Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Przepis na krwawą zbrodnię

Niech Was nie zwiedzie tytuł, czy okładka- to nie jest świąteczna książka. Tylko jedno opowiadanie jest w świątecznym klimacie. Ja niestety założyłam, że wszystkie opowiadania takie będą. Niepotrzebnie zaplanowałam ją sobie na Święta :( Ale abstrahując od tego, wszystkie opowiadania przyjemne i w stylu autorki. Niektóre mogłyby być nawet dłuższe.

Bardzo przyjemny zbiór 6 opowiadań

1. Tajemnica gwiazdkowego puddingu. Jedno z moich ulubionych krótkich opowiadań Pani Agathy. Ma taki przyjemny angielski świąteczny klimat
2. Zagadka hiszpańskiej skrzyni. Tu bardzo pomysłowa zbrodnia. Wcale się nie dziwię, że to jedna z ulubionych spraw Poirota. Rozwiązanie bardzo pomysłowe.
3. Popychadło. To opowiadanie dla mnie takie stereotypowe.
4. Dwadzieścia cztery kosy oraz 5. Sen. To dwa krótsze opowiadania. Bardzo ciekawe. Te dwa odcinki serialu znacznie bardziej rozbudowane.
Ostatnie 6 opowiadanie Szaleństwo Greenshawa to była dla mnie niespodzianka. Moje pierwsze spotkanie z Panną Marple.
Już się cieszę na nowy cykl Pani Agathy

Bardzo przyjemny zbiór 6 opowiadań

3. Popychadło. To opowiadanie dla mnie takie...

Opowiadania. Herkules Poirot. Panna Marple. "Wybór szefa".

We wstępie Pani Christie sama siebie nazywa Szefem, który wybrał dania do tej uczty!

Nie ma więc co dyskutować o zasadności sięgnięcia po tę lekturę, takiego zaproszenia się nie odmawia. Nieprawdaż? Przystawki, dania główne i deser - oto w czym można zasmakować, niekoniecznie w tej kolejności. A wszystko w eleganckim, nieco staromodnym stylu.

Siedem opowiadań i tyleż rozwiązanych spraw, znaczy... dania zaszkodziły tylko winnym. Poirot, a w ostatnim posiłku panna Marple w skrytości oddają się degustacji i trawią sprawnie pozornie niewinne lub dziwne zgony, niestety nie jesteśmy dopuszczeni do tego procesu, możemy jedynie wysłuchać uproszczonych relacji detektywów. Trochę to zbyt gładko się przełyka, brakuje aromatycznych przypraw, większych kawałków do rozgryzienia czy zaskakujących smaków.

Są to historie jak najbardziej retro, w dość uproszczonej wersji, powierzchownie ujęte wydarzenia, postacie bez zarysu psychologicznego, fabuła nie porywa. Może lepiej by się przyswajało, gdyby każde danie jednak zjadać innego dnia i dać sobie czas na spokojną analizę składu posiłku. Mimo to czyta się całkiem przyjemnie, choć niewiele wrażeń pozostaje na dłużej. Tak więc można... ale absolutnie niekoniecznie :)

Opowiadania. Herkules Poirot. Panna Marple. "Wybór szefa".

"Tajemnica gwiazdkowego puddingu" Agatha Christie

Kolejny zbiór opowiadań królowej kryminału. Jest i świąteczna atmosfera, tradycyjne angielskie dania świąteczne i oczywiście morderstwa. Znów spotkałam tu Herkulesa Poirot, a w ostatnim opowiadaniu pannę Marple.

Autorka zaserwowała mi literacką ucztę pełną mrocznych tajemnic, sprytnych detektywów i kulinarnych smaczków.

Najciekawsze dla mnie było pierwsze danie -"Tajemnica gwiazdkowego puddingu".
Początek był bardzo tajemniczy i za bardzo nie wiedziałam o co tak naprawdę chodzi.
Tytułowy pudding był nie tylko świąteczną rozkoszą dla podniebienia (dla Anglików, bo sama nigdy nie jadłam),ale również pretekstem do kradzieży i morderstwa. W tej historii Herkules Poirot wyszedł ze swojego komfortowego mieszkania, aby spędzić święta na angielskiej wsi, rozwiązując zagadkę skradzionego rubinu. Akcja doskonale się rozwijała, a atmosfera świąt dodawała opowiadaniu niepowtarzalnego uroku.

Ciekawa też była "Zagadka hiszpańskiej skrzyni", gdzie Poirot musiał rozwiązać zagadkę niezwykłego morderstwa. To opowiadanie rzuca ciekawe światło na zbrodnię namiętności, ukazując wyrafinowany sposób popełnienia morderstwa.

Pozostałe opowiadania były już mniej wciągające, aczkolwiek również ciekawe. Agatha Christie już w swojej przedmowie obiecuje czytelnikowi świąteczną ucztę, ale to nie tylko świąteczne smaki, a również kunszt autorki sprawiły że "Tajemnica gwiazdkowego puddingu" to prawdziwa uczta dla miłośników klasycznych kryminałów. Dania są pełne intryg, smaku i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

To zdecydowanie najlepszy zbiór opowiadań tej niezapomnianej autorki, który wpadł mi w ręce.

"Tajemnica gwiazdkowego puddingu" Agatha Christie

W przeciwieństwie do innych antologii Christie, ta była faktycznie ciekawa. Prawdopodobnie wynika to z długości opowiadań.

