Wigilia pełna duchów. Zbiór opowiadań grozy

Okładka książki Wigilia pełna duchów. Zbiór opowiadań grozy
Emily ArnoldG. B. Burgin Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Wigilijne strachy horror
horror
Wigilijne strachy
Zysk i S-ka
2019-11-29
2019-11-29
Jerzy Łoziński, Wiesław Marcysiak, Jan Stanisław Zaus
groza duchy święta boże narodzenie wigilia

Oficjalne recenzje i

Boże Narodzenie z duchami

Link do recenzji

496 70 383

Banialuki dla 5-latków, aż dziw bierze, że nawet taki pisarz jak Arthur Conan Doyle spłodził tutaj infantylnego potworka. Z całego zbioru jakikolwiek poziom trzymają jedynie "Modlitwa sir Hugona" i dwa ostatnie opowiadania, czyli "Jesion" i "Nekromanta", reszta to intelektualna posucha, jakikolwiek brak wigilijnego nastroju, grozy brak, jedyne wrażenie, jakie zapamiętam, to pustka emocjonalna i treściowa.
Skusiłem się na tą pozycję przed świętami, dopiero teraz byłem w stanie zmusić się do jej skończenia.

Świetny zbiór opowiadań o duchach. Wybrane opowiadania klasyków. Polecam!

Świetny zbiór opowiadań o duchach. Wybrane opowiadania klasyków. Polecam!

Na półkach: , , , ,

Absolutnie wyjątkowy zbiór klasycznych "ghost stories" - niezwykłych opowieści z dreszczykiem, z których prawie każda dosłownie wbijała mnie w fotel.
Dawkowałam sobie te historie (jest ich dwanaście), żeby za szybko nie skończyć... i tak czytałam przez miesiąc, nota bene od wigilii. Niesamowity klimat i nastrój, znakomita narracja. Cudo! Taka lektura to prawdziwa przyjemność. Bardzo polecam.

Niech Was nie zmyli tytuł tej książki. "Wigilia pełna duchów" to nie jest lektura wyłącznie na święta. To dobry wybór na całą zimę - będzie wisienką na torcie długich mroźnych wieczorów.

Wyobraźcie sobie jeden z nich. Może taki jak dziś? Za oknem trzaska mróz, zawodzi wiatr, prószy delikatny śnieg. Rozsiadacie się wygodnie przy kominku, okrywacie kocem i zanurzacie się w lekturze. Albo jeszcze lepiej! Ktoś inny bierze do ręki zbiór opowiadań o duchach i czyta Wam na głos jedno z nich. Popijacie kakao i rozkoszujecie się przytulną (ale jednak podszytą nutką niepokoju) atmosferą.

"Rozkoszujecie się" to trafne słowo opisujące lekturę "Wigilii pełnej duchów". To 12 klimatycznych opowiadań, które powoli i dostojnie uraczą Waszą wyobraźnię obrazami wyciągniętymi prosto z wiktoriańskich posiadłości. Zamczyska, nawiedzone posiadłości, wyjące zjawy, długie suknie, mnóstwo świec, rozszalałe śnieżyce i szczękające szkielety.

Ten zbiór pozwolił mi poznać choć trochę kilku klasycznych twórców grozy. Chociaż, jak wiecie, darzę współczesne horrory ogromną sympatią, miło czasem "wrócić do korzeni". Dzisiaj ta groza już nie wystraszy, ale będzie niczym wyszukany deser po dobrym obiedzie. Nie warto od razu zjeść za dużo i za szybko, ale smakować powoli. Docenić okrągłe, przemyślane słowa, które budują dopracowane wizje.

Ja czytałam bardzo powoli. Na początku pomyślałam, że to nie dla mnie, zwłaszcza po pierwszym opowiadaniu (akurat to mi się nie podobało), ale im dalej, tym miałam większą radochę. Chociaż bywało nierówno. Niektóre historie zaaferowały mnie bardziej, inne - zdecydowanie mniej. Najlepiej oceniam "Wrzeszczącą czaszkę" i "Później".

Jeśli zdecydujecie się sięgnąć po ten zbiór, polecam dać sobie czas na powolność lektury. Wtedy najlepiej smakuje.

