rozwiń zwiń

Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na listopad 2024

Anna Sierant Anna Sierant
01.11.2024

W rankingu ulubionych miesięcy Polaków listopad nie znalazłby się zapewne w czołówce. W końcu – jak mówi stereotyp – w listopadzie jest szaro, buro i ponuro. Ale w wyzwaniu czytelniczym na ten miesiąc – wręcz przeciwnie. Sprawdźcie szczegóły!

Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na listopad 2024

Przypomnijmy również, że w październiku czytaliśmy wspólnie książki z dreszczykiem, a wśród nich m.in. „Dziedzictwo Usherów” Roberta McCammona, „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë, cykl „Słowiańskie strachy” czy „Noc kłamstw” Izabeli Janiszewskiej. Ale to już za nami (choć i cała jesień to idealny czas na sięganie po książki z dreszczykiem). Co będziemy czytać w listopadzie? To co prawda miesiąc, w którym na niebie jest coraz mniej słońca, jednak ciągle możemy cieszyć się złotą (a nawet pomarańczową) polską jesienią. Dlatego wyzwanie Lubimyczytać na listopad 2024 brzmi:

Przeczytam książkę z pomarańczową okładką

Wybór odcienia pomarańczowego jest oczywiście dowolny. Najlepiej poszukać na swojej półce książek właśnie w tym kolorze lub posprawdzać biblioteczne zasoby, jednocześnie guglując, jak wygląda okładka danej książki. Uwaga! Okładka nie musi być cała pomarańczowa, może zawierać również inne elementy kolorystyczne. Jako że decyduje barwa na okładce, wybór gatunku jest nieograniczony. Jeśli chodzi o powieści obyczajowe, romanse, warto wymienić „The Pumpkin Spice Café” Laurie Gilmore, „Zaproś mnie na pumpkin latte” Anny Chaber czy komiks YA „Pumpkinheads. Sezonowi przyjaciele” Rainbow Rowell.

A może jesteście miłośnikami i miłośniczkami literatury pięknej? W takim razie możecie sięgnąć po „Dzieci naszej dzielnicy” Nadżiba Mahfuza, „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa, „451° Fahrenheita” Raya Bradbury’ego, „Moje ukochane T-shirty” Harukiego Murakamiego, „Rok Potopu” Margaret Atwood, „Połówka żółtego słońca” Chimamandy Ngozi Adichie czy „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk.

Jesień, listopad, to także dobry czas na sięgnięcie po kryminały. Te autorstwa Agathy Christie nierzadko mają okładki w kolorze pomarańczowym lub z jego elementami, np. „Niemy świadek”, „Zwierciadło pęka w odłamków stos”, „Karaibska tajemnica” czy „Śmierć nadchodzi jesienią”. Inne ciekawe propozycje to: „Urwisko” Roberta Małeckiego, „Schronisko, które przetrwało” Sławka Gortycha czy „Ruiny” Małgorzaty i Michała Kuźmińskich.

Nie zapominajmy też o reportażach – wśród nich pomarańczową okładkę mają m.in. „Afryka. Opowieści o wszystkich krajach kontynentu” Astrid Madimby i Chinny Ukaty, „Pianie kogutów, płacz psów” Wojciecha Tochmana, „Jak złodziej przyszła. Reportaże i rozmowy o starości” Elżbiety Strzałkowskiej i Grażyny Latos, „Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen” Tomasza Ulanowskiego i „Zboże rosło jak las” Bartosza Panka.

Pamiętajcie, żeby dołączyć do specjalnej grupy na Facebooku, w której możecie wklejać linki do swoich opinii w Lubimyczytać. Jeśli nie macie konta w social mediach, to stworzyliśmy również nowy wątek na forum. Koniecznie dajcie znać, które książki wybraliście i jak wam się podobały.

Oznaczajcie nas na Instagramie i Facebooku pod zdjęciami publikacji, które czytacie w ramach akcji. Dodawajcie hashtag #WyzwanieLC2024 pod publicznymi postami. Będziemy obserwować wasze poczynania i odwiedzać wasze profile.

Zachęcamy też do stworzenia półki „Wyzwanie LC 2024”. Jeżeli się na to zdecydujecie, to z przyjemnością przygotujemy podsumowanie tego, po jakie książki najczęściej sięgaliście w ramach tegorocznej akcji.

