holocaust

Czytane lata temu, w szkole. Jak większość książek w tym temacie była po prostu wstrząsająca, choć nie do końca odpowiadała mi forma...

#polskistyczeń czyli czytelnicze podróże z Natalią kursywa
#styczeńjest kobietą

Nie zrobiła na mnie przy ponownej lekturze - ostatnio czytana w liceum - jak oczekiwałam. Może dlatego że największa siła rażenia polega na poznaniu o co chodzi w tej historii ?
Rozumiem wszystkie zarzuty o chaos, jednocześnie trudno odmówić racji tym, którzy wskazują, że buduje to autentyczność przekazu, gdyż mamy do czynienia z wywiadem
Warto znać jako klasykę polskiego literackiego reportażu, warto znać dla samej historii Edelmana, ale mimo wszystko tylko 7 oczek

#polskistyczeń czyli czytelnicze podróże z Natalią kursywa
#styczeńjest kobietą

Jeden wielki chaos. Wywiad, dialog, monolog, skakanie po niezwiązanych z powstaniem tematach. Ciężko się w tym połapać. Temat ważny, ale opisany tragicznie. Dziwić się, że młodzież ma awersję do lektur szkolnych. Tyle jest dobrych reportaży w tej tematyce, na prawdę nie rozumiem zachwytów nad tą pozycją.

Ta karkołomna przeprawa, dzięki Bogu, za mną. Sposób prowadzenia narracji i snucia opowieści o Marku Edelmanie wykończył wszystkie pokłady moich sił witalnych. Zacierają się wszelkie możliwe granice między dialogiem, monologiem, wywiadem i tylko dramatu brakuje, nie, przepraszam - ten reportaż to dramat. Chaotyczność wprowadzała mnie w taką dezorientację "w terenie", że dosłownie niczego z tej pozycji nie wyniosłem, choć to niewątpliwie temat ważny, o którym mówić trzeba. Poza tym nie widzę większego sensu w opisywaniu totalnie niezwiązanych z kwestiami powstania szczegółów - no po co?
Katowanie licealistów tą pozycją może skłonić tylko do zupełnej rezygnacji z sięgania po reportaż i szeroko pojętą literaturę faktu.

Czy można obiektywnie ocenić książkę będącą reportażem o ludzkich tragediach, śmierciach, skrajnym głodzie i walce o przeżycie? Treść książki została przedstawiona w formie wywiadu, a jak to w rozmowach z drugim człowiekiem bywa - jest dość chaotyczna. Doktor często wtrąca dygresję, odbijając nieco od tematu, później do niego wracając, przez co łatwo się można pogubić. Dzięki temu jednak rozmowa jest bardziej autentyczna, bardziej ludzka. Historia, którą przeżył bez wątpienia jest wstrząsająca i przerażająca, a jego postawa nieco kontrowersyjna. Jednocześnie nie można temu człowiekowi odmówić intelektu. Myślę, że książka, również ze względu na niewielką ilość stron, zasługuję na zainteresowanie każdego.

Nie wiem jaka idea stała za tak chaotycznym prowadzeniem narracji, ale czyta się to fatalnie. W wielu momentach nie sposób połapać się kto mówi, czy to dialog czy monolog (!) i o jakim wydarzeniu w ogóle mowa. A część opisów też jest jakaś niejasna, bardzo hermetycznie opisana.
Ciągłe przeskakiwanie między różnymi wydarzeniami bez żadnej granicy, powtarzanie po 10 razy kto co zrobił albo jaką operację na nim przeprowadzono. Do tego mnóstwo jakichś zupełnie nieistotnych szczegółów - a chciałoby się więcej o samym powstaniu czy getcie.
Ale nie, bo po kilku strzępkach interesujących informacji o zaburzonej chronologii nagle się dowiadujemy ile gramów średnio ważyła wątroba ludzi w getcie albo po raz piąty czytamy o tej samej pacjentce, której wykonano operację kardiochirurgiczną i która przynosi lekarzom kwiaty.
Naprawdę nie można było zredagować wypowiedzi Edelmana i zamiast 5 razy przytaczać to samo w różnych momentach przypominając kto jest kim, po prostu opisać przebieg wydarzeń, opatrzony komentarzem Edelmana i innych?
Tym bardziej szkoda, bo momentami robi się naprawdę ciekawie, zwłaszcza jak Edelman wychodzi poza opisywanie suchych faktów i zaczyna okazywać emocje czy uzasadnia swoje nierzadko moralnie dwuznaczne wybory. Same opisy niektórych scen na długo potrafią zapaść w pamięć.
No, ale wszystko co dobre jest tutaj zabetonowane okropnie chaotyczną strukturą, która sprawia, że książki nie czyta się z zaciekawieniem, a raczej z irytacją. Jak by tego było mało, książka nie jest podzielona na żadne rozdziały, ani części, wszystko tutaj jest pisane jednym ciągiem, dobrze, że chociaż postanowiono zachować spacje.
Szkoda, ten temat zasługuje na dużo lepszą relację, a przez formę treść tej książki nie wybrzmiewa tak jak powinna

To książka, jest arcydziełem nie tylko samego gatunku literackiego ale co ważniejsze faktograficznego..

Ta ksiażka ni

Ta ksiażka ni

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko dać opinię książce, która jest na faktach, biograficzna i jednocześnie tak drastyczna. Tragiczna historia tamtych ludzi o której trzeba pamiętać.

Beznadziejnie napisane, niepotrzebnie chaotycznie, z częstym poświęcaniem uwagi nieistotnemu; nie sądziłem, że parę stron może się tak dłużyć.

• Lektury
  • Lektury szkolne