Zanim cię zapomnę

Okładka książki Zanim cię zapomnę Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska
Okładka książki Zanim cię zapomnę
Karolina GłogowskaKatarzyna Troszczyńska Wydawnictwo: W.A.B. literatura obyczajowa, romans
W.A.B.
2019-11-27
2019-11-27
Literatura polska

Zanim Cię zapomnę jest to książka, która kupiłam dawno temu. Szukając lektury na długie zimowe wieczory, okładka przyciągnęła moją uwagę. Postanowiłam nadrobić zaległości czytelnicze z tak zwanego "stosu hańby". Książka ma niewielką objętość, w sam raz na jeden wieczór. Spoglądając na okładkę, spodziewałam się ckliwego romansu. Aczkolwiek pozory mylą. Pozytywnie zaskoczyłam się.

Lektura jest napisana w klimacie świątecznym. Aż żałuje, że nie sięgnęłam po nią wcześniej. Opowiada historie dwóch kobiet, które spotkały się nad morzem w hotelu. Jedna z nich jest znaną aktorką. Początkowo wykazuje cechy mocno roszczeniowe. Jak to bywa przy magii świąt, wraz z rozwojem fabuły poznajemy bohaterkę od strony bardziej ludzkiej. Druga z głównych bohaterek prowadzi hotel. Jej ojciec znalazł się w szpitalu, a sytuacja w hotelu mocno się skomplikowała.

W odróżnieniu od mrożących krew w żyłach kryminałów, treść otula ciepłem. Autorki pokazują, że warto pomagać drugiemu człowiekowi. Za każdą jednostką, kryje się historia, która ma znaczący wpływ na życie bohaterek. Pisarki pokazują czytelnikowi, że nie warto oceniać książki po okładce. Nawet jeśli okładka nie wzbudza zainteresowania, to pod nią może kryć się wartościowa treść.

Historię bohaterek poznajemy w narracji trzecioosobowej. Mimo to dało odczuć się emocje towarzyszące głównym postaciom. Lektura wciągająca z elementem zaskoczenia pod koniec. Klimat świąt nad morzem również podobał mi się. Książka zdecydowanie za krótka, zostało poruszone sporo wątków, ale w moim odczuciu przydałoby się je rozszerzyć, aby bardziej zrozumieć sytuację bohaterów.

Zanim Cię zapomnę jest to lekka powieść, pokazująca magię świąt w klimacie nadmorskim.

Nie ma w tej powieści niczego zaskakującego, niczego frapującego, można przeczytać w wolny wieczór, tylko wątpliwe, czy za rok, będzie się pamiętało, czego dotyczyła. Mnie ta książka nie porwała, ale jest napisana w przyjemny sposób.

Niby kolejna świąteczna książka... a jednak inna. Historia dwóch kobiet, które spotykają się niby przypadkowo na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia w pensjonacie należącym do młodszej z nich, ale czy na pewno to było przypadkowe spotkanie? Nina Sobieraj to aktorka, która młodość i sławę ma już za sobą, a jej ostatnio najbardziej znaną rolą jest ciocia Dobrusia, gospodyni księdza, który z zamiłowania jest detektywem amatorem... jakby znany wątek, prawda ? :) Po śmierci swojej serialowej bohaterki, a tym samym utracie stałego dochodu Nina, za namową swojej asystentki, wskrzesiła ciocię Dobrusię i wydała kilka książek kucharskich z "rodzinnymi" przepisami, a dzięki temu jeździ również na spotkania autorskie, wywiady, czy pokazy podczas których gotuje ulubione potrawy księdza. I tak właśnie poznajemy naszą bohaterkę, gdy szykuje się przed jednym z takich "występów". Następnego dnia jedzie do Łeby, gdzie za kilka dni ma wziąć udział w balu charytatywnym w hotelu "Neptun". Na miejscu okazuje się, że nie ma rezerwacji w hotelu "Neptun", tylko w niewielkim pensjonacie "Willa Posejdon" prowadzonym przez Sonię.... Właścicielka pensjonatu to samotna kobieta tuż przed czterdziestką, która coraz częściej myśli o sprzedaży swego ukochanego miejsca na ziemi. Tegoroczne święta wydają jej się najgorsze ze wszystkich... jej wspaniały tato, który ją samotnie wychowywał, wylądował w szpitalu z powodu problemów z sercem, dodatkowo tuż przed Wigilią wyjechała bez uprzedzenia kucharka, a ona ma pełen pensjonat ludzi, którzy przyjechali spędzić święta w domowej atmosferze. I tu wkraczają do akcji przyjaciele, jak również sama Nina, czy inni goście pensjonatu pomagając przygotować świąteczne przysmaki. Wydawać by się mogło, że pomyłka w rezerwacji noclegu dla Niny to szczęśliwa pomyłka, która uratowała Sonię... ale czy to na pewno była zwykła pomyłka w imionach mitologicznych bogów? Koniecznie przekonajcie się sami. Książka jest cudowna, niezwykle ciepła i pod sam koniec naprawdę zaskakująca. Polecam z całego serca.