Pomarańczowe okładki mają publikacje należące do każdego gatunku literackiego. Udanych czytelniczych poszukiwań!

A listę zwycięzców z zeszłego miesiąca, października, przedstawimy wyjątkowo 4 listopada.

Pamiętajcie też, że na każdą książkę, którą chcecie przeczytać w ramach wyzwania, możecie założyć alert cenowy LC!


komentarze [2329]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
JamesJoplin - awatar
JamesJoplin 05.01.2025 22:02
Czytelnik

Przeczytałam 
Anielska przystań

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Anielska przystań
LubimyCzytać - awatar
LubimyCzytać 03.01.2025 09:21
Administrator

Nowy rok zaczniemy jednak tradycyjnie, czyli od przypomnienia poprzedniego – grudniowego – tematu. A w grudniu czytaliśmy książki o tematyce świątecznej. Wśród wymienianych przez was tytułów znalazły się zarówno klasyki, m.in. „Opowieść wigilijna” czy „Dziadek do orzechów”, jak i nowsze książki, np. „Zaśnieżeni” i „Świąteczne nieporozumienie”.Sprawdźcie, które opinie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
patka - awatar
patka 02.01.2025 16:33
Czytelnik

W ramach grudniowego wyzwania udało mi się przeczytać cztery książki, dwa kryminały 
Osada Krwawy Mikołaj i dwie książki obyczajowe  Pani Mikołajowa Zdążyć do domu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Osada  Krwawy Mikołaj  Pani Mikołajowa  Zdążyć do domu na święta
Anna-Maria - awatar
Anna-Maria 02.01.2025 16:05
Czytelniczka

Wyzwanie grudniowe zrealizowałam dzięki przeczytaniu dwóch kryminałów: Morderstwo na święta; Nieboszczyk sam w domu

Z niecierpliwością czekam na nowe wyzwanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Morderstwo na święta  Nieboszczyk sam w domu
Paullina - awatar
Paullina 01.01.2025 16:33
Czytelniczka

Książki, które udało mi się przeczytać w grudniu:                                                                                       Dwanaście życzeń Mszczuj Kraina Zeszłorocznych Choinek Aleja Siódmego Anioła

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Dwanaście życzeń  Mszczuj  Kraina Zeszłorocznych Choinek  Aleja Siódmego Anioła
Mylengrave - awatar
Mylengrave 01.01.2025 14:12
Czytelniczka

Ooo, jakże smuteczkowo, że nie ma tematu wyzwania na styczeń. Ale domyślam się, z wpisu, że pojawi się jutro: 
A listę zwycięzców z zeszłego miesiąca przedstawimy 2 grudnia.

To pewnie chodzi o 2 stycznia.

                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Paullina - awatar
Paullina 01.01.2025 16:28
Czytelniczka

W artykule Wyzwanie na czytanie 2024-podsumowanie jest taka informacja: " A już 3 stycznia rozpoczynamy zabawę z wyzwaniem 2025. To właśnie wtedy opublikujemy temat na styczeń. Stay tuned!"   Trzeba czekać :)                                                                                   

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Mylengrave - awatar
Mylengrave 01.01.2025 16:30
Czytelniczka

O kurcze, przegapiłam to! Pamiętasz w którym artykule?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Paullina - awatar
Paullina 01.01.2025 16:35
Czytelniczka
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aliki - awatar
Aliki 01.01.2025 01:33
Czytelniczka

Świąteczny grudzień: Skok na milion Razem na święta Góra świątecznych cudów Wigilijne opowieści Klub świątecznych zbrodni ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Skok na milion  Razem na święta  Góra świątecznych cudów  Wigilijne opowieści  Klub świątecznych zbrodni  Śnieżna siostra  Boże Narodzenie w Lost River  Zawsze coś  Hotel Winterhouse  Morderstwo w świątecznym ekspresie
Mylengrave - awatar
Mylengrave 31.12.2024 16:44
Czytelniczka

Grudzień zaliczony, fajny temat, dzięki niemu odkryłam świetną autorkę, której wszystkie (aż dwie haha) książki już czekają na mnie na półeczce! Wyzwanie grudniowe: 
Wiedźmikołaj  Gwiazdka. Opowieści ilustrowane  Księgarenka przy ulicy Wiśniowej

