rozwiń zwiń

Ile książek czytają Polacy? Są wyniki najnowszego sondażu

Olga Sokal Olga Sokal
04.07.2022

Ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki w ciągu ostatniego roku. Jak podaje Krajowy Instytut Mediów, na przestrzeni minionych dwunastu miesięcy aż 56% badanych nie sięgnęło po żadną lekturę – ani w formie papierowej, ani elektronicznej.

Ile książek czytają Polacy? Są wyniki najnowszego sondażu Pixabay/BibBornem

Badanie powołanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji KIM-u objęło reprezentatywną próbę prawie 32 tysięcy osób w wieku 16+. Przeprowadzono je w okresie od lipca 2021 do marca 2022.

Krajowy Instytut Mediów zbadał czytelnictwo

Zgodnie z wynikami sondażu po co najmniej jedną książkę sięgnęło 44% respondentów, po 1–2 – 16%, po 3–4 – 10%, po 5 i więcej – 17,5%. Jak pokazuje badanie, im starsi są ankietowani, tym mniej czytają. Najwięcej aktywnych czytelników to osoby w przedziale wiekowym 16–24 lata. W tej grupie lekturze oddaje się prawie 64% respondentów. Natomiast najmniej czytają osoby starsze w wieku 65+ – nie czyta aż 64% respondentów w tym przedziale wiekowym.

Znacznie mniej książek pochłaniają mężczyźni. Po lektury nie sięga 64% z nich. Wśród kobiet nie czyta natomiast 48,8%. Więcej ankietowanych, którzy nie przeczytali żadnej książki w ciągu ostatniego roku, to mieszkańcy wsi (ponad 65%). W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców jest lepiej: po lekturę nie sięga 38% badanych. Osoby nieczytające książek to najczęściej badani z wykształceniem zawodowym (ponad 72%) oraz podstawowym (67%). Największa grupa respondentów, która przeczytała minimum jedną książkę, to osoby z wykształceniem wyższym (ponad 69%).

Dane KIM a raport Biblioteki Narodowej

Badanie KIM różni się od rezultatów badania Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa książek w Polsce w drugim roku pandemii (2021–2022)”. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2021 roku i powtórzone kilka miesięcy później, w marcu tego roku. Wzięło w nim udział ok. 2 tys. respondentów. Powtórzono je w odstępie kilku miesięcy po to, żeby zweryfikować hipotezę o sezonowości praktyk lekturowych i sprawdzić, czy moment przeprowadzenia ankiety ma wpływ na jej wyniki. Jak informuje Biblioteka Narodowa, celem tego badania było zgromadzenie podstawowych informacji o tym, jaka część społeczeństwa polskiego czyta książki (niezależnie od jakości i kontekstu sytuacyjnego tej praktyki), jakie tytuły i jakie typy publikacji cieszą się największą popularnością, skąd brane są czytane książki i jaka jest w tym rola instytucji (zwłaszcza bibliotek) oraz najbliższego otoczenia społecznego (rodziny, znajomych itp.).

Z najnowszego, opublikowanego pod koniec czerwca rozszerzonego  raportu BN wynika, że co dziesiąty ankietowany na pytanie, jakie są jego preferowane i realizowane sposoby spędzania wolnego dnia, zarówno jesienią 2021, jak i wiosną 2022 odpowiedział: „czytanie książek”. Przy czym taką formę wybrało więcej kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 15% i 8%). W marcu 2022 roku na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38% respondentów. 

