Dobra pozycja opisująca rozrywkową TVP lat 50-tych i 60-tych w sposób bardzo lekki i jednocześnie rzetelny. Mamy bowiem tutaj zaprezentowane felietony ludzi, którzy w ówczesnym czasie tworzyli różnego rodzaju widowiska i programy, mające za zadanie rozśmieszyć widza przed szklanym ekranem. Stąd swoimi doświadczeniami dzielą się z nami m.in. Jacek Federowicz, czy Janusz Rzeszewski. Dodatkowo tę sympatyczną książeczkę wzbogacają liczne obrazki, różne utwory literackie, będące częścią ówczesnych programów a także ta niesamowita (jak dla mnie) czcionka drukarska z lat 70-tych :)
Jedynie co zarzucam tej książce to mała objętość, czyli niewyczerpanie tematu- można było wspomnieć i opisać znacznie więcej programów.
Filler z Lipińskim stworzyli antologię "Szpilek". Z 50 lat wydawania czasopisma wybrali crème de la crème tekstów i rysunków. Jako że zbiór kończy się na roku mojego urodzenia, całość stanowi dla mnie wartość wyłącznie historyczną. Nie dane mi było być czytelnikiem tego tygodnika, a i podczas lektury zbioru nie zrozumiałem wszystkiego. Zdecydowana większość żartów, zwłaszcza rysunkowych, odnosiła się do danego momentu w dziejach Polski. Nie znam wszystkich zawartych w książce kontekstów, co nie znaczy, że książka mnie wynudziła. Wręcz przeciwnie, z ciekawością doszukiwałem się ukrytych sensów i drugiego dna każdego tekstu.
Antologia jest podzielona na okresy zgodne ze stanowiskiem redaktora naczelnego. Przed każdym z nich jest słowo wstępne, które rysuje pewien obraz tła polityczno-obyczajowego, w którym powstawały "Szpilki".
Dla badaczy epok, satyry i czasopiśmiennictwa polskiego książka jest nieocenionym źródłem wiedzy. Dla pozostałych - ambitna, inteligencka rozrywka.