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Wiedźmikołaj  Gwiazdka. Opowieści ilustrowane  Księgarenka przy ulicy Wiśniowej  Morderstwo w świątecznym ekspresie
Sylwia - awatar
Sylwia 31.12.2024 15:58
Czytelnik

Bardzo przyjemnie spedzilam grudzien i juz sie ciesze na kolejne wyzwanie. Korzystajac z okazji zycze wszystkim szczesliwego Nowego Roku, zeby kazdy znalazl czas na odpoczynek z ksiazka w rece  😀
Ucieczka Opowieść wigilijna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Ucieczka  Opowieść wigilijna  Morderstwo w Boże Narodzenie  Mistrzowie opowieści. Skandynawska zima  Zabójcze święta  Testament
frania007 - awatar
frania007 31.12.2024 15:20
Czytelniczka

Dziadek do orzechów

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Dziadek do orzechów
Anika - awatar
Anika 31.12.2024 00:14
Czytelniczka

Przeczytane w grudniu:
                                                                                      Boże Narodzenie w Pradze Osada Tajemnica gwiazdkowego puddingu Tajemna strona Świąt. Bestiariusz i mroczne tradycje

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Boże Narodzenie w Pradze  Osada  Tajemnica gwiazdkowego puddingu  Tajemna strona Świąt. Bestiariusz i mroczne tradycje  Mistrzowie opowieści. Święta, święta...  Zanim cię zapomnę
Alwis - awatar
Alwis 29.12.2024 14:07
Czytelnik

W grudniu przeczytałam 
Zaśnieżeni
Dziękuję wszystkim za wyzwanie w tym roku. Czekam na tematy na 2025 :D 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Zaśnieżeni
Gosia  R - awatar
Gosia 28.12.2024 19:45
Czytelniczka

Chociaż wydawało mi się, że nie znajdę wielu książek w świątecznym klimacie, które mi się spodobają, to udało mi się całkiem sporo przeczytać i dobrze się przy tym bawić:  Kraina Zeszłorocznych Choinek, Kraina Spełnionych Życzeń, Pod Czerwonym Aniołem

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Kraina Zeszłorocznych Choinek  Kraina Spełnionych Życzeń  Pod Czerwonym Aniołem  Dom (nie)spokojnej starości  Pudełko z marzeniami  Świąteczna mordercza gra  Morderstwo w świątecznym ekspresie  Świąteczna mozaika  Wigilijna zagadka  Góra kłopotów  Zgon Świętego Mikołaja  Gdzie jest Angélique?  Gwiazdkowy prezent  Grudniowy dom  Osada  Wszyscy jesteśmy martwi. Część pierwsza  Nie całkiem białe Boże Narodzenie
agnieszka94 - awatar
agnieszka94 26.12.2024 20:58
Czytelniczka

w Grudniu przeczytałam:

Skrzynka życzeń 
Miłość pod choinką  Mikołaj do wynajęcia  Gwiazdkowy prezent  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Skrzynka życzeń  Miłość pod choinką  Mikołaj do wynajęcia  Gwiazdkowy prezent
Kinga - awatar
Kinga 26.12.2024 13:53
Czytelnik

Wyzwanie na grudzień uważam za zaliczone  😍
Udało mi się przeczytać:
Świąteczne nieporozumienie, Romans pod choinkę Dwie gwiazdki oraz  ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Świąteczne nieporozumienie  Romans pod choinkę  Dwie gwiazdki  Kalendarz adwentowy
frania007 - awatar
frania007 21.12.2024 08:21
Czytelniczka

Północ w Everwood

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Północ w Everwood
Sarenka - awatar
Sarenka 17.12.2024 11:10
Czytelniczka

Zainspirowałam się artykułem i na grudzień wybrałam sobie (w formie audiobooka):
Osada

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Osada
moniss - awatar
moniss 15.12.2024 15:19
Czytelnik

Jak wrócić do Irlandii na święta, gdy na przeszkodzie stoi burza śnieżna nad Atlantykiem? No oczywiście, że drogą "nieco" okrężną, z językiem na brodzie i powiekami na zapałkach, byleby w doborowym towarzystwie :)
Naprawdę dobry romans świąteczny:                                                                                  Kierunek miłość

