Bogaty ojciec, biedny ojciec

Okładka książki Bogaty ojciec, biedny ojciec Robert Toru Kiyosaki, Sharon L. Lechter
Okładka książki Bogaty ojciec, biedny ojciec
Robert Toru KiyosakiSharon L. Lechter Wydawnictwo: Instytut Praktycznej Edukacji biznes, finanse
biznes, finanse
Instytut Praktycznej Edukacji
2007-01-01
2007-01-01
2011-06-01
Krzysztof Szramko
pieniądze

Bardzo inspirująca książka. Chcę być dla swojego dziecka bogatą matką i własnym przykładem pokazać drogę do wolności finansowej.
Polecam też to wydanie, ponieważ zawiera cenne wskazówki "po 20 latach".

Polecam też to wydanie, ponieważ zawiera cenne wskazówki "po 20 latach".

Zanim przejdziemy do opinii podsumujmy kilka faktów:
- autor książki na dzień dzisiejszy ma 1,2 miliarda długu, warto brać poprawkę na jego wiedzę w kwestii edukowania kogokolwiek w kwestii finansowej (jednak biorę pod uwagę, że pan Robert może być już tak wtajemniczony w temat, że wpakował się w to świadomie albo rozliczając to w podatkach, albo ukrywając prawdziwą fortunę w spółkach matkach, albo przyświeca mu zasada "jeżeli jesteś dłużny bankowi 100$ to Twój problem, jeżeli miliard to problem banku :) ).
- książka jest w dużej części reklamą autora i jego produktów takich jak książki i jego gra planszowa (hehe)
- książka jest sztucznie napompowana treścią, występuje tam wiele powtórzeń tych samych tematów. Dodatkowo wykresy (aktywa, pasywa) zabierają po 1/3 kartki i jest ich tam trochę. Mamy też sporo cytatów z tej samej książki, którą właśnie czytamy w stylowych kwadracikach " a to ciekawe ", durnota.
- autor głównie dorobił się na swojej książce i grach planszowych (także na nieruchomościach, ale jednak...). Zawsze jestem sceptyczny do kogoś kto pisze o tym jak zarabiać i zarabia na tym pieniądze. Niemniej, jeżeli umie to robić - super.
- książka jest sprzed 24 lat, trochę się pozmieniało w kwestiach podatkowych, nieruchomości i na giełdzie. Jednak uniwersalne prawdy o finansach, powściągliwości i zarządzaniu aktywami są bardzo w porządku.

Teraz opinia, ale po punktach powyżej, wiele nie dodam.
Nie jest to zła pozycja. Czyta się to ciekawie, tylko trzeba oddzielać ziarno od plewu. Jest tu sporo przydatnej wiedzy jak i sporo durnot i banałów. Trzeba to czytać bardzo uważnie i krytycznie, jednak można wynieść stąd coś dla siebie. Ja utwierdziłem się w paru rzeczach i zmieniłem delikatnie podejście do dwóch tematów w swoim życiu. Niemniej ciągła krytyka ludzi oszczędzających i pogarda do pracujących razi. Wiadomo, dobrze jest inwestować, ale oszczędzanie nie jest niczym złym w mojej opinii. Ciągłe wychwalanie gry cashflow to jakiś żart, czy to jakaś intelektualna masturbacja pana Roberta jak wspaniałą grę stworzył, czy reklama? Sama gra brzmi ciekawie, ale 400 zł za karciankę, która jest wykonana tragicznie to jakiś żart. To już lepiej kupić monopol. Bardzo na plus jest zachęcanie przez autora do edukacji, odrzucenia przez człowieka arogancji oraz temat o braniu, ale także dawaniu. Nooo, tutaj naprawdę wielki szacun dla autora. Za to tłumaczenie autora o kupnie mieszkania w aukcjach komorniczych i sprzedawanie ich z marżą na poziomie 150% jest opisane tak ogólnikowo, że może to wprowadzić w błąd nieświadomego czytelnika, a nawet wyrządzić mu krzywdę - warto się edukować zanim tak się postąpi i na pewno warto próbować, ale krok po kroku.