– Wynik ten nie zaskakuje, jeśli za referencyjny przyjąć rok 2019, ostatni przed nadzwyczajnymi okolicznościami spowodowanymi pandemią COVID-19. Tak rozumiany wskaźnik społecznego zasięgu książki w Polsce na podobnym poziomie kształtował się już od roku 2012. Podobieństw między wynikami pomiarów z 2019 roku i z marca 2022 roku jest więcej – nie tylko czytelników książek było tyle samo, ale też odsetki osób deklarujących sporadyczną bądź względnie intensywną lekturę książek okazały się bardzo zbliżone. Z tego punktu widzenia najnowsze badanie skłania do wniosku, że czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii i że odnotowany przez nas niewielki wzrost w roku 2020 ani nie przyniósł trwałej zmiany w tej dziedzinie, ani tym bardziej nie był początkiem nowego trendu – czytamy w komunikacie Biblioteki Narodowej. 

Kobiety (46%) zdecydowanie częściej niż mężczyźni (28%) sięgają po książki. Wśród pań grupa czytających 7 lub więcej książek w ciągu roku jest większa (11%) niż wśród mężczyzn (4%). Ponieważ kobiety są przeciętnie lepiej wykształcone niż mężczyźni, nie zaskakuje fakt, że z czytaniem częściej łączą one pozytywne emocje. Do podobnych wniosków skłaniają odpowiedzi udzielane przez osoby, które w ciągu ostatniego roku nie czytały żadnych książek – wśród kobiet jest mniej osób niż wśród mężczyzn, które twierdzą, że nie czytały nigdy lub robiły to tylko w szkole, więcej zaś takich, które z różnych powodów zaprzestały lektury stosunkowo niedawno. 

Prawdopodobieństwo sięgnięcia po książkę maleje przy tym wraz z wiekiem – im starsi badani, tym mniej osób deklarujących lekturę (31% respondentów w wieku co najmniej 60 lat i 23% siedemdziesięciolatków lub starszych). Z drugiej strony, jeśli pominąć najstarszych respondentów (mających 70 lat i więcej), odsetki osób czytających stosunkowo systematycznie (co najmniej 7 książek w ciągu roku) nie różnią się w istotny sposób między poszczególnymi kategoriami wieku. 

Najwięcej czytelników jest wśród mieszkańców miast co najmniej dwustutysięcznych (47%), jednak odsetki czytelników nie rosną wprost proporcjonalnie do wielkości miejsca zamieszkania. Najrzadziej lekturę książek deklarują osoby mieszkające w miastach liczących od 100 tys. do 200 tys. mieszkańców.

Wśród źródeł czytanych lektur stabilne pierwsze miejsce pod względem popularności zajmują zakupy, przy czym w czasie pandemii wzrosło znaczenie sprzedaży online.

Wiek czytelników wyraźnie różnicuje częstotliwość kupowania książek – najczęściej kupują swoje lektury osoby aktywne zawodowo (44% osób w wieku 18–59 lat), najrzadziej uczniowie w wieku 15–18 lat (wykres 4.1). Książki najchętniej kupują osoby, które lubią czytać – 45% takich czytelników tak zdobyło czytaną potem książkę.

Nasz raport „Czytelnicy w sieci”

Zdecydowanie większym optymizmem napawają wyniki 5. edycji badania „Czytelnicy w sieci”, które serwis lubimyczytać.pl przeprowadził w kwietniu tego roku we współpracy z Polską Izbą Książki. W internetowej ankiecie wzięło udział prawie 14 tysięcy użytkowników. Największa grupa ankietowanych (ponad 26%) w ciągu ostatniego roku przeczytała między 21 a 50 książek. To daje wynik między 1,75 a 4,1 przeczytanej książki miesięcznie. 18% osób przeczytało między 11 a 20 książek przez ostatnie 12 miesięcy, a 17% między 51 a 100 książek. 2% ankietowanych zadeklarowało, że przeczytało tylko jedną książkę, a 3% – że żadnej.

