ROZWIŃ ZWIŃ

Wspominamy tych, którzy odeszli w 2020 roku

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.11.2020

Początek listopada to tradycyjnie czas zadumy i wspomnienia nazwisk tych, którzy zmarli. Rok 2020 odebrał nam wielu wybitnych artystów. Po ludziach literatury – pisarzach, poetach, ilustratorach – pozostaje ich twórczość, zamknięta na kartach książek, czasopism i powieści graficznych. Dzięki tej spuściźnie będą żyć wiecznie w naszej pamięci.

Wspominamy tych, którzy odeszli w 2020 roku

Bogusław Polch

Bogusław Polch  jeden z najsławniejszych polskich rysowników, autor „Funky'ego Kovala”, „Kapitana Żbika” i cyklu „Ekspedycja”. Wraz z Maciejem Parowskim i Andrzejem Sapkowskim stworzył ilustrowaną wersję „Wiedźmina”. Stale współpracował z wydawnictwem SuperNOVA. W 2009 roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Szok, nie mogę w to uwierzyć :( Legenda polskiego komiksu odeszła... A pamiętam jeszcze, jak mówił o przygotowaniach do filmu o Fanky Kovalu...Ssmutek :(”- sulibrat

Mike Resnick

Mike Resnick  amerykański pisarz science-fiction, związany z fandomem fantastyki naukowej. Wiele jego opowiadań przypomina legendy, opisując bohaterów, nadawał im takie imiona jak Egzekutor, Lucyfer Jones czy Katastrofa Baker; Resnick interesował się również tworzeniem historii i legend, toteż czasami swymi bohaterami czynił postaci bardów. Kolejnym ważnym tematem w książkach Mike'a Resnicka była Afryka – jej historia, kultura, kolonializm i jego następstwa. Niektóre z jego opowieści, utrzymane w konwencji science-fiction, są alegoriami afrykańskiej historii i polityki.

Mary Higgins Clark

Mary Higgins Clark – specjalizowała się w thrillerach i kryminałach, nazywana była królową suspensu. Twórczość pisarską zaczęła zaraz po ślubie, w latach 50. XX wieku. Wydała ponad 60 książek, wiele z nich doczekało się ekranizacji, których część z można było obejrzeć również w Polsce w pokazywanym przed laty w telewizji publicznej cyklu „Okruchy życia”. Punktem zwrotnym w karierze Mary Higgins Clark była wydana w 1975 roku powieść „Gdzie są dzieci?”. Trzy miesiące przed śmiercią ukazała się jej ostatnia książka „Kiss the Girls and Make Them Cry”, poruszająca tematykę molestowania seksualnego.

Kirk Douglas

Kirk Douglas – aktor żydowskiego pochodzenia, laureat Oscara za całokształt twórczości, niekwestionowana gwiazda Hollywood. Najbardziej znany z ról w „Spartakusie”, „Ścieżkach chwały”, „20000 mil podmorskiej żeglugi” na podstawie powieści Verne'a i z wcielenia się w Vincenta van Gogha w „Pasji życia”. Oprócz kariery aktorskiej, Kirk Douglas był również pisarzem, autorem 10 książek; nie tylko autobiograficznych jak „Uderzenie szczęścia” i „Syn śmieciarza”, lecz także beletrystycznych, by wymienić chociażby „Taniec z diabłem” czy wydane w 1995 roku „Ostatnie tango w Brooklynie”.

Charles Portis

Charles Portis  amerykański pisarz, który przed rozpoczęciem kariery literackiej służył w US Marines. Walczył w wojnie koreańskiej. Absolwent dziennikarstwa na Uniwerystecie w Arkansas, po studiach pracował jako dziennikarz między innymi w „Northwest Arkansas Times”, „Memphis Commercial Appeal”, a także w „New York Herald Tribune”, by w 1966 roku poświęcić się pisarstwu. Najbardziej znana jego powieść to „Prawdziwe męstwo”. Książka została dwukrotnie zekranizowana, w 1969 roku przez Henry'ego Hathawaya, a następnie przez braci Joela i Ethana Coenów w 2010 roku.

Clive Cussler

Clive Cussler – autor betsellerowych powieści przygodowych. Oparte one były najczęściej o znane wydarzenia historyczne lub o mitologię. Łącznie sprzedał ponad 100 milionów książek w 40 krajach. Do jego najważniejszych serii powieściowych należą „Przygody Dirka Pitta”, opowiadające o przygodach inżyniera morskiego pracującego w Narodowej Agencji Badań Podwodnych, a także cykle: „Kurt Austin” i „Oregon”. Cussler był również kolekcjonerem klasycznych samochodów, które znajdują się w muzeum jego imienia w amerykańskich stanie Kolorado.

