Wiedźmikołaj

Terry Pratchett Cykl: Świat Dysku (tom 20) fantastyka, fantasy, science fiction 312 str.
Hogfather

Prószyński i S-ka
fantastyka, fantasy, science fiction
fantasy humor parodia Świat Dysku

Kup książkę

Świetna część! Gdyby nie mielizny w środkowej części książki ze średnio mnie kręcącymi magami byłaby dycha. ON genialny jak zawsze, choć tutaj chyba jeszcze bardziej niż zwykle. Herbatka nie gorszy (przepraszam Herr-bat-ka). Sporo świetnych dialogów, spostrzeżeń, kultowych scen, tekstów. Naprawdę aż kapało od nich z książki. I ta prawda życiowa, że w jakiekolwiek problemy...

Powinno się ja czytać co Święta;)

Trudno mi się pogodzić z tym, że będę musiała użyć w tej recenzji słowa "rozczarowanie". Czytałam wcześniej niektóre rzeczy Pratchetta, cykl "Długa Ziemia", "Spryciarz z Londynu", i były świetne. O Świecie Dysku słyszałam od bardzo dawna - znając jego kultowy status spodziewałam się Bóg wie czego. I nawet fakt, że zaczęłam od środka, nie powinien stanowić przeszkody....

Ho ho ho. Całkiem udanie sparodiowane zostało tutaj Boże Narodzenie i związane z nim zwyczaje. Dodatkowo pojawia się czarny charakter jakiego w Świecie Dysku jeszcze nie było. Zakończenie trochę rozczarowuje, zwłaszcza losy wspomnianego wcześniej antagonisty. Jeśli jednak ktoś chce poczuć świąteczny klimat, niech zabiera się do czytania.

Pratchet po raz kolejny nie zawodzi. Świetna zabawa słowem i ludzkimi wierzeniami. Bardzo dobra interpretacja w wersji audobook'owej, czytana przez Macieja Kowalika, który świetnie oddaje ironię autora.

Na Dysku nie ma Świętego Mikołaja, o nie, to by było zbyt proste. Choć jest jeden pochrząkujący demiurg, jeżdżący na saniach zaprzężonych w dziki.
Bo w sumie Dysk to jest podobny do naszego świata, jak skrzywione odbicie w gabinecie luster.

Postanowiłem odświeżyć książkę, mimo, że jesteśmy na półmetku ze świętami. Jednak "Wiedźmikołaj" działa na mnie i w lato. Bo to dobra...

Pratchett jak zwykle bezbłędnie o ludzkiej naturze - tym razem przez pryzmat wiary w Mikołaja.

Bardzo spodobała mi się ta książka. Ma oryginalną fabułę, a poczucie humoru Pratchetta jest jeszcze bardziej niezwykłe. Nawet w smutnych sytuacjach np. gdy ktoś umiera, autor potrafi rozbawić czytelnika i sprawić, aby osobą czytająca spojrzała na tą sytuację z innej strony niż by się wydawało.

Na półkach: , , , ,

Śmierć wygrywa w przebiegach, na najlepszą serię Świata Dysku. Jak zawsze jest zabawnie, ironicznie, cynicznie ..HO Ho Ho
bo to nie przelewki kiedy to Śmierć zastępuje Św Mikołaja ;) aż rzec się chce, uważaj o czym marzysz , bo może ci się to spełnić w postaci prezentu od nietypowego Wiedźmikołaja :)

czytałam w liceum, czytałam w 2015 i przeczytałam teraz znowu żeby se odpocząć. ale może to było o jeden raz za dużo bo teraz mi najgorzej podeszło

Dyskusje

6 034