Podróż do świata na końcu świata

Okładka książki Podróż do świata na końcu świata Luis Sepúlveda
Okładka książki Podróż do świata na końcu świata
Luis Sepúlveda Wydawnictwo: Noir sur Blanc biografia, autobiografia, pamiętnik
Mundo del fin del mundo
Noir sur Blanc
2003-01-01
2003-01-01
83-88459-59-7
Dorota Walasek-Elbanowska
wspomnienia przyroda podróż

Nostalgiczna podróż do świata, którego już (prawie) nie ma, do krainy młodzieńczego zauroczenia autora - do Patagonii, a konkretniej wietrznej Ziemi Ognistej.
Manifest ekologiczny, elegia ku czci piękna i potęgi przyrody, pieśń do zaprzeszłego świata dawnych ludów, bogów i legend. Czuły list miłosny do surowej krainy naznaczonej przemocą i utratą, która choć już nie nietknięta przywarami człowieka, to wciąż w pewnej ulotnej i kruchej równowadze.
Niespieszna, prosta, głęboko ludzka opowieść...

"Podróż do świata na końcu świata" to powieść oparta na faktach, w swojej formie bliska reportażowi. Niewielkich rozmiarów książka jest oszczędna, akcja rozwija się niespiesznie. Całość składa się z trzech części - w pierwszej bohater wspomina swoje dzieciństwo, w kolejnych zaprezentowane są współczesne wydarzenia. Sepúlveda daje się poznać czytelnikowi jako świadomy i gorliwy obrońca przyrody, próbujący walczyć z grabieżczą polityką połowu wielorybów. Rozmyślnie nawiązuje w tym celu do arcydzieła literatury "Moby Dicka" i konfrontuje mit z rzeczywistością. A ta, jak wiadomo, niewiele ma w sobie z dawnych opowieści.

Jak wyżej wspomniałam, książka pozbawiona jest nagłych zwrotów akcji. Toczy się dość powolnie, opieszale. Mimo niewielkiej objętości odczuwałam pewne znużenie w trakcie lektury. Cierpliwość została mi jednak w pełni wynagrodzona przez fragment, który nadzwyczaj mocno mnie wzruszył i zapadł mi w pamięć. Polecam wytrwać do końca, żeby przekonać się, jaką zemstę szykuje swoim oprawcom rozgniewana przyroda.

Piękna opowieść o obronie przyrody i o podróży do Ziemi Ognistej - "świata na końcu świata".

@wschod_bug

@wschod_bug

• Muy bonita Latinoamérica ☀️
  • Podróże 🧭 Poznawanie świata
  • Argentyna
  • Powieść
  • Literatura iberoamerykańska

Dodaj cytat z książki Podróż do świata na końcu świata