Hej jest to zbiór kliku opowiadań które opisują tajemnicze i zagadkowe historię.
Każda z historii jest bardzo tajemnicza lecz niezawodni detektywi Herkules Poirot i jedna historie rozwiązuję Panna Marple bezbłędnie i w swoim stylu rozwiązują swoje sprawy. Dla nich żadna spraw nie ma tajemnic.
Pani Agatha Christie opisuję w taki sposób historię że czytelnik angażuje się w historie i razem z detektywa i próbuje wytypować sprawce. Mi się ani razu nie udało, Pani Christie mnie przechytrzył.
Polecam😉

Opowiadania przypominają te o Sherlocku Holmesie. Szczególnie rozwiązanie ostatniej zagadki jest naciągane. Panna Marple na podstawie dość ogólnych relacji odkrywa cała skomplikowaną intrygę rodzinną . Zdecydowanie jedne z gorszych utworów Agaty Christie.

Wróciłam do zbioru opowiadań po około 3 latach od pierwszej lektury - niemal nic z nich nie pamiętałam. Historie mocno przeciętne i tylko pierwsza ma motyw świąteczny.

Na wstępie Christie obiecuje nam prawdziwą świąteczną ucztę, na której serwowane będą dania wyselekcjonowane przez samą Szefową. I w rzeczy samej otrzymujemy wystawną kolację świąteczną składająca się z kilku wybornie doprawionych wartką narracją i okraszonych zwrotami akcji dań. Pozwolicie, że wam je teraz zaprezentuję:
Jako pierwszy Christie serwuje “Tajemnicę gwiazdkowego puddingu”. Zaczynanie uczty od deseru jest może przewrotne ale ten konkretny pudding pobudzi wasz apetyt. Tytułowy świąteczny deser staje się obiektem zainteresowania wybitnego Herculesa Poirot nie tylko przez jego smak, ale również przez jego zawartość. Dla zabawy zapieka się w nim różne drobne przedmioty, które stanowią swego rodzaju wróżbę dla osób delektujących się deserem. Dlatego trzeba go jeść bardzo ostrożnie. Jedni dostają obrączkę, inni monetę a Poirot trafił na… kradziony klejnot. Już jest ciekawie, prawda? Historii pikanterii dodaje domniemane morderstwo i pułapka, którą Poirot zręcznie nastawił na złodzieja. Pycha.
Teraz przechodzimy do dań głównych. “Zagadka hiszpańskiej skrzyni”. Geniusz Poirota mierzy się z zagadką niezwykłego morderstwa. Ofiarę znaleziono w pokaźnej starej skrzyni w salonie znajomego denata. Oczywiście głównym podejrzanym zostaje ów znajomy, jednakże wdowa po zamordowanym nie chce w to uwierzyć. Cała historia przedstawia zbrodnię namiętności popełnioną w wyrafinowany (i wyrachowany) sposób.
W “Popychadle” Poirot depcze po piętach kolejnemu mordercy. Podobnie, jak w poprzedniej historii jego tożsamość nie jest tak oczywista, jak się na początku wydaje. Przenikliwy detektyw ucieka się do niekonwencjonalnych środków, aby odkryć prawdę. To właśnie opowiadanie pięknie prezentuje, jak zręcznie Poirot posługuje się manipulacją, żeby skłonić mordercę do przyznania się. Poirot coraz bardziej przypomina mi kota. Tylko że on najpierw prowokuje a potem obserwuje tymi swoimi zielonymi, kocimi oczami i czeka aż myszka wyskoczy z norki.
Następnie serwowane są “Dwadzieścia cztery kosy”. Pewien starzec przychodzi do restauracji tylko we wtorki i czwartki. I zawsze zamawia te same potrawy. Nic więc dziwnego, że jego pojawienie się w poniedziałek i zjedzenie dań, których nigdy nie zamawiał, budzi niepokój u kelnerki. Kilka dni później starzec ginie rzekomo w nieszczęśliwym wypadku. Jednak Poirot czuje, że coś się nie zgadza. Po nitce do kłębka odkrywa prawdę. A wszystko dzięki rytuałom kulinarnym.
I ostatnie danie “Sen”. Pewien milioner, bardzo ekscentryczny, jak na człowieka o jego pozycji i majątku przystało, szuka pomocy u belgijskiego detektywa. Codziennie śni okropny sen. Bezradny Poirot opuszcza posiadłość milionera, jednak nie na długo. Koszmar ziścił się i detektyw musi wyjaśnić co tak naprawdę wydarzyło się w domu.
Cóż to za uczta bez deseru. Niech ten pudding na początku was nie zwiedzie. Prawdziwy deser, jak to na deser przystało, serwowany jest na końcu. Spotykamy słodką Pannę Marple, która z łatwością odgaduje co tak naprawdę chodzi w “Szaleństwie Greenshawa”. Jak już wiemy z poprzednich dań, pozory mylą.

Całość można opisać jednym słowem: DELICJE! Po tak uroczystej i sytej kolacji wbrew zdrowemu rozsądkowi chce się więcej.

Jako pierwszy Christie serwuje “Tajemnicę...

Fajny pomyal umieszczenia kilku krotkich opowiadan w jednym zbiorze.

Fajny pomyal umieszczenia kilku krotkich opowiadan w jednym zbiorze.

• Agatha Christie
  • Kryminał