Urwisko

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
Okładka książki Urwisko
Robert Małecki
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Komisarz Maria Herman (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maria Herman (tom 2)
Wydawnictwo Literackie
2023-04-26
2023-04-26
Inne

Z miłości

Solidny kryminał

Solidny kryminał

Ponownie spotykamy się z parą śledczych z zespołu do spraw przestępstw niewykrytych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - Marią Herman i Olgierdem Borewiczem. Tym razem śledczy mają za zadanie rozwikłać zagadkę zniknięcia Moniki Chudzinskiej. Sprawa wydaje się być beznadziejna. Dwojga policjantów czeka trudna przeprawa przez niepełną dokumentację i brak tropów. Dodatkowo oby dwoje nadal zmagają się ze swoimi demonami, które skutecznie odciągają ich myśli od sprawy, którą starają się rozwikłać. Książka wciągnęła mnie od samego początku. Podobnie jak w Wiatrolomach, nie skupiamy się tylko na jednej sprawie, główny wątek powiązany jest z inną sprawą - tragiczną śmiercią córki Moniki. Dziewczynka zmarła wskutek hipertermii - została pozostawiona w rozgrzanym samochodzie. Czy to był wypadek? A może umyślne działanie? W części tej wprowadzony został wątek bezpośrednio dotyczący podkomisarza Borewicza, co wprowadza dodatkowe emocje i kolejną zagadkę do rozwiązania.
Książka jest bardzo udana, trzy sprawy a poprowadzone tak, że nie czułam się zagubiona i każdą stronę czytałam z wypiekami na twarzy. Zakończenie świetne! Jestem pod wrażeniem! Panie Robercie - rewelacja!

Perfekcyjnie napisany kryminał. Jedno tylko zastrzeżenie - momentami miałem przesyt "biadolenia" głównej bohaterki nad swoim nałogiem, jeśli czyta się dwie powieści pod kolei, to monologi wewnętrzne o stanie emocjonalnym bohaterki stają się nudne. Ileż można pisać tego samego, tyle, że zmienia się przymiotniki i konstrukcje zdania.

Druga część serii z Marią Herman i Olgierdem Borewiczem z bydgowskiego Archiwum X. Fabuła zawiła jak na Roberta Małeckiego przystało 😉, świetnie poprowadzone śledztwo naszpikowane zdarzeniami, które się uzupełniają i jednocześnie zbijają z tropu detektywów. Daje się odczuć, że w tej dwójce głównych bohaterów drzemie duży potencjał, który dopiero się rozkręca. A kolejna dostępna w ksiegarniach trzecia już cześć uważam nie będzie ostatnią, która porwie nas w swój świat, zagadek i rozwikłań z dawnych już lat.
Polecam z czystym sumieniem.

Kolejny tom, kolejna sprawa, nowe śledztwo, Ci sami głowni dowadzacy bohaterowie ze swoimi problemami na czele. I nie nie miało to zabrzmieć prześmiewczo, dobrze czyta mi się książkę gdzie jest zachowany idealny balans pomiędzy sprawa kryminalna, a życiem i problemami śledczych. Zagadka dosyć mocną emocjonalnie a rozwiązanie wywołuje masę gniewu i niesprawiedliwości. Czasem nie jesteśmy w stanie nawet sobie wyobrazić do czego skłonny jest człowiek by osiągnąć swoje egoistyczne szczęście. Nie mogę się doczekać aż poznam nowy tom i dowiem się w którą stronę podążyli bohaterowie że swoimi rozterkami.

"Urwisko" stawia zgrany już duet głównych bohaterów z bydgoskiego Archiwum X przed kolejnym trudnym śledztwem. Rozwikłanie zagadki śmierci małej Zuzi w nagrzanym aucie i zaginięcia jej matki nie będzie łatwe,tymbardziej, że to sprawy sprzed kilku lat.
Wielowątkowe śledztwo, kolejne sekrety wychodzące na jaw- autor wodzi nas za nos, buduje napięcie do samego końca.
Książka porusza również ważne problemy uzależnień od hazardu,seksu, które, jak się okazuje, mają głębsze, psychologiczne podłoże...Borewicz i Herman muszą stawiać czoła demonom przeszłości, czego ceną jest m.in ich życie osobiste...
Czytajcie, kto nie czytał, a ja już chcę część trzecią...!

Książka...

Solidny kryminał, dobra kontynuacja. Na minus pogłębione „dolegliwości” głównych bohaterów ale bez większych udziwnień. Krótkie rozdziały pozwalają szybko przeczytać. Plus dodatkowy za lokalizację wydarzeń :)

Czyta się nieźle, ale jakieś to wszystko naciągane…
1. Wyjaśnienie zagadki - grubymi nićmi szyte, aż dziwne, ze napisał to Małecki
2. Finał - słaby - szczerze, to liczyłam jeszcze na jakiś zwrot akcji
3. Wątek Borewicza - spodziewałam się innego finału i gestszej atmosfery, ale możliwe ze w kolejnej części się doczekam
4. Watek Herman - nudny. W pierwszej części nie polubiłam bohaterów, ale jednak ciekawie się o nich czytało, bo dużo się w ich życiu działo. A teraz gdy już zostali pozbawieni tajemnicy, to ich wątki jakoś nie bardzo wciągają. Ich uzależnienia - nuda. Ich związki jeszcze bardziej. Moim zdaniem Herman mogłaby zaangazowac się w jakaś nowa relacje - to byłoby ciekawsze niż „powrót na stare śmieci”
5. Postać Joanny Mitras - strasznie papierowa ta bohaterka. Nawet miałam nadzieje, ze moze kryje się w niej cos więcej, ale chyba nie.

Czyta się nieźle, ale jakieś to wszystko naciągane…
1. Wyjaśnienie zagadki - grubymi nićmi szyte, aż dziwne, ze napisał to Małecki
2. Finał - słaby - szczerze, to liczyłam jeszcze na jakiś zwrot akcji
4. Watek Herman - nudny. W pierwszej części nie...

Kolejne spotkanie z parą policjantów z Archiwum X. Maria i O7 próbują rozwikłać sprawę zaginięcia kobiety sprzed lat i "przy okazji" zajmują się śmiercią jej dziecka w aucie. Dobrze się czyta. Maria walczy ze swoimi demonami. O7 także ma traumy z dzieciństwa do przepracowania.

Lubię książki tego autora. Zwłaszcza cykl z Grossem. Z tym cyklem stykam się po raz pierwszy. Czyli zaczynam od części drugiej. Ale to chyba nie ma większego znaczenia, bo jakichś dużych nawiązań do części pierwszej nie ma.
W mojej opinii książka ta jest trochę przegadana. Wahałem się czy dać 7, ale panu Małeckiemu podwyzszam trochę poprzeczkę.
Mimo wszystko fajnie się czytało, i to bardzo szybko. Jak wszystkie jego książki.

Mimo wszystko fajnie się...

• Przeczytane 2023
  • Audiobooki