Pianie kogutów, płacz psów

Okładka książki Pianie kogutów, płacz psów Wojciech Tochman
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Pianie kogutów, płacz psów
Wojciech Tochman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Literackie
2019-02-26
2019-02-26
bieda Kambodża konflikty etniczne literatura faktu ludobójstwo nienawiść obsesja pamięć zbiorowa reportaż strach śmierć trauma wojna domowa życie codzienne
Inne

więcej Więcej

Reportaże Wojciecha Tochman chwytają za serce, burzą rozum, na zawsze zostawiają ślad w pamięci. Tak samo jest tym razem. Kambodża... Kraj zniszczony wojnami, a najbardziej wojną domową w latach 1970 - 1975. Reżim Pol Pota, przywódcy Czerwonych Khmerów wymordował lub doprowadził do śmierci z głodu, chorób, wycieńczenia ponad milion mieszkańców tego kraju. Po wojnie ok. pół...

To moja pierwsza przeczytana książka pana Tochmana. Do tej pory znałam go z reportaży w Dużym Formacie, czy innych - w każdym razie, gdzie tylko widzę jego nazwisko to czytam. Także profil na FB. Z tematem Kambodży po raz pierwszy zetknęłam się wiele lat temu dzięki świetnemu filmowi "Pola śmierci" reż. R. Joffe. Ta książka stanowi bardzo dobre i równie wstrząsające...

Fenomenalny reportaż. Jedna z tych książek, które powinien przeczytać każdy.

Niezwykle bolesne zderzenie dwóch światów. Nie tyle tego naszego, cywilizowanego i opływającego w dobra ale tego w Kambodży. Ulice pełne turystów i świątyń, a tuż za rogiem umysłowy i emocjonalny chaos, ubóstwo i walka o każdy dzień. Dzięki Tochanowi dane jest nam zmierzyć się z realiami życia gdzie brat zabija brata. Skala nienawiści i nieufności przekracza wszelkie...

Bardzo ciekawe i poruszające opowieści - jak to u Tochmana. Książka wywarła na mnie jednak mniejsze wrażenie, niż "Jakbyś kamień jadła" - wydaje mi się, że autor "nie wszedł" w temat równie głęboko. Niemniej czyta się świetnie.

Reportaż o Kambodży, o której nic wcześniej nie wiedziałam. Szokujące treści opisane prostymi zdaniami, może nawet sucho. Tylko, ze emocji i tak jest aż nadto. Doskonały reportaż.

Świetny reportaż o Kambodży, który opisuje okrutną rzeczywistość mieszkańców. Poznamy osoby, które z powodu swojej choroby psychiatrycznej są więzione w klatkach, otrzymamy obraz trudów codzienności najbiedniejszej warstwy społecznej. Polecam! Mnie lektura książki zachęciła do głębszego zgłębienia tematu Kambodży.

Dziękuję za ten reportaż. Tak jak za dwie poprzednie książki z tej serii. Dziękuję za wrażliwość, a jednocześnie za oszczędny język, oddanie głosu bohaterom, a przy tym za tak mocny przekaz. Byłam w Kambodży, czytałam o niej książki, ale dopiero po tej pozycji zrozumiałam więcej.

Bardzo smutna jest ta książka. Tym bardziej smutna, bo oparta na faktach. Jest to kolejna z pozycji, która uświadamia czytelnikowi jak szczęśliwe ma życie.

Chapeau bas, Panie Tochman. Używać słów to każdy potrafi, ale tak opisywać rzeczy nieopisane, że je sobie można wyobrazić, że je można poczuć, to trzeba talentu wybitnego.
Dziękuję, kłaniam się w pas i uniżenie proszę o więcej.

1 387
    1 287