Ogólnie - bardzo polecam, ale zachęcam do czujnego czytania:)

Zanim przejdziemy do opinii podsumujmy kilka faktów:

Ktoś kto zarobił miliony na pisaniu książek mówi ci jak zarobić miliony na rzeczach, na których nigdy nie zarobił. Mimo wszystko zawarte przemyślenia i niektóre rady są przydatne i potrafią zmotywować.

Autor nie jest ani biznesmenem ani inwestorem i mówię to jako osoba która prowadzi działalność gospodarczą (drugą gdyż pierwsza okazała się stratą pieniędzy,czasu oraz zdrowia psychicznego) i inwestuje od dwóch lat. Jest za to mitomanem i sprzedawcą marzeń. W tej książce nie ma nic lub prawie nic o nakładach finansowych potrzebnych do otworzenia działalności czy nabycia nieruchomości,ryzyku bankructwa,braku pewności zysku,niepewności rynku,stresie z tym związanym czy wreszcie o tym że mało kto nadaje się do biznesu. Na każdego Henry'ego Forda przypada pięćdziesięciu którzy próbowali ale o nich autor nie napisze gdyż zostali z długami. Fakty są takie że pójście do szkoły,potem do dobrej pracy i oszczędzanie to najpewniejsza i najbezpieczniejsza droga. Biblia ludzi którzy oglądają kołczy i wierzą im na słowo-stanowczo odradzam,uważam że zarówno ta jak i inne pozycje tego człowieka mogą doprowadzić do ruiny mnóstwo ludzi którzy zachęceni przez nią stracą ciężko wypracowane pieniądze.

Dobrra ksiązka, mimo upływu czasu - wartość jej jest na poziomie.

Dobrra ksiązka, mimo upływu czasu - wartość jej jest na poziomie.

Patrząc z pozycji laika na dzieło, to jest ono całkiem dobrą książką wprowadzającą do tematu finansów, szczególnie dla kogoś, u kogo w rodzinie pieniądze były tematem tabu. Mimo tego, że została wydana ponad 20 lat temu, to nadal można ją uznać za aktualną, pomimo różnicy kulturowo-finansowej między Polską a USA (chociażby brak tak wielkiej kultury kart kredytowych, jak to ma miejsce w Stanach). Została napisana całkiem prostym językiem z okazjonalnymi diagramami, co ułatwia zrozumienie zagadnienia, który jest wielokrotnie pokazywane na różnych przykładach, momentami jednak strasznie do siebie podobnych, a przez to zbędnych, będących zapychaczem. Innym zapychaczem jest jeszcze wątek bibliograficzny autora. Można by wszystkie te nadprogramowe elementy wyciąć i jeszcze pogłębić temat.

Książka nie zrobi z ciebie milionera z tygodnia na tydzień ale na pewno zmieni myślenie na temat pieniędzy co jest długofalową inwestycją.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej ksiazki. Z jednej strony dosyc smiala teoria, ktora podobno sprawdza sie w praktyce. Z drugiej strony cala tresc moznaby zmiescic w kilku zdaniach. Autor bez ogrodek przedstawia w bardzo ogolnikowy sposob jak sprytnie omija luki w prawie lub sprytnie wykorzystuje niektore zapisy zeby zarobic i przy okazji nie placic podatku. To daje dosyc ciekawy obraz tego jak bogaca sie zamozni ludzie w Stanach Zjednoczonych.
Nie trzeba byc ksiegowym ani finansista, zeby przeczytac "Bogatego ojca. Biednego ojca" ze zrozumieniem.
W jednym punkcie zgadzam sie z autorem - w szkole jako obowiazkowe powinny byc prowadzone zajecia z zakresu finansow i rachunkowosci.

Strata czasu, zbyt dużo ogólników. Czytając nie wiadomo o co chodzi

Strata czasu, zbyt dużo ogólników. Czytając nie wiadomo o co chodzi

Jeśli ktoś nie odbierał tej wiedzy od rodziców, to jest to fajne wprowadzenie w temat tematu finansów osobistych.

• Biznes
  • Finanse