Reklama

Alberto Uderzo – rysownik, jeden z ojców, wraz ze scenarzystą René Goscinnym, postaci Asteriksa i Obeliksa. To jemu zawdzięczamy wizerunek dwóch sympatycznych Galów, którzy dzięki magicznemu eliksirowi rozprawiają się z rzymskimi legionami. Pierwszy album „Przygód Gala Asteriksa” ukazał się w nakładzie jedynie 6 tysięcy; przez lata ten i kolejne tomy zwielokrotniły swoją sprzedaż, a liczby egzemplarzy liczone były w milionach. Na podstawie powieści o stawiającej opór wiosce Galów powstały filmy animowane i aktorskie, a Asteriks i Obeliks na stałe do popkultury i mainstreamu, stając się komiksowymi bohaterami znanymi na całym świecie. Pierwszym wspólnym projektem Gościnnego i Alberto Uderzo był komiks „Janko Pistolet”. Prawdziwą sławę przynieśli im jednak dwaj Galowie.

Jedrzej Polak

Jędrzej Polak – wybitny tłumacz literatury. Od roku 1991 pracował przy przekładach literatury pięknej, prac historycznych, humanistycznych, socjologicznych i muzycznych. Jak sam stwierdził, na początku swojej kariery translatorskiej miał szczęście mierzyć się z tak zwaną klasyką – na polski przekładał Ernesta Hemingwaya, Williama Faulknera, Josepha Conrada, Cormaca McCarthy’ego i wielu innych. W latach 1993-2015 pracował jako dziennikarz radiowy, redaktor literacki i wykładowca.Był również autorem powieści „Życie jest gejem”. Pod koniec życia mieszkał i pracował w Kiekrzu pod Poznaniem.

Luis Sepulveda

Reklama

Luis Sepúlveda – chilijski pisarz. W młodości, zafascynowany lekturą „Moby Dicka” i legendami o bohaterskich marynarzach, bardzo pragnął zostać podróżnikiem. Marzenie to udało mu się zrealizować – opłynął niemal całą kulę ziemską. Jako zapalony ekolog uczestniczył w wielu wyprawach na pokładzie statku Greenpeace. Międzynarodowe uznanie przyniosła mu wydana w 1990 roku powieść „O starym człowieku, co czytał romanse” (1997). Jego literacką pozycję ugruntowały kolejne książki: „Podróż do świata na końcu świata” (2003), „Przegapienia” (2005) i „Express Patagonia” (2003). Zaangażowany politycznie; Po wojskowym zamachu stanu Pinocheta w 1973 roku był aresztowany i torturowany. Dzięki interwencji Amnesty International karę 28 lat więzienia zamieniono mu na 8 lat wygnania. W 1979 roku przyłączył się do rewolucji w Nikaragui, jednak mimo jej zwycięstwa musiał emigrować do Europy.

Luis Sepúlveda był jednym z pierwszych pacjentów na terenie Hiszpanii, u którego wykryto COVID-19.

Jerzy Pilch

Jerzy Pilch – jeden z najważniejszych polskich pisarzy współczesnych. Wybitny polski prozaik, autor między innymi powieści „Pod Mocnym Aniołem”, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike w 2001 roku. Tom poetycki „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” przyniósł Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1989). W 1998 roku otrzymał także Paszport Polityki. Był wielokrotnie nominowany do Nike, za takie książki, jak: „Wiele demonów”, „Dziennik”„Drugi dziennik”, „Marsz Polonia”, „Moje pierwsze samobójstwo”, „Pociąg do życia wiecznego”, „Miasto utrapienia”, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu”. Publicysta „Tygodnika Powszechnego” i „Polityki”. Twórczość była wielokrotnie ekranizowana, jak również przenoszona na deski teatralne.

Panie Jerzy! Tak bardzo żałuję, że nie przeczytam już Pańskiej nowej prozy, nowego felietonu, dziennika, wywiadu... – Katalina

Carlos Luis Zafon

Reklama

Carlos Ruiz Zafón – urodził się w Barcelonie w 1964 roku. Zafón z wykształcenia był dziennikarzem, studiował w jezuickiej szkole San Ignacio de Sarrià. Od 19. roku życia pracował w reklamie, do 1992 roku był dyrektorem kreatywnym dużej agencji marketingowej w Barcelonie. Zdecydował jednak, że woli poświęcić się pisarstwu. Od 1993 roku mieszkał w Los Angeles. Światową popularność zyskał w 2001 roku, gdy na rynku ukazała się książka „Cień wiatru", wkrótce określana jako literacki fenomen. Pomysł na napisanie tej książki powstał, gdy pisarz odwiedził pewną starą księgarnię na obrzeżach Los Angeles. Był pod wrażeniem jej rozmiarów i niezwykłej atmosfery, którą zapragnął oddać na kartach swej powieści. Tak powstała historia Daniela Sempere i jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości do książek. 