[os]


komentarze [176]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
WujekBlady 28.01.2023 21:20
Czytelnik

Quality over quantity (jakość ponad ilość). Oczywiście nie chcę umniejszać żadnym dziełom, bowiem sam lubuję się w beletrystyce. Także to wszystko jest zależne od celu jaki chcemy osiągnąć. Czy ma być tylko dużo, czy ma być także mądrze, a trzeba wiedzieć, iż książki i artykuły naukowe przyswaja się znacznie trudniej.
Jest jeszcze kwestia audiobooków. Sam słucham ich bardzo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Nygusia28 26.07.2022 21:02
Czytelniczka

Nie wyobrażam sobie życia bez książki. Lektura jest dla mnie takim nałogiem, jak dla palacza papieros. Wolę czytać niż spotykać się z ludźmi. Jeśli mam wybierać: niedziela ze znajomymi/rodziną lub z książką wybieram to drugie. Nie raz uczestniczę w rozmowach na temat czytania i w moim otoczeniu są osoby, które przyznają iż w całym swoim życiu nie przeczytały ani jednej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Vittore 20.10.2022 13:28
Czytelniczka

100 książek rocznie! Wow, szacun! Ale powiedz, wszystko papierowe/ebooki, czy wliczasz w to audiobooki też?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nygusia28 20.10.2022 19:33
Czytelniczka

Witaj, czytam tylko papierowe książki. Może to średniowieczne podejście, ale lubię czuć książkę w rękach i przewracać strony. Kupuję też dużo książek. Cieszy mnie moja rosnąca w kolejne egzemplarze biblioteczka i gdybym kupiła ebooka, miałabym wrażenie, że wcale go nie mam. Sama też piszę. Nie wiem, jaką literaturę preferujesz, ale zachęcam do przeczytania mojej powieści...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lottia 09.11.2022 21:46
Czytelniczka

Też nie mogę w to uwierzyć. Ja czytam w miesiąc tyle, co wiele osób w moim otoczeniu przez całe życie. W szkole zawsze wszyscy dziwili się, że czytam coś innego niż lektury, ja z kolei nie mogę się nadziwić, że tyle osób w ogóle potrafi żyć bez książek... Dla mnie one są nie tylko wspaniałą formą spędzania czasu, ale i przestrzenią, w której mogę być sobą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Vittore 25.12.2022 21:28
Czytelniczka

@Nygusia28 - dziękuję za odpowiedź ;) zniknęłam stąd na długo... wiele się działo i nie mogłam w pełni skupić się na czytaniu, a przy okazji, wciąż walczę z "Nędznikami", którzy są cudowną lekturą, niemniej trudną i wymagającą... Ja kocham książki w każdej postaci, ale uwielbiam mieć wypełnioną po brzegi biblioteczkę - więc również książki papierowe, ale wersje na czytnik...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Nygusia28 26.12.2022 06:28
Czytelniczka

Bardzo dziękuję. Miło mi niezmiernie :))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marzena 26.07.2022 20:26
Czytelniczka

Ja ubóstwiam czytać, ale znam mnóstwo ludzi , którzy nie czytają. Niektórzy bo nie lubią, duża część z przepracowania, po całym dniu  pracy nie mają już po prostu siły. Książka jednak wymaga jakiejś uwagi. Ja sama łapię się na tym . Książki też do najtańszych dóbr nie należą. I niestety w dobie inflacji ludzie najczęściej oszczędzają na kulturze. Myślę, że to tak z grubsza...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mimusia 26.07.2022 20:33
Czytelnik

Biblioteki nic nie kosztują. 
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marzena 26.07.2022 20:59
Czytelniczka

@mimusia Tyle , że nie wszystkie biblioteki mają ciekawe księgozbiory. Znam takie co się zatrzymały w rozwoju.  Wszystko zależy od tego ile włodarze miast inwestują w biblioteki.  Poza tym nie każdy też lubi czytać na czas. Moja znajoma mówiła mi , że kupuje książki bo nie lubi presji terminów wyznaczonych na zwrot, a nie zawsze jest w stanie przeczytać książkę w 4...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
joly_fh 27.07.2022 11:58
Bibliotekarka

