Dymy nad Birkenau

Okładka książki Dymy nad Birkenau
Seweryna Szmaglewska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2020-01-28
1964-10-01
Data 1. wydania:
2017-01-01
literatura polska wspomnienia obozy zagłady ludobójstwo obóz koncentracyjny wojna głód

bardzo dobra ksiazka

W tematyce obozowej wolę jednak zdecydowanie reportażowy styl od poetyckiego języka

Myślę, że w literaturze obozowej pozycja ta jest klasykiem. W doskonały sposób pokazuje obóz od tej innej strony... 📖

Jesli ktos lubi historie to bardzo dobra pozycja. Nieraz ciezko sie czyta o strasznych rzeczach opartych na faktach wiec tym bardziej ciezko pisac takie historie.

Słuchałam jej bardzo długo, przygnębiała mnie tak bardzo...żadna książka o tej tematyce tak mocno mnie nie dotknęła. Napisana w sposób rzeczowy, prosty. Nie daje gwiazdki. Są to doświadczenia traumatyczne nie do wyobrażenia.

Tzw. „powieści obozowe” od dłuższego czasu cieszą się dość duża popularnością. Na rynku literackim regularnie pojawiają się kolejne części serii. Mam tu na myśli fabularyzowane powieści historyczne, w których jednak główne skrzypce gra fantazja autora, zainspirowana kilkoma faktami historycznymi. Pomijając kilka wyjątków takich jak np. „Słowik” K. Hannah, serię Hanni Münzer...

Przerażające i poruszające świadectwo potworności obozów koncentracyjnych. Choć nie jest to lektura przyjemna, jednak trzeba ją poznać, aby nie bagatelizować tej kwestii, aby zobaczyć całe zło i okrucieństwo.

Napisana tuż po wojnie opowieść pokazuje ogrom zbrodni i stanowi cenne memento nigdy więcej wojny. Pozycja ta ujawnia najgorsze ludzkie instynkty i zachowania wydaje się, że diabelski triumf nazistów jednak pozostawił trwały ślad w psychice ludzkiej

Zgadzam się z opinią, że bardzo ciężko dać jakąkolwiek ocenę tej książce. Jest to świadectwo zbrodni nazistowskich podane na sucho, bez większych emocji, często z dokładnymi opisami nieludzkiego traktowania więźniów. Bardzo ciężka dawka emocji i zabrakło mi jakiejś refleksji na koniec. Mimo to uważam, że jakiekolwiek oczekiwania czytelnika nie mają znaczenia. Książka była...

Nie jestem w stanie określić ile czasu płakałam z bezsilności nad tą książką. Miałam wrażenie, że kilka przeczytanych dzieł z literatury wojennej trochę mnie uodporniło na aż tak gwałtowne emocje.
Musicie to przeczytać...