Książkę czytało się bardzo przyjemnie, fajni bohaterowie, ale zabrakło zakończenia wielu poruszonych wątków.

Urwane w połowie, porozwlekane kilka spraw, nic nie jest skończone. Mam wrażenie, że autorki miały termin na oddanie książki na wczoraj i skończyły jednym zdaniem, byle skończyć. Szkoda, bo można było wątek Alzheimera znacznie rozbudować, a tak mamy opowiadankę na dobranoc. Jedyny plus to chyba kot.

Nina Sobieraj jest gwiazdą. A właściwie była wielką aktorką. W tym momencie jest starszą kobietą, która ma problemy zdrowotne. Żeby słuch po niej całkowicie nie zaginął gra Ciocię Dobrusię w serialu oraz czasem bierze udział w imprezach charytatywnych. Tej zimy, w Boże Narodzenie taka impreza odbywa się w Łebie. Przez zrządzenie losu i zapominalstwo Niny, jej asystentka rezerwuje nocleg w zupełnie innym miejscu. Nie w ekskluzywnym hotelu Neptun, tylko w małym pensjonacie Posejdon. Tam aktorka poznaje Sonię, czterdziestoletnią właścicielkę pensjonatu. Z biegiem czasu okazuje się, że Łeba jest bardzo bliska aktorce, wiąże się z nią wiele wspomnień. A i Sonia odgrywa tu dużo większą rolę niż tylko menadżerki Posejdona.
Do wyboru tej książki skusiła mnie okładka i sam świąteczny klimat. Niestety dałam się temu zwieść.
Po przebrnięciu przez około 200 stron ciężko mi znaleźć jakikolwiek plus w tej książce. Jestem bardzo rozczarowana. Bohaterów nie dało się lubić. Zostali wykreowani w mało wiarygodny sposób. Relacje między nimi, tak samo jak dialogi były kwadratowe, nijakie.
Wydaje mi się, że książka chciała poruszyć wiele ważnych tematów, co w efekcie spowodowało, że zostały one potraktowane po macoszemu wręcz niepoważnie. A były to tematy istotne i bardzo poważne, takie jak nieplanowana ciążka w młodym wieku, depresja poporodowa, porzucenie dziecka czy nawet kwestie zdrady, przemocy domowej i rękoczynów.
Bardzo mi przykro, ale prawdopodobnie jest to najgorsza książka jaką przeczytałam w całym roku.

To moja druga książka tego duetu i kolejna udana. Przyjemny to był czas z nią spędzony.

To taki typ książki, w której od razu się zatapiasz... Czujesz jakby bohaterowie byli twoimi przyjaciółmi, dobre dusze, mnóstwo emocji, błędy z przeszłości... Wszystko się miesza, żeby w końcu w czasie świąt wyszło na jaw i oczyściło atmosferę, dało szansę na nowy start... Bardzo ciepła i uczuciowa powieść :-) Polecam.

Ocena z przymknięciem oka na pewne niuanse i głupotki, które się tu wydarzyły. Są niedociągnięcia oraz niektóre sytuacje nie są do końca przemyślane. Jednak patrzyłam też na to, jak się bawiłam przy czytaniu, więc dlatego trochę zaważyłam swoją opinię. Bo czysto rozrywkowo było okej!

Lekka powieść na wieczór.
Momentami wzruszająca.

Lekka powieść na wieczór.
Momentami wzruszająca.

• Świąteczne

Dodaj cytat z książki Zanim cię zapomnę