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Kierunek miłość
mulberry - awatar
mulberry 12.12.2024 17:42
Czytelniczka

Przeczytam 
                                                                                      Mikołaj na zamówienie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Mikołaj na zamówienie
Bluecat - awatar
Bluecat 12.12.2024 15:58
Czytelniczka

Już trzeci raz czytam tę książkę i wciąż śmieszy tak samo. 
Siła niższa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Siła niższa
moniss - awatar
moniss 11.12.2024 21:49
Czytelnik

Właśnie zaliczyłam książkę z motywem świątecznym:
                                                                            Zaśnieżeni

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Zaśnieżeni
Paula - awatar
Paula 07.12.2024 12:00
Czytelniczka

W grudniu czytam: 
Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą  Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą  Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie  Pięć choinek w tym jedna kradziona. Opowieść świąteczna
Ewa Foland - awatar
Ewa Foland 06.12.2024 15:11
Czytelniczka

W grudniu postanowiłam przeczytać 
Salon spełnionych marzeń Tajemnica gwiazdkowego puddingu Morderstwo w Boże Narodzenie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Salon spełnionych marzeń  Tajemnica gwiazdkowego puddingu  Morderstwo w Boże Narodzenie
-luna- - awatar
-luna- 04.12.2024 18:02
Czytelniczka

Dziś wypożyczyłam z biblioteki       
                                                                             Wieczór taki jak ten  Szczęście przy kominku   Uwierz w Mikołaja

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Wieczór taki jak ten  Szczęście przy kominku  Uwierz w Mikołaja
Kasia b - awatar
Kasia b 03.12.2024 23:16
Czytelniczka

Polecam 
Boże Narodzenie w Lost River

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Boże Narodzenie w Lost River
moniss - awatar
moniss 11.12.2024 21:50
Czytelnik

Bardzo lubię tą książkę - czytałam ją już ze dwa razy i z pewnością kiedyś znów po nią sięgnę :)                                                                                     

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
anQa - awatar
anQa 03.12.2024 09:00
Czytelniczka

No cóż, poza kilkoma tytułami Agathy Christie nigdy świadomie nie popełniłam książki o świątecznym klimacie i dobrze mi z tym ;P
Dlatego w grudniowym wyzwaniu poratuję się biblioteką, bo w moich zbiorach wyjątkowo nie mam czego szukać ;) Na szczęście znalazłam coś odpowiedniego moich ulubionych autorek i już zamówiłam w biblio :]

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Nie całkiem białe Boże Narodzenie  Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945
mackMak - awatar
mackMak 03.12.2024 07:56
Czytelnik

Dla lubiących lektury bardziej niepokojące:
Duchy nocy wigilijnej
Wigilia pełna duchów. Zbiór opowiadań grozy
Z duchami przy wigilijnym stole

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Duchy nocy wigilijnej  Wigilia pełna duchów. Zbiór opowiadań grozy  Z duchami przy wigilijnym stole  Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy
Dorcia - awatar
Dorcia 02.12.2024 21:11
Czytelniczka

Grudniowe wyzwanie brzmi miło i chętnie przeczytam kilka książek w grudniu, na początek będzie to Królowa lodu, następnie  Święta i śmierć, a potem zobaczę co jeszcze wpadnie w ręce.
Listopad natomiast zakończyłam trzema książkami: Egipcjanin Sinuhe

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
 Królowa lodu  Święta i śmierć  Egipcjanin Sinuhe  Gra w nigdy  Babskie lato
odrobina_literatury - awatar
odrobina_literatury 02.12.2024 15:46
Czytelnik

To u mnie wleci 
Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne bo już od dawna chciałam wejść w uniwersum Thornu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne
Strapiony Marzyciel - awatar
Strapiony Marzyciel 04.12.2024 11:02
Czytelniczka

Powodzenia! Mnie niestety bardzo zawiodła Jadowska, stworzone przez nią uniwersum i bohaterowie :( 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
malenia_ - awatar
malenia_ 02.12.2024 12:21
Czytelniczka

:o ! nowa książka Alexandra Benedict ?! Mam szczerą nadzieję, że uda mi się ją do świąt dorwać!
Świąteczna mordercza układanka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Świąteczna mordercza układanka