Ale w porównaniu do czego "książki nie należą do najtańszych dóbr". Średnia cena książki to 30 zł  - co jest tańsze? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marzena 27.07.2022 13:45
Czytelniczka

Jak ktoś ma wybrać chleb a książkę to chyba chleb kupi ? Ludziom zarobki raczej nie rosną. Natomiast ceny rosną. Więc jak ktoś kiedyś za tę samą pensję kupił dajmy na to 100 książek to teraz kupi dajmy na to 70. Przecież ceny książek też rosną.  Ja nie mówię że książka ma kosztować 2 zł ale jeśli po roku często tę samą książkę mogę kupić za 1/3 ceny , to jaką przebitkę na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jasberin 27.07.2022 13:58
Czytelniczka

I będą kosztować coraz więcej, bo papier bardzo podrożał.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
WiktorWektor 25.07.2022 23:05
Czytelnik

A metodologia uwzględnia artykuły? Jeśli ktoś prenumeruje dziennik to pewnie czyta więcej słów rocznie niż zwycięzca "52 books challenge" ;) 
Oslo, parcie na bezmyślne czytanie jest paskudne, wieczne kwilenie o "kryzysie czytelnictwa", a to tylko jeden ze sposobów na spędzanie wolnego czasu, ani lepszy ani gorszy, który urósł do tej legendarnej elitarnej rangi głównie przez...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
marekw72399 27.07.2022 12:12
Czytelnik

Moim zdaniem nie. Żeby przeczytać 52 książki w ciągu roku (czyli jedną na tydzień) to musisz poświęcić na to minimum 2 godziny dziennie. Nie da się tego robić bezmyślnie. Czytanie artykułów tyle czasu nie pochłania. Poza tym w wiadomości to nic innego jak propaganda, pokazywanie tego co najgorsze, robienie sensacji z niczego - jednym słowem ogłupianie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
WiktorWektor 27.07.2022 14:13
Czytelnik

To tak jak w książkach ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mariusz Miszke 25.07.2022 18:28
Czytelnik

Wciąż nie rozumiem tej silnej potrzeby zmuszania ludzi do czytania. Literatura ma wiele zalet, ale nie jest ani jedyną, ani nie zawsze niezawodną formą, czy to poszerzania wiedzy, czy to rozwoju kulturowego. Czasy XVIII, XIX i początków XX wieku już minęły. Możliwości poszły bardzo do przodu. Dzisiaj można zdobywać wiedzę i ukulturalniać się nawet za pomocą gier wideo. Na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cava 25.07.2022 18:58
Czytelniczka

Ja w artykule nie odczułam, żeby ktoś kogoś zmuszał do czytania. To po prostu jedno z wielu badań społecznych, podobne są na temat religii, częstotliwości korzystania z Internetu czy uprawiania sportu. Jedni z czystej ciekawości chcą wiedzieć jak się plasują względem społeczeństwa, dla innych wszystko co związane z czytelnictwem jest formą zarobku i ta wiedza jest po prostu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz Miszke 25.07.2022 19:12
Czytelnik

@Cava , pełna zgoda. Mój komentarz nie odnosi się stricte do artykułu, a bardziej do komentujących. ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cava 25.07.2022 19:21
Czytelniczka

No tak. Jesteśmy tylko ludźmi. Muszę cicho przyznać, że i mnie czasem miło jest podnieść sobie samoocenę taką czytelniczą statystyką (bądź co bądź kiedyś czytanie było tylko dla elit i to myślenie nadal w naszym społeczeństwie mocno tkwi). Fajnie się czasem poczuć lepiej niż inni, niech pierwszy rzuci kamieniem, kto tak nie uważa. Chociaż dodawanie do czytania jakiejś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz Miszke 25.07.2022 20:11
Czytelnik