„Cień wiatru” otworzył cykl „Cmentarz zapomnianych książek”. Na tetralogię składają się także powieści zatytułowane „Gra Anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”, które razem z „Cieniem wiatru” tworzą złożoną gotycką opowieść osadzoną w mrocznej i literackiej Barcelonie, czasów od początku XX wieku do współczesności. Książki te łączą cechy gatunkowe thrillera, kryminału, powieści historycznej i sagi rodzinnej, a historie ich bohaterów nierozerwalnie związane są z losami książek. 

„Istniejemy póki ktoś o nas pamięta”.
– Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”


Myślę że w takim razie Zafón będzie istnieć wiecznie ! – alimaczek

Ennio Morricone

Reklama

Ennio Morricone – nagrodzony Oscarem (dwukrotnie), Złotymi Globami (trzy razy) i wieloma innymi nagrodami filmowymi włoski kompozytor zmarł w wieku 91 lat. W ciągu swojej wieloletniej kariery pracował z najważniejszymi reżyserami na świecie. Z jego usług korzystali Quentin Tarantino (m.in. w „Bękartach wojny”, a także przy „Django”), Sergio Leone („Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” (1968) i Giuseppe Tornatore („Cinema Paradiso”, „1900: Człowiek Legenda”), pracował również z Pierem Paolo Passolinim przy „Dekameronie”, będącym adaptacją dzieła Boccacia i przy „Opowieściach Kanterberyjskich” na podstawie opowiadań Geoffreya Chaucera. Komponował muzykę do filmów Bernardo Bertolucciego, a także Briana de Palmy; za „Nietykalnych”, w których główne role zagrali Kevin Costner, Robert de Niro i Sean Connery, zdobył jedną ze swoich oscarowych nominacji.

Słynny dyrygent i kompozytor o swoim życiu opowiadał w wydanej także w Polsce książce „Moje życie, moja muzyka. Autobiografia”. Opisał w niej swoje doświadczenia zawodowe, współpracę z największymi gwiazdami świata filmu, sukcesu i porażki, a także znaczenie, jakie w jego artystycznym życiu miała żona.

Uwielbiałam jego muzykę. Straszna strata. Po lekturze „Autobiografii" czuję, jakby odszedł ktoś mi bardzo bliski. Cudowny, ciepły i skromny Mistrz. – Muminka

Shirley Ann Grau

Shirley Ann Grau – już pierwsza książka amerykańskiej pisarki – zbiór opowiadań zatytułowany „The Black Prince”, wydany, gdy autorka miała zaledwie 26 lat – została nominowana do National Book Award. Dziewięć lat później Shirley Ann Grau trzymała Nagrodę Pulitzera za książkę „The Keepers of the House”. Pisarka często w swej twórczości poruszała temat niesprawiedliwości społecznej ze względu na rasę i orientację seksualną.

Maria Janion

Maria Janion – była wybitną polską humanistką, historyczką literatury, idei i wyobraźni. Napisała kilkadziesiąt książek, które należą do kanonu polskiej humanistyki XX i XXI wieku, w tym między innymi „Zygmunt Krasiński. Debiut i dojrzałość” (1962), „Gorączka romantyczna” (1975), „Kobiety i duch inności” (1995), „Płacz generała. Eseje o wojnie” (1998), „Wampir. Biografia symboliczna” (1996), „Niesamowita Słowiańszczyzna. Fantazmaty literatury” (2006), „Bohater, spisek, śmierć: wykłady żydowskie” (2009). Wpłynęła na pokolenia wielu polskich intelektualistów, nakłaniając do przekraczania granic. Owocem jej seminarium ze studentami była licząca siedem tomów seria, zatytułowana „Transgresje”, wydawana w latach 1981-1988. Znalazły się w niej antologie tekstów literackich i eseistycznych światowej humanistyki, a także wykłady Janion i zapisy seminaryjnych dyskusji.

Była niestrudzoną krytyczką polskich mitów narodowych, polskiego kultu wojny, żołnierza, bohaterstwa, militarnych zrywów, martyrologii. Jej wydana w 1975 roku „Gorączka romantyczna” przyniosła nowe rozumienie romantyzmu i ukazała wpływ tej epoki na polską współczesność.

O Marii Janion jej uczniowie mówili: Mistrzyni. Do grona jej wychowanków zaliczają się między innymi: Stefan Chwin, Stanisław Rosiek, Paweł Huelle, Kazimiera Szczuka, Marek Bieńczyk, Dorota Siwicka. Studenci zapraszani do jej domu byli pod wrażeniem niezwykłej biblioteki, liczącej setki gromadzonych przez lata tomów.