Idealna lektura dla fanów ghost stories. Mamy tu 12 klasycznych opowiadań o duchach, a ich autorzy robią wrażenie, ponieważ to mistrzowie gatunku jak F.Marion Crawford, Edith Wharton i M.R.James. Świetny pomysł na spędzenie świątecznego wieczoru. Dowiadujemy się o kilku ciekawych historiach m.in. o duchach nawiedzających rezydencję, ponieważ doznały krzywd za życia, tajemniczego przybysza, który wydaje się być posłańcem sprawiedliwości, klątwę wiedźmy oraz zaginiony skarb. Jeśli chcecie poznać szczegóły zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2021/12/cicha-noc-ze-zbrodnia-i-duchami.html

„Wigilia pełna duchów” to zbiór opowiadań, do którego przymierzałam się już jakiś czas. A wszystko za sprawą recenzji jaką przeczytałam kiedyś u Moniki (@thebookofchange). Teraz, gdy święta za pasem postanowiłam przeczytać choć jedną świąteczną książkę i jak przystało na fana grozy – wybrałam właśnie tę.

𝟏𝟐 𝐏𝐎𝐓𝐑𝐀𝐖
Nie mogę Was zbyt długo trzymać w niepewności. Jestem zachwycona klimatem, który niczym mgła snuje się wokół każdej z 12 historii. A plejadę tematów mamy tutaj dość sporą. Wędrujemy przez nawiedzone domy, poznajemy cudowną romantyczną miłość, odkrywamy skute lodem mroźne otchłanie, a nawet przyglądamy się pracy naprawiacza lalek. „Wigilia pełna duchów” to zbiór opowiadań, który ani na chwilę nie spada poziomem. Groza w nim zawarta jest prosta, ale niesamowicie klimatyczna, często przeplatana racjonalnym podejściem do życia. Bohaterowie w głównej mierze kierują się rozumem, szukają wytłumaczenia tego co niesamowite. Przyglądając się bliżej każdej historii odszukać można masę archetypów i motywów, a także społecznych problemów ówczesnego świata. Opowiadania są tak mocno osadzone w gatunku klasycznej, wiktoriańskiej grozy, że strony czytają się same. Przez opowiadania się płynie, niczym rzeką mgły. To nie są jumpscary, lecz smutne i pouczające teksty, które zapadają w pamięć. Każde opowiadanie ujęło mnie innym poglądem na świat i koncepcją tego co niesamowite. Groza wysublimowana, przemyślana i nienachalna to coś czego chcę zdecydowanie więcej!

Jeżeli szukacie krótkich, lecz niebagatelnych i zmysłowo-klimatycznych opowiadań to „Wigilia pełna duchów” jest zdecydowanie dla Was. Gorąco polecam!

𝟏𝟐 𝐏𝐎𝐓𝐑𝐀𝐖
Nie mogę Was zbyt długo trzymać w niepewności. Jestem...

Klimatyczny zbiór opowiadań. Polecam

Klimatyczny zbiór opowiadań. Polecam

Zbiór zawiera opowiadania lepsze i gorsze. Niektóre trzymały w napięciu (mi bardzo podobały się czaszka i górna koja), a niektóre uważam za nieco przewidywalne. Książka sprawiła mi wiele frajdy w zimowe wieczory, polecam fanom opowieści o duchach w dawnym stylu. Nastawiłam się na opowieści świąteczne, jednak z wigilią opowiadania mają niewiele wspólnego, co na początku mnie nieco rozczarowało, ale szybko mi przeszło.

Opowiadania są dobre i bardzo lubię takie klimaty. Zwłaszcza "Górna koja" sprawiła, że zapalałam światło w każdym pokoju. Pozostałe są klasyczne, bez paraliżującej grozy, ale przyjemnie się czyta.
Ale jeśli chodzi o sugerowany w tytule świąteczny sznyt to niestety tutaj tego nie ma. Jest to zwykłe oszustwo mające prawdopodobnie podbić sprzedaż w czasie Świąt. Opowiadania mogą się znaleźć w każdym przypadkowym zbiorze i nie ma w nich nic, co sugerowałoby chociaż pobieżny związek z nadchodzącym czasem. Kiepsko, bardzo kiepsko....

Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, ale wszystkie trzymają dobry poziom. Opowiadanie które najbardziej mi się spodobało to "Duch lalki", ogromnie mnie wzruszyło. Z kolei "Modlitwa Sir Hugona" mnie rozbawiła.
Ogólnie miły przerywnik:).

Ogólnie miły przerywnik:).