Hmmm. W moim przypadku było chyba jednak poczucie alienacji, ponieważ w moim otoczeniu większość czytała raczej niewiele, ja natomiast książki pochłaniałem- potrafiłem czytać 3 do 5 książek tygodniowo, i to nie cienkich. Choć dzisiaj jest to dla mnie niewykonalne, takiego "Harrego Pottera i zakon feniksa" skończyłem w niecałe dwa dni.
Literatura była w dzieciństwie dla mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cava 25.07.2022 20:32
Czytelniczka

Całkowicie cię rozumiem, właściwie moje dzieciństwo przebiegało bardzo podobnie, obecnie - w dorosłości - nadal niestety nie mam z kim w realnym życiu dyskutować o książkach, bo nikt z moich bliskich nie poczytuje sobie tego za interesujące hobby. Nie mniej jednak mnie trochę pokory nauczyły pubquizy. Człowiek myślał sobie: "Hej, mam już wyższe wykształcenie, tyle już...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz Miszke 25.07.2022 20:45
Czytelnik

O, to prawda. Ja, co prawda, jestem najgorszym możliwym typem w tego rodzaju zabawach, bo kompletnie nie myślę pod presją czasu. M.in. dlatego zawsze lądowałem na samym końcu i w takich właśnie rozrywkach, jak i np. w "państwa i miasta". Czasem się nawet śmieję, że w "Milionerach" wygrałbym z palcem w tyłku, z kolei żadnego pożytku nie mieliby ze mnie w "Familiadzie". ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 25.07.2022 18:27
Czytelnik

Czytam rzeczy proste i łatwe.Nie mam nawet matury,nie mieszkam w dużym mieście .Czytam masę książek.
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mac 26.07.2022 00:52
Czytelnik

"I trolluję LC od lat wielu" - czytamcałyczas

 Szacun, bro.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mac 13.07.2022 00:42
Czytelnik

Nieważne ile czytamy. Ważne co czytamy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Meszuge 26.07.2022 09:56
Czytelnik

Nieważne, co czytamy - ważne, że w ogóle czytamy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mac 26.07.2022 12:39
Czytelnik

Mein Kamp, 365 dni, Sekret - może i skrajne przykłady, jednak wciąż uważam, że lepiej przeczytać kilka wartościowych książek rocznie, niż całą masę syfu. Zresztą znajdzie się kilka przykładów użytkowników na tym portalu, którym tysiące przeczytanych książek nie pomogły w rozwoju intelektu, czy choćby pisowni.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nygusia28 26.07.2022 21:06
Czytelniczka

Ale czy książka musi służyć w rozwoju intelektu czy poprawie pisowni? Nie można czytać po prostu dla przyjemności? Mimo wszystko cieszę się, że każdy ma wybór.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mac 26.07.2022 21:25
Czytelnik

Oczywiście, że można czytać dla przyjemności. Przecież są dobre pozycje, które stworzone są wyłącznie dla umilania czasu. Chodzi mi o książki syfiaste, szkodliwe, słabe. Czytanie samo w sobie powinno poprawiać pisownie, a nawet w pewnym stopniu intelekt. O ile książka ma jakieś minimalne wartości artystyczne lub warsztatowe. Także wciąż trzymam się mojej opinii. Wolę, tak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gracjan 26.07.2022 23:37
Czytelnik

Ano. Są książki popularne, typu czytadło, z dużą czcionką, bez zawiłości i trudnych słów, i takich książek można przeczytać w tygodniu kilka... tylko po co, dla samej czynności? Powtarzając za Twardochem: lepiej obejrzeć dobry serial niż czytać kiepską książkę (czy jakoś tak).

Mam w robocie taką osobę X, która czyta rekordowo dużo, co zmiana  to nowy tytuł - ale to jest...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kirlad 27.07.2022 11:11
Czytelnik

Myślę, że przeczytanie "Mein Kamp" niekoniecznie trzeba postrzegać jako coś złego, sam, jeśli będę miał okazję mam taki zamiar. Dlaczego, miałbym chcieć przeczytać taką książkę, proste, żeby zobaczyć, jakie postulaty trafiły do sporej części niemieckiego społeczeństwa doby kryzysu i dopowiedzieć się co siedziało w głowie (chociaż po części) jednej z osób odpowiedzialnych za...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mac 27.07.2022 11:36
Czytelnik

@Kirlad Chodziło mi o masowe, bezrefleksyjne czytanie. A co innego, jeśli podchodzimy do "szkodliwej" książki z świadomością, pewnym zamiarem oraz wiedzą. Ja tak przeczytałem np. "Manifest komunistyczny" Marksa. Nie stałem się komunistą, wręcz przeciwnie - utwierdziło mnie w przekonaniu, że komunizm jest po prostu zły. Ale załóżmy, że czyta to osoba, która nie wie co to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kirlad 27.07.2022 12:04
Czytelnik

@Mac W pełni się zgadzam, ale dodałbym od siebie w sumie jedną uwagę. Osoby czytające masowo i bezrefleksyjnie zazwyczaj zaczytują się dosyć lekką literaturą. Nie mówię, że taka literatura jest gorsza (chociaż bawi mnie to, że bardzo często osoby będące czytelnikami bezrefleksyjnymi i masowymi, mają przeświadczenie o swojej wyższości/elitarności tylko dlatego, że czytają, a...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gracjan 27.07.2022 19:44
Czytelnik

Chyba trzeba tutaj wspomnieć o "Po piśmie" Dukaja. To oczywiście nie jest ostateczna wykładnia, ale może dawać do myślenia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
traitor 12.07.2022 18:19
Czytelnik

Ja nie wiem jak mozna nie czytac. Przeciez to czysta przyjemnosc i wspanialy rozwoj mozgownicy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Panna_Wodna 13.07.2022 00:39
Czytelnik

Jeśli w domu nikt nie czytał, to potem ciężko się tego nauczyć...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Oboeteiru 13.07.2022 12:47
Czytelniczka

Nie dla każdego czytanie to przyjemność i każdy ma do tego prawo.
A ocenianie innych przez pryzmat czytanie bądź  nie czytania świadczy tylko o osobie która głosi te brednie.
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
traitor 16.07.2022 22:40
Czytelnik

Chyba tylko slepy nieuswiadczy przyjemnosci z czytania

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
pszemeksz 12.07.2022 12:27
Czytelnik

Nic z tego nie wynika. Czytanie samo w sobie wartościowe nie jest, zależy po jakie lektury się sięga i w jakim celu. Warto też zauważyć, że istnieją inne formy zdobywania wiedzy i poszerzania horyzontów. Wyciąganie wniosków i formowanie opinii na podstawie tego typu badań nie ma sensu bez umieszczenia w szerszym kontekście; czy można bowiem porównywać internautę namiętnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Panna_Wodna 13.07.2022 00:34
Czytelnik

Słusznie i celnie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 25.07.2022 18:24
Czytelnik

Z tym badaniem czytelnictwa to jest jak z członkostwem w MENSIE - absolutnie nic z tego nie wynika, poza tym, że  paru bufonów z przerośniętym ego może się pałować przynależnością do tego "elitarnego kręgu" i dalej gardzić kmiotami spoza niego.  😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Brutus 12.07.2022 12:25
Czytelnik

Te dane są grubo zaniżone. Znajoma pożycza książki na siebie a od niej jeszcze z kilka osób je czyta a w statystykach widnej tylko ona a gdzie pozostałe? Podejrzewam, że takich cichych czytelników jest dużo o których statystyki nie wiedzą. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ofeliada 13.07.2022 09:10
Czytelniczka

Ale treść artykułu dotyczy sondażu, czyli każdy respondent wypowiadał się za siebie. Chyba każdy jest świadomy czy czyta czy nie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się