Na dziełach Pani Profesor wychowały się (i będą się wychowywać dalej) pokolenia humanistów. Nikt lepiej od niej nie pokazał, ile jest romantycznej mentalności we współczesnym człowieku. Po lekturze „Kobiety i duch inności" długo pozostawałam pod wrażeniem zawartych w książce tez. Zajmując się przede wszystkim romantyzmem, Pani Profesor mówiła również bardzo wiele o nas samych, o ludzkiej naturze, o człowieku w postmodernistycznej rzeczywistości, któremu wcale nie jest obcy romantyczny paradygmat myślenia. Wspaniały umysł, który musiał wreszcie odpocząć. – Kinga młoda_pisarka

Winston Groom

Winston Groom – swą karierę pisarską rozpoczął w latach 80. Jedną z jego pierwszych publikacji była „W lepszych czasach”, w której opisał wojnę w Wietnamie (w której sam uczestniczył jako żołnierz). Był także współautorem książki „Conversations with the Enemy", dzięki której był nominowany do Nagrody Pulitzera w 1984 roku. Dwa lata później napisał „Forresta Gumpa” – książkę, która przyniosła mu sławę na całym świecie. Powieść została zekranizowana w 1994 roku przez Roberta Zemeckisa. Film został nagrodzony sześcioma Oscarami w najważniejszych kategoriach (między innymi za najlepszy film, reżyserię i scenariusz adaptowany). Statuetkę odebrał również grający pierwszoplanową rolę Tom Hanks. Rok po premierze filmu do księgarń trafiła książkowa kontynuacja opowieści o Forreście, zatytułowana „Gump i spółka”. Jego ostatną książką było „El Paso”, wydane w 2016 roku.

Terry Goodkind

Terry Goodkind – amerykański pisarz fantasy urodzony w stanie Nebraska. Zyskał światową sławę cyklem fantasy „Miecz Prawdy”, wydanym w łącznym nakładzie ponad 25 milionów egzemplarzy (w tym w Polsce aż 230 tysięcy) i przełożonym na ponad 20 języków. Na podstawie cyklu zrealizowano, pod nadzorem Sama Raimiego, dwusezonowy serial z Craigiem Hornerem i Bridget Regan w rolach głównych. W polsce ukazała się również napisana przez Goodkinda seria „Kroniki Nicci”.

[aj]

Reklama

komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Piotr Drwięga 16.12.2020 09:57
Bibliotekarz

Ten rok jest niesamowicie feralny. Oprócz tego całego koronawirusa, rzeczywiście wiele wybitnych ludzi odeszło od nas, jednak tylko ciałem materialnym. Dalej pozostaje pamięć po nich, twórczość lub to co pozostawili.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
JeronSztekher 15.12.2020 23:18
Czytelnik

Zafon...
Przy ogromnym szacunku dla innych zmarłych autorów...
Zafon...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 02.11.2020 13:29
Czytelniczka

Pamiętajmy ich i wspominajmy do końca życia, ponieważ nie mają prawa umrzeć w naszej pamięci! Wspominajmy, czytając ich książki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni 01.11.2020 16:28
Bibliotekarz

Cześć ich pamięci! Oni wszyscy zakończyli najważniejszą książkę przez siebie pisaną jaką jest życie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awita 01.11.2020 15:03
Czytelniczka

O pisarzach, których cenię, nigdy nie myślę w czasie przeszłym; ich twórczość jest niezapomniana, a więc oni sami także pozostaną w jakimś sensie nieśmiertelni, dopóki będziemy ich czytać.

Luis Sepulveda - wspominam jego książki z przyjemnością, np. świetną
O starym człowieku, co czytał romanse. Chcę sięgnąć...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 O starym człowieku, co czytał romanse  Przeprawa  Rącze konie  Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie  Dni bez końca  Człowiek tygrys  Kobiety z Vardø
czytamcałyczas 01.11.2020 14:07
Czytelnik

Każdego szkoda

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Felzmann 01.11.2020 13:24
Czytelnik

Brakuje na tej liście Jean`a Raspail`a, autora głośnej książki "Obóz świętych", która z racji obecnych problemów z imigrantami, święci duże triumfy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kryptonite 01.11.2020 12:17
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Nie zapomnę nigdy, w jakim byłam szoku, kiedy dowiedziałam się o śmierci Zafona. Po prostu nie mogłam w to uwierzyć... A kiedy to do mnie dotarło, to czułam ogromny smutek...
Obecnie chcę sobie przypomnieć jego nieśmiertelną serię Cmentarza Zapomnianych Książek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
EsterilThyssen 01.11.2020 11:57
Czytelnik

Szkoda tych ludzi, ale Bóg ich powołał do siebie. Pamiętajmy o nich i nie tylko, bo tylko w naszych wspomnieniach oni będą żyć wiecznie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 30.10.